Legjendat mė tė famshme mesjetare

Shko poshtė

Legjendat mė tė famshme mesjetare

Mesazh  Neo prej 21.05.09 1:01

Legjendat mė tė famshme mesjetare

Legjendat kanė qenė e vazhdojnė tė jenė tėrheqėse prej shekujsh. Ato qarkullojnė e kalojnė nga brezi nė brez duke marrė tipare tė ndryshme, sipas traditave e kulturave nėpėr botė.

I tillė ėshtė “Burimi i rinisė”.

Burimi i rinisė ėshtė njė burim legjendar qė supozohet se i kthen rininė kujtdo qė pi nga ai. Sipas legjendės, thuhet se Florida ėshtė vendndodhja e kėtij burimi.

Rinia e pėrjetshme ėshtė njė dhuratė qė kėrkohet nė mite dhe legjenda, ndaj dhe historitė me gjėra tė tilla, siē ėshtė guri filozofal, eliksiri i pėrjetėsisė janė tė zakonshme nė legjendat e Euro-Azisė e mė tej. Fatkeqėsisht, nuk dihen burime mė tė vjetra tė legjendės.

Hebreu endacak ėshtė tjetėr pjesė e njė legjende. Hebreu endacak ėshtė njė figura nga folklori mesjetar kristian, legjenda e tė cilit filloi tė pėrhapje nė Evropė nė shekullin e 13-tė dhe u instalua nė mitologjinė kristiane, e mė pas nė Romantizėm.

Legjenda ka lidhje me hebreun qė pėrqeshi Jezusin nė rrugėn e tij tė kryqėzimit, e mė pas u mallkua tė ecte nėpėr botė deri nė Kthimin e Dytė. Natyra e saktė e endacakut varion sipas kulturave e traditave tė ndryshme.

Papa Joan ėshtė emri i njė pape legjendare femėr, qė supozohet se ka qenė nė natė pozicion pėr mė pak se tre vjet nė vitin 850. Ajo njihet nga njė legjendė qė qarkullonte nė Mesjetė. Papa Joan konsiderohet nga shumė historianė modernė dhe studiues fetarė si fiktive.

Fjalori i Oksfordit shkruan se kjo legjendė ėshtė besuar gjerėsisht pėr shekuj me radhė, edhe nė qarqet katolike, por deklaron se “s’ka tė dhėna pėr njė papė femėr nė asnjė prej datave tė pėrmendura nė legjendė”.

Kėrkimi historik pėr hajdutin legjendar, Robin Hud ka krijuar njė sėrė emrash tė mundshėm. Njė kandidat pėrfshin tė arratisurin Robert Hod.

Numri i madh i tė dyshuarve komplikohet mė tej pasi emri Robin Hud u bė njė emėr i pėrhapur pėr ata qė thyenin ligjin. Sipas folklorit britanik ai njihet se vidhte nga tė pasurit pėr t’ua dhėnė tė varfėrve.

Mbreti Artur ėshtė njė lider legjendar britanik, i cili sipas historisė mesjetare udhėhoqi mbrojtjen e Britanisė nga pushtuesit saksonė nė shekullin e gjashtė. Detajet e historisė sė Arturit janė kompozuar mė sė shumti nga folklori dhe krijimet letrare, ndaj ekzistenca e tij historike ka qenė gjithnjė burim debatesh tė ndryshme dhe historianėt modernė e kanė hedhur poshtė.

Blendina Cara
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi