Numri 13

Shko poshtė

Numri 13

Mesazh  Jon prej 13.06.09 1:25Numri 13 ėshtė nė qendėr tė shumė supersticioneve.

Termi teknik pėr tė pėrshkruar frikėn nga numri 13 ėshtė triskaidekafobi, dhe pėr frikėn e sė premtes sė 13 paraskevidekatriafobi. Pėr disa njerėz numri 13 mund tė sjellin lumturinė.

Shumė efekteve tė ndryshme nė numri 13 e rrethojnė boten, fetare, historike ose matematikore.

Nė religjionin e krishterė , shifra 13 ėshtė njė simbol i interpretimit tė darkės sė fundit ku Jezusi kishte dymbėdhjetė Apostujt tė mbledhur rreth tij, e personi i trembėdhjetė, Juda, i konsideruar si tradhtar qė solli Jezusin para vdekjes me kryqėzim, shifra 13 u shoqėruar me dhimbje dhe vuajtje e Jezusit. Pėr tė krishterėt, 13 i referohet Judas nė darkė.

Fobia nga numri 13 mund tė vij nga antikitetit.

Nė shekullin e katėrt para Krishtit Philip II i Maqedonisė, kishte idenė qė nė statujėn e tij tė i shtoi 12 zotat. Pėr fat tė keq tė tij, ai u vra menjėherė pas kėsaj.

Shkronja e  trembėdhjetė e alfabetit hebre, lidhet me vdekjen.
Nė tarot, e nuk ka asnjė emėr numri 13, vetėm se paraqitet njė skelet duke korrur.Disa nė kėtė numėr e shohin vdekjen, ndėrsa tė tjerė rilindje.

Kalendarėt maja dhe aztekė pėrmbanin njėzet muaj dhe trembėdhjetė ditė.
Nė Babiloni nė muajin e 13-tė tė vitit tė brishtė shaqej njė korb kobsjellės.

Trembėdhjeta vjen pas numrit dymbėdhjetė, numri simbolizon arritje dhe pėrfundimin e ciklit nė mitologjinė e krishterė, ku ai ėshtė njė numėr i "shenjtė".

Ka 12 muaj nė vit, 12 orė nė ditė dhe 12 nė natė, ka 12 shenja tė zodiakut, 12 zotat nė Olimp, 12 punimet e Herculesit, 12 fiset e Izraelit dhe 12 Apostujt e Jezusit.

Numri ėshtė i ndashėm me 2, 3, 4 ose 6 ndėrsa 13 ėshtė i ndashėm me vetėm 1 ose vetėm nga vetė ai.

Trembėdhjetė ėshtė mė shumė njė burim i mosbalancimit dhe bie nė pjesėn e kundėrt tė hyjnores, dhe shėnon njė evolucion drejt vdekjes, pėrfundimin e njė fuqie dhe tė njė arritje.

13 E Premte


Zanafilla e paragjykimit mund tė vijė nga njė legjendė nordike.

Tė Premten ishte emri i Frigga-se, perėndeshė e dashurisė dhe pjellshmėrisė.
Kur nordiket dhe fiset gjermanike janė konvertuar nė krishtėrimin, Frigga ėshtė mallkuar dhe  dėrgohet nė njė mal dhe duke u konsideruar si njė shtrigė.

Qė atėherė, ēdo tė premte, perėndesha plotė pakėnaqėsi mbledh njėmbėdhjetė shtriganėt dhe djallin (pra, ata janė trembėdhjetė!)  pėr bėrė komplote keqadashėse gjatė javės nė vijim.

Dihet qė nė antikitet, e premtja ishte njė ditė kushtuar perėndeshė sė dashurisė, qė ajo ėshtė quajtur Afėrditė, Venus apo Frigga.

Kjo ditė janė konsideruar mė tė gėzueshmet e javės. Pėr mė tepėr, edhe sot, e premtja duket tė jetė njė ditė me fat pėr disa popuj dhe komunitete fetare.

Sipas disa studiues biblik, njė tė premte  Adami dhe Eva kanė kafshuar mollėn e ndaluar.
Tė jesh i 13 nė tryezė njofton zhdukjen njė prej tė ftuarve tė pranishėm.

Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk do tė gjeni dhomė hoteli nr 13, sepse ajo nuk ekziston.

Indianėt e Meksikė e shohin nė numrin 13 shenjėn e kohės .

Nė traditėn ēifute, 13 ėshtė i lidhur me metamorfozė, si simbol i fatit. Kėshtu, shpesh ėshtė konsideruar si njė numėr fatsjellės.

© ExplorerUnivers
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Jon prej 30.08.09 11:48

Misteri i numrit 13 !

Evropianėt, veēanėrisht anglo-saksonėt janė shumė supersticiozė, kur bėhet fjalė pėr numrin 13. Sipas tyre, nėse 13 persona ndodhen tė ulur nė tė njėjtėn tryezė, njėri prej tyre do tė vdesė brenda vitit.

E premtja e datės 13 konsiderohet njė datė shumė e keqe dhe njė ditė e mbrapshtė. Dita e 13 e vitit, kati i 13, numri 13, tė gjitha konsiderohen si ndjellės tė fatkeqėsive. Me njė fjalė, ēdo gjė qė pėrmban 13 ėshtė “e mallkuar”.

Edhe nė Rusi, numri mendohet se ka lidhje me djallin. Por nga vjen i gjithė ky supersticion negativ pėr numrin 13 dhe pėrse popuj e kultura tė tjera nuk e kanė njė fiksim tė tillė? Triskaidekaphobia ėshtė frika nga numri 13.

Fjalėt qė pėrbėjnė termin e mėsipėrm janė marrė nga latinishtja dhe greqishtja e vjetėr, edhe pse nė ato kohė mbi kėtė numėr nuk kishte rėnė hija e zezė e mallkimit. Zakonisht njerėzit e kanė lidhur numrin 12 me bollėkun dhe me plotėsinė e gjėrave.

Kėshtu ka 12 zotėr olimpikė, 12 shenja tė horoskopit, apo 12 dishepuj. Nėse kėtij numri tė plotė i shtohet njė tjetėr, atėherė situata bėhet e paqartė dhe e paparashikueshme.

Juda ishte i ftuari i 13 nė Darkėn e Fundit dhe kjo ėshtė njė nga arsyet qė ky numėr konsiderohet si ndjellės i fatkeqėsive. Nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė kaluar pati disa teori nė lidhje me kėtė numėr, sipas tė cilave nė Sabath kishte 13 shtriga.

Megjithatė, kisha nuk e konfirmoi kurrė njė gjė tė tillė. Po tė kėrkosh njė shpjegim nė Fjalorin e Supersticioneve tė Oksfordit, numri 13 lidhet me tė premten e datės 13, e cila u pėrmend pėr herė tė parė nė vitin 1913,700 vjet pas shpėrbėrjes me dhunė tė Urdhrit tė Kalorėsve tė Tempullit.

Tė premten e datės 13 tė vitit 1307, tė gjithė kalorėsit tempullarė u kapėn nė Francė dhe kėshtu urdhri reshti sė ekzistuari.Njė tjetėr fakt pėr cilėsimin e numrit si “tė mbrapshtė” ėshtė se letra e 13 e Tarotėve ėshtė letra e vdekjes.

Kjo ėshtė vendosur nė Italinė e shekujve 15-16, por nuk ka tė bėjė aspak me Darkėn e Fundit. Shumė interesant ėshtė edhe fakti se numrit 13 nuk i ishte kushtuar ndonjė vėmendje e veēantė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės deri nė shekullin e 19.

Emri zyrtar i Deklaratės sė Pavarėsisė ėshtė: “Deklarata e Pavarėsisė sė 13 Kolonive” dhe brenda 15 vitesh vendi quhej 13 Shtetet e Bashkuara. Nė fund tė shekullit tė 18,numri 13 simbolizonte pavarėsinė dhe bashkimin e vendit tė ri.

Mė 4 korrik, nė Ditėn e Pavarėsisė,kishte 13 tė shtėna me top dhe disa rituale tė tjera tradicionale, tė cilat pėrsėriteshin 13 herė rresht.

Vetėm kur 13 shteteve iu shtua shteti i 14, ai i Vermontit nė vitin 1791, ēdo ritual bėhej me numrin e ri, pra me numrin 14 i cili u konsiderua si numri i fatit.Deri nė shekullin e 19 kishte njė tjetėr supersticion tė lidhur me 13-n ai i 13 miqve tė ulur rreth sė njėjtės tryezė.

Pėr tė shpjeguar frikėn e disa popullatave ndaj kėtij numri ka njė mori librash qė merren me zanafillėn e kėsaj fobie qė vazhdon edhe sot nė Evropė, por edhe nė vende tė tjera.

Nė fund tė shekullit tė 19, ky supersticion u pėrhap edhe pėrtej oqeanit Atlantik. Shkrimtarė nga vende tė ndryshme, si Fjodor Dostojevski, Henrik Ibsen, Leon Tolstoi, Zhul Verni apo Oskar Uajld e kanė pėrmendur jo pak kėtė numėr nė veprat e tyre.

Nė vitin 1880, disa njujorkezė vendosėn qė tė hiqnin kėtė paragjykim qė ishte kthyer nė njė fiksim tė vėrtetė. Kėshtu njė veteran i Luftės Civile dhe njė njeri i njohur nė rrethet e larta, William Fowler vendosi qė tė krijonte njė klub, anėtarėt e tė cilit tė darkonin datėn e 13 tė ēdo muaji dhe rreth tryezės tė uleshin 13 anėtarė tė klubit.

Darka e tyre e parė u organizua nė hotelin “Knickerbocker”, tė premten e 13 janarit tė vitit 1881, nė dhomėn numėr 13. Kjo nuk ishte vetėm njė luftė kundėr kėtij numri qė ishte bėrė shumė i famshėm dhe i rrezikshėm, njėherazi, por edhe njė luftė kundėr tė gjitha llojeve tė bestytnive e supersticioneve tė kohės.

Duhet thėnė se njerėzit, tė gjithė pa pėrjashtim, po jepeshin shumė pas shenjave, falleve e dukurive tė tjera okulte e misterioze, dhe kjo ishte kthyer nė njė epidemi, pasi i kishte kaluar pėrmasat e njė fiksimi tė pėrkohshėm.Gjatė rrugės drejt vendit tė darkės, tė ftuarit kaluan nėn njė shkallė tė posaēme, hodhėn kripė nė tryezėn e tyre dhe i vendosėn pirunjtė nė tryezė nė formė kryqi.

Nė njė tabelė tė madhe tė varur nė mur ndodhej parulla: “Nos Morituri Te Salutamus” (“Ne tė vdekshmit tė pėrshėndesim”). Ky klub u bė shumė i famshėm dhe ajo qė nisi si njė kundėrshti ndaj supersticioneve, e kryesisht ndaj fiksimit pėr numrin 13, u shndėrrua nė njė klub aventurierėsh qė ndėrmorėn shumė veprime tė rrezikshme pėr tė hedhur poshtė paragjykimet e kohės.

Po pėr sa i pėrket darkės sė famshme, menyja u soll nė gurė varri, ndėrsa tryeza e darkės ishte ndriēuar nga kafka boshe me qirinj brenda, tamam si nė netėt e Hollouinit. Sallatat dhe ushqimet e ndryshme erdhėn nė pjata qė kishin formėn e arkivoleve.

Ndėrkohė i gjithė ambienti rrotull ishte zbukuruar me sende qė sjellin fat tė keq, si pasqyra tė thyera apo silueta macesh tė zeza. Nė vitin 1887,klubi ishte shndėrruar nė njė institucion shumė popullor dhe numėronte 487 anėtarė.

Nė vitin 1895, krijuesi i tij deklaroi se numri i vetėvrasjeve mes anėtarėve tė klubit ishte shumė mė i vogėl se pėrqindja mesatare e vendit. Pavarėsisht tė gjitha veprimtarive zbavitėse qė bėheshin nė tė dhe mesazhit qė ata synonin tė pėrcillnin, klubi i tė 13-ve u shpėrbė nė vitin 1914 pėr shkak tė fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore.

Tė gjithė anėtarėt ranė dakord se mungesa e respektit pėr vdekjen nė njė epokė lufte do tė ishte e pavėnd.

Nga Serxhio Prelashi
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

numri 13

Mesazh  gjoniradovani prej 03.11.09 22:47

Numri 13 paraqet vetem fillimin e nje cikli te ri, sepse shumica e gjerave jane 12 psh dishepujt, imamet, oret.
Psh ora 1 quhet edhe e nates edhe e dites pra 13.

Numri 13 paraqet shfaqjen e dickaje te re kur cikli 12 mbaron por me te njejtin emertim dhe pamje. Nqs do perkthehet shqip-shqip trembedhjete don me than tre mbi dhe, ku tre do me thene te re ose e re dhe dhet - ku dhet eshte dheu ose toka.

Thuhet se pas 12000 vjetesh toka peson nje ndryshim ne bosht e cila pasohet me ardhjen e nje klime te re ne pozicione te ndryshme gjeografike.

Megjithate une mbes ne iden se cdo gje eshte NJESH, ndersa numrat e tjere tregojne vetem se sa eshte ndare ky NJESH.
avatar
gjoniradovani

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Neo prej 04.05.10 13:16

Frika dhe mallkimi i 13-ės

Zanafilla e kėsaj fobie qė vazhdon ende sot, i ka rrėnjėt shumė tė hershme

Evropianėt, veēanėrisht anglo-saksonėt janė shumė supersticiozė, kur bėhet fjalė pėr numrin 13. Sipas tyre, nėse 13 persona ndodhen tė ulur nė tė njėjtėn tryezė, njėri prej tyre do tė vdesė brenda vitit. E premtja e datės 13 konsiderohet njė datė shumė e keqe dhe njė ditė e mbrapshtė.

Dita e 13 e vitit, kati i 13, numri 13, tė gjitha konsiderohen si ndjellės tė fatkeqėsive. Me njė fjalė, ēdo gjė qė pėrmban 13 ėshtė "e mallkuar". Edhe nė Rusi, numri mendohet se ka lidhje me djallin.

Por nga vjen i gjithė ky supersticion negativ pėr numrin 13 dhe pėrse popuj e kultura tė tjera nuk e kanė njė fiksim tė tillė? Triskaidekaphobia ėshtė frika nga numri 13. Fjalėt qė pėrbėjnė termin e mėsipėrm janė marrė nga latinishtja dhe greqishtja e vjetėr, edhe pse nė ato kohė mbi kėtė numėr nuk kishte rėnė hija e zezė e mallkimit.

Zakonisht njerėzit e kanė lidhur numrin 12 me bollėkun dhe me plotėsinė e gjėrave. Kėshtu ka 12 zotėr olimpikė, 12 shenja tė horoskopit, apo 12 dishepuj. Nėse kėtij numri tė plotė i shtohet njė tjetėr, atėherė situata bėhet e paqartė dhe e paparashikueshme.

Juda ishte i ftuari i 13 nė Darkėn e Fundit dhe kjo ėshtė njė nga arsyet qė ky numėr konsiderohet si ndjellės i fatkeqėsive. Nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė kaluar pati disa teori nė lidhje me kėtė numėr, sipas tė cilave nė Sabath kishte 13 shtriga. Megjithatė, kisha nuk e konfirmoi kurrė njė gjė tė tillė.

Po tė kėrkosh njė shpjegim nė Fjalorin e Supersticioneve tė Oksfordit, numri 13 lidhet me tė premten e datės 13, e cila u pėrmend pėr herė tė parė nė vitin 1913, 700 vjet pas shpėrbėrjes me dhunė tė Urdhrit tė Kalorėsve tė Tempullit.

Tė premten e datės 13 tė vitit 1307, tė gjithė kalorėsit tempullarė u kapėn nė Francė dhe kėshtu urdhri reshti sė ekzistuari. Njė tjetėr fakt pėr cilėsimin e numrit si "tė mbrapshtė" ėshtė se letra e 13 e Taroteve ėshtė letra e vdekjes.

Kjo ėshtė vendosur nė Italinė e shekujve 15-16, por nuk ka tė bėjė aspak me Darkėn e Fundit. Shumė interesant ėshtė edhe fakti se numrit 13 nuk i ishte kushtuar ndonjė vėmendje e veēantė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės deri nė shekullin e 19.

Emri zyrtar i Deklaratės sė Pavarėsisė ėshtė: "Deklarata e Pavarėsisė sė 13 Kolonive" dhe brenda 15 vitesh vendi quhej 13 Shtetet e Bashkuara. Nė fund tė shekullit tė 18, numri 13 simbolizonte pavarėsinė dhe bashkimin e vendit tė ri.

Mė 4 korrik, nė Ditėn e Pavarėsisė, kishte 13 tė shtėna me top dhe disa rituale tė tjera tradicionale, tė cilat pėrsėriteshin 13 herė rresht. Vetėm kur 13 shteteve iu shtua shteti i 14, ai i Vermontit nė vitin 1791, ēdo ritual bėhej me numrin e ri, pra me numrin 14, i cili u konsiderua si numri i fatit.

Deri nė shekullin e 19 kishte njė tjetėr supersticion tė lidhur me 13-n, ai i 13 miqve tė ulur rreth sė njėjtės tryezė. Pėr tė shpjeguar frikėn e disa popullatave ndaj kėtij numri ka njė mori librash qė merren me zanafillėn e kėsaj fobie qė vazhdon edhe sot nė Evropė, por edhe nė vende tė tjera. Nė fund tė shekullit tė 19, ky supersticion u pėrhap edhe pėrtej oqeanit Atlantik.

Shkrimtarė nga vende tė ndryshme, si Fjodor Dostojevski, Henrik Ibsen, Leon Tolstoi, Zhul Verni apo Oskar Uajld e kanė pėrmendur jo pak kėtė numėr nė veprat e tyre. Nė vitin 1880, disa njujorkezė vendosėn qė tė hiqnin kėtė paragjykim qė ishte kthyer nė njė fiksim tė vėrtetė.

Kėshtu njė veteran i Luftės Civile dhe njė njeri i njohur nė rrethet e larta, William Fowler vendosi qė tė krijonte njė klub, anėtarėt e tė cilit tė darkonin datėn e 13 tė ēdo muaji dhe rreth tryezės tė uleshin 13 anėtarė tė klubit.

Darka e tyre e parė u organizua nė hotelin "Knickerbocker", tė premten e 13 janarit tė vitit 1881, nė dhomėn numėr 13. Kjo nuk ishte vetėm njė luftė kundėr kėtij numri qė ishte bėrė shumė i famshėm dhe i rrezikshėm, njėherazi, por edhe njė luftė kundėr tė gjitha llojeve tė besėtytnive e supersticioneve tė kohės.

Duhet thėnė se njerėzit, tė gjithė pa pėrjashtim, po jepeshin shumė pas shenjave, falleve e dukurive tė tjera okulte e misterioze, dhe kjo ishte kthyer nė njė epidemi, pasi i kishte kaluar pėrmasat e njė fiksimi tė pėrkohshėm. Gjatė rrugės drejt vendit tė darkės, tė ftuarit kaluan nėn njė shkallė tė posaēme, hodhėn kripė nė tryezėn e tyre dhe i vendosėn pirunjtė nė tryezė nė formė kryqi.

Nė njė tabelė tė madhe tė varur nė mur ndodhej parulla: "Nos Morituri Te Salutamus" ("Ne tė vdekshmit tė pėrshėndesim"). Ky klub u bė shumė i famshėm dhe ajo qė nisi si njė kundėrshti ndaj supersticioneve, e kryesisht ndaj fiksimit pėr numrin 13, u shndėrrua nė njė klub aventurierėsh qė ndėrmorėn shumė veprime tė rrezikshme pėr tė hedhur poshtė paragjykimet e kohės.

Po pėr sa i pėrket darkės sė famshme, menyja u soll nė gurė varri, ndėrsa tryeza e darkės ishte ndriēuar nga kafka boshe me qirinj brenda, tamam si nė netėt e Hollouinit. Sallatat dhe ushqimet e ndryshme erdhėn nė pjata qė kishin formėn e arkivoleve.

Ndėrkohė i gjithė ambienti rrotull ishte zbukuruar me sende qė sjellin fat tė keq, si pasqyra tė thyera apo silueta macesh tė zeza. Nė vitin 1887, klubi ishte shndėrruar nė njė institucion shumė popullor dhe numėronte 487 anėtarė.

Nė vitin 1895, krijuesi i tij deklaroi se numri i vetėvrasjeve mes anėtarėve tė klubit ishte shumė mė i vogėl se pėrqindja mesatare e vendit.

Pavarėsisht tė gjitha veprimtarive zbavitėse qė bėheshin nė tė dhe mesazhit qė ata synonin tė pėrcillnin, klubi i tė 13-ve u shpėrbė nė vitin 1914 pėr shkak tė fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore. Tė gjithė anėtarėt ranė dakord se mungesa e respektit pėr vdekjen nė njė epokė lufte do tė ishte e pavend.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kati i trembedhjete

Mesazh  Estilen prej 19.06.10 9:24

Kati i trembedhjete

Shume kujt i ka qelluar te ngjise nje qiellgervishes ne Shtetet e Bashkuara dhe duke shkuar per tek kati i 50,sheh ndryshimin e kateve tek ashensori.Kur vete tek kati i 12 ashensori direkt kalon tek kati i 14.Po keshtu ndodh dhe kur gratacelen e ngjit nepermjet shkalleve,kur vete tek kati i 12 e nisesh per tek kati i 13,para te del kati i 14.Atehere si i behet per te vajtur tek kati i trembedhjete...?

Po ne se ka nje ka te 12 dhe te 14 duhet te kete dhe nje kate te 13 ..!
Thjeshtė permendja e numrit 13,shume njerzeve ne Amerike, u dėrgon atyre njė ndjenjė tė shpejt shqetesimi dhe nė varėsi nga shkalla e sėmundjes mund tė arrijne ne panik tė plotė.

Te gjithe ata qė vuajnė nga paniku qe ju shkakton numri 13,vuajne nga semundja e triskaidekaphobia.

Gjithe inxhinieret dhe investitoret katin e trembedhjet e kane quajtur si katin e fatkeqsive,dhe keshtu nuk e rregjistrojne fare kete kat,duke e quajtur kati 12A ose kati 12B.

Kjo ka lidhje me nje sere ngjarjesh e legjendash qe kane ndodhur ne katet e trembedhjeta.

Njė legjendė urbane tipike tregon per njė djale te ri qe po hipte ne katin e 20 ne zyren e nje godine nepermjete ashensorit Ishte nje nate e vone dhe ne ndertese nuk kishte njerez kėshtu sa po hipen ne ashensor,pa se dikush e kishte ngritur tashmė numrin trembėdhjetėė dhe ishte i habitur.

Si arriti nė katin e trembėdhjetė, ai ka vėrejtur i cakerdisur se si dyert e ashensorit u hapen me njė skenė ndryshe nga ēdo gjė qė ai e kishte menduar

Disa dishmitare thonė se skena ka ndodhur ne nje gratacele tė braktisur, tė tjerėt sugjerojnė njė krijesė e ēuditshme ėshtė parė nė katin e trembėdhjetė,tė tjerėt thonė se njė grua merr pėr nė katin e trembėdhjetė dhe pastaj zhduket nė gjysmė tė rrugės pa thėnė asgjė.

Kur djali i ri pyet,diikush nė lidhje me incidentin,i thotė: "Kjo ndėrtesė nuk ka njė kati i trembėdhjetė. Ai shkon nga kati 12 ne te 14. "Djaloshi shkon pėrsėri mė vonė nė ashensor pėr tė konfirmuar se paneli ka nje kat te trembedhjete i shqetsuar disi nga incidenti qe i ndoidhi.

Kjo histori ėshtė zmadhuar deri ne permasat e nje filmi me 1999
" Kati i trembėdhjetė''.

Per sa thame larte ne se ne katin e trembedhjete do binte nje zjarr,atehere pergjegjsia do binte mbi inxhinierin projektues dhe jo mbi shkakterin e vertete te zjarrit.

Pra ky paragjykim per katin e trembedhjete i ka bere inxhiniertet supersticioze ne lidhje me emertimin e katit te 13.

Dhe e verteta eshte se shume ngjarje kane ndodhur edhe ne katet e tjera,por me shume jane dokumentuar dhe ''zmadhuar ne panik''ngjarjet e keteve te trembedjeta.

Per shume amerikan kati me numrin trembedhjete,u shkakton tmerr,keshtu ndertesat po ndertohen pa kat te 13.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Blak Devill prej 11.06.11 14:46

numuri 13 eshte hadi perendia i botes se te vdekurve
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  ludovigtarot prej 11.06.11 15:42

Ne tarot letra qe mban vleren 13 quhet letra e vdekjes....dhe vizatohet ne pergjithesi me nje skelet plus gjera te tjera por ne pergjithesi skeleti esht gjithnj i pranishem....ne tarotin me te famshem qe esht ai i Rider Waite ne te cilin bazohen sh tarote moderne ne vizatimin e letrave, Vdekja (13) vizatohet me nje skelet ne nje armature te zeze hipur ne nje kal te bardhe dhe qe mban nje flamur:Poshte tij sic mund ta shihni ne linkun e mesiperm jane femije, pleq, te pasur te varfer, nje pape etj,,,per te dhene idene se vdekja (transformimi) kur vjen vjen njesoj per te gjithe pa dallim feje, krahine, moshe, gjinie, pasurie etj,,,pra ne pergjithsi lidhet me ndryshimin transformimin e nje situate. ketu poshte keni vizatime te se njejtes leter ne lloje letrash tarot te ndryshme,,,per te krijuar nje ide me te sakte te saj ne tarot dhe mbase rreth nr 13:

e shume e shume te tjera...

Numri 13 ashtu sic thoni edhe ju esht numri qe vjen pas 12-ciklit...pra 13 ne tarot esht fundi i nje situate dhe fillimi i nje situate te re te panjohur me pare dhe nuk do pare si gje e keqe sepse thuhet se nese te del letra e vdekjes dhe te ka shkuar mbare ath behu gati se do te shkoje ters,,,ama nese te ka shkuar ters shpreso se dit me fatsjellese do te vijne...

Lidhet astrologjikisht me akrepin sepse "nga pickimi i akrepit vjen vdekja"...
dhe absolutisht nuk esht letra me e keqe e tarotit pasi ka edhe me te keqija...
avatar
ludovigtarot

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  cosmiclove prej 15.07.11 0:13

gjoni radovani me pelqen shume komenti juaj. numri trembedhjete nuk eshte nje numer i frikshem ashtu sic e konsiderojne shumica. numri trembedhjete simbolizon thjesht fillimin e nje cikli te ri dhe ne fakt eshte teper i fuqishem. ne alkimi besohej se numri trembedhjete kishte fuqi te vacanta dhe mund ti jepte pushtet apo shkaterrim atij qe e perdorte. trembedhjeta eshte e perdorur gjeresisht ne vulen e amerikes tek nje dollari. psh kemi 13 shkronja tek fjala 'epluribus unum' ose 'annuit coeptis'. mbi shqiponje jane 13 yje ne formen e simbolit te davidit dhe ajo mban 13 shigjeta me nje dege ulliri me 13 gjethe dhe 13 kokrra. gjithsej ka 13 shkalle te piramida. 13 rrathe ka fruti i jetes dhe figura e metatronit. kuptohet qe masonet qe e kane modeluar ate e kane ditur kuptimin e 13. jo me kot ishin 13 kolonite te parat qe krijuan shtetin amerikan. 13 eshte fillimi i nje cikli te ri.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Gerta Gerta prej 15.07.11 15:03

per mendimin tim 13 eshte thjesht nje numer ...jemi ne qe e bejme te rendesishem,kur ne fakt nuk eshte...jane thjesht bestytni

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Berti69 prej 15.09.11 22:14

Shkronja M eshte shkronja e 13 e alfabetit anglezavatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  gjilanasi prej 08.09.14 23:00

Cfarė ka kaq tė pafat numri 13?Studiuesit vlerėsojnė se tė paktėn 10 % e popullsisė sė SHBA ka frikė nga numri 13, dhe cdo vit qė kalon, njė frikė edhe mė tė madhe nga E Premte, 13, e njohur si paraskevidekatriafobia.

Kjo frikė shkakton humbje deri 800 milion dollarė nė vit, pasi njerėzit shmangin martesat, udhėtimet apo nė rastet mė tė rėndė, edhe punėn. Po cfarė ka kaq tė pafat numri 13, dhe ku nisi ky supersticion numerik?

Njė legjendė e hershme qė rrethon origjinėn e frikės ka tė bėjė me njė prej dokumentave ligjorė mė tė vjetėr tė botės, Kodi i Hamurabit, qė thuhet se ka fshirė njė ligj tė 13 nga lista e rregullave tė tij. Nė realitet, ky nuk ishte asgjė mė shumė se sa njė gabim klerik i bėrė nga njė prej pėrkthyesve mė tė hershėm tė dokumentit, i cili nuk arriti tė pėrfshijė njė resht teksti, nė fakt kodi nuk u vė fare numra ligjeve tė tij.

Matematicienėt dhe shkencėtarėt ndėrkohė, vėnė theksin nė dominimin e numrit 12, shpesh herė i konsideruar “numri i pėrsosur”, nė botėn e lashtė. Sumerianėt e lashtė zhvillonin njė sistem numerik tė bazuar nė pėrdorimin e 12-ės, qė edhe sot e kėsaj dite vlen nė matjen ekohės. Shumica e kalendarėve kanė 12 muaj. Njė ditė e vetme pėrbėhet nga dy gjysmė dita 12 orėshe. D

uke qenė se vinte menjėherė pas numrit tė “pėrsosur”, i gjori 13 ishte i destinuar tė dukej i pafat dhe i pazakontė. Kjo frikė nga e panjohura duket se shkonte nė favor tė pėrhapjes sė teorive tė tjera duke marrė njė konotacion pafatėsie, . Nė dy raste kemi shfaqjen e njė mysafiri tė trembėdhjetė nė dy ngjarje tė lashta: Nė Bibėl, Judė Iskarioti, apostulli i 13 qė erdhi nė Darkėn e Fundit, ėshtė njeriu qė tradhėton Jezusin.

Ndėrkohė, legjendat e lashta nordike thonė se e keqja dhe trazirat u futėn fillimisht nė votė nga shfaqja e perėndisė tradhėtare Loki, nė njė festė nė Valhalla. Ai ishte mysafiri i 13, duke prishur ekuilibrin e 12 perėndive qė ishin tashmė tė pranishėm.

Duket gjithashtu se frikėrat e pashpjegueshme qė lidhen me numrin 13 janė kryesisht njė prurje perėndimore. Disa kultura, duke pėrfshirė egjiptianėt e lashtė, nė fakt e konsideronin kėtė numėr si me fat ndėrkohė qė tė tjerė thjeshtė kanė ndėrruar numrat nė bazė tė fobive tė tyre – 4-a shmanget shumė nė Azi, pėr shembull.

/bota/
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  syri i art prej 09.09.14 10:08

Fati esht diqka qe e krijojm vet,sa per numrin 13,ky esht vetem nje fiksim mendor...ndoshta i qellimshem.! ...po nese ka nje lidhje me henen,e 13 kjo esht e munshme...!!!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  syri i art prej 26.10.14 17:54

Cdo numer esht mister, dhe 13 esht ashtu, po nese ka dicka te vecant per nr 13 atehere e verteta eshte se jane 13 hen...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Siroco prej 01.04.16 22:33

Pse njerėzit kanė frikė nga numri 13?!Studiuesit tregojnė se tė paktėn 10 % e popullsisė amerikane ėshtė e frikėsuar nga numri 13, dhe aq mė tepėr kur data 13 pėrkon me ditėn e premte.

Njerėzit shmangin martesėn nė kėtė datė, udhėtimet janė mė pakta, madje dhe ditėt e punės.

Por ēfarė ka kaq tė pafat numri 13 dhe si ka filluar ky supersticion numerik?

Miti i hershėm pėrreth origjinės sė frikės ėshtė pėrfshirė nė njė nga dokumentet mė tė vjetra ligjore nė botė, Kodi i Hamurabit, nė tė cilin thuhet se mungon ligji i 13 nga lista e rregullave ligjore.

Por nė fakt, lėnia jashtė e kėtij ligji nuk ishte gjė tjetėr veē se njė gabim klerik i bėrė nga njė prej pėrkthyesve mė tė hershėm tė dokumentit i cili nuk pėrfshiu njė linjė tė tekstit.

Matematicienėt dhe shkencėtarėt, ndėrkohė, vėnė theksin te numri 12, shpesh i konsideruar si numri i pėrsosmėrisė nė botėn e lashtė.

Sumerėt e lashtė zhvilluan sistemin numėror tė bazuar nė pėrdorimin e 12­s, qė ende pėrdorėt pėr tė matur dhe kohėn e sotme: Kalendarėt me 12 muaj, gjysma e ditės me 12 orė etj.

Frika pėr numrin 13 duket edhe nė disa teori popullore, tė cilat kanė tė bėjnė tė dyja me tė ftuarin e 13-­tė nė evente nė antikitet. Nė Bibėl, Juda Iskarioti, i ftuari i 13 qė arriti nė Darkėn e Fundit, ėshtė personi qė tradhėtoi Jezusin.

Gjithashtu duket sikur frika e pashpjegueshme qė rrethon numrin 13 ėshtė njė konstrukt kryesisht perėndimor.

Disa kultura, duke pėrfshirė egjiptianėt e lashtė, e konsiderojnė si numėr me fat, ndėrsa disa kultura tė tjera shmangin numra tė tjera si pėr shembull nė Azi, numri 4 shmanget.

Sipas Qendrės sė Menaxhimit tė Stresit nė Karolinėn e Veriut, mė shumė se 80% e ndėrtesave tė larta nė SHBA nuk e kanė katin e 13, dhe po ashtu hotelet, spitalet dhe aeroportet shmangin pėrdorimin e dhomės me numėr 13.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 13

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi