Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 12.12.08 0:11

Masoneria - Shqipėri & KosovėShqipėria, terren pjellor pėr masonėt

Mjeshtri i madh i masonėve tė Francės, Jean Michel Quillardet mohon ekzistencėn e njė lozhe tė tillė Masonerie nė vendin tonė, ndėrkohė qė shprehet se ka ardhur i ftuar nė vendin tonė pėr tė shpjeguar se ēfarė ėshtė Masoneria dhe se ēfarė idesh ka ajo pėr njerėzimin.

Gjatė emisionit “5 Pyetje nga Babaramo”, qė transmetohet nė Neės 24, Quillardet shprehet se Shqipėria ėshtė njė terren pjellor pėr krijimin e njė lozhe masonerie, e cila sipas tij do tė ndihmojė nė stabilitetin e demokracisė.

Si dhe pėrse lindi Masoneria?

Masoneria ėshtė njė ide e vjetėr, ekziston qė nga 1718, ėshtė njė lėvizje idesh e lidhur me shekullin e dritave nė Francė, qė do tė luftojė dhe shkundė ēdo formė absolutizmi qė ekzistonte nė Angli dhe nė Francė kundėr absolutizmit politik dhe kundėr shtetit tė sė drejtės hyjnore qė impononte pushtetin e vet.

Kundėr absolutizmit fetar, kundėr katolicizmit qė mendonte se feja e tij ishte e vėrteta e shfaqur dhe nuk mund tė diskutohet pėr tė. Kėta janė pra njerėzit qė bashkohen pėr tė predikuar kritikėn e lirė dhe shqyrtimin e lirė tė ideve dhe qė nuk pranon qė tė imponojė njė dijė tė ēfarėdoshme.

Masoneria ėshtė njė sekt, ide apo fe?

Ēfarė i bashkon masonėt?

Nuk ėshtė njė sekt, sepse nė Masoneri nuk ka doktrinė dhe nuk ka shef sekti, ne kemi nė Rambujenė e Francės njė organizim demokratik, unė jam parlamentar dhe zgjidhen edhe anėtarėt e kėshillit tė urdhrit, dhe janė zgjedhur nga anėtarėt e shoqatės sė orientit tė madh tė Francės.

Pra, nuk kemi asnjė lidhje me sektin. Nė Masoneri nuk mund tė futesh kollaj, por mund tė dalėsh shumė kollaj. Ne nuk jemi fe, sigurisht qė demanshi fetar ėshtė i respektueshėm, por feja ėshtė njė besim, njė ide. Por nė Masoneri ka shumė rrugė tė ndryshme.

Ne jemi shumė realiste, ne kemi njerėz besimtarė, jobesimtarė, pėrfaqėsues tė sė majtės dhe tė sė djathtės, kemi tė varfėr, tė pasur, kemi mbėshtetės tė ekonomisė sė tregut, kemi njerėz qė mbėshtesin shtetin.

Por njėkohėsisht nuk ėshtė as ideologji, pasi ideologjia ėshtė njė doktrinė politike shumė e ndėrtuar, e strukturuar me disiplina intelektuale, ndėrkohė qė ne jemi pėr shpėrbėrjen e ideologjive dhe hapjen e ndėrgjegjeve.

Arma juaj ėshtė liria e fjalės. A mendoni se ka njė kontradiktė pėr faktin se si janė ndėrtuar lozhat e masonerisė, me pėrjashtim tė shefit tė madh tė saj asnjė nuk mund tė njihet nga publiku? Si mund tė shpreheni kur nuk njiheni?

Nuk ka asnjė sekret, zgjedhjet e krerėve bėhen publike edhe nė gazeta. Nė lozhėn e Francės selia jonė ėshtė e hapur ēdo mbrėmje dhe ne kemi takime, kemi tryeza tė rrumbullakėta e publike, ku masonėt shprehin mendimin e tyre pėr problemet kryesore.

Nuk ka asnjė mister, asnjė tė fshehtė, ne jemi shoqatė e hapur. Ėshtė e vėrtetė qė ne kemi qenė viktima tė persekutime nga nazistėt nė kohėn e pushtimit tė Francės, dhe nė kėtė kohė masonėt u trembėn dhe u fshehėn deri diku.

Por qė nga koha qė jam zgjedhur unė mjeshtėr i madh, ne kemi njė politikė komunikimi. Mjeshtri i madh ėshtė zėdhėnėsi i lozhės nė Francė. Por ka shumė lozhe qė shprehen krejtėsisht lirshėm dhe shprehen se janė masonė.

Unė nuk kam qenė qė nė fillim njė mjeshtėr, por nė fillimet e mia unė kam qenė njė vėlla nė vėllazėrinė e masonėve. Unė kam 20 vjet qė jam mason dhe gjithnjė e kam thėnė hapur se jam mason dhe nuk kam pasur asnjė problem, dhe shumė herė kam marrė pjesė nė simpoziume dhe nė njė kohė qė nuk isha mjeshtėr i madh.

Cilat janė detyrimet qė ka njė mason ndaj komunitetit?

Ka vetėm njė detyrim, qė tė mos jetė racist, tė mos jetė antisemit dhe jo ksenofon. Dhe tė mos marrė pjesė nė njė lėvizje tė ekstremit tė djathtė ose sektar. Detyrimi i dytė ėshtė tė jetė i pranishėm dhe tė punojė nė gjirin e Lozhės, dhe tė mblidhemi ēdo 15 ditė. Jemi njė shoqatė shumė natyrale pluraliste dhe ne mund tė kemi kontradikta dhe masoneria ėshtė inteligjenca e kontradiktės, atje ka tė rinj tė vjetėr, mjekė, taksitė. Ne kemi profesorė, por ka larmi sociale nė njė mėnyrė tė mjaftueshme.

Ėshtė shkruar shumė nė shtyp se Masoneria ngrihet nė formėn e njė piramidė, e cila kontrollon gjithēka, dhe nėpėrmjet saj kontrollon edhe shoqėritė. Ėshtė e vėrtetė apo jo?

Do tė ishte njė gjė e mrekullueshme qė tė kontrolloja gjithēka dhe do tė doja. E unė nuk kontrolloj asgjė. Me vėshtirėsi unė kontrolloj anėtarėt e kėshillit administrativ. Ky ėshtė njė mit i vjetėr qė ėshtė krijuar. Unė nuk jam nė masonerinė angleze.

Ka dy lloj masonerish, ėshtė ajo angleze, e cila kėrkon besimin nė Zot dhe kemi masonerinė qė pėrfaqėsohet nga Orienti i Francė, qė nuk e merr pėr bazė besimin. Kryesorja ėshtė qė tė kemi kapacitetin njerėzor qė tė kujdesemi pėr problemet e shoqėrisė. Ne kemi njė ndikim nė fushėn e ideve dhe kjo na intereson.

A mund tė deklarohet njė franko-mason publikisht si i tillė? A e lejojnė rregullat tuaja njė gjė tė tillė?

Sigurisht qė po. Nuk duhet tė thuhet se filani ėshtė mason e tė tregohet me gisht. Ėshtė liri individuale qė ta thuash apo jo faktin qė je mason apo nuk je mason.

Mason nė shqip do tė thotė murator. Ē’lidhje ka kjo shoqatė me kėtė profesion?

Ėshtė zanat, sepse lozhat e masonėve u krijuan pėr tė luftuar kundėr pushtetit absolut dhe kishin nevojė pėr njė karrem pretekst pėr tė mos shqetėsuar pushtetin dhe ne morėn rolin e atyre qė ndėrtojnė katedralet, kjo ishte ideja pėr tė ndėrtuar njė shoqėri ideale.

Vizita nė Shqipėri. Ēfarė keni diskutuar me ta, apo nuk doni t’i tregoni?

Unė u ndjeva shumė i nderuar qė mė priti kryetari i shtetit tuaj dhe Kryeministri. Mė presin edhe anėtarėt e qeverisė franceze dhe ėshtė njė nder pėr ne. Biseda nuk mund tė thuhet, mua mė ftuan autoritetet tuaja, nėse ata duhet ta thonė, mund ta thonė. Unė mund tė them vetėm qė takimi shkoi shumė mirė. Ne kemi shkėmbyer ide dhe mendime pėr tė njohur mė mirė njėri-tjetrin.

Ndatė tė njėjtat ide?

Lidhur me demokracinė, humanizmin dhe laicitetin, ne jemi shumė pranė njeri-tjetrit, por nuk ėshtė mjeshtri i madh qė ėshtė shumė afėr kryeministrit, por ėshtė Franca.

A ka njė lozhė masonikėsh nė Shqipėri?

Nuk ka lozhė nė Shqipėri me sa di unė, dhe nuk njoh masonikė shqiptarė.

Ju thatė “mesa di unė”, a ka mundėsi qė tė krijohen lozha qė nuk janė tė lidhura me Masonerinė?

Po tė kishte njė lozhe nė Shqipėri, ne do ta dinim, pasi krijimi i lozhės duhet tė njihet, kjo duhet tė vijė nga vetė shqiptarėt, por nuk mund ta imponojmė krijimin e saj. Masoneria ėshtė njė mjet formimi personal dhe njė mjet stabiliteti pėr demokracinė, dhe Shqipėria mė duket njė terren pjellor pėr krijimin e Masonerisė.

Unė nuk kam ardhur kėtu aspak pėr tė krijuar lozha apo pėr tė favorizuar lozhat. Unė kam ardhur kėtu me ftesė, pėr tė folur se ēfarė ėshtė Masoneria. Nėse do tė krijohet, do tė ishte njė gjė e mirė.

A keni informacion se nė kėtė terren po mbin ndonjė lozhė?
Nuk kam asnjė tė dhėnė pėr njė gjė tė tillė, por lozha jonė nuk do tė ishte kundėr qė tė krijoheshin.

Ē’duhet tė bėjė njė nga bashkėpunėtorėt e mi? Kush e hedh hapin e parė?

Nė Shqipėri nuk ka lozhė dhe kėtu duhet qė njė shqiptar tė takojė njerėzit qė tė krijojnė lozhėn. Nėse ka shqiptarė qė jetojnė jashtė, ata mund tė shkojnė nė Francė dhe tė trokasin nė derėn e shoqatės sonė.

Ilir Babaramo
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ne, masonėt e Shqipėrisė

Mesazh  Admin prej 29.06.09 17:23

Ne, masonėt e Shqipėrisė

Esnafėt” e mesjetės sė hershme nė Europė, ata qė zotėronin mjeshtėrinė e ndėrtimit, atėherė elitare, u organizuan shumė organikisht nė grupe qė u shndėrruan nė sekrete, po aq kollaj sa edhe u krijuan!

Templarėt e mėvonshėm, kalorėsit idealistė qė e nisėn misionin e tyre nė mbrojtje tė simboleve tė krishtera nė varfėri tė plotė, pėrfunduan duke u pėrndjekur ndėrsa kishin vėnė pa mund pasuri tė jashtėzakonshme pėr kohėn, nė kundėrshtim me pėrkushtimin qė kishin ndėrmarrė fillimisht pėr tė ruajtur “modestinė” materiale tė doktrinės sė krishterė.

E gjithė kjo histori disa shekullore u bė padashur, nė tė njėjtėn mėnyrė tė thjeshtė organike sic kishte nisur, nė lėndėn e parė tė pėrfytyrimeve dhe imagjinatės gati tė shfrenuar tė njerėzve tė etur pėr pak sekret. Njėrėz qė nė kohėt moderne, tė zotėruar sidomos nga masmedia, janė vėrtet tė shumtė.

Esnafėt e mesjetės, ata qė zotėronin profesionin e ndėrtuesve tė objekteve fetare por dhe jo fetare, shumė prej tė cilave ekzistojnė edhe sot nė Europė, u quajtėn masonė dhe historia qė i shoqėroi deri nė shekullin e 21-tė ėshtė njė histori e tejmbushur me dilema, pyetje pa pėrgjigje dhe sekrete…

Ose tė paktėn ky ishte pėrfytyrimi i shqiptarėve qė kishin lexuar mė sė pakti “Kodin e Da Vincit”, apo “Engjėj dhe Djaj” tė Dan Brown. Deri pak ditė mė pare, kur nė ekranin e njė televizioni shqiptar me audiencė tė lartė, panė pak sekonda nga intervista e parė e njė qytetari francez tė deklaruar mason, i cili shkeli gati tė gjitha rregullat, tė paktėn universalisht tė njohura tė sekretit mason dhe doli nė ekran. Ku deklaroi se edhe nė Shqipėri sapo ishte krijuar njė bėrthamė e “Grand Orient de France”, njė degė e Franko-Masonerisė.

Dy shqiptarė tė panjohur, kishin shkuar te recepsioni i televizionit nė fjalė, kishin kėrkuar tė komunikonin me drejtorin e lajmeve tė atij televizioni dhe njė gazetare e tė njėjtit televizioni, kishte “pėrfunduar” minuta mė vonė nė hollin e njė hoteli duke intervistuar masonin francez qė kishte deklaruar se jo vetėm u krijua nė Shqipėri njė bėrthamė masone, por edhe se mes saj ka “elementė” tė mjaftueshėm pėr tė ngritur nė kėmbė edhe njė Asamble Kombėtare, e ndoshta edhe njė Mjeshtėr tė Madh tė Masonėve Shqiptarė!

Lui Lopes, pranoi tė intervistohej. “Tashmė ekzistojnė kushtet pėr tė marrė parasysh themelimin e njė Urdhri Masonik nė Shqipėri”, thotė ai nė kėtė intervistė. Ne kontaktuam me telefon njė numėr kontakti tė vendosur nė faqen zyrtare tė Grand Orient de France godf.org. Ishte njė pasdite, kur ora kishte kaluar 18.00 dhe sipas njoftimit nė internet zyra duhet tė ishte e mbyllur.

Por pas ziles sė dytė, njė zė i prerė pėrgjigjet dhe pasi kėrkojmė tė kontaktojmė me zotin Rui Lopes, qė kryen Brenda urdhėrit rolin e njė “Ministri” tė punėve tė jashtme, pėrgjigja ishte fare e thjeshtė dhe nuk kėrkonte asnjė sqarim: “Prisni ju lutem, nė linjė”…

Po aq e thjeshtė ishte dhe pėrgjigja e Lopes: “Patjetėr, mi nisni pyetjet me e-mail”. Tė nesėrmen, pėrgjigjet e tij kishin pėrfunduar, ndonėse tė shkurtra, herė herė ta paqarta dhe sigurisht tė pėrgjithshme.

Njė gjė ėshtė e sigurt: nėse ajo qė Lopes thotė ėshtė e vėrtetė, atėherė masonėt shqiptarė janė “artistė, gazetarė, politikanė, njerėz tė universitetit si dhe pėrfaqėsues tė profesioneve liberale”.

Cili ishte motivi i vizitės suaj nė Shqipėri?

Rui Lopes: Lindja e Madhe e Francės mendon qė tashmė ekzistojnė kushtet pėr tė marrė parasysh themelimin e njė Urdhri Masonik nė Shqipėri. Nė fakt, tė gjithė vendet europiane kanė njė strukturė tė tillė tashmė, pėrveē Republikės sė Shqipėrisė.

A ka Shqipėria njė histori tė vetėn tė masonėve?


Rui Lopes: Ne nuk disponojmė asnjė infromacion mbi ekzistencėn, nė tė shkuarėn, tė Frank-Masonerisė nė Shqipėri. Disa shtetas shqiptarė, tė cilėt jetojnė nė Francė apo nė vende tė tjera, janė Frank-Masonė, por nė vendin e tyre tė rezidencės.

Sigurisht ju nuk mund tė tregoni emrat e anėtarėve tė urdhrit tuaj, por besoj mund tė jepni indikacion tė paktėn pėr profesionin e tyre…


Rui Lopes: Kontaktet tona aktuale nė Shqipėri janė Frank-Masonėt qė ne pėrfaqėsojmė, ata tė vlerave tė shekullit tė Dritės (siecle des Lumieres) dhe brenda traditės sė kėrkimit dhe emanicipimit, pasi formimi masonik duhet ta pėrmirėsojė njeriun nė tė gjitha dimensionet e tij, personalitete shqiptare tė cilat ashtu si ne drejtohen nga njė shpirt i cili siguron pėrmbushjen e secilit brenda Lirisė, Barazisė dhe Vėllazėrisė. Kemi takuar artistė, gazetarė, politikanė, njerėz tė universitetit si dhe pėrfaqėsues tė profesioneve liberale.

Sa e rėndėsishme ėshtė dega e Shqipėrisė pėr organizatėn tuaj?


Rui Lopės: Pėr ne mė e rėndėsishmja ėshtė tė mundim tė punojmė me Masonėt tė cilėt pėrfaqėsojnė tė gjithė vendet e Europės dhe tė botės.

Ndonjė plan tė urdhėrit tuaj nė Shqipėri…

Rui Lopes: Vetėm vetė shqiptarėt do tė mund tė vendosin pėr tė ardhmen e njė ndėrmarrjeje tė tillė apo pėr ndėrprerjen e saj. Roli ynė kufizohet nė mbėshtetjen dhe shoqėrimin e objektivave tė tyre.

Duke qenė se masoneria mbetet nė thelb njė organizim sekret, si ka mundėsi qė krijimi i kėtij urdhėri nė Shqipėri u njoftua pėr tė gjithė shqiptarėt nė media?


Rui Lopes: Frank-Masoneria nuk ėshtė sekrete. Ajo ėshtė diskrete. Diskrete nė atė qė ajo ėshtė njė organizatė ku secili pjesėtar ėshtė i lirė tė vendosė mbi mėnyrėn e shprehjes sė tij apo mėnyrėn se si ai dėshiron tė bėhet i njohur.

Cili ėshtė mesazhi qė doni t’u jepni shqiptarėve?

Rui Lopes: Njė mesazh vėllazėrie, lirie dhe tolerance brenda respektit tė parimeve etike dhe tė drejtave tė njeriut.

Sa “tė fuqishėm” janė anėtarėt e Urdhėrin shqiptar?


Rui Lopes: Pyetja juaj ėshtė sė paku ambigue. (me idenė qė pyetja ėshtė mė tepėr se sa ambigue)

Kristi Pinderi

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ē'dini per masonerine shqiptare

Mesazh  Andi Ballshi prej 13.09.09 9:49

Jam i interesuar te mesoj diēka te re mbi masonerine ne pergjithesi, dhe masonerine shqiptare ne veēanti.
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 11.10.09 22:37

Ēfare dini per masonet e Shqiperise

Ēfare Jane Masonet

Fillimet mistike te vllazerise Masonike i kan renjet ne epoken e ndertimit te tempullit te Solomonit ne Jeruzalem Origjina moderne e vllazerise Masonike Njohu epoke adhurimi dhe lulezimi gjate periudhes se ndertimit te katedraleve madheshtore Gothike te ngritura ne struktura te gurta masive qe qendrojne mbi njera tjetren pa ndihmen e llacit dhe cimentos dhe vetem me praktimin e gjeometrise duke kthyer vizatime te vogela te thjeshta ne struktura gjigande .

Teknikakt e ketyre veprave madheshtore mbeten nje sekret i ruajtur me "xhelozi" edhe per Prifterinjte e kishave qe punuesuan ndertuesit e tyre.

Ndersa stili gotik i arkitektures humbi popullaritetin e tij dhe populli i thjeshte u be me i edukuar pergjate Europes vellazerite Masonike humben aresyen e ekzistences se tyre .Nje grup filozofesh gjeti tek Masoneria Meforen ideale per ndertimin e karatkterit tek njeriu .

Ndertimi i nje strukture te forte , te balancuar mire , te ndertuar me ndihmen e shume njerezve me mendje te ngjashme dhe te dedikuar tek Perendia shume njesoj si katedralet e vjetra.

Nga fillimet e vititt 1700 masoneria u shnderua nga nje grupim njerezish aktiv qe ndertonin ndertesa ne nje grupim njerezish qe ndertojne karakter Masonesh ne nje shqoqeri Masonike te dedikuar ne menyre te devoteshme ne :Marjen e njerezve te mire dhe ne shnderimin e tyre ne njerez me te mire..

Vellazeria e FreeMasoneve simbolizon nje kulture te ndjekur ne devotshmeri nga personalitetet me te medha te historise Amerikane dhe jo vetem.Xhorxh Washington ishte nje Mason.

Ben Frenklin, Xhon Henkok, Xhange Mekeneri , Jems Monro ishin Masone. Nente (9)FreeMason firmosen deklaraten e indipendeces Amerikane .

Dhjete (10) Masone firmosen kushtetuten .14 Presidente Amerikane kan qene Mason .Freemasonet jan njerez te arritur ne te gjitha fushat e jetes.Te qenurit Freemason eshte nje privilegj.Freemason nuk behesh. Freemason lind.Vetem nje njeri i lindur me karakter dhe virtyte te larta mund te antaresohet ne Vellazerite Freemasone.Masoni gezon privilegjin e lidhjes me boten e njerezve te shtresave te larta dhe perfiton nga prespektiva profesionale qe i ofrohet nga Vellazeria.

Kushdo eshte i mirepritur ne Vellazerine Masone por duhet te japi prova per tu pranuar ne te.

Ne date 21 12 2005 ora12 :00 Ervjon Cara beri sakrament ne nje bodrum te Tiranes duke themeluar Vellazerine Shqiperitar FreeMasonike Iluminati.Duke krijuar lidhje me Vellazerite Boterore Masonike.

Masonian Albanian Iluminatis
Masonet e Lire Shqipetare - Vellazeria Iluminatis (Te ndricuarit )
www.iluminatis-albania.webs.com
__________________
skerdigodo@hotmail.com

00355684399335

Ky shkrim eshte marre nga nje faqe ne gjuhen shqipe qe pretendojne qe jane masone dhe qe bejne rekrutim ne radhet e tyre.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  eva lushka prej 18.11.09 19:53

Sa e vertete eshte se ne radhet e Masonerise pranohen vetem meshkuj?

Kam lexuar se femrat mund te marrin pjese, por nuk arrijne ne pozicione njesoj te privilegjuara me meshkujt.
Thuhet se femrat kane pasur po aq privilegje dhe mundesi sa meshkujt por atyre iu hoq kjo e drejte pasi pas torturash treguan sekrete te shoqerise Masonike.

Ky sigurisht mund te jete ose jo nje konspiracion.

Une mendoj se nese masonet jane NJEREZ me vyrtyte dhe karizem te lindur, kjo nuk ka te beje, dhe NUK DUHET te kete te beje me gjinine e tyre.

Mua personalisht, shoqeria Masone me eshte dukur joshese, dhe nuk e kuptoj pse duhet te me mohoet e drejta per te qene pjese per dicka qe nuk eshte varur nga une.

Askush nuk zgjedh vete gjinine e vete kur lind.
avatar
eva lushka

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 24.11.09 13:39

Kureshtare te dije per masonerine shqiptare...

Mos valle ky Sali Berisha ben pjese tek keta iluministet e ketij kombi, ne se eshte e vertete, qenka per tu larguar naten nga ky vend me tendence mos rikthimi me ketu...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kosova dhe Masonėt

Mesazh  gurakuq prej 10.12.09 22:48

Po nga Kosova, di dikush ndonje mason perpos Veton Surroit, a di kush gje ?

gurakuq

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  gurakuq prej 11.12.09 18:04

Nese jeni te interesuar mund ta gjeni librin KONSPIRACIONI DHE ORGANIZATAT SEKRETE dhe to te mesoni shume gjera interesante qe nuk i dime. Pershendetje

gurakuq

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  diimii prej 12.12.09 14:30

Veton Surroi ben pjese ne grupin BILDERBERG.
avatar
diimii

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  ilirbegaj prej 24.12.09 19:44

Me sa di une Veton Surroi nuk eshte Mason edhe ai me lart ka te drejt se shume eshte fol per te, por Veton Surroi nuk eshte Mason.

ilirbegaj

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Armageddon prej 26.12.09 18:56

Ne ēka bazoheni qe Veton Surroi eshte "Mason" ?
avatar
Armageddon

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  i panjohuri prej 27.12.09 13:10

Kam degjuar per Veton Surroi dhe nuk e di qe ai te kete qene aspak mason.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Crystal prej 11.01.10 13:18

Per Veton Surroi-n ska dyshim se eshte mason, po te tjere a ka dhe cilet jane?
avatar
Crystal

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  politologu prej 12.01.10 0:14

Mesa kam lexu ka qene edhe Ibrahim Rugova, kurse tani jane Hashim Thaēi dhe Fatmi Sejdiu.
avatar
politologu

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 25.01.10 17:33

Masonėt francezė tentojnė zgjerimin nė Kosovė e ShqipėriSekretari i punėve tė jashtme tė lozhės mė tė vjetėr nė Evropė “Orienti i Madh i Francės” Patris Bijo, nė njė intervistė pėr Tv Alsat, tha se po punojnė intensivisht qė aktivitetin e tyre tė shtrijnė edhe nė Kosovė dhe Shqipėri pėr ta rritur sa mė shumė bashkėpunimin rajonal.

“Sė pari nė Shqipėri mbajtėm shumė konferenca nė universitete me studentėt dhe nė njėfarė mėnyre morėn sinjale pėr ekzistimin e interesimit. Ne nuk kemi lozhė nė Shqipėri, kėshtu qė ėshtė vėshtirė kur nuk je i pėrfaqėsuar dhe kur nuk ke disa vėllezėr qė tė ndėrmarrin masa konkrete dhe pėr shembull qė tė iniciojnė aderimin e shqiptarėve nė masoneri.

Atė qė e diskutuam me vėllezėrit tanė nė Maqedoni ėshtė se mund tė ndėrmarrin rolin e urės qė do ta lidhin Shqipėrinė, pasi shumė mirė e njohin dhe e dinė se disa nga shqiptarėt tė cilėt janė tė interesuar qė t’iu bashkohen muratorėve tė lirė dhe kjo ėshtė diēka pėr ēka po punojmė po ashtu sė bashku me vėllezėrit tanė kėtu.

Kosova ėshtė njė shembull tjetėr pėr bashkėpunimin tė cilin mund ta zhvillojmė, ndėrsa disa kosovarė janė tė interesuar qė tė bėhen masonė.

Krahas kėsaj, mendojmė se ėshtė shumė mė e dobishme, mė efikase dhe mė e urtė qė tė shkojmė pėrmes vėllezėrve tanė kėtu, pasi ata janė tė njoftuar shumė mirė me situatėn politike, me pozitėn gjeografike, me kulturėn, nė vend se nga Parisi tė merren vendime, do ta bėjmė kėtė ose atė, pasi ne mund edhe tė gabojmė nėse e bėjmė kėtė.

Pra, ideja jonė ėshtė qė tė promovohen vlerat tona nė Shqipėri dhe nė Kosovė, me ndihmėn e vėllezėrve tanė kėtu nė Maqedoni”, deklaroi Patris Bijo, sekretar i punėve tė jashtme tė Orientit tė madh tė Francės.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Andi Ballshi prej 22.02.10 23:13

E gjithe ajo qe shkruhet per masonet dhe masonerine ne pergjithesi eshte nje mendim kunderthenes me shume se per ēdo gje tjeter, ndersa te autoret shqiptar mbisundon futjakotizmi (Futja kot).

Me asgje nuk mund te vertetohet se Veton Surroi, por as per te tjeret qe permenden nga analfabetet, sidomos sa i perket njohjes se masonerise. Jam i bindur qe te gjithe ata qe po merren me kete teme nuk kan lexuar sa 0,1/% te gjithe asaj ēka eshte shkruar per masonet, sidomos ne vitet e fundit.

Se Veton Surroi eshte mason, mund ta "vertetoni" nese lexoni librin "Konspiracioni dhe shoqatat sekrete", Mitrovicė, 2006, tė autorit Saad Gashi.

Sa I pėrket Kosoves dhe shqiptarėve tė Kosovės, autori thekson se njė degė (grup) e masonerisė (Rotari ) ėshtė themeluar mė 2005, me qendėr nė Pejė, me kryetar Dr. Neshad Asllani… ndėrsa pėr Veton Suroin, shkruan se ėshtė anėtar i nje grupi tjetėr, i cili, dezinformon opinioni pėr disa ēėshtje qė kanė tė bėjnė me fatin e njerėzimit...

Po, ashtu, sipas kėtij autori “fajtor” pėr pavarėrsinė e SHBA-ve, si dhe shumė shteteve tė tjera, qenkan masonėt, tė cilėt edhe pėrgatiten pavaresinė edhe tė Shqipėrisė, edhe tė Kosovės (!!!)

Libri i z. Saad gjason shumė me librin e bullgarit Nikolov, tė gjithė antimasonėve si dhe tė disa shkrimeve, nė vitet e fundit tė Kastriot Myftarajt.
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  nwo prej 09.03.10 22:38

Me sa di une nuk eshte hapur akoma as nje loxhe masonike ne Shqiperi por mos harroni qe ka edhe shume pseudo mason perqark.
Nje e vertete e madhe eshte qe ne kemi nje master mason ne Shqiperi i afirmuar i cili quhet Maksim Zotaj.
avatar
nwo

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  nwo prej 10.03.10 17:11

Mjeshtri francez qe ishte ne Shqiperi i takon nje grupimi te kundert masonik nga ai qe realisht duhet dhe po aderohet Shqiperia > Lozha ne te cilen ai eshte mjeshter eshte ndare nga lozhat kryesore per faktin sepse shumica e lozhave te frances nuk besojne ne egzistencen e nje arkitekti te universit ndersa te tjerat kane pikerisht ne qender afrimin me kete arkitekt te universit
avatar
nwo

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nga kush duhet te frikesohemi me shume...?

Mesazh  Estilen prej 10.03.10 22:50

Ore nje gje nuk po kuptoi une...Shume shqiptare e trajtojne masonerine si nje 'epidemi' qe shfaros ne mase grupe te ndryshme shoqerore...!!
Deri sa ne kete vend po organizohen ne organizata jo qeveritare,ne shoqata politike dhe ne grupime etnike e fetare dhe 'djalli me brire'pse po na u shqetsokan kaq shume per Masonet dhe masonerine, disa gjoja kriticiste te tipit Kastriot Myftaraj & Co...?

Per mendimin tim, shoqeria shqiptare,qe ne dukje me tendenca te avancuara demokratike,por ne fakt shume paragjykyese,duhej te shqetesohej deri ne proteste per shkeljen e Kushtetutes ne mynyre te rregullt e periodike nga sharlatanet e pushtetit dhe jo per masonerine.


Si mund te qendrosh kaq indiferent kur me qellime shume te erreta,nenshkruhen marreveshje per cenim territoresh,ne perfitim te te huajve,ashtu sic ishte kjo e fundit me qeverine Greke...?

Si mund te heshtesh kur sheh qe nje kryeminister kaq i papergjegjshem,do qe te sfumoje me qellime te mbrapshta,veprimtarine e nje institucioni kaq te rendesishem per fatet e nje kombi,sic eshte Sherbimi Sekret Kombetar...?

Si mund te heshti nje popull,kur nje qeveri kaq e papergjegjeshme shkaterron me deshire Akademine e Shkencave ,dhe te gjitha Institucionet kerkimore te vendit...?(Vini re..Ne Serbi prej dekadash politikat primare kombetare,orientohen prej akademikeve,po keshtu ne Greqi dhe ne shume vende te tjera)

Si mund te heshti nje popull kur poltikat ekonomike te castit dhe prespektives,orientohen nga ''kooperativiste'' te tipit Bode dhe jo nga profesore ekonomie,dhe per ta corientuar akoma me keq,me deshire te qeverise vjet u largua nga vendi dhe F.M.N.ja.

Si mund te heshti nje popull,ne nje cast kur jeta e qytetarit nuk barazohet as me te drejtat e mbrojtes se kafsheve ne boten perendimore...?Sa vjet ka qe eshte zhdukur patrioti Remzi Hoxha dhe shume djeme te tjere kosovare,qe ktheheshin nga Shqiperia per ne Kosove te trajnuar,e qe perfundonin ne prita te 'erreta'armiqesh dhe qeveria shqiptare ferkon durat si nje 'lavire'duke bere rolin e te paaftit,kur dihet mire se si kane rrjedhur ngjarjet...?

Keto e shume te tjera duhet te shqetesojne kombin tone,pa perjashtuar dhe ato organizata politike e jo politike ,qe i vene sterkembshin vendit,ne te drejten e tij,sic eshte Omonia qe predikon kufijte e Greqise deri ne Lumin Shkumbin..

E sa per Masonerine me duket se ende nuk ka sjelle ne Shqiperi resurse negative,sa qe te shqetesohemi kaq shume,KUR DIHET QE NE THEMELIMIN DHE FORMESIMIN E SHTETEVE TE BASHKUARA TE AMERIKES,masonet kane pasur rolin e tyre vendimtar,sic ishte dhe George Washington.


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 10.11.10 11:43, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 01.06.10 19:05

Simbolika masone e lartёsisё 270 cm tё piramidёs qё Edi Rama do tё ndёrtojё nё Sheshin “Skёnderbej”


Tё premten e kaluar, bashkёpunёtori i ngushtё i Edi Ramёs, Eduard Shalёsi deklaroi nё emisionin “Zonё e Lirё” tё Arian Ēanit, nё Vizion Plus, gjatё njё debati pёr projektin e bashkisё pёr Sheshin “Skёnderbej”, se sipas planit, lartёsia e piramidёs qё do tё ndёrtohet nё shesh, do tё jetё vetёm 2.7 m.

Pёr simbolikёn e piramidёs qё po ndёrton Edi Rama nё shesh, kam dhёnё shpjegime nё tё tjera shkrime, dhe nё dalje televizive, madje qё dy vite mё parё, duke e quajtur atё njё simbolikё tё freemasonerisё.

Shifra qё dha Shalёsi pёr lartёsinё e piramidёs, vetёm sa e konfirmon atё qё kam thёnё unё. Derisa piramida ёshtё njё simbol, edhe shifrat e pёrmasave tё sa kanё njё vlerё simbolike, dhe para sё gjithash lartёsia.

Lartёsia prej 2.7 metrash (270 cm) e piramidёs qё do tё ndёrtojё Edi Rama, bёhet pёr analogji me piramidёn mё tё madhe dhe mё misterioze tё Egjiptit tё Lashtё, piramidёn e madhe tё faraonit Keops.

Piramida e madhe e Keopsit (quhet kёshtu pёr t’ u veēuar nga tre piramidat qё ndёrtoi Keopsi) ёshtё njё nga shtatё mrekullitё e botёs (e pёrzgjedhur pёr tё qenё e tillё ndёr piramidat egjiptiane).

Piramida e faraonit Keops ёshtё njё monument me rёndёsi tё madhe pёr simbolikёn freemasone, duke qenё se ёshtё piramida qё pёrmban mё shumё simbole dhe mbishkrime enigmatike, nga tё shkollave egjiptiane tё mistereve, ku e ka origjinёn freemasoneria moderne.

Freemasoneria, si elitё sekrete qё ruan dije sekrete pёr tё sunduar mё mirё, dhe i pёrcjell ato nga brezi nё brez, nё tempujt e saj, mendohet se ka lindur nё Egjiptin e Lashtё dhe piramidat janё dёshmi pёr kёtё.

Piramidat janё sa simbolike, duke simbolizuar kontrollin e shoqёrisё dhe mё tej botёs nga njё elitё hierarkike sekrete, aq edhe funksionale si vendeve tё ruajtjes sё dijeve sekrete, dhe tё mbledhjeve tё elitёs sekrete dhe ritualeve tё saj.

Piramida e madhe e Keopsit ёshtё ndёrtuar nё shekullin XXVI para Krishtit nga faraoni Khufu (“Keops” e quanin grekёt).

Lartёsia e piramidёs ishte 146. 4 metra, ēka duket se nuk ka lidhje me shifrёn 2.7 m, ose 270 cm tё lartёsisё sё piramidёs sё Edi Ramёs. Por nёse pёrdoret njёsia matёse e egjiptianёve tё vjetёr, na dalin disa tё dhёna shumё interesante.

Egjiptianёt e vjetёr e matnin lartёsinё e piramidave nё kubits, njё njёsi gjatёsie nё Egjiptin e vjetёr qё ishte nga 52.3 nё 52.4 cm.

Piramida e Keopsit, kur u ndёrtua ishte 280 kubits e lartё. Sot, pas rreth 4700 vitesh, pёr shkak tё rёnies sё piramidёs nё rёrё dhe erozionit lartёsia e saj ka rёnё nё 138. 75 m, pra ka humbur 7. 65 m lartёsi.

Kjo do tё thotё se lartёsia e piramidёs ka rёnё me 14. 4 kubit, dhe sot ёshtё 265. 6 kubit.

Nё pamje tё parё duket se nuk mund tё vendoset njё analogji mes piramidёs sё Keopsit dhe asaj tё Edi Ramёs, me lartёsinё 270 cm, nё sensin qё njё cm tё pёrfaqёsojё nё mёnyrё simbolike njё kubit, se na mungojnё 4.4 kubits.

Por, dhe ka gjithmonё njё “por” kur ёshtё fjala pёr mistere, piramidёs sё Keopsit i mungon nё majё ai qё mund ta quaj “simboli i humbur” nёse shprehem nё titullin e librit tё Dan Broёn quhet piramidion, dhe qё ia kanё vjedhur gjatё shekujve tё mёvonshёm tё kaosit dhe pushtimeve tё Egjiptit.

Piramidioni ishte guri i majёs sё piramidёs dhe quhej benbenet nё gjuhёn e egjiptianёve tё vjetёr.

Nё periudhёn e mbretёrisё sё vjetёr tё Egjiptit, sё cilёs i pёrkiste Keopsi, piramidioni vishej me flori dhe me siguri edhe me gurё tё tjerё tё ēmuar, si diamante, qё tё reflektonte rrezet e diellit dhe tё hёnёs, kёshtu qё kulmi i piramidёs tё shkёlqente nё lartёsi, duke shёmbёllyer me njё tjetёr trup qiellor, duke simbolizuar syrin gjithёpamёs, aq tё rёndёsishёm edhe nё simbolikёn masone.

Masoni Edi Rama kur ndёrton piramidёn nё lartёsi analoge me atё tё Keopsit, nuk mund tё mos ketё parasysh piramidionin, se ēfarё ёshtё njё piramidё pёr masonёt pa piramidionin!

Nёse piramidёs sё Keopsit sot i shtojmё edhe piramidionin, atёherё sot ajo, me gjithё rёnien e saj, bёhet 270 kubitё. Sot piramida ёshtё 265.6 kubitё e lartё.

Pra, pёr tё arritur nё lartёsinё 270 kubitё, qё tё arrihet analogjia e piramidёs sё Keopsit me atё tё Edi Ramёs, mungojnё edhe 4. 4 kubitё, rreth 2. 4 m.

Duket se kaq duhet tё ketё qenё lartёsia e piramidionit tё piramidёs sё madhe. Kёshtu, analogjia mes piramidёs sё Keopsit dhe asaj tё Edi Ramёs bёhet perfekte. 270 kubitё pёrfaqёsohen nё mёnyrё simbolike nga 270 cm!

Edi Rama ka ndёrtuar nё mes tё Tiranёs homologen e piramidёs mё misterioze egjiptiane, qё ёshtё njёherёsh dhe simboli supreme masonik.

Qendrёn e Tiranёs e ndёrtoi Italia fashiste duke e dizenjuar nё arkitektonikёn e tij simbolin fashist, sopatёn e liktorit (bishti i sopatёs ёshtё bulevardi i madh, tehu ёshtё stadiumi “Qemal Stafa”, maja e bishtit qё del mbi pjesёn e hekurt ёshtё korpusi qendror i universitetit).

Tashmё na doli dhe njё simbol masonik.

Dan Brown, eja nё Shqipёri dhe shkruaj njё libёr pёr faraonin mason Edi Rama! Por mё parё se Dan Brown duhet tё shkruajё Ismail Kadare, i cili nё kohёn e rёnies sё komunizmit shkruajti novelёn “Piramida”, pikёrisht pёr ndёrtimin e piramidёs sё Keopsit, por duke e paraqitur si simbol tё despotizmit.

Ismail Kadare nё kёtё libёr thotё se refleksione tё piramidёs shfaqen nё kohёra nё trajta tё ndryshme. Ja ku po shfaqet nё vitin 2010 nё qendёr tё Tiranёs.

Por unё besoj se as Dan Brown dhe as Ismail Kadare nuk do tё shkruajnё pёr kёto gjёra, se ata e shohin qartё “vijёn e kuqe” tё kapёrcimit nga fictioni nё botёn reale.

Qendrat e fuqishme tё masonerisё botёrore pranojnё qё Dan Brown tё shkruajё pёr sekretet e piramidёs masone, apo edhe Kadare pёr piramidёn e Keopsit, duke bёrё njё puzzle me simbolikё qё tekefundit nuk jep gjё tjetёr veē romantikёs sё masonerisё, por jo qё tё deshifrojё sekretet e tyre nё eksperimentet e mёdha tё masonerisё botёrore, qё mё qartё shfaqen nё vende si Shqipёria.

Por nёse Dan Brown dhe Ismail Kadare nuk merren me Edi Ramёn, dhe nuk kanё detyrim qё ta bёjnё kёtё gjё, ёshtё njё person qё ka detyrim ta bёjё kёtё, dhe kjo ёshtё Prokurorja e Pёrgjithshme, Ina Rama.

Ndёrtimi i simboli qartёsisht mason nё qendёr tё Tiranёs pёrbёn veprёn penale tё shpёrdorimit tё detyrёs, me pasojё dёmtimin e njё ansambli kultoror tё mbrojtur me ligj.


Nga Kastriot Myftaraj
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 06.07.10 10:38

Sejdiu nderohet me titullin 'Anėtar nderi i pėrjetshėm' i 'Rotary Club'

Nė dhjetėvjetorin e themelimit tė "Rotary Club" tė Gjakovės, Presidenti i Republikės sė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiu u nderua me titullin "Anėtar nderi i pėrjetshėm" i kėtij klubi.

Po ashtu, me kėtė titull u nderuan shefi i ICO-sė Peter Feith, komandanti i KFOR- it gjenerallejtėnant Markus Bentler dhe gjeneral Sato.

"Ėshtė nder i veēantė qė do tė jem anėtar i pėrhershėm i nderit nė punėn tuaj, por besoj se do tė jem edhe me mendje me ju, prandaj kėtė nder ma kanė bėrė edhe Rotary Klub i Pejės.

Gjithė angazhimet e mia, nė pozicionin qė kam si President i vendit, do tė jenė jo vetėm nė propagimin e punės sė mirė, por, tė njėjtėn kohė edhe nė mbėshtetjen pėr aq sa unė do tė mundem", tha Presidenti Sejdiu.

Kryetari i shtetit mė tej shtoi se ėshtė njė nder i veēantė qė tė jetė anėtar i "Rotary klub" dhe tė jetė bashkėveprimtar i idesė qė ka ky klub, qė tė jetė me gjithė veprimtarinė e tij nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, edhe nė kuptimin e ndihmave qė atyre u bėhet, edhe nė kuptimin e bashkėpunimit profesional tė njerėzve tė biznesit dhe tė veprimtarive tė tjera, por, edhe nė kuptim tė bashkėpunimit tė thellė me njerėz dhe asociacione tė ngjashme tė mbarė botės.

"Mė gėzon fakti se Kosova vėrtet pėr njė kohė shumė tė shkurtė ka arritur tė krijoj dhjetė klube tė Rotarisė, me njerėz tė pėrkushtuar nė kėtė asocim kaq tė qėlluar dhe tė njėjtėn kohė pėrmes veprimtarisė sė tyre kanė zėnė shumė miq anekėnd botės, duke dhėnė tė njėjtėn kohė mesazhe tė mira pėr punėn qė bėjnė njerėzit e Kosovės dhe duke dhėnė mesazhe tė mira tė afrisė dhe miqėsisė mes vendeve", theksoi Presidenti Sejdiu.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shoqėria sekrete e Masonėve nė Shqipėri?

Mesazh  Arfegjo prej 09.09.10 15:16

Drejtuesit e shoqėrisė sekrete "GODF" tė Francės shpallin se do tė krijojnė edhe nė Shqipėri vėllazėrinė e simboleve tė ndėrtimit, filozofia e masonėrisė pėr tė cilėn flitet edhe nė "Kodin Da Vinēi"

TIRANĖ – Simbolet dhe ritualet misterioze tė Masonėve, urdhrit ezoterik qė pėrshkruhet edhe nė "Kodin Da Vinēi", pėrgatiten tė sillen edhe nė Shqipėri nga "Grand Orient de France", njė nga degėt tradicionale tė kėtij urdhri qė e ka patur gjithnjė kundėr Kishėn Katolike. Lajmėtar pėr rekrutimin e shqiptarėve nė kėtėshoqėri "sekrete" ku kanė bėrė pjesė edhe shumė emra tė mėdhenj nė shekuj, ka qenė sekretari i marrėdhėnieve me jashtė tė "Grand Orient" tė Francės i cili ka pohuar se pas njė viti edhe nė Shqipėri do tė formohet njė grup masonėsh ose siē i quan Rui Lopes, "vėllazėri kombėtare". Duket se kjo ėshtė pjesė e njė misioni tė ri tė shoqėrisė 300 vjeēare franceze, qė daton nė vitet e errėta tė mesjetės, pėr tė mbjellė bėrthama tė reja nė vendet e lindjes tė Evropės ku komunizmi nuk i ka pranuar kurrė masonėt ose adhuruesit e simboleve tė ndėrtimit.

Ndėrsa pėrjeton aktualisht njė krizė identiteti dhe nuk numėron mė shumė anėtarė se 2 milionė nė tė gjithė botėn vitet e fundit, pėrkundrejt 7 milionė tė tillėve nė vitet 1950, shoqėria franceze ėshtė njė prej atyre qė i kanė rezistuar kėsaj tendence degradimi ashtu si edhe Belgjika ku kėto shoqėri mbeten ende solide, ndryshe nga ē'ndodh me masonerinė anglo-amerikane qė ka humbur gjysmėn e anėtarėve tė vet. Dega liberale e franc-maēonnerie-sė ėshtė ajo qė dominon nė Evropė ashtu si edhe nė vendet e Amerikės Latine.

Shoqėria masonike

Shoqėria e masonėve e pėrshkruan veten si njė Urdhėr qė pėrhap mėsime ezoterike jo dogmatike dhe progresive me ndihmėn e simboleve dhe ritualeve. Ajo i inkurajon anėtarėt e vet drejt progresit tė Njerėzimit. Bamirėsia ėshtė njė nga filzofitė e tyre ashtu si edhe puna pėr pėrmirėsimin shpirtėror dhe moral. Shpesh e pėrshkruar si njė sistem i veēantė moral i ilustruar nga simbole, ajo e prezanton veten si njė shoqėri vėllazėrore me njė metodė tė veēantė qė u lejon anėtarėve tė zhvillojnė aftėsitė e dėgjimit, tė hreflektimit dhe tė dialogut nė mėnyrė qė ata vetė t'i pėrcjellin kėto vlera tek tė tjerėt. E shfaqur nė 1717 nė Londėr, shoqėria "Franc-Maēonnerie" ėshtė strukturuar me kalimin e shekujve rreth njė sėrė ritesh dhe traditash gjė qė ka ēuar nė krijimin e njė sėrė bindjesh.

Si tė bėhesh mason?

Pėrgjigjia e parė qė tė jepet nė adresėn nė internet tė shoqėrisė franceze pėr t'u bėrė mason ėshtė tė duash. Pėrgjithėsisht njė mason shėrben si ndėrmjetės pėr tė rekrutuar anėtarė tė rinj. (Njė mason ka gjithnjė mundėsinė ta zbulojė veten, por ai e ka tė ndaluar tė zbulojė njė vėlla tė grupit) dhe kur e shikon tė volitshme e prezanton kandidaturėn e re pėrpara lozhės sė vet ose pėrpara njė lozhe tjetėr... Ka gjithashtu edhe njė formular aplikimi qė mund ta plotėsosh online, ndėrsa mund ta marrėsh kėtė vendin pasi ke dėgjuar njė emision 15 minutash tė dielėn nė mėngjes nė"France Culture", por kjo funksionon pėr francezėt sigurisht, ndėrsa anėtar i vėllazėrisė shqiptare mund tė bėhesh vetėm pas njė viti, kur dega e 'Grand Orient de France' tė ketė mbėrritur nė Shqipėri pėr tė themeluar shoqėrinė "sekrete" shqiptare tė masonėve.

Shoqėria e veglave tė ndėrtimit

"Grand Orient de France" ėshtė njė shoqėri qė ngėrthen dy parime tė cilat nė dukje janė kontradiktore: respekti pėr Traditėn e trashėguar nga themeluesit e Masonėrisė dhe kėrkimi i progresit pėr pėrmirėsimin e Njeriut dhe tė Shoqėrisė. Nė lozhet malonike pėrdoren irtuale dhe simbolie gjatė zhvillimit tė mbledhjeve pėr progresin personal tė masonėve nė gjirin e shoqėrisė. Mė tė njohurat nga kėto simbole janė tre pikat, vizorja trekėndore dhe kompasi. Domethėnia e tyre filozofike dhe morale mund tė kapet vetėm po tė depėrtosh nė thellėsi tė sekretit masonik. Kėrkimi i progresit ka qenė gjithnjė pėr masonėt e Grand Orient njė motorr hreflektimesh pėr veprimet e tyre dhe nė tė njėjtėn kohė ky parim bėn pjesė edhe nė traditėn e bindjes. "Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient". Nė tė njėjtėn kohė kjo shoqėri e shpall veten si mbrojtėse vigjilente tė parimeve tė devizės sė Republikės Francee: "Liberté, Egalité, Fraternité" (Liri, Barazi, Vėllazėri). Ata e shpallin veten gjithashtu kundėr racizmit dhe armiqve tė demokracisė, janė pėr lirinė absolute tė koshiencės qė garantohet nga laiciteti i institucioneve.

Origjina legjendare

Edhe pse tė ashtuquajturat "llozha" tė masonėve janė shfaqur nė shekullin e XVII-tė, nė Écosse, origjina e tyre historike implikon edhe njė origjinė legjendare dhe simbolike mė tė lashtė. Masonėt e parė e lidhnin simbolikisht kėtė origjinė mitike me origjinėn e vetė masonėrisė (domethėnė me origjinėn e artit tė ndėrtimit). Nė njė shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme pėr ata qė ta lidhnin origjinėn e saj me epokėn e Adamit (njeriu i parė sipas konceptit tė kohės) ose atė tė Noes (ndėrtimi i Harkut dhe fesė sė "parė") ose mė shpesh me atė tė ndėrtimit tė tempullit tė Salomonit nga arkitekti Hiram Abi.

Nė fund tė shekullit tė XVI-tė, dorėshkrimi i Régius e vendoste nė mėnyrė emblematike shoqėrine e Masonėve nėn emrin e Euklidit dhe tė Pitagorėt, baballarėt e gjeometrisė dhe nėn mbrojtjen e mbretit Athelstan tė Anglisė. Tė tjera dorėshkrime qė lidhen me shoqėrinė e masonėve, si dorėshkrimet e Halliėell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Schaė (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte tė ngjashme.

Nė fund tė shekullit tė XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perėndimorėt, natyrshėm kėto rituale malonike e zhvendosėn origjinėn simbolike nė epokėn e ndėrtimit tė piramidave. Nė mesin e shekullit XIX tė romanticizmit, me rastin e rizbulimit tė trashėgimisė sė Mesjetės, miti masonik pėrforcoi gjithaq natyrshėm hreferencat me ndėrtimin e katedraleve. Pas gjithė kėtyre modifikimeve tė dukshme simbolike, ajo qė bie nė sy ėshtė se shoqėria e ka zhvendosur gjithnjė simbolikėn e saj drejt atyre qė sollėn progres gjatė gjithė historisė nė histori, artin e ndėrtimit dhe vlerave qė ata shpallin.

Antimasonizmi, frikė nga misteri dhe sekreti

Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe "shoqėrive sekrete". Ky qėndrim lidhet edhe me kundėrshtimin e ideve progresiste dhe liberale tė dala nga shekulli i Lymierėve, koha gjatė tė cilės shumė filozofė tė njohur janė bėrė anėtarė tė masonėrisė. Antimasonizmi konsiderohet njė doktrinė qė zhvillohet nė disa mjedise katolike dhe tek kundėr-revolucionarėt.

Masonėt e famshėm

Mendohet qė masonėt e famshėm kanė qenė tė shumtė dhe nė rend alfabetik nis me Aldrin (qė vuri kėmbėn nė hėnė nė 21 korrik 1969), por nė kėtė listė figurojnė edhe emra tė mėdhenj si filozofi i madh i tė drejtės Jean-Baptiste Baudin qė ėshtė bėrė anėtar i shoqėrisė nė 1842, Pierre Brossolette. Por edhe Mozarti radhitet ndėr masonėt, pasi ėshtė pritur nė lozhen e bamirėsisė nė Vjenė nė 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qenė mason, por ka njė debat pėr kėtė. Por nuk ka asnjė dyshim pėr anėtarėsinė e Hugo Pratt, autor filmash vizatimorė nė masoneri. Ndėr politikanėt figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) qė nuk e ndali kurrė aktivitetin masonik. Ai ka qenė president i parė i parlamentit tė Republikės sė gjashtė. "Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient".

Ezoterizmi
Sekretė apo diskretė?

Edhe pse nuk propozon njė doktrinė krejtėsisht tė fshehtė, kjo shoqėri konsiderohet shpeh si ezoterik nė praktikėn e saj dhe nė disa aspekte tė cilat nuk tregohen pėr publikun. Ka disa arsye me tė cilat justifikohet mbajtja fshehur e kėtyre sekreteve: Kėshtu pėr shembull zotėrimi i praktikave tė mbajtura sekrete si zotėrimi i disa gjesteve shėrben si mėnyrė pėr t'u njohur brenda rrethit tė masonėve. Masoneria pėrdor pėr tė eksploruar problemet etike njė sistem shkallėzimi qė nuk mund tė konceptohet veēse me anė tė njė zbulimi progresiv. Ajo ėshtė zhvilluar nė njė moment kur kujtime te luftės sė feve he persekutimeve fetare ishin shumė tė pranishme dhe kur ia vlente mė mirė tė fshiheshe sesa tė flisje lirshėm pėr tema tė ndjeshme. Disa mendojnė megjithatė qė nuk ka mbetur mė asnjė sekret pėr tu zbuluar nė shoqėriėn e masonėve, sepse praktikat e tyre janė publikuar tashmė prej kohėsh. Sot masonėt pėrbėjnė mė shumė shoqėri diskrete sesa sekrete. Ēdo mason ėshėt i lirė ta zbulojė veten, por jo njė mason tjetėr ama.

Skandalet
Kritikat dhe kundėrshtarėt

Ka shumė teori komplotesh brenda shoqėrisė sė masonėve dhe disa mendojnė se masoneria ėshtė vetėm njė rrjet i madh social i ndėrtuar pėr interesin e anėtarėve tė vet. Ka edhe disa praktika tė dyshimta qė kanė implikuar masonėt si pėr shembulll ēėshtja e tenxhereve e fillimit tė shekullit XX dhe nė 1980 ēėshtja e Roberto Calvi i ashtuquajtur bankieri i Zotit qė drejtonte "Banco Ambrosiano" qė ishte njė nga dėshtimet mė tė njohura.

"Relativizojnė fenė"
Kisha katolike, kundėr masonėve

Edhe pse masonėt janė pranuar nga shumė rryma fetare, si protestantėt konservatorė dhe myslimanėt radikalė, kundėrshtia kryesore ėshtė e vjetėr dhe lidhet me Kishėn Katolike qė e konsideron masonėrinė si njė pėrhapje tė relativizmit nė fushėn fetare, domethėnė idenė se asnjė fe nuk ėshtė superiore ndaj tė tjerave. Dėnimi i parė i masonėrisė nga Kisha Katolike nis nė 1738 me papa Klementin XII dhe vijoi me disa nga pasuesit e tij si papa Léone XIII, etj. Nė 1917 Kisha katolike e dėnonte nė mėnyrė tė hapur pėrkatėsinė nė lozhet malonike, por me ndryshimet e bėra nė 1983 masonėt nuk figurojnė mes shoqėrive sekrete tė dėnuara nga ligjet fetare. Megjithatė nė 1983 njė deklaratė e drejtuar atėherė nga Joseph Ratzinger (qė tashmė ėshtė bėrė papa Benedikti XVI) rithekson ndalimin e katolikėve pėr tu bashkuar me masonėrinė. Ajo deklaratė ėshtė aprovuar nė atė kohė nga Papa Gjon Pali i Dytė.

avatar
Arfegjo

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  gjilanasi prej 04.11.10 8:54

Masonėt e Shqipėrisė

Flet Maksim Zotaj, frimasoni shqiptar i “Lloxhės Blu” sė Nju Jorkut:

Ja sekretet qė mbahen tė fshehta


Dy vjet e gjysmė mė parė, kur zbriti nga shkallėt e “Boeing 737 8F2” nė “Airoport Rinas” ai e kishte tė qartė se cili ishte synimi i tij i afėrt. Donte ta bėnte tė njohur “kodin e fshehtė” qė mbante brenda vetes dhe njė pjesė tė sekreteve e mistereve qė i ishin dhėnė nė besim.

Askush nuk e ndiqte si tė dyshimtė dhe rreziku qė tė vihej nėn pranga si anėtar i njė shoqėrie tė fshehtė, nuk ekzistonte mė. Kohėt kishin ndryshuar ekstremisht.

Por realiteti i ri, fillimisht, nuk dukej fort premtues nė vendin e lindjes. S’ishte e lehtė tė paraqiteshe nėn “maskėn” e njė emri qė kishte shkaktuar mjaft “turbulencė”, nė auditorin shqiptar, sidomos pas publikimit tė romanit tė njohur tė njė shkrimtari amerikan.

I mbrojtur pas emėrtimit tė njė shoqėrie sekrete, anėtarėt e tė cilės kishin qenė burra tė pushtetshėm nė botė, ai dukej jo mė si i ardhur nėpėrmjet njė linje ajrore, me njė ēantė krahqafė, por i rėnė nga qielli, me njė mision krejt tė padeshifrueshėm e mistik.

Mosbesuesit nuk e morėn seriozisht deklarimin e tij, se ai ishte “oficer” pa grada dhe yje mbi supe, por me njė unazė e medaljon, ku vizatoheshin kodet e fshehta. Por pak mė vonė do tė ndryshonin qėndrim...

...Tirana ende nuk Lloxhėn e saj dhe pėrpjekjet pėr tė pasur njė tė tillė duket se do tė kushtojnė vite tė tjera pune. Por Maksim Zotaj, njė frimason shqiptar i sallonit tė Nju Jorkut, me emėrtimin “Mjeshėr nė Lloxhėn Blu”, mendon se Shqipėria ka njė potencial tė vėrtetė njerėzish, tė cilėt “hap pas hapi” do tė plotėsojnė kushtet pėr t’u bėrė pjesė e shoqatės aq shumė tė pėrfolur sot nė botė, asaj tė masonėve.

Gjatė njė interviste pėr “Telegraf”, Maksim Zotaj, rrėfen se si u bė pjesė e organizatės sė fshehtė, e cila tanimė nuk konsiderohet mė si e tillė, por dhe sa ka ndikuar masoneria nė ēėshtjen shqiptare:

Cili qe kontakti i parė me ata qė mbajnė emrin “mason”?

Kam jetuar nė Amerikė qė nga viti 1995. Dy vite mė pas, pothuajse krejt papritur, rashė nė kontakt pėr herė tė parė nė jetėn time, me njė mason tė Llozhės sė Madhe tė Nju Jorkut. Ky njeri, nė mėnyrė krejt tė ēuditshme filloi tė mė fliste pėr masonėt dhe masonizmin, por unė nuk isha nė dijeni se ē’ishin masonėt dhe ēfarė pėrfaqėson ata si filozofi dhe si urdhėr.

E thėnė pak mė ndryshe, unė isha thjesht njė injorant nė kėtė fushė dhe ato pak gjėra qė kisha dėgjuar ose i kisha lexuar aty kėtu mė informonin qė masonizmi nuk ėshtė gjė e mirė. Mirėpo vėllai im i ardhshėm Davit Stenbar ishte shumė kėmbėngulės nė idenė e tij qė unė vėrtet ndonjė ditė mund tė bėhesha njė mason i mirė.

Kjo mė mori vite tė tėra duke biseduar me Stenbarin qė unė mė nė fund tė dorėzohesha apo tė bindesha qė masonizmi ishte vėrtet diēka shumė e mirė dhe unė patjetėr do tė isha pjesė e kėtij urdhri qė ėshtė i famshėm dhe ka mbijetuar pėr mijėra e mijėra vite me radhė.

Pėr ēudi, pasi unė mora titullin dhe u ngrita nė nivelin e “mjeshtrit” nė 30 mars tė vitit 2003, e pyeta vėllain Stenbar: “Pėrse t’i pėr dy vjet me radhė kėmbėngule qė unė tė bėhesha frimason?”

Ai m’u pėrgjigj thjeshtė: “Jemi ne Maks qė tėrheqim nga jashtė brenda kandidatėt e mundshėm pėr t’i bėrė frimason dhe arsyeja tjetėr qė unė isha i palėkundur qė ti do tė bėheshe i tillė. Ėshtė prirja juaj pėr tė blerė dhe lexuar libra qė ēuditėrisht, kishin njė pėrmbajtje humanizmi dhe diturie universale”.

Vėllai Stenbar, ėshtė njė afrikano-amerikan qė i pėrket Llozhės sė madhe tė Nju Jorkut dhe pikėrisht Franklit Lloxh 0447 e Distriktit 4 tė Manhatenit. Kėshtu unė pra fillova karrierėn e mjeshtrit tė masonėve dhe jam i klasifikuar nė grupin e oficerėve me gradėn “Mjeshtėr me eksperiencė” brenda Lloxhės Blu Masonike.

Cilat kanė qenė marrėdhėniet historike tė Shqipėrisė me Masonėt?

Kur unė arrita nivelin e mjeshtrit mua mė lejohej tashmė qė tė merrja pjesė nė ritualet e Lloxhės nė tė treja nivelet e saj. Nga ky shkak fitova titullin “Mjeshtėr Mason”. Ishte fakt qė nė kėtė kohė edhe anglishtja ime kishte arritur njė standard tė mirė komunikimi.

Ēuditėrisht gjatė ritualit, i cili ėshtė ende mė i vjetėr dhe shpesh herė thuhet se vjen nga thellėsia e shekujve, shumė fjalė dhe fjalėkyēe qė pėrdoreshin gjatė ritualit ishin thjesht fjalė shqip. Ajo ishte vėrtet surprizė sepse shpesh kur diskutohej pėr to, masonė tė ndryshėm nuk e dinin se nga vinte origjina e kėtyre fjalėve dhe jepnin njė pėrgjigje steriotipe, duke thėnė se kėto fjalė mund tė vijnė nga latinishtja, ose greqishtja e vjetėr.

Mirėpo unė siē duket e kisha fatin e vetėm t’u thosha atyre se kėto fjalė vijnė nga shqipja, pėr faktin e vetėm se nė gjuhėn shqipe kėto fjalė pėrdoren me tė njėjtin kuptim sot e gjithė ditėn. Kėto nuk i gjen as nė latinisht dhe as nė greqishten e vjetėr. Kjo ishte ēudi.

Kėto zgjuan tek unė kureshtjen dhe dėshirėn pėr tė kėrkuar mė thellė nė fenomenin gjuhėsor tė kėtyre fjalėve. Disa vite mė vonė, me ndihmėn dhe tė disa masonėve tė tjerė, po aq entuziastė sa unė, arrita tė gjej dhe fakte tė tjera qė kanė tė bėjnė me traditėn masonike edhe nė truallin shqiptar.

Por mė e rėndėsishmja qė unė mund ta theksoj nė kėtė intervistė ėshtė fakti se nė enciklopedinė e pėrgjithshme masonike, pėrmendet emri i Albanit tė Shenjtė. Sipas kėsaj enciklopedie Albani i Shenjtė, ishte njė inxhinier ndėrtimi, apo arkitekt, i cili merrej me ndėrtime banesash dhe harqe urash, por njėkohėsisht ishte dhe praktikues i masonizmit si filozofi.

Kėshtu ishte i pari masoni, asaj kohe, qė shkon nė Angli nė vitin 298 nė periudhėn e sundimit tė perandorit romak Konstantus Klorus, i cili ishte babai i Konstandinit tė Madh, njė ilir nga Nishi.

Ėshtė ky, Albani i Shenjtė, i cili ēoi pėr herė tė parė nė teori dhe praktikė masonizmin edhe si paradoks ose shpėrblim i asaj qė bėnė tė parėt tanė mbas 1700 vjetėsh duhet tė vijė njė frimason, si puna ime, qė tė vendosi nė vend pas njė shkėputje kaq tė gjatė masonizmin nė Shqipėri qė sot ka nė historinė botėrore atė emėr dhe reputacion qė ēdokush do ta ėndėrronte. Nė rrjedhėn e shekujve qysh gjatė perandorisė maqedonase, romake, bizantit e osmane, masonizmi nuk ka qenė shuar kurrė. Ai ka vazhduar tė mbijetojė edhe nė tokat e ilirėve apo shqiptarėve tė sotėm.

A ka pasur emra tė shquar shqiptarėsh nė rrjetin e masonerisė?


Ne mund tė pėrmendim pa frikė, Aleksandrin e Madh, njė numėr perandorėsh ilirė, po ashtu perandorė tė Bizantit qė ishin me origjinė shqiptare.

Por veēanėrisht, periudha e rilindjes evropiane dhe asaj shqiptare, ėshtė shquar pėr njė numėr emrash si: Jeronim De Rada, Sami e Abdyl Frashėri, Hoxha Tasim, Mit’hat Frashėri, Vaso Pasha, Simon Bolivari (qė kishte lindur nė Shkodėr), Mehmet Aliu i Egjiptit, Ataturku, Ismail Qemali, Nuredin Bej Vlora, Lasgush Poradeci, Nikolla Naēo, Petro Nini Luarasi, Faik Konica etj..

Kėta jo vetėm qė ishin masonė, por ishin dhe patriotė tė mėdhenj, iluminist dhe njerėz qė luftuan pėr progres. Nuk ėshtė rastėsi, qė Sami Frashėri thoshte: “Se drita e diturisė pėrpara do tė na shpjerė”. Kjo tregon qė masonizmi ėshtė jo vetėm filozofi universale, por ka dhe nota tė theksuara patriotizmi.

Thuhet se disa drejtues shteti shqiptar kanė qenė mason. Sa e vėrtetė ėshtė kjo?

Bindja ime ėshtė se nuk ka masonė tė mirėfilltė nė Shqipėri, brenda tė gjitha rregullave dhe normave masonike. Megjithėse edhe unė si shumė tė tjerė kam dėgjuar qė ka masonė tė tjerė nė Shqipėri, tė ardhur nga Turqia, Franca, Italia apo Greqia, por seriozisht dua tė them se kėta njerėz nuk plotėsojnė kushtet elementare pėr t’i thirrur masonė.

Kjo ėshtė njė mjegull qė ėshtė pėrhapur nė popull nga disa ish-punonjės tė Shėrbimit Sekret, tė cilėt janė mjeshtėra nė pėrpunimin e propagandės nė Shqipėri, duke shpėrdoruar emrin e mirė dhe famėn e masonėve tė thelb.

Ka pasur disa artikuj nė shtypin shqiptar pas vitit 1998, qė janė marrė me kėtė temė, por vetėm se kanė krijuar njė konfuzion mė tė madh me konceptin e tė qenurit mason dhe filozofisė sė masonizmit nė pėrgjithėsi. Midis tyre dua tė pėrmend disa politikanė qė mashtrojnė njėri- tjetrin pėrballė opinionit shqiptar me pretendimin se janė mason. Pėr shembull pa sens ėshtė deklarata e Fatos Nanos nė njė intervistė televizive duke atakuar njė tjetėr politikan, Edi Ramėn, si “mason i pasur”.

Po kėshtu ėshtė folur poshtė e lart pėr Enver Hoxhėn sikur na paska qenė njė mason francez. Por e vėrteta qė njohim ne ėshtė se, kėta jo vetėm qė janė politikanė qė kanė probleme tė mėdha, por kėta janė dhe njerėz me kushte jo tė mjaftueshme pėr t’u bėrė mason.

Ndėrsa Fatos Nano vetė indirekt nėpėrmjet njerėzve tė tjerė ka shprehur dėshirėn pėr t’u bėrė mason, por dhe ky si dy tė parėt nuk i plotėson kushtet pėr t’u bėrė i tillė. Kjo ėshtė tablloja masonike nė Shqipėri deri nė lindjen e shoqatės sė miqve tė masonėve.
avatar
gjilanasi

379


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jon prej 10.11.10 10:58Pershendetje masone mes Presidentit Topi dhe Kardinalit te Vatikanit Tarcisio Bertone.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  yasmin prej 14.11.10 18:19

Mos te duket se po e ekzagjeron me kete pershendetjen masone, sepse te them te drejten dhe une personalisht pershendes me dhenien e dores ne kete forme dhe e bej instiktivisht, e kam bere edhe me perapara kete prsh kur nuk ia kam pase idene e masonerise....

Madje kur kam qene ne shkolle te mesme kam bere nje punim filozofik te pasqyruar edhe me figure ku kam paraqitur si objekt kryesore nje kompas blu si ai i masoneve dhe ne ate kohe as qe kam degjuar per masonet, edhe shrehja filozofike qe ka sherbyer si baze per kete punim ka qene e nje masoni (e kam marre vesh tani pasi ate kohe as qe dija per ekzistencen e masoneve) dhe krejt punimi im pershtatej ne menyre te plote me ideologjine qe proklamojne masonet..... ne ate kohe kam qene 17 vjec dhe shume kush mund te mendonte qe kjo ka lidhje me vitin 1717....

Por nuk do te thote asgje sepse ne ate kohe as qe dija gje prej gjeje per masonet, dhe kjo nuk do te thote qe jam masone keshtu qe JON mos te behemi paranojake ne lidhje me masonizmin, si mendon???
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mundet dikushe te me jape nje informacion

Mesazh  Blak Devill prej 03.08.11 22:26

A di dikushe dicka rrethe masoneve ne tirane dhe si mund te antarsohesh ne te ???
Nese dikushe di te jape te pakten dicka
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 04.08.11 13:06

cfare ka kaq terheqese masoneria qe doni te beheni anetar...?
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.08.11 13:17

maximus shkruajti:cfare ka kaq terheqese masoneria qe doni te beheni anetar...?
Te behesh antar i nje shoqate mistike,fetare,civile,politike etj,etj per mendimin tim personal ska asgje te keqe.E keqja qendron ne denigrimin qe ju behen temave te ndryshme.Ne rastin konkret masoneria.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 04.08.11 13:59

Per menidimin tim, cdo gje qe eshte mistike eshte dhe terheqese, por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin. Gjithashtu dua te shtoj se duhet te hapim syte dhe nuk duhet te jemi kaq naiv sa te mashtrohemi nga nje gje e tille. Masoneria po na vret,po materializon shpirtin tone,po josh njerzit me pasuri dhe me vlera te shtirura intelektuale, po tenton te grabise lirine dhe te na beje te besojme ne superqenien njerezore sipas parimeve te Hegelit dhe historia na ka mesuar se cfare mund ti ndodhe njerzimit nese do te ecim me ato parime, sic ishte LUFTA E II- te BOTERORE. Do ju lutesha te gjithve te hapni syte dhe te hetoni ne lidhje me to, do te zbulonit shume intriga te rrezikshme kunder njerzimit dhe natyres se shpirtit njerzor. Shikojeni me ftohtesi kete mesazh dhe ju lutem mos u nxitoni ne gjykime.
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 04.08.11 14:03

maximus shkruajti:Per menidimin tim, cdo gje qe eshte mistike eshte dhe terheqese, por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin.......

Atehere me qe jane konspirative,nga e merrni ju te gjithe informacionin per ta..? Hamendesimet jane me te rrezikeshme se veprimet.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 04.08.11 14:11

estilen shkruajti:
maximus shkruajti:Per menidimin tim, cdo gje qe eshte mistike eshte dhe terheqese, por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin.......

Atehere me qe jane konspirative,nga e merrni ju te gjithe informacionin per ta..? Hamendesimet jane me te rrezikeshme se veprimet.

Sic e thashe nuk duhet te nxitoheni ne gjykim, une nuk ju njoh dhe nuk mund te them asgje persa i perket personit tuaj,por sa per veten time mund te them me bindjen dhe me pergjesine time me te thelle qe zoteroj informacionin e mjaftueshem per te bere nje aludim te tille. Faleminderit per repliken!
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 04.08.11 14:19

maximus shkruajti:
estilen shkruajti:
maximus shkruajti:Per menidimin tim, cdo gje qe eshte mistike eshte dhe terheqese, por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin.......

Atehere me qe jane konspirative,nga e merrni ju te gjithe informacionin per ta..? Hamendesimet jane me te rrezikeshme se veprimet.

Sic e thashe nuk duhet te nxitoheni ne gjykim, une nuk ju njoh dhe nuk mund te them asgje persa i perket personit tuaj,por sa per veten time mund te them me bindjen dhe me pergjesine time me te thelle qe zoteroj informacionin e mjaftueshem per te bere nje aludim te tille. Faleminderit per repliken!

Maximus,nuk eshte problemi per replike,por te gjithe pranojme se masonet jane shume konspirative,asgje nuk del nga llozha e tyre,sepse kjo eshte nje nga detyrat e tyre,mbajtje dhe ruajtje sekrteti per aktivitetin e tyre,atehere nga zbulohen gjithe keto ''bema'' per masonet...?Prandaj pak me lart thashe jo vetem per ju,qe me shume jane hamendesime,nbasi ata vete nuk publikojne asnje material ....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Xhemajl prej 04.08.11 14:33

estilen shkruajti:Maximus,nuk eshte problemi per replike,por te gjithe pranojme se masonet jane shume konspirative,asgje nuk del nga llozha e tyre,sepse kjo eshte nje nga detyrat e tyre,mbajtje dhe ruajtje sekrteti per aktivitetin e tyre,atehere nga zbulohen gjithe keto ''bema'' per masonet...?Prandaj pak me lart thashe jo vetem per ju,qe me shume jane hamendesime,nbasi ata vete nuk publikojne asnje material ....

Edhe une pajtohem me ju estillen,pasi qe Masoneria eshte kaq sekrete, nga po i marrin kto informata per te bemat e masoneve?, kur dihet qe masonet siq pershkruhen kane nje pushtet te madh, qe ti shkatrrojn te gjitha gjerat negative rreth tyre(nese ndokush do ti dinte)..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 04.08.11 14:42


Maximus,nuk eshte problemi per replike,por te gjithe pranojme se masonet jane shume konspirative,asgje nuk del nga llozha e tyre,sepse kjo eshte nje nga detyrat e tyre,mbajtje dhe ruajtje sekrteti per aktivitetin e tyre,atehere nga zbulohen gjithe keto ''bema'' per masonet...?Prandaj pak me lart thashe jo vetem per ju,qe me shume jane hamendesime,nbasi ata vete nuk publikojne asnje material ....[/quote]

Jam shume dakort me ju ne lidhje me kete pike persa i perket sekretit te tyre ai ka qene dhe vazhdon te mbetet sekret dhe disa ketu kane shume hamendesime ku me se shumti i bejne ato qe duan te duken interesant apo te hiqen sikur jane pjese e ketyre kalneve masonike. Mesa po kuptoj deri tani besoj se ju e keni aftesine per te kuptuar ate qe po them, por masonet jane njerez dhe si njerez nuk jane te pagabueshem apo perfekt. Mund te jete dhe nje levizje e tyre per te arritur qellimin. "Nje femer eshte me terheqese kur ekspozon vetem disa pjese te trupit sesa te gjithe trupin".
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 04.08.11 15:32

maximus shkruajti:

Jam shume dakort me ju ne lidhje me kete pike persa i perket sekretit te tyre ai ka qene dhe vazhdon te mbetet sekret dhe disa ketu kane shume hamendesime .........Mund te jete dhe nje levizje e tyre per te arritur qellimin. "Nje femer eshte me terheqese kur ekspozon vetem disa pjese te trupit sesa te gjithe trupin".

Versioni juaj mund te merret me shume se nje loder fjalesh,e c'kuptim ka qe masonet te tregojne vetem nje pjese te aktivitetit te tyre dhe pjesen tjeter ta mbajne nen hije...?Flasim gjithmone per konspiracion dhe jo per inflacion lajmesh,miku im.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 04.08.11 17:06

estilen shkruajti:
maximus shkruajti:

Jam shume dakort me ju ne lidhje me kete pike persa i perket sekretit te tyre ai ka qene dhe vazhdon te mbetet sekret dhe disa ketu kane shume hamendesime .........Mund te jete dhe nje levizje e tyre per te arritur qellimin. "Nje femer eshte me terheqese kur ekspozon vetem disa pjese te trupit sesa te gjithe trupin".

Versioni juaj mund te merret me shume se nje loder fjalesh,e c'kuptim ka qe masonet te tregojne vetem nje pjese te aktivitetit te tyre dhe pjesen tjeter ta mbajne nen hije...?Flasim gjithmone per konspiracion dhe jo per inflacion lajmesh,miku im.

Kuptimi eshte paksa me i thelle sec eshte shkruar une e kuptoj qe je shume objektiv por nuk ka lidhje me lajmin apo as me sekretin e tyre ka lidhje me qellimin. por edhe nqs duan ta ruajne ato keshtu po behen mjaft te pa besueshem dhe me ty ja kane arrtiur qellimit. lexoje me kujdes se cfare kam shkruar ne fillim. dhe fillo dhe heto pak.
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 04.08.11 17:39

maximus shkruajti:Per menidimin tim, cdo gje qe eshte mistike eshte dhe terheqese, por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin.
Po i marrim gjerat me shkoqur maximus,ose maksi me thjesht,ashtu sic je shprehur ne paragrafin e mesiperm.Ti bie ne kundershtim me mendimin tend kur thua- por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin-Ne se pranon qe jane shume konspirativ ti nuk ke mesuar asgje nga masonet,por komenton belbezitje njerzish nga rruga e madhe

maximus shkruajti:Gjithashtu dua te shtoj se duhet te hapim syte dhe nuk duhet te jemi kaq naiv sa te mashtrohemi nga nje gje e tille. Masoneria po na vret,

Qe kur ke filluar te japesh mesim per te keqiat e masonerise,pa ditur asgje nga ata,mbasi vete pranon qe jane konspirant...?

maximus shkruajti:po materializon shpirtin tone,po josh njerzit me pasuri dhe me vlera te shtirura intelektuale, po tenton te grabise lirine dhe te na beje te besojme ne superqenien njerezore sipas parimeve te Hegelit dhe historia na ka mesuar se cfare mund ti ndodhe njerzimit nese do te ecim me ato parime, sic ishte LUFTA E II- te BOTERORE.
Ne se vertete masoneria po materializon shpirtin tone dhe po josh njerzit me pasuri,atehere hallall or burri i dheut,kjo tregon se ata jane me te mencurit e botes qe dine te jetojne per vehte ne mireqenie,njekohesisht ndihmojne dhe te tjeret me tepricat e tyre.Sa per grabitje lirie,n.q.s e njeh historine me thuaj nje here te vetme kur ti ke qene i lire...?

maximus shkruajti:Do ju lutesha te gjithve te hapni syte dhe te hetoni ne lidhje me to, do te zbulonit shume intriga te rrezikshme kunder njerzimit dhe natyres se shpirtit njerzor. Shikojeni me ftohtesi kete mesazh dhe ju lutem mos u nxitoni ne gjykime.
Me keqardhje po te them se keto mesazhe populiste nuk i zene vend nje personi jo publik,si juve,apo dhe shume te tjereve si ne ketu ne Shqiperi dhe jashte saj,sepse vetem 2% e popullsise se pasur zoteron 50% te pasurive boterore.Prandaj kur degjoj te tilla mesazhe me ''keputet mesi'' nga te qeshurat,zoti MAXIMUS...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Xhulia123 prej 04.08.11 20:32

Wow. Me duhet te them se u mahnita nga pergjgjja e estilen! E shoh shume qarte qe eshte vertet, vertet i informuar rreth ceshtjes ne fjale. Menyra sesi flet me kaq pasion per dicka qe ti e njeh kaq mire eshte per t'u pergezuar. Dhe vertet mendoj se duhet te jete vertet interesante te jesh pjese e saj, apo e kam gabim estilen?... :-)
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 04.08.11 22:06

Xhulia123 shkruajti:Wow. Me duhet te them se u mahnita nga pergjgjja e estilen! E shoh shume qarte qe eshte vertet, vertet i informuar rreth ceshtjes ne fjale. Menyra sesi flet me kaq pasion per dicka qe ti e njeh kaq mire eshte per t'u pergezuar. Dhe vertet mendoj se duhet te jete vertet interesante te jesh pjese e saj, apo e kam gabim estilen?... :-)

Xhulia... me sa kam lexuar ne theniet tuaja ne disa shkrime shume kohe me pare,ti je rreth 16 -17 vjecare....A nuk te duket vehtja e parakoheshme te futesh ne keto tema kaq te ''egra''per nje moshe kaq te re...?...Per mua s'perben asnje problem qe ju keni deshire per te qene pjese e diskutimeve te ''forta'' bile me behet qejfi qe arrini te perceptoni fenomene kaq te mbyllura(konsipative) per publikun e gjere.

Vec nje merak kam une,jo per ju,por per te gjithe keta qe komentojne per masonerine sikur masonet jane delja e zeze e tufes dhe keta komentatore harrojne qe ekzistojne shume e shume fenomene shume me te egra se masoneria.Ja, Xhulia me thuaj ti,a nuk eshte me tragjike gjendja ne Shqiperi,kur antimasonet si Sali Berisha e kompani po pasurohen me ritme kaq te shpejta,sa qe analogeve te tij ne vendet e tjera, ju eshte dashur dhjetra e qindra vjet per te bere kaq pasuri sa klani i babezitur i Berishes...brenda 20 vjetesh?

Ehhhhh politika e feja kane depertuar thelle ne memorien tone,keshtu qe per te humbur gjurmet e derrit,luftojme ariun si gjoja me te ''rrezikshmin'',ja keshtu eshte propaganda kunder masonerise,per te fshehur pisllekun qe pushtetaret e kryemafiozet fetare,dalin me flamuj kunder rrymave te tjera.Dhe te gjithe ne ''bagetia''tifoze te njeres apo tjeteres rryme,besojme cka ''shitet per flori ne treg.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Xhulia123 prej 05.08.11 8:28

estilen shkruajti:
Xhulia123 shkruajti:Wow. Me duhet te them se u mahnita nga pergjgjja e estilen! E shoh shume qarte qe eshte vertet, vertet i informuar rreth ceshtjes ne fjale. Menyra sesi flet me kaq pasion per dicka qe ti e njeh kaq mire eshte per t'u pergezuar. Dhe vertet mendoj se duhet te jete vertet interesante te jesh pjese e saj, apo e kam gabim estilen?... :-)

Xhulia... me sa kam lexuar ne theniet tuaja ne disa shkrime shume kohe me pare,ti je rreth 16 -17 vjecare....A nuk te duket vehtja e parakoheshme te futesh ne keto tema kaq te ''egra''per nje moshe kaq te re...?...Per mua s'perben asnje problem qe ju keni deshire per te qene pjese e diskutimeve te ''forta'' bile me behet qejfi qe arrini te perceptoni fenomene kaq te mbyllura(konsipative) per publikun e gjere.

Vec nje merak kam une,jo per ju,por per te gjithe keta qe komentojne per masonerine sikur masonet jane delja e zeze e tufes dhe keta komentatore harrojne qe ekzistojne shume e shume fenomene shume me te egra se masoneria.Ja, Xhulia me thuaj ti,a nuk eshte me tragjike gjendja ne Shqiperi,kur antimasonet si Sali Berisha e kompani po pasurohen me ritme kaq te shpejta,sa qe analogeve te tij ne vendet e tjera, ju eshte dashur dhjetra e qindra vjet per te bere kaq pasuri sa klani i babezitur i Berishes...brenda 20 vjetesh?

Ehhhhh politika e feja kane depertuar thelle ne memorien tone,keshtu qe per te humbur gjurmet e derrit,luftojme ariun si gjoja me te ''rrezikshmin'',ja keshtu eshte propaganda kunder masonerise,per te fshehur pisllekun qe pushtetaret e kryemafiozet fetare,dalin me flamuj kunder rrymave te tjera.Dhe te gjithe ne ''bagetia''tifoze te njeres apo tjeteres rryme,besojme cka ''shitet per flori ne treg.

Te falenderoj per keshillen, vertet. Por une ende nuk e kam marre pergjigjen e pyetjes qe bera. Une nuk doja te degjoja nga ty 'sesa gabim e kam' qe i konsideroj "delja e zeze" e shoqerise. Ne fakt, pozicioni me i mundshem per mua eshte neutral; thjesht t'i shoh te dyja anet e medaljes dhe te bej lidhjen me te tjerat. Eshte e vertete qe mosha ime eshte e re per tema te tilla, por dicka e di ama: ose duhet te jesh vertet pjese e saj per te folur me kaq siguri, ose te jesh dikush qe vertet i ka formuar bindjet e tij ne gjera qe ka lexuar apo degjuar.
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Gon! prej 05.08.11 10:26

yasmin shkruajti:Mos te duket se po e ekzagjeron me kete pershendetjen masone, sepse te them te drejten dhe une personalisht pershendes me dhenien e dores ne kete forme dhe e bej instiktivisht, e kam bere edhe me perapara kete prsh kur nuk ia kam pase idene e masonerise....

Madje kur kam qene ne shkolle te mesme kam bere nje punim filozofik te pasqyruar edhe me figure ku kam paraqitur si objekt kryesore nje kompas blu si ai i masoneve dhe ne ate kohe as qe kam degjuar per masonet, edhe shrehja filozofike qe ka sherbyer si baze per kete punim ka qene e nje masoni (e kam marre vesh tani pasi ate kohe as qe dija per ekzistencen e masoneve) dhe krejt punimi im pershtatej ne menyre te plote me ideologjine qe proklamojne masonet..... ne ate kohe kam qene 17 vjec dhe shume kush mund te mendonte qe kjo ka lidhje me vitin 1717....

Por nuk do te thote asgje sepse ne ate kohe as qe dija gje prej gjeje per masonet, dhe kjo nuk do te thote qe jam masone keshtu qe JON mos te behemi paranojake ne lidhje me masonizmin, si mendon???
Yasmin, disa shkrime pėr masonėt thonė qė "Nuk mund tė bėhesh Mason" "Duhet tė lindėsh Mason", lol.... ndoshta ky ėshtė problemi mistik tek ti :).
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  maximus prej 06.08.11 1:34

[quote="estilen"]
maximus shkruajti:Per menidimin tim, cdo gje qe eshte mistike eshte dhe terheqese, por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin.
Po i marrim gjerat me shkoqur maximus,ose maksi me thjesht,ashtu sic je shprehur ne paragrafin e mesiperm.Ti bie ne kundershtim me mendimin tend kur thua- por te masoneria dhe iluminatet jane shume konspirativ ne lidhje me ngjarjet e fundit qe po ndodhin-Ne se pranon qe jane shume konspirativ ti nuk ke mesuar asgje nga masonet,por komenton belbezitje njerzish nga rruga e madhe

maximus shkruajti:Gjithashtu dua te shtoj se duhet te hapim syte dhe nuk duhet te jemi kaq naiv sa te mashtrohemi nga nje gje e tille. Masoneria po na vret,

Qe kur ke filluar te japesh mesim per te keqiat e masonerise,pa ditur asgje nga ata,mbasi vete pranon qe jane konspirant...?

maximus shkruajti:po materializon shpirtin tone,po josh njerzit me pasuri dhe me vlera te shtirura intelektuale, po tenton te grabise lirine dhe te na beje te besojme ne superqenien njerezore sipas parimeve te Hegelit dhe historia na ka mesuar se cfare mund ti ndodhe njerzimit nese do te ecim me ato parime, sic ishte LUFTA E II- te BOTERORE.
Ne se vertete masoneria po materializon shpirtin tone dhe po josh njerzit me pasuri,atehere hallall or burri i dheut,kjo tregon se ata jane me te mencurit e botes qe dine te jetojne per vehte ne mireqenie,njekohesisht ndihmojne dhe te tjeret me tepricat e tyre.Sa per grabitje lirie,n.q.s e njeh historine me thuaj nje here te vetme kur ti ke qene i lire...?

maximus shkruajti:Do ju lutesha te gjithve te hapni syte dhe te hetoni ne lidhje me to, do te zbulonit shume intriga te rrezikshme kunder njerzimit dhe natyres se shpirtit njerzor. Shikojeni me ftohtesi kete mesazh dhe ju lutem mos u nxitoni ne gjykime.
Me keqardhje po te them se keto mesazhe populiste nuk i zene vend nje personi jo publik,si juve,apo dhe shume te tjereve si ne ketu ne Shqiperi dhe jashte saj,sepse vetem 2% e popullsise se pasur zoteron 50% te pasurive boterore.Prandaj kur degjoj te tilla mesazhe me ''keputet mesi'' nga te qeshurat,zoti MAXIMUS...

Me vjen keq qe lexon vetem pjeset qe te interesojne une nuk te njoh po ta them perseri. Nuk mund te nxjerr nje konkluzion ne lidhje me aftesite tuaja intelektuale por mesa duket te gjithe ketu perpiqen te shfaqin me shume veten sesa te jene objektiv ne lidhje me temen. Megjithate ju jeni paksa ndryshe dhe shume e drejperdrejte. Une i kam studiuar masonet per vite me rradhe dhe mund te flase me kopetence te plote dhe te rikonfirmoj ato qe kam thene me lart do te lutesha te mos me nenvleftesonit dhe mos qeshnit shume.
avatar
maximus

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Estilen prej 06.08.11 15:26

maximus shkruajti:
Me vjen keq qe lexon vetem pjeset qe te interesojne une nuk te njoh po ta them perseri. Nuk mund te nxjerr nje konkluzion ne lidhje me aftesite tuaja intelektuale por mesa duket te gjithe ketu perpiqen te shfaqin me shume veten sesa te jene objektiv ne lidhje me temen. Megjithate ju jeni paksa ndryshe dhe shume e drejperdrejte. Une i kam studiuar masonet per vite me rradhe dhe mund te flase me kopetence te plote dhe te rikonfirmoj ato qe kam thene me lart do te lutesha te mos me nenvleftesonit dhe mos qeshnit shume.


Ore Maximus,te jam pergjigjur te gjitha atyre qe ti ke komentuar,,dhe jo pjeset qe me kane interesuar.Mua nuk me intereson asgje as nga masoneria e as nga ndonje rryme pa indentitet.Dhe meqense i paske studiuar(se di se ne c'universitet)dhe je kompetent ne njohurite mbi masonet,atehere ja ketu e ke ''sheshin''pra vendin,dhe shprehe talentin tend,na bind edhe neve qe masoneria eshte e keqja e botes,por ama me fakte e dekumenta.Jam ne pritje te shkrimit te tend,te nje shkrimi ndryshe nga c'eshte shkruar ketu deri tashti,te nje shkrimi kompetent,me gjera te reja.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Masoneria ne Shqiperi

Mesazh  Jorghoson Vanilla prej 18.10.11 15:59

Duke nisur qe dje edhe ne Shqiperi eshte krijuar Lozha e madhe Masonike. Zyrtarizimi saj eshte bere ne nje deklarate per shtyp nga Elton Caci mjeshter i lozhes shqiptare por edhe nga disa te ftuar prej Lozhave Masone ne Shtetet e Bashkuara dhe Italise. Caci theksoi se hapja ne kete periudhe e lozhes shqiptare perkon me krijimin e kushteve te duhura politike dhe sociale. Nderkohe qe puna kishte disa vite qe kishte filluar.

Ndersa i ftuari i vecante ne kete ngjarje Tomas Xhekson sekretar ekzekutiv i konferences te Lozhave te medha Masonike tha se krijimi i kesaj lozhe eshte me rendesi per shqiptaret pasi do te kontribuoje ne promovimin e demokracise dhe tolerances. Ne duam te marrim disa qytetare te mire shqiptare dhe ti bejme me te mire per te kontribuar ne evoluimin e shoqerise shqiptare. Ne jemi aty ku ka demokraci.

Do te kontribuojme ne perhapjen e parimeve demokratike. Ne Shqiperi kemi njerez te rinj qe nuk jane perfshire ne regjimin e vjeter deshironim ti jepnim nje freski kesaj lozhe. Me duhet te theksoj se kjo nuk eshte nje parti politike deklaroi Tomas Xhekson sekretar ekzekutiv i konferences se Lozhave te medha Masonike.

Masonet jane nje organizate vellazerie e cila eshte themeluar ne rrethana jo shume te qarta ne fund te shekullit te 16 dhe ne fillim te shekullit te 17. Masoneria e lire ekziston ne forma te ndryshme ne te gjithe boten dhe numri i personave qe e kane perqafuar mendohet te jete 6 milione. Lozhat e medha jane ato te Skocise Irlandes dhe Anglise. Lozha e pare eshte krijua ne Mbreterine e Bashkuar ne vitin 1717. Para vitit 1813 brenda masoneve kane ekzistuar dy rryma ajo moderne dhe ajo e lashte.

Jorghoson Vanilla

If you want to know the outcome of a game before the game has even started, you need to control each side.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  ILIRA prej 18.10.11 16:03

Prape shume te rezervuar dhe aspak te qarte keta masonet edhe shprehen se jane vellazeri dhe larg politikes edhe plotesojne se do te kontribojne ne promovimin e demokracise dhe tolerances...????
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Jorghoson Vanilla prej 18.10.11 16:07

Nuk e di dhe nuk mendoj se do te mund te dijm ndonjehere , por sipas tyre qellimet qe kane jane ne te mire te vendit tone ... edhe pse deklaruan se nuk jane nje parti politike , une mendoj se ato po e udheheqin me se mire tani Shqiperine .

Jorghoson Vanilla

If you want to know the outcome of a game before the game has even started, you need to control each side.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Fakiri prej 18.10.11 20:28

Edhe pse etja pėr ta kuptuar thelbin e gjėrave,nuk tė ndihmon nga jashtė por njeriu duhet tė futet nė brendėsi tė saj,pėr tė kuptuar tė mirat dhe tė kėqijat e saj. Ne nga jashtė mundohemi me aq sa mundemi ti pėrkapim ato qėllime,qė mendojm se mund ti deshifrojm nga deklarata e tyre.

Tani mė dijet me siguri se qėllimet e ndonjė shoqėrie sekrete apo tė ndonjė shoqėrie jo sekrete mund ti dijė ai qė ėshtė anėtari i mbrendshėm i saj,dhe vetėm ai i cili i arrinė kufijtė e saj skajore dhe nivelizohet me dijetarėt (Mjeshtrat) e saj mė tė mirė, i tejkalon ata dhe arrin shkallėn nė tė cilėn u bėhen tė qarta ato thellėsi dijesh,qėllimesh apo edhe plasaritje interesash nė atė shoqėri , tė cilat nuk i shfaqen pėrfaqėsuesve tė saj.

Vetėm atėherė mund tė jetė e vėrtetė ajo qė ai konfirmon pėr qėllimin e asaj vallazėrie si e quajn ata vetėn e tyre,dhe qė ka arritur nė mos gradat mė tė larta tė saj sė paku ato mbimesataren sa tė mund tė thotė diē mė sakt pėr planprogramet e tyre nė lidhej me Shqiptarėt dhe Shqipėrin.Edhe pse mund tė jenė plane djallėzore apo qėllim mira, ne nga jashtė vetėm mund tė spekulojmė nė lidhje me qėllimin final tė tyre……….unė uroj qė sė paku qėllimet e tyre tė mos jenė djallėzore..
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Berti69 prej 28.10.11 20:59

Masonėt shqiptar dhe krijimi i lozhės

Masone dalin hapur edhe nė Shqipėri

Pas disa vitesh qė dyshohej qė masonėt vepronin nė Shqipėri tashmė s’ėshtė sekrete.

Tė premten e datės 14 Tetor 2011 u mbajt ceremonia e lindjes zyrtare tė Lozhės sė Madhe Shqiptare (LMSH) masone me tė emėruarin liderin apo mjeshtrin e tyre tė madh siē e quajnė ata, Elton Ēaēi.

Nė kėtė ceremoni zyrtare morėn pjesė mjeshtri i madh Gustavo Raffi i Lozhės sė Madhe Nėnė (Grande Oriente d’Italia -GOI) i cili punoj qė nė vitin 2008-tė pėr krijimin e Lozhės Shqiptare. Pasi pati sukses nė krijimin e Lozhės sė Madhe Serbe. Gjithashtu nė zyrtarizimin LMSH-sė morėn pjesė segretari i pėrgjithshėm i Konferencės Botėrore tė Lozhės Madhe Tomas Xhekson(Thomas Jackson), mjeshtri i madh i Greqisė Nikolaus(Nicolaus) Vourgidis, mjeshtri i madh i Serbisė Petar Kostiē.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 04.01.12 23:02

Masonėria dhe ShqiptarėtMasonėria e Lirė, e pėrhapur nė gjithė botėn ka pasur ndikim tė madh nė historinė e njerėzimit. Fillimi i shekullit 21, e ka gjetur Masonėrinė nė qendėr tė vėmendjes sė mediave dhe gazetarėve nė pėrpjekje pėr tė zbardhur diēka nga organizata mė sekrete e planetit.

Duke qenė se pjesė e Masonerisė kanė qenė shumė figura tė shquara tė politikės, artit, muzikės, sportit, biznesit, etj. organizata ėshtė bėrė pjesė e akuzave tė shkrimtarėve tė ndryshėm se ajo ka si qėllim krijimin e Rendit tė Ri Botėror.

Pėr gjatė shekujve Masoneria ka pasur si armik kryesor tė sajin, Kishėn Katolike tė Vatikanit, e cila ua ka ndaluar besimtarėve tė saj hyrjen nė kėtė organizatė.

Masonėria nė trevat shqiptare

Historia e hershme

Fillimet e Masonėrisė nė trevat shqiptare mendohet tė jenė andej nga vitet 1830'. Mendohet gjerėsisht se Masonėria ka ndikuar nė mėnyrė tė pashlyeshme nė Rilindjen Kombėtare Shqiptare, dhe nė Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit. Idetė iluministe tė rilindasve shihen si ndikim i frymės masonike nė inteligjencėn shqiptare tė kohės.

Gjatė viteve tė sundimit tė Ahmet Zogut, masonėt patėn liri veprimi dhe madje mendohet se ata ishin tė pėrfshirė nė disa prej atentateve tė bėra ndaj Zogut. Nuk ka tė dhėna tė sakta, por mendohet se Durrėsi, Shkodra dhe Korēa kishin lozha masonike gjatė viteve 30'.

Gjatė periudhės sė komunizmit masonėt u shpallėn tė paligjshėm dhe u luftuan ashtu siē u luftuan edhe besimet fetare.

Historia post-komuniste

Me ardhjen e demokracisė Masonėria u ringjall, pa arritur tė krijonte njė lozhė. Nė vitin 2005 u krijua nė Tiranė me vendim tė Kėshillit tė Lartė Masonik pėr Anglinė dhe Uellsin, dhe Kėshillit tė Lartė Masonik Botėror "e para Lozhė Masonike nė vend, Lozha e Masonėrisė sė Lashtė, me emrin Lozha Akacia Nr.25, Shqipėri Nr.1".

Gjithsesi krijimi i kėsaj lozhe ėshtė mohuar nga Maksim Zotaj (mason shqiptar), nga Jean Michel Quillardet dhe Lui Lopez. Nė vitin 2007, nė Shqipėri erdhi Mjeshtri i Madh i Grand Orientit tė Francės, Jean Michel Quillardet i cili u takua me Kryeministrin Berisha dhe Presidentin Topi.

Mė vonė Lui Lopez, njė mason francez i vetėdeklaruar, tha se nė Shqipėri e para lozhė masonike, ishte ajo e krijuar nga Grand Orienti i Francės. (duke marrė parasysh se Orienti i Madh dhe Masonėt anglofonė nuk kanė marrėdhėnie mes tyre, ndoshta Orienti i Madh, quan tė parėn lozhė shqiptare, Lozhėn e saj.

Gjithsesi mbetet i habitshėm, reagimi i Maksim Zotajt, mason i New Yorkut, qė thotė se nė Shqipėri nuk ka Lozhė Masonike). Maksim Zotaj, i pari mason shqiptar i vetėdeklaruar erdhi nė Shqipėri, nė vitin 2007, dhe nė vitin 2009 krijoi shoqatėn "Miqtė e Masonėve".

Nė 3 vitet e fundit, shtėpitė botuese shqiptare kanė botuar njė sėrė librash mbi masonėt dhe akuzat ndaj tyre, duke e bėrė kėtė organizatė gjerėsisht tė njohur.

Nė Kosovė, vėllazėria filloi tė njihej pas vitit 1999. Mendohet se aty ka dy lozha, por nuk ekzistojnė fakte tė sakta. Nė Pejė nė vitin 2005 u krijua Shoqata Rotari, me udhėheqės Neshad Asllanin. Ndonėse nuk ka lidhje me masonėrinė, shkrimtari Saad Gashi deklaron se nė fakt ajo ėshtė njė lozhė masonike.


Flamuri shqiptar gjatė viteve 1912-1914, burim teorish se Ismail Qemali ishte mason. Shqiponja me dy koka ėshtė simboli i shkallės 32 tė Masonėrisė, ylli sipėr, ėshtė Ylli i Davidit, simbol i flamurit tė Izraelit sot.

Opozita anti-masonike shqiptare

Nė trevat shqiptare, masonėt nuk gėzojnė mbėshtetjen as tė fesė dhe as tė popullsisė sė gjerė. Shkrimtari mė aktiv anti-mason ėshtė Kastriot Myftaraj, i cili nė gazetėn e tij "Sot" nuk ngurron tė akuzojė figura tė njohura tė politikės shqiptare si masonė dhe si neo-ēifutė.

Nga 3 besimet fetare shqiptare, Islami mbetet mė anti-masoni. Elementė me bindje tė thella islame, nė rrjetet sociale Facebook, Twitter, apo MySpace shkruajnė vazhdimisht pėr komplotin ēifuto-mason ndaj shqiptarėve dhe myslimanėve.

Dukshėm, elementėt islamikė tentojnė tė krijojnė njė imazh tė keq tė ēifutėve (Izraeli vazhdon luftėn nė Palestinė duke vrarė myslimanėt) nė Shqipėri kur dihet ndihma e shqiptarėve ndaj hebrenjve gjatė Luftės II Botėrore.

Nė Kosovė opozita anti-masonike mbetet shumė e fuqishme. Anti-masonėt e Kosovės deklarojnė se Masonėria kontrollon gjithēka duke filluar nga politika, biznesi deri tek kultura dhe muzika. Nė Shqipėri nuk mungojnė zėrat se televizioni mė i madh i vendit Top Channel ėshtė mason. Gjithashtu anti-masonėt janė pėrqėndruar edhe tek simbolika e institucioneve shqiptare, pėr tė deklaruar sundimin mason dhe atė tė Illuminatit.

Masonėt shqiptarė

Lista nė vijim ėshtė pėrpiluar me emra nga interneti, kryesisht tė forumeve tė ndryshme, dhe faqeve islamike anti-masonike.

Maksim Zotaj - i vetėdeklaruar, Lozha Blu, New York

Neshad Asllani - sipas Saad Gashit

Gjergj Kastrioti Skėnderbeu-i hamendėsuar nga njerėz tė ndryshėm si pjesėtar i Illuminatit

Jeronim De Rada - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Abdyl Frashėri - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Sami Frashėri - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Naim Frashėri-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Petro Nini Luarasi - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Hoxha Tahsim - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Vaso Pasha - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Mit'hat Frashėri-sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Mehmet Ali Pasha - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Lasgush Poradeci - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Ismail Qemali - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Nuredin Bej Vlora - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Nikolla Paēo - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Faik Konica - sipas deklaratave tė Maksim Zotajt

Enver Hoxha - sipas Kastriot Myftarajt

Veton Surroi - sipas Saad Gashit

Edi Rama - sipas Fatos Nanos dhe Kastriot Myftarajt

Erion Veliaj - sipas Kastriot Myftarajt

Sali Berisha-sipas hamendėsimeve tė ndryshme

Adelina Ismaili - sipas hamendėsimeve tė ndryshme

Ibrahim Rugova - sipas hamendėsimeve tė ndryshme

Hashim Thaēi - sipas hamendėsimeve tė ndryshme

Fatmir Sejdiu - sipas hamendėsimeve tė ndryshme

Albin Kurti - sipas hamendėsimeve tė ndryshme

nga wiki
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Luli prej 07.01.12 8:30

Duan tė mė vrasin
Kallėzimi i rrallė i kreut tė masonėve

Kreu i shoqatės “Miqtė e Masonėve” i ka kėrkuar prokurorisė tė hetojė tentativat e vazhdueshme pėr eliminimin e tij fizik, tė cilat, sipas tij, bėhen nga njerėz tė pushtetshėm.

Maksim Zotaj, qė pretendon se ėshtė masoni i parė shqiptar dhe drejtues i njė shoqate qė synon pėrgatitjen e masonėve tė rinj nė vendin tonė, ka depozituar njė kallėzim penal me anė e tė cilit kėrkon tė vėrė nė lėvizje organin e akuzės pėr rrezikun e vazhdueshėm qė i kanoset, duke mos pėrjashtuar as eliminimin fizik.

“Kėrkojnė tė mė helmojnė me oksid karboni” - mėsohet tė ketė deklaruar nė prokurori Zotaj, i cili pas qėndrimit gati 15-vjeēar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ėshtė kthyer nė Shqipėri si masoni i parė shqiptar.

Zotaj ka pretenduar nė Prokurori se jo vetėm qė ėshtė masoni i parė shqiptar, apo ndryshe Frimason, por edhe anėtar i Llozhės Blu tė masonėve nė Nju-Jork tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Pozicioni i tij nė shoqėrinė e masonėve dyshohet se ėshtė edhe motivi i pėrpjekjeve tė denoncuara nga Maksim Zotaj, pėr ta eliminuar atė fizikisht.
Kallėzimi i pazakontė pėr Prokurorinė ėshtė dorėzuar mė datėn 3 dhjetor dhe mban vulėn e shoqatės “Miqtė e Masonėve”, qė drejtohet nga 52-vjeēari me profesion gazetar.

Sipas burimeve tė rezervuara, mėsohet se nė kallėzim Zotaj ka renditur disa ngjarje qė, sipas tij, nuk janė tė rastėsishme.

Tė gjitha episodet e pėrshkruara nė mėnyrė tė detajuar kallėzuesi i ka shoqėruar me provat respektive, tė cilat mund tė hedhin dritė mbi njė konspiracion tė mundshėm qė po i bėhet masonit tė parė shqiptar, sikundėr pretendon se ėshtė Maksim Zotaj.

Nė kallėzimin e firmosur prej tij thuhet se gjatė tre viteve qėndrim nė Shqipėri, pas kthimit nga ShBA-tė, persona tė ndryshėm, pėrfshi edhe njerėz tė tij tė afėrt, kanė tentuar ta helmojnė me oksid karboni, njė lėndė kjo qė, sipas tij, shkakton atė qė quhet “vdekje e ėmbėl”.

Pėr kėto ngjarje qė kanė ndodhur nė vazhdimėsi kallėzuesi pretendon se ka vėnė nė dijeni disa herė uniformat blu, tė cilat nga analizat qė i kanė bėrė lėndės kimike ka rezultuar tė jetė gaz helmues.

Deri tani, pėrveē kallėzimit penal, ku pėrmenden tė paktėn 30 persona qė mund tė kenė dijeni pėr kėtė ngjarje, Zotaj ka vėnė nė dispozicion tė akuzės vetėm fare pak prova, tė cilat kryesisht janė fotografi qė u janė bėrė pajisjeve tė dėmtuara, sipas tij, nga oksidi i karbonit.

Nė njė nga rastet e paraqitura kallėzuesi thotė se gazi karbonik me veti helmuese ka hyrė nė ambientet e banesės sė tij nėpėrmjet tubove tė ujit qė gjenden nė tualet dhe pėr kėtė pretendim ai ka paraqitur disa fotografi tė tualetit tė dėmtuar pikėrisht nga gazi karbonik.

Si pasojė e rrezikut qė pretendon se i kanoset, Zotaj, pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė vitin 2006, ka ndryshuar disa herė banesėn, por sėrish, sipas tij, kėto forca, qė synojnė tė luftojnė masonėt pėr shkak tė misionit tė tyre, janė pėrpjekur sėrish tė injektojnė gaz oksid karboni nė ambientet ku ai qėndron.

Burimet thonė se menjėherė pas marrjes sė kallėzimit ėshtė marrė dėshmia e Maksim Zotajt, i cili ka rikonfirmuar gjithēka ka deklaruar nė kallėzimin penal, duke dhėnė detaje tė tjera pėr llogari tė hetimit.

Por ky rast duket se ka vėnė nė vėshtirėsi organin e akuzės, i cili has pėr herė tė parė njė rast tė tillė, kur njė person, i cili pretendon se ėshtė masoni i parė shqiptar, thotė se rrezikon tė eliminohet fizikisht.

Rasti nė fjalė mėsohet se i ėshtė nėnshtruar njė analize tė detajuar nė organin e akuzės, ku janė vendosur edhe hapat e mėtejshėm tė hetimit pėr kėtė ēėshtje.

Momentalisht prokuroria thotė se ende nuk ka vendosur nėse do tė regjistrojė njė procedim penal pėr kėtė ēėshtje, por vendimi do tė merret pas analizimit tė tė dhėnave tė mbledhura, por edhe ato qė do tė sigurohen gjatė verifikimeve paraprake.

Leonard Bakillari
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria - Shqipėri & Kosovė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi