Legjenda Urbane

Shko poshtė

Legjenda Urbane

Mesazh  Neo prej 21.05.09 1:12

Tė vdekurit qė akuzohen si tė gjallė
Legjenda Urbane


Ekzistojnė njė numėr i madh legjendash urbane qė kanė nė qendėr personat e njohur qė kanė ndėrruar jetė. Disa prej tyre pretendojnė se njė personazh i caktuar nuk ka vdekur, por ėshtė shtirur si i tillė pėr motive tė ndryshme.

Ekzistojnė shumė teori tė cilat janė tė njohur se Adolf Hitler nuk vrau veten, por u arratis nė Amerikėn e Jugut. Hitleri dhe Eva Bruan kryen vetėvrasje nė bunkerin e famshėm tė Kancelerisė sė Rajhut mė 30 prill 1945. Ditėn tjetėr radioja gjermane njoftoi se Fyhreri kishte vdekur duke udhėhequr trupat nė betejė.

Gjatė Konferencės sė Potsdamit nė korrik, Stalini kėmbėnguli se Hitleri ishte arratisur ose nė Spanjė ose nė Argjentinė. Nė fakt, nė kėtė kohė mbetjet e trupave tė HItlerit dhe Eva Braun i kishin rusėt pasi i kishin marrė nga njė krater bombe. Kur u krye autopsia mė vonė rezultoi se trupat ishin identifikuar si tė Hitlerit dhe Eva Braun.

Pavarėsisht kėsaj, pretendimet se Hitleri vazhdonte tė jetonte kanė vazhduar pėr shumė kohė. Pėr mbretin e rrokut, Elvis Presley ėshtė thėnė mė se njėherė qė s’ka vdekur, por jeton i fshehur. Mijėra vetė pretendojnė ta kenė parė “Mbretin” pas vdekjes sė tij. Nė funeralin e kėngėtarit mė tė famshėm tė tė gjitha kohėrave, babi i tij Vernon thuhet se pranoi se trupi nė arkivol nuk dukej si i biri i tij.

Ai tha se Elvisi ishte “lart nė dhomė dhe duhej t’u tregnonim njerėzve diēka”. Thuhet gjithashtu se Presley ishte i mahnitur nga “Passover Plot” i Hugh Schoenfield, i cili spekulonte se ringjallja e Jezusit ishte kryer me anė tė njė ilaēi qė e bėnte atė tė dukej i vdekur pėrkohėsisht. Presley, i cili kishte marrėdhėnie tė ngushtė me ilaēet mund tė ketė zbatuar tė njėjtėn skemė. Gjithashtu, askush s’e ka parė trupin e tė famshmit Jim Morrison.

Nė mars tė vitit 1971 Jim Morrison, kėngėtari i grupit “The Doors” u vendos nė Paris qė tė shkruante poezi. Nė korrik tė atij viti, e dashura e tij Pamela Courson i telefonoi pėrfaqėsuesit tė “Electra Records”, Bill Siddons dhe i tha tė shkonte nė Paris.

Tupac Shakur
1971-1996


Tupac ishte njė rrepist, i cili u vra nė njė pėrplasje bandash. Vrasja mbetet dhe sot e kėsaj dite e pazgjidhur duke krijuar shumė teori e hipoteza mbi autorėt e mundshėm tė vrasjes. Gjithashtu, shumė fansa insistojnė se Tupac ėshtė akoma i gjallė. Zėrat mbi kėtė teori kanė marrė jetė mė sė shumti nga fakti se njė dekadė pas vdekjes sė Tupac janė hedhur nė treg tetė albume. Nė njė koincidencė tė ēuditshme albumi i parė i kėtyre pėrfshinte kėngėn “Blasphemy”, nė tė cilėn Tupac thotė “Vėllai qėllohet dhe vjen sėrish nė jetė i ringjallur.”.

Andy Kaufman
1949-1984


Komediani i pazakontė, i njohur pėr rolin e Latka-s nė seritė televizive “Taxi” vdiq nga kanceri nė moshėn 35-vjeēare. Duke qenė se ai e kishte mbajtur sėmundjen e tij sekret deri ditėn qė vdiq, shumė prej fansave tė tij menduan se njoftimi i vdekjes ishte njė thjesht njė rreng. Bashkėpunėtori i Kaufman, Bob Zmuda pranoi se ai dhe Kaufman e kishin diskutuar disa herė qė tė simulonin vdekjen e tij dhe ai dukej “i fiksuar me idenė”. Sidoqoftė nė njė intervistė nė vitin 1999 Zmuda u shpreh, “Andy Kaufman ka vdekur”.

Elvis Presley
1935-1977


Mijėra vetė pretendojnė ta kenė parė “Mbretin” pas vdekjes sė tij. Nė funeralin e kėngėtarit mė tė famshėm tė tė gjitha kohėrave, babi i tij Vernon thuhet se pranoi se trupi nė arkivol nuk dukej si i biri i tij. Ai tha se Elvisi ishte “lart nė dhomė dhe duhej t’u tregonim njerėzve diēka”. Thuhet gjithashtu se Presley ishte i mahnitur nga “Passover Plot” i Hugh Schoenfield, i cili spekulonte se ringjallja e Jezusit ishte kryer me anė tė njė ilaēi qė e bėnte atė tė dukej i vdekur pėrkohėsisht. Presley, i cili kishte marrėdhėnie tė ngushtė me ilaēet mund tė ketė zbatuar tė njėjtėn skemė.

Jim Morrison
1943-1971


Nė mars tė vitit 1971 Jim Morrison, kėngėtari i grupit “The Doors” u vendos nė Paris qė tė shkruante poezi. Nė korrik tė atij viti, e dashura e tij Pamela courson i telefonoi pėrfaqėsuesit tė “Electra Records”, Bill Siddons dhe i tha tė shkonte nė Paris. Kur mbėrriti, Sibons gjeti njė arkivol tė mbyllur dhe njė certifikatė vdekjeje qė thoshte se Morrison kishte vdekur nga nja infarkt nė zemėr. Se ēfarė ka ndodhur nė tė vėrtetė mbetet akoma mister. Pavarėsisht asaj qė shkruhej nė certifikatėn e vdekjes, kishte zėra qė Morrison kishte vdekur nga njė overdozė droge dhe alkoli.

Adolf Hitler
1889-1945


Hitleri dhe Eva Bruan kryen vetėvrasje nė bunkerin e famshėm tė Kancelarisė sė Rajhut mė 30 prill 1945. Ditėn tjetėr radioja gjermane njoftoi se Fyhreri kishte vdekur duke udhėhequr trupat nė betejė. Gjatė Konferencės sė Potsdamit nė korrik, Stalini kėmbėnguli se Hitleri ishte arratisur ose nė Spanjė ose nė Argjentinė. Nė fakt, nė kėtė kohė mbetjet e trupave tė HItlerit dhe Eva Braun i kishin rusėt pasi i kishin marrė nga njė krater bombe. Kur u krye autopsia mė vonė rezultoi se trupat ishin identifikuar si tė Hitlerit dhe Eva Braun. Pavarėisht kėsaj, pretendimet se Hitleri vazhdonte tė jetonte kanė vazhduar pėr shumė kohė.

Dukesha e Madhe Anastasia
1901-1918


Vajza mė e vogėl e carit rus Nikolla II ishte bashkė me familjen mbretėrore qė u pushkatua. Por pėr shumė vite, ka pasur me dhjetėra gra qė kanė deklaruar tė jenė Anastasia. Mė e famshmja prej tyre isht Anna Anderson, e cila filloi tė pretendonte se ishte Anastasia nė vitin 1920. Ajo humbi gjyqin ku synonte qė tė njihej si trashėgimtarja e Romanovėve dhe u nda nga jeta nė vitin 1984. Njė dekadė pas vdekjes sė saj, testi i ADN-sė pėrcaktoi se Anna Anderson Manahan nuk kishte aspak lidhje Romanovėt, por vinte nga njė familje polake.

Jesse James
1847-1882


Nė vitin 1948 njė 100-vjeēar nga Oklahoma i quajtur J. Frank Dalton njoftoi se ishte Jesse James, i cili ishte vrarė zyrtarisht nga Robert Ford, para 66 vjetėsh. Dalton bindi shkrimtarin Robert Ruark dhe Rudy Turlli, njė ekspert i njohur me James pėr atė qė thoshte. Njeriu i vrarė si Jesse James, sipas tij ishte njė kriminel tjetėr i quajtur Charlie Bigeloė. Sipas fjalėve qė qarkullonin, kur nėna e James kishte parė trupin e personit ajo kishte ulėritur “Jo zotėrinj, ky nuk ėshtė djali im”. Sidoqoftė, nė vitin 1995 trupi i varrosur i Jesse James iu nėnshtrua testit tė ADN-sė dhe rezultoi se ishte me tė vėrtetė ai.

Aleksandri I
1777-1825


Nė fund tė mbretėrimit tė tij, cari rus i shprehu familjes dhe miqve tė ngushtė dėshirėn pėr tė lėnė fronin e tij. Gjatė njė udhėtimi vrojtues nė Krime nė dimėr tė vitit 1825 Aleksandri vdiq papritur ose nga malarja ose nga pneumonia. Ai u varros diku aty afėr. Rrethanat e vdekjes sė tij krijuan zėra se ai e kishte simuluar vdekjen dhe kishte abdikuar nė mėnyrė sekrete. Feodor Kuzmich, njė endacak qė vdiq nė Siberi nė vitin 1864 pėrflitej se kishte qenė ish-cari rus. Misteri u shtua kur nė vitin 1925 sovjetikėt hapėn varrin e tij dhe nuk gjetėn asnjė trup.

Blendina Cara
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Legjenda Urbane

Mesazh  Neo prej 19.06.09 15:33

Legjendat urbane qė s’vdesin kurrė

Cilat janė historitė qė qarkullojnė prej vitesh nė formė legjendash

Shumė prej nesh kanė dėgjuar histori tė frikshme, tė cilat nuk dihet kur kanė lindur dhe pse vazhdojnė tė mbeten nė jetėn.

Mitet ose legjendat urbane janė histori ose fakte qė pėrsėriten si tė vėrteta nga njeėrzit qė nuk e dinė origjinėn e tyre. Ato pėrfshijnė fantazma, intriga dhe janė histori qė ngjallin ndjesi frike kur pėrsėriten. Legjendat pėr krokodilėt qė jetojnė nė kanalizimet e Nju Jorkut kanė qarkulluar qė prej viteve ’30.

Gazeta “New York Times” shkruajti pėr njė ngjarje tė tillė nė vitin 1935, kur raportonte se disa adoleshentė kishin gjetur njė krokodil tė rritur nė kanalizim, kur po largonin borėn nga njė kapak pusete.

Mizėria e raportimeve nė polici pėr shfaqje tė tilla ka krijuar nė njė sėrė legjendash urbane pėr banimin e krijesa amfibe nė kanalizime. Tė pėrsėrisėsh “Meri e Pėrgjaktė”, (Bloody Mary) teksa vėshtrohesh nė pasqyrė do tė krijojė njė reflektim fantazme, sipas njė legjende urbane. Meri qė shfaqet nė pasqyrė, sipas legjendės ėshtė njė vajzė e re qė u shpėrfytyrua nė njė aksident dhe nuk lejohej tė shihej nė pasqyre.

Kur mė nė fund ajo u pa nė pasqyrė ajo u tmerrua aq shumė nga reflektimi saqė u betua qė kushdo qė shihej nė pasqyrė do shihte imazhin e saj. Djegia spontane ėshtė njė fenomen i pėrshkruar si reaksion kimik me njė objekt qė rezulton nė ndezjen menjėherė nė flakė.

Rastet e djegies spontane janė raportuar pėr mė shumė se tre shekuj dhe ka pasur mbi 200 raste. Raportet mbi kėtė variojnė, por karakteristikat kryesore pėrshijnė zjarre tė vogla qė vrasin vetėm viktimėn, pa shkaktuar pasoja tė tjera. “Scream” ėshtė njė prej filmave horror mė popullorė nė vitet ‘90 dhe shumė legjenda urbane kanė dalė nga ky mit.

Kjo ėshtė ideja e dados qė ėshtė ulur nė dhomėn e ndenjes dhe dikush telefonon. Gjithēka dėgjohet ėshtė frymėmarrja e njė personi dhe dadoja e trembur i telefonon policisė. Policia e kėshillon tė mbyllė dyert dhe mbėrrin nė vendngjarje duke e gjetur dadon tė vdekur.

Legjenda e Vetėvrasjes sė Lotarisė i atribuohet disa zonave nė Angli, Aberden, Bath, Oksford dhe Kent. Ėshtė historia e njė personi qė luante rregullit nė Lotarinė Kombtare dhe gjithmonė pinte me miqtė nė tė njėjtin pab tė shtunave nė darkė pėr tė parė teksa lexoheshin numrat e lotarisė. Njė natė ai fitoi dhe duke ua kaluar biletėn tė gjithėve qė ta shihnin, ajo qė i dhanė pas s’ishte e tij. I tmerruar nga ajo qė ndodhi ai vrau veten.

Krokodilėt nė kanal

Legjendat pėr krokodilėt qė jetojnė nė kanalizimet e Nju Jorkut kanė qarkulluar qė prej viteve ’30. Gazeta “New York Times” shkruajti pėr njė ngjarje tė tillė nė vitin 1935, kur raportonte se disa adoleshentė kishin gjetur njė krokodil tė rritur nė kanalizim, kur po largonin borėn nga njė kapak pusete. Mizėria e raportimeve nė polici pėr shfaqje tė tilla ka krijuar nė njė sėrė legjendash urbane pėr banimin e krijesa amfibe nė kanalizime.

Meri e Pėrgjaktė nė pasqyrė

Tė pėrsėrisėsh “Meri e Pėrgjaktė”, (Bloody Mary) teksa vėshtrohesh nė pasqyrė do tė krijojė njė reflektim fantazme, sipas njė legjende urbane. Meri qė shfaqet nė pasqyrė, sipas legjendės ėshtė njė vajzė e re qė u shpėrfytyrua nė njė aksident dhe nuk lejohej tė shihej nė pasqyre. Kur mė nė fund ajo u pa nė pasqyrė ajo u tmerrua aq shumė nga reflektimi saqė u betua qė kushdo qė shihej nė pasqyrė do shihte imazhin e saj.

Zhdukja e njeriut qė bėn autostop

Duke i dhėnė makinės natėn vetėm, njė burrė sheh njė njeri buzė rrugės qė ngrin dorėn pėr tė bėrė autostop. Me shpresėn se do gjallėronte pak udhėtimin e mėrzitshėm shoferi ngadalėson makinėn dhe i ofron personit buzė rrugės tė hipė nė makinė. Ka shumė versione tė kėsaj legjende urbane, por thuajse tė gjithė kėto versione pėrfundojnė nė zhdukjen e papritur tė personit buzė rrugės.

Djegia e menjėhershme njerėzore

Djegia spontane ėshtė njė fenomen i pėrshkruar si reaksion kimik me njė objekt qė rezulton nė ndezjen menjėherė nė flakė. Rastet e djegies spontane janė raportuar pėr mė shumė se tre shekuj dhe ka pasur mbi 200 raste. Raportet mbi kėtė variojnė, por karakteristikat kryesore pėrshijnė zjarre tė vogla qė vrasin vetėm viktimėn, pa shkaktuar pasoja tė tjera.

Dadoja

“Scream” ėshtė njė prej filmave horror mė popullorė nė vitet ‘90 dhe shumė legjenda urbane kanė dalė nga ky mit. Kjo ėshtė ideja e dados qė ėshtė ulur nė dhomėn e ndenjes dhe dikush telefonon. Gjithēka dėgjohet ėshtė frymėmarrja e njė personi dhe dadoja e trembur i telefonon policisė. Policia e kėshillon tė mbyllė dyert dhe mbėrrin nė vendngjarje duke e gjetur dadon tė vdekur.

Vetėvrasja e Lotarisė

Legjenda e Vetėvrasjes sė Lotarisė i atribuohet disa zonave nė Angli, Aberden, Bath, Oksford dhe Kent. Ėshtė historia e njė personi qė luante rregullit nė Lotarinė Kombtare dhe gjithmonė pinte me miqtė nė tė njėjtin pab tė shtunave nė darkė pėr tė parė teksa lexoheshin numrat e lotarisė. Njė natė ai fitoi dhe duke ua kaluar biletėn tė gjithėve qė ta shihnin, ajo qė i dhanė pas s’ishte e tij. I tmerruar nga ajo qė ndodhi ai vrau veten.

nga Blendina Cara
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi