Kiromancia - Leximi i Dorės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kiromancia - Leximi i Dorės

Mesazh  Neo prej 06.12.12 22:50

Kiromancia - Leximi i DorėsPėr ēfarė shėrben Kiromancia?

Kiromancia ėshtė njė art qė lidhet me pėrftimin e tė dhėnave mbi personalitetin dhe tė ardhmen e njė individi nėpėrmjet leximit tė dorės. Kėtu poshtė do paraqesim disa tė dhėna mbi elementėt bazė qė pėrbėjnė dorėn, nėpėrmjet tė cilėve do njiheni ose do rinjiheni me karakterin, personalitetin, pėrbėrjen fizike, fatin, dashurinė, tė kaluarėn por edhe tė ardhmen.

Por jo vetėm kaq! Mund tė mėsoheni tė lexoni edhe duart e tė tjerėve, ato tė miqve, pjestarėve tė familjes apo ndonjė njeriu tė dashur. Mund tė vlerėsoni dijen, vullnetin, aftėsinė e tė dashuruarit, altruizmin, guximin, shkurt pra, pėrmes leximit tė dorės mund tė shqyrtoni dhe tė pėrshkruani nė mėnyrė tė pėrkryer personin qė mund tė ndodhet para jush.

Shkrimet e shenjta mbi Kiromancinė

Deri edhe nė Shkrimet e Shenjta gjejmė tė dhėna mbi vijat e dorės; nė “Libri i Jobit” mund tė lexojmė: “Zoti shėnoi me vulėn e tij dorėn e tė gjithė njerėzve, ashtuqė tė gjithė tė mund tė shohin veprat e Tij dhe vizatimet e tij “. Ndėrsa Moisiu thotė: “Ligji i Zotit ėshtė shkruar edhe nė ballin edhe nė duart e tua.”

Historia

Leximi i dorės ka filluar tė praktikohet qysh nga Mijėvjeēari i Tretė para Krishtit, nė qytetėrimet e lashta tė Kinės dhe Indisė. Qėllimi, siē e thamė, ishte njohja e karakterit tė individit, dhe fati i tij i mundshėm. Mendohet qė kiromancia tė jetė praktikuar qysh tek Asirasit, Babilonasit, Kaldeasit dhe Egjiptianėt.

Me kiromanci janė marrė Anaksagora, Artemidori, Demokriti, Galeni, Paracelsi dhe filozofė tė tjerė tė shkėlqyer tė botės antike. Aristoteli, nė veprėn e tij “Coeli et Mundi Causa”, pohon se “vijat e dorės sė njeriut nuk janė krijuar pa arsye, ato janė formėsuar mbi tė gjitha nga ndikimi i qiellit dhe nga individualiteti njerėzor.”.

Mesa dihet, i pari qė u muar me kiromanci nė Kinėn e lashtė, ishte perandori Fu Hsi, por studiuesi mė i famshėm ishte Duka Wen, themeluesi i dinastisė Chow, i cili mbretėroi rreth vitit 1122 Para Krishtit. Duket qartė se tė gjitha qytetėrimet kanė patur kultivuesit e kėtij arti qė ka arritur deri tek ne i kodifikuar nga shkolla tė ndryshme si: hindu, anglosaksone, franceze, gjermane dhe ēeke. Megjithatė, vetėm falė kirozofit francez Desbarrolles e mandej studiuesit D’Arpentigny, aty nga viti 1900 kiromancia u vendos nė njė nivel dinjitoz dhe u studiua nė mėnyrėn mė tė mundshme shkencore.

Pėrgjithėsisht vėrehet dallim me kirologjisė sė dhe kiromancisė sė vėrtetė: Kirologjia vendos marrėdhėnie mes shenjave tė dorės dhe karakteristikave psikologjike tė personit e kushteve tė pėrgjithshme qė lidhen me shėndetin e tij, ndėrsa kiromancia nėpėrmjet shenjave tė tilla arrin tė parathotė fatin e individit. Pra, mund tė themi se kirologu lexon karakterin, ndėrsa kiromanti lexon tė ardhmen.

Pėrktheu: Shpėtim Kelmendi

Neo

"Hyjnorja - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi