Stigmata

Shko poshtė

Stigmata

Mesazh  Admin prej 22.05.09 17:14

StigmataStigmata (greq. στķγμα - stigma = shenjė; shpim) janė shenja trupore, plagė, apo ndjesi dhimbjesh nė vendet pėrkuese me plagėt e Kryqėzimit tė Jezus Krishtit.

Shkaqet e stigmatės janė shumė tė diskutueshme.

Disa besojnė tė jenė mrekulli, ndėrsa tė tjerė mendojnė tė jenė rrengje ose mund tė shpjegohen nga mjekėsia.

Stigmatat janė tė shoqėruara me besimin e Kishės Katolike Romake. Shumė stigmatikė raportohet se janė anėtarė tė urdhėrave fetare katolike. Rreth 90% e stigmatikėve raportohet tė jenė femra.
Stigmat jane pa dyshim nje nga misteri me antik ne religjonin e krishtere.

Me kete fjale indikohet nje seri plagesh qe pa pritmas shfaqen neper duar, kembe, ne mish, ne balle, zakonisht keto shenja verifikohen tek tek personat qe i detikojne jeten per realizimin e veprave te Zotit.

Keto shenja, ne fakt, duhet te jene shenja te shenjeta (hyjnore), jane te njejta si plaget e Jezu Krishtit para dhe pas kryqezimit. Raste te tilla ne historine krishtere jane rreth 350, por vetem nje rast eshte njohur nga bota eklesiastike si fenomen i mbi natyrshem dhe te shenjt, rasti i San Francesco d'Assisi; ishte i pari qe kishte stigmat ne trupin e ti per dy vjet, deri ne vdekjen e tije.

Ne disa te shenjte katolik te tjere, per arsye se nuk jane njohur kurre zyrtarisht nga Kisha, ka qene nje renje e madhe e besimtareve dhe jo besimtare, edhe ne ata raste kur keta stigama ishin te padukshme.

Sipas Historise se Kishes Katolike njeri i pare qe kishte varret (shenjat) e Krishtit (Stigmat) eshte Shen Franēesku i Asizit.


Shen Franēesku i Asizit (1182 - 1226)

Ne vitin 1224, tridhjeteetete vjeē ne duarte e tij kishte shenjat e varreve te Jezusit, pra ne duart e tij shenjat e gozhdave dhe ne kraharorin e tij. Shen Franēesku filloi te kishte Stigmat, ne vitet e fundit te jetes se tij, me saktesisht kur u terheq plotesisht ne lutje dhe ne soditje te Hyjit ne malin Verna.

Nje rast i tille eshte Shen Tereza nga Avila, qe kishte shenja ne zemer: ne tupin e saj nuk ka pasur kurre shenja plage, por ajo kishte shkruar se “ kam stigmat ne afersi te zemres”, jo shenja por plage te verteta te hapura dhe te dhimshme.


Shen Tereza nga Avila (1515 - 1582)

Pas vdekjes, ne trupin e saj eshte bere autopsia dhe jane gjetur 5 plage, ashtu si vete ajo kishte shkruar. Sipas mjekeve, mjaftonte nje plage e vetme qe te dergonte ne vdekje te me njehershme. Santa Teresa ka jetuar per 23 vjet me rradhe me ata plage ne zemer.

Rast tjeter eshte Shen Padre Pio (Francesco Forgione) nga Pietralēina, i cili nepermjet Stigmave ka kuptuar me mire dhimbjet dhe vuajtjet..

Nuk do kishte kuptim kjo teme nqs nuk do permendej rasti me brilant (pa dyshim) i ketij misteri si ai i Padre Pio.

Padre Pio ka pasur keto shenja te shenjet qe nga viti 1918, kur ai ndodhej ne konvent te San Giovanni Rotondo.

Stigmat i jane shfaqur ne forme mistike (te pa dukshme) me 5 gusht, dhe jane bere te dukshme vetem me 20 shtator.

Ne ditarin e tij ai shkruan:
"Ndodhesha i ulur ne korin e kishes, pas mbarimit te meshes se shenjte me erdhi nje debolim si nje gjume i embel. Ne keto momente te kesaj gjendje, pashe nje person misterioz, ishte i njejti qe kisha pare darken e 5 gushtit.

Por kete here kishte duart dhe kembet qe i rrjedhshin gjak. Shikimi i tij me friksoj. Ndjeja sikur po vdisja, e do vdisja nqs nuk do nderhynte Zotrija te me frenonte zemren qe donte te dilte jashte nga kraharori nga te rrahurat.

Kur personazhi misteroz iku, gjendesha me duar dhe kembe qe rrjedhnin gjak….. Mendoj qe po vdes i pergjakur nqs zoti nuk degjon lutjet e mia qe te me heqe keto plage. Me ler dhimbje dhe vuajtje, por me hiq keto shenja te dukshme, qe po me corjentojne perpara njerzeve ne nje menyre te pa pershkrueshme"

Padre Pio, pra, nuk degjonet dhimbje te plageve, por degjonte “dhimbjen” e gazetareve dhe njerzeve kurioz.

Dhe vizitave te pa fund te mjekeve qe per 50 vjet me rradhe te jetes se tij nuk arriten kurre te kuptonin keto rrjedhje gjaku nga plaget e tije. Dhe aq me teper zhdukjen e tyre te mistershme fill pas vdekjes se fratit: pas vdekjes se Padre Pio, nuk i eshte dukur asnje shenje plage ne trupin e tij.


Padre Pio (1887 - 1968)

Nje rast tjetes ekstrem eshte Tereza Neumann e cila pranon stigmat te Premten e madhe te vitit 1926, pasi qe ka pasur nje vizion te kryqezuarit. Varret ne trupin e saj kane qendruar per 36 vjet, do te thote deri ne vdekje ne vitin 1962. Ende sot, mjekte nuk dine t'i japin shpjegim se si kjo grua ushqehej vetem me Kungim dhe prodhonte shume gjak. Stigmat e kesaj gruaja kane qene me te skajshmet, qe historia mund te kujtoje.


Tereza Neumann (1898 - 1962)

Cloretta Robertson eshte vajza me e re gjate historise qe ka pranuar Stigmat, ne moshen 9 vjeēare, pak para festes se Pashkeve, te vitit 1972. E veēanta e Stigmave te vajzes nentevjeēare eshte se mjeket zbuluan se gjaku "buronte" direkt nga lekura e saj. Po ashtu karakteristike eshte sepse kjo vajze eshte vajze me ngjyre, qe do te thote Stigmat mund te paraqitet edhte te racat tjera.


Cloretta Robertson

Ne ditet e sotme ka shume persona me stigma (konsiderohen te tille).

Ajo qe konsiderohet me e rendesishme eshte rasti i Natuzza Evolo nga Paravati, ne Kalabri.
Stigmat e saj jane shume te ngjashme me ata te Padre Pio-s, por me te thella dhe me te dukshme mbi te gjitha ne plaget e duarve, ku cdo vit gjaku qe del nga plaget e saj ben vetvetiu vizatime te quditshme ne forme kryqi.

Nje gje e vecante tek ky njeri, eshte fakti qe ajo nuk ka asnje klase shkolle (as ate elementaren) dhe eshte ne gjendje te flase disa gjuhe te cuditshme te kesaj Bote, nga rusishtja deri tek aramake, e gjithe kjo ne prezencen e spacialisteve dhe eksperteve.
Sic thashe edhe me siper, kisha katolike eshte e veshtire qe te beje nje hap perpara ne keto argumenta, pikerisht per faktin qe fenomeni i stigmave eshte shume i komplikuar qe ti japet nje pergjigje te qarte.


Natuzza Evolo

Po shkenca? Nuk kane dyshime, parapsikologet gjykojne se stigmat jane plage qe vine dhe zhduken vetevetiut (autosugjestione), dhe perfundojne problemin me termin "ideoplastia" (nga greqishtja "plassein") me idene ("eidos", imazhe).

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stigmata

Mesazh  gjilanasi prej 18.04.11 23:13

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stigmata

Mesazh  Arsenic prej 17.05.11 0:01

Stigmata apo fuqia e mendjes mbi trupin eshte shembull i perkryer qe kapacitetet e sugjestimit te trurit jane te pabesueshme.

Keto semundjeve ose simptome jane me origjine psikosomatike. Disa njerez jane te bindur se kane nje semundje, ata zhvillojne te gjitha simptomet klinike te dukshme, pa qene semundja e pranishme.

Natyrisht, ne mund te biem dakord per te thene se kjo dukuri eshte ende e pashpjegueshme, e cila ju jep te drejte te krishtereve, te cilet e shohin kete si nje shenje hyjnore.
Aq me mire per ta ...
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stigmata

Mesazh  Luli prej 21.10.11 20:54

Personat e sigmatizuar nuk jane te gjithe te krishtere, ka te stigmatizuar edhe nga besimet tjera.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stigmata

Mesazh  Magus prej 27.06.13 0:03

Misteri i Stigmates eshte me shume psikologjik sesa mistik.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stigmata

Mesazh  Jetmira prej 20.07.13 13:35

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Stigmata

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi