Vajzė apo djalė - kjo mund tė bėhet me anė tė Astrologjisė

Shko poshtė

Vajzė apo djalė - kjo mund tė bėhet me anė tė Astrologjisė

Mesazh  Berti69 prej 24.07.14 23:07

Metoda e Dr. Eugen Jonas ju ndihmon tė pėrcaktoni ditėt tuaja pjellore si edhe seksin e fėmijės suaj.

Kjo metodė ėshtė shtjelluar dhe verifikuar gjatė 42 vitesh kėrkimi nga Dr. Jonas. Metoda mbėshtetet nė pėrfundimin qė me tė vėrtetė ekzistojnė ndėrsjelltas dy cikle krejtėsisht tė pavarura pjellorie (fertiliteti).Eugen Jonas (psikiatėr, gjinekolog dhe astrolog ēekosllovak, i lindur me 6 nėntor 1928) e verifikonte secilin cikėl (fazė) nga kėndvėshtrimi i  ngjizjes me ndihmėn vullnetare tė ēifteve tė martuar dhe nisi aplikimin praktik tė metodės sė tij tė verifikuar. Kėto nuk janė thjeshtė hipoteza apo teori, por fakte tė vėrtetuara. Metoda e Kontrollit tė Ngjizjes Natyrore e Dr. Eugen Jonas, ndryshe nga shumė zbulime moderne shkencore, nuk ka efekte tė rrezikshme anėsore qė lidhen me tė.  Nuk kėrkon as ilaēe, as kimikate dhe as kirurgji. Rezultatet flasin vetė…Pse tė mos pėrdorėsh mėnyrėn natyrore?

Fatkeqėsisht, trupi i femrės ėshtė akoma plot me mistere, dhe kemi shumė pėr ta studiuar atė. Pėr tė gjetur kohėn mė pjellore pėr vezėt e njė gruaje ėshtė njėsoj si tė ziesh vezėt nė ujė; qė kurrė nuk dihet se kur janė gati!

Cikli i parė, hormonal njihet si ovulacion. Ovulacioni ndodh ndėrmjet dy periudhave mujore tė menstruacioneve, kur veza lė vezoren dhe futet nė mitėr. Nėse ngjizja (mbetja shtatėzėnė) nuk ndodh, veshja (astari) i mitrės prishet dhe del jashtė trupit dhe shkakton hemorragji (gjakosje) mujore. Zakonisht, doktorėt u thonė pacientėve tė tyre qė ndėrmjet kėtyre dy gjakosjeve mujore ekziston njė periudhė fakultative (jo e detyrueshme) pėr ngjizje. Megjithatė, kur gjinekologėt kanė provuar mbjelljen artificiale ndėrkohė, kanė pasur vetėm 15% shkallė suksesi.

Megjithatė, kur kėto tė ashtuquajtura ditė ovulacioni u pėrdorėn (apo jo) me qėllim qė tė pengojnė shtatėzaninė, ngjizja ndodhi me 80% tė ēifteve.
Si mund tė ndodhė ngjizja nė mungesėn e dukshme tė ovulacionit? Dr. Eugen Jonas ka njė pėrgjigje: Ekziston njė fazė e dytė.

Kjo fazė e dytė ėshtė krejtėsisht e pavarur nga faza e parė e ovulacionit. Gjatė proēesit tė tij me ēiftet e martuar, Dr. Jonas konfirmoi qė 85% e shtatėzanive kanė ndodhur gjatė kėsaj faze tė dytė, shpesh duke iu referuar ovulacionit spontan. Ovulacioni spontan ėshtė fenomen mjekėsor i njohur, por pak ėshtė kuptuar apo eksploruar nė profesionin mjekėsor.

Po si funksionon kjo metodė e fazės sė dytė? Pėr kėtė pėrgjigjet astrologjia mjekėsore:

Kur lind njė fėmijė, p.sh femėr, kjo ndodh sepse fėmija ėshtė nisur, nė barkun e nėnės, atėherė kur Hėna ndodhej pikėrisht nė njė shenjė femėrore. Tashmė e dimė qė shenjat femėrore janė : Demi, Gaforrja, Virgjėresha, Akrepi, Bricjapi dhe Peshqit. Shenjat mashkullore janė: Dashi, Binjakėt, Luani, Peshorja, Shigjetari dhe Ujori. Pra, gjashtė janė femėrore dhe gjashtė mashkullore. Atėherė, nėse njė nėnė kėrkon qė tė lindė njė  fėmijė qė i pėrket seksit mashkull duhet tė mbetet shtatzėnė pikėrisht nė momentin kur Hėna ndodhet nė njė shenjė mashkullore (nė tė kundėrtėn nėse kėrkon vajzė).

Pra ėshtė pikėrisht ky pozicion hėnor qė pėrzgjedh (nxit) kromozonin X apo Y. Siē dihet, jo tė gjitha ditėt janė pjellore sepse kjo varet nga menstruacionet e femrės.

Pėrveē kėsaj, kėtij fakti i bashkėngjitet edhe njė faktor tjetėr: koha mė e pėrshtatshme qė njė grua tė mbetet shtatzėnė ėshtė kur Dielli nė tranzit ėshtė po aq gradė larg me Hėnen e tranzitit sa edhe nė momentin e lindjes sė saj, pra tė formojnė tė njėjtin aspekt astrologjik si nė hartėn e lindjes, por jo domosdoshmėrisht nė tė njėjtat shenja.

Distanca qė formon Dielli me Hėnėn quhet ”harku diello-hėnor”, pra sa herė qė pėrsėritet ky hark ėshtė momenti i duhur pėr pllenim. Moment tjetėr i pėrshtatshėm pėr tė mbetur shtatzėnė janė edhe 24 orėt pėrpara se tė formohet i njėjti kėnd ekzakt midis Diellit dhe Hėnės, ose 24 orė mbrapa (pra gjithsej janė tre ditė). Pėr tė ndodhur kjo duhet qė horoskopi i femrės ose vendndodhja e Hėnės nė hartėn qiellore tė lindjes sė saj, tė jetė sa mė i saktė duke u bazuar edhe tek ora e lindjes. (Horoskopi i burrit/babait, nuk ka shumė rėndėsi).

*Shtatzania nė rrezik ndodh kur aspektet konfliktuale tė temės sė lindjes pėrsėriten gjatė momentit kur gruaja mbetet shtatzanė.

*Kur cikli fiziologjik (ovulacioni, pjelloria natyrore: mesatarisht 14 ditė pas periodave/ menstruacioneve pėr njė cikėl tė rregullt prej 28 ditėsh) dhe cikli yjor (planetar) shkojnė paralel mundėsitė e fekondimit (pllenimit) janė mė tė mėdha.

*Nėse periodat nuk janė tė rregullta, atėherė shpresat janė tė pakta pėr tė mbetur shtatzėnė. Megjithatė, sot, marrja e tabletave (pilulave), duke rregulluar ciklin mujor, bėn tė mundur ndryshimin e kohės sė  periodave (ovulacionit) dhe harmonizon pjellorinė natyrore me atė yjore.

*Hėna e Re ndodh kur Hėna ėshtė pėrkrah Diellit  (njė herė nė muaj). Hėna e plotė ndodh kur Hėna ėshtė opozitė me Diellin  (njė herė nė muaj).
*Nėse, p.sh. femra e ka pasur Hėnėn e Re kur ajo ka lindur, atėherė momenti pėr tė mbetur shtatzėnė ėshtė sa herė qė ndodh Hėna e Re. Po kėshtu veprohet edhe me Hėnėn e plotė.

*Nėse Dielli dhe Hėna janė trekėndėsh, atėherė janė dy ditė nė muaj kur Hėna formon trekėndėsh me Diellin. (pra dy herė: Hėna kur rritet dhe Hėna kur zvogėlohet).

*Nėse Hėna nuk formon asnjė aspekt madhor me Diellin nė hartė, mjafton tė llogaritet distanca midis Diellit dhe Hėnės pėr tė gjetur ditėn e duhur.
*Nuk ndodh ēdo muaj qė pjelloria yjore dhe ajo natyrore tė bashkohen, por  pėrgjithėsisht kjo mund tė ndodhė shumė herė gjatė jetės.

*Zakonisht shterpėsia (steriliteti) tek femra ndodh kur Venusi dhe Marsi (apo edhe Neptuni) formojnė aspekte tė kundėrta me njėri-tjetrin, por duhet studiuar edhe marrėdhėniet e individit me shenjat sterile.

*Lindja e fėmijėve binjakė, njėri femėr e tjetri mashkull vjen si pasojė e ngjizjes nė momente tė ndryshme njėri nga tjetri, me vezė tė ndryshme. Kur binjakėt nuk ngjajnė shumė me njėri-tjetrin kjo ndodh ngaqė mund tė jenė formuar nga vezė tė ndryshme ose mund tė kenė lindur me njė hapėsirė tė konsiderueshme kohore me njėri-tjetrin, dhe mund tė ndodhė qė njėri tė ketė planet nė shtėpinė e parė (pamja fizike) ose tė gjashtė (shėndeti fizik) dhe tjetri jo.

Problemi ėshtė qė shumica e njerėzve nuk e njohin astrologjinė dhe metodat se si funksionon ajo, si llogaritet aspekti ndėrmjet Diellit dhe Hėnės, por kjo ėshtė e pamundur qė tė shpjegohet me pak fjalė. Kjo kėrkon njė temė mėvete.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi