Hapat e parė tė Astrologjisė

Shko poshtė

Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  Nikolaos prej 02.12.11 17:02HAPAT E PARĖ TĖ ASTROLOGJISĖ

A e keni hedhur ndonjėherė shikimin nga qielli, ndonjė natė tė kthjellėt dhe, duke pėrjetuar shikimin magjik tė yjeve, a e keni pyetur veten ndonjėherė nėse ekziston ndonjė domethėnie e figurave qė yjet krijojnė nė qiell?

Popujt e ēdo periudhe historike kanė vėshtruar qiellin dhe kanė ndjerė se aty ka njė mister magjepsės. Shumė mė pėrpara se njerėzit tė shpiknin teleskopin apo tė kuptonin se ēfarė ishin nė tė vėrtetė yjet, nė njė farė mėnyre ata mendonin se kėto figura qiellore ishin tė rėndėsishme. Ndjenė se yjet ishin kaq magjikė dhe tė bukur saqė duhej tė pėrmbanin ndonjė mesazh tė veēantė.

Kurioziteti i njeriut ishte pikėnisja e shkencės astrologjike. Arkeologėt kanė gjetur gjurmėt e studimeve astrologjike nė rrėnojat e pothuajse tė gjitha vendeve tė qyetetėrimeve antike, nga Greqia nė Babiloni, nga Kina nė Romėn e lashtė. Astrologjia ėshtė shkenca mė e vjetėr nė botė.

Astrologėt vunė re se pothuajse tė gjithė yjet dukeshin sikur po lėviznin nė qiell. Por ata vunė re gjithashtu se disa "yje" tė veēantė lėviznin nė mėnyrė mjaft tė pavarur nė lidhje me tė tjerėt. Ata i quajtėn kėta yje tė veēantė "endacakė".

Sot ne i quajmė ato planetė. Edhe vet Toka jonė ėshtė njė planet dhe ēdo planet rrotullohet rreth Diellit, i cili ėshtė njė yll i vėrtetė, dhe ne e quajmė kėtė lėvizje orbitė. Dielli dhe familja e tij planetare formojnė sistemin diellor. Astrologėt u vendosėn emrat ketyre 5 "endacakėve", dhe kėto planete mbajnė akoma emrat e tyre tė lashtė: Merkuri, Venusi (Afėrdita), Marsi, Jupiteri dhe Saturni.

Ata kanė tė gjithė emrat e perėndive, qė njerėzit e lashtė besonin se ishin planetėt. Gjatė dyqind viteve tė fundit janė zbuluar tre planetė tė tjerė tė cilėve astronomėt modernė u dhanė emrin e perėndive tė tjera tė lashtė: Urani, Neptuni dhe Plutoni. Disa astronomė besojnė se ka planetė tė tjerė nė Sistemin Diellor qė ende nuk janė zbuluar.

Pėrveē yjeve dhe planetėve, astrologėt vunė re se Hėna lėvizte nė qiell. Ne e dimė prej kohėsh se kjo ndodh ngaqė Hėna lėviz rreth Tokės nė orbitėn e saj. Edhe Dielli duket sikur lėviz, duke u ngritur nė Lindje dhe duke rėnė nė Perėndim.

Nė fakt ne e dimė se ėshtė Toka ajo qė lėviz nė tė vėrtetė, duke bėrė njė rrotullim tė plotė rreth vetes ēdo 24 orė, qė quhet rotacion. Kur njė pjesė e sipėrfaqes sė Tokės ėshtė pėrballė Diellit, quhet ditė. Kur e njėjta pjesė ėshtė nga ana e kundėrt e Diellit, ėshtė natė.

Astrologėt shėnuan gjithēka qė dinin mbi lėvizjet e Diellit, Hėnės dhe Planetėve. Sot, me anė tė astronomisė, ne e vazhdojmė kėtė studim falė teleskopėve tė mėdhenj. Astrologjia ishte nėna e astronomisė.

Sot ne e dallojmė astronominė nga astrologjia. Ndėrsa astronomėt janė tė interesuar nė zbulimin e fakteve shkencore nė lidhje me sistemin diellor, astrologėt modernė studjojnė lidhjet ndėrmjet lėvizjeve sė planetėve dhe jetės sė njerėzve. Astrologėt e lashtė besonin se planetėt ishin perėndi qė qeverisnin jetėn e individėve.

Astrologėt modernė nuk e besojnė mė kėtė, megjithatė, besojnė se ekziston, nė njėfarė mėnyre, njė lidhje ndėrmjet Diellit, Hėnės, e planetėve dhe jetės sė secilit prej nesh.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 31.12.11 16:33, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

universi

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 02.12.11 19:21

universi eshte nje mister per vet faktin se ne nuk kemi teknologji te deportojme rreth tij pra ne jemi shum larg misterit te tij ne thjesht mund te hamendesojme ose te imagjinojme por do te vij ajo dite kur njeriu ta zbardh kte mister ce e ka munduar per mira vjet
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  Ekonomisti prej 04.12.11 17:16

Te kuptosh konceptin mbi zotin nevoitet dije dhe vetem dije . dhe kur permendet fjala dije nuk ka konvertim me asnje fjal tjeter. injoranca njerzore mendojne se po ''lidhi nje kontrat' me nje liber profetik njohen zotin dhe konceptin e tije ! kaq mjafton dhe mbillet ne injorance duke e pranuar cdo genjeshtren si te vertet pa asnje lloj analize ,fakti dhe anasielltas .kjo eshte nje genjeshter e madhe qe i bane njerzit te mbillur ne hijen e mosdijes . te prodhojne lloj lloj iluzionesh mbi zotin , por mbani mend se ketoj jane vete prodhime te mendjeve tuaja te cekta . madie duke e personifikuar ate si nje njeri djallzore ku ai qendron larte dhe gjykon kete do ta le te jetoj shum , tjetrin me pak , nje do ta lind sakt nje do ta lind pa duar . per te gjith ata qe duan ta njohin zotin dhe absoluten duhet te thellohen thelle , sepse ne siperfaqe eshte vetem injoranca djallzore . duhet te mbani mend se zoti nuk loz me zare. jeni ju qe duhet te zgjoheni dhe te exploroni te verteten e vertet..
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  ILIRA prej 05.12.11 9:23

Nje analize e drejte kjo e jotja ekonomist,,, do te ishte e dobishme te tregoje dicka me shume sesi gjendet ajo rruge, sepse keq mire feja te con drejt nje drejtimi, por si duket te gjithe jane te interesuar te shtojne numrin e "deleve"...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  Ekonomisti prej 08.12.11 11:58

Nikolaos kur Dielli dhe Hėna janė nė shenjėn e shigjetarit, qė nėn dominimin e planetit tė Jupiterit sjellin pasuri . ne cfar date.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  Gjinkalla prej 08.12.11 12:09

ekonomisti edhe une jam shigjetare
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  Ekonomisti prej 08.12.11 17:17

i nderuar Nikolaos me vjen shum mire dhe besoj se shume te tjere ndiejn te njejten ndiesi ne kete forum, se populli yne po hedhe nje hap drejt te vertetave te bukura , te vertetave apsolute .jam shume i bindur se jemi te shumet ne kete forum te interesuar mbi kete shkence . dhe kur permendet fjala shkence nuk eshte me i nevojshem besimi . se besojme apo jo ne , eshte thjeshte ceshtie e projektimit te mendimeve tona , dhe ata qe do rezohen pa e kuptuar do jene thjeshte ata qe do kundeshtojne , sepse duam apo nuk duam ne toka rrotullohet , sepse duam apo nuk duam ne , po u hodhe nga nje ndertese ne shesh do perfundosh, keto jane ligje qe i ka universi , ketu nuk ka ceshtie deshire , ceshtie besimi , si mund ta quesh kete supersicione , shkenc subjektive po.
Me deshiren me te madhe do te ftonim ju te na mesojet me sa te mundeshe me nje rubrik te posacme ne kete forum mbi astrologjin e verte.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapat e parė tė Astrologjisė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi