Elohim - Zotat

Shko poshtė

Elohim - Zotat

Mesazh  Admin prej 16.05.09 0:54

Elohim - Zotat
Analize e Feve, Miteve dhe Legjendave

OSIRIDE DHE JESUSI

Hetimi i kultit te Osiride (Egjipt) ka nxjerr ne pah ngjarje qe lidhin 4 anet e botes me kete personazh, kulti i te cilit nis 4 mije vjet me pare dhe i ka fillesat ne Abido 2300 b.C

Emri i ketij zoti vjen nga emri i zotit arjan Asari i njohur ndryshe edhe si Asar, (rrjedh nga gjuha fenikase Asir dhe nga gjuha scandinave Aser qe do te thot ASA banues i ASAR= azia antike).

ASAR= Osiride eshte heroi i nje drame qe zhvillohet ne 1 ishull, ku dhe do kryqezohet dhe coptohet fizikisht nga i vellai SET = Tifon. Zeusi (per greket) = Giove (per romaket) lufton me Tifonin (Typhon) 1 gjarper mbi malin Casio= (Sinai i sotem). Per Ittiti, Hurriti e Sumeret behet fjale per zotin e “gjemimit” Teshub qe luftoi tundra gjarperit Yanka .

Ndersa sipas fenikasve zoti PERSONNEL te cilin behej fjale eshte “Baal”(zoti djellor); per Amurritet ishte zoti i stuhive Adad qe luftonte kundra Yam e Mot. Meqenese humbi ne kete lufte motra e tij Anat qe ishte e dashuruar pas tij e ringjalli pasi vrau me pare vrasesin MOT.

Ketu historia lidhet me Osiride te Egjiptit i cili u risoll ne jete nga Iside, dhe qe ndryshe quhej edhe “Maat"=Zoti i Shenjte i Drejtesise” dhe per te cilin flasin papiret e Ani, flet Libri i te Vdekurve (Hunefer dhe qe ndodhet ne British Museum).

Keto shkrime flasin per gjarperin human me emrin SATA, flasin per femijet e erresires, flasin per pasionin e zotit pas ngrenies se 1 darke ku ēuditerisht haet buke dhe mish i shenjte te shenjteruara nga “Zoti i ushqimit te shenjte” (kjo haset edhe ne piramiden Teta).

Osiride (ne greqisht = Busiris) vinte nga Dedu, dhe ne Memfi hoqi nga froni Sokaris dhe ne Abidos u be zoti i mbreterise se te vdekurve. Zoti urdherit natyror i shoqeruar nga Anubis dhe nga ēifti Up-Nat, unifikoi provincen e IX qe mori emrin “Shtepia e Osiride” sot njihet me emrin Abusir.

Sipas papirusit te Hunefer kapitulli XVII, ne piramiden e Unas dhe shkrimeve te Maspero thuhet se Femijet e Erresires duan te heqin qafe Osiride i cili e di shume mire se ka ardhur momenti i tij por ka frike ti afrohet vdekjes.

Ne papirusin e NU (NU konsiderohej oqeani kosmik) lexohen keto fjale: “Une jam krijuesi juaj, prandaj ejani dhe futuni ne radhet e mia. Une jam biri i krijuesit tuaj dhe ju me perkisni nepermjet babait te shenjte qe ju ka krijuar. Une jam krijues i jetes.”

Eshte e habitshme lidhja qe ka me historine dhe fjalet Jesusit i cili ka per ti perseritur me saktesi pas 2300 vjeteve!!, dhe qe ashtu si Osiride ka per tu kryqezuar mbi kryqin “Tau”.

- Lexohet ne Piramiden e Pepi II: “Homazh ty o kryq , mik i zotit se kraharori yt prek shpatullen e Osiride”.

- Lexohet ne Papirusin e Ani cap.CLXVII: “Une erdha dhe hoqa kete gje fyerse qe qendronte mbi shpatullat e Osiride, dhe vendosa kuroren ATEF ne vend te kurores URERET. I hoqa dhimbjet dhe mbajta peshen e trupit te tij”.

I njejti kryq qe bashkon Jesusin me Osiride bashkon edhe fatin e Krishna ( zot i kultures se lindjes) jeta e te cilit eshte tema dominante e Bhaagavad Gita ku dhe lexohet: “Krishna erdhi mbi kete toke ( Jesusi gjithashtu thoshte: Une nuk jam i kesaj toke) PERSONNEL te hequr mekatet e Kali-Yuga (epoka e hekurit) per te marre mbi vetvete mekatet e njerzimit. Pasi Krishna mbaroi misionin e tij u kthye ne qiell duke u treguar rrugen atyre qe i qendrojne atij besnik”.
Kjo eshte shkruar edhe ne Bhaagavad Purana 11, XXXI, 5, 6, XXXVIII, 10.

KRYQI DHE TAU

Kryqi perfaqson 4 forcat e krijimit, 4 pikat kardinale tokesore dhe kozmike, pemen e jetes, ashtu siē tregojne edhe format e tjera qe perdoreshin nga popujt e tjere antike: rrota djellore, svastika (kryqi i thyer naziskin i gjermaneve ne luften e 2 boterore), kryqi i shen andreas, lulja e Lotus. Ne qytetin e Ninive eshte gjetur nje pllake mbi te cilen jane shenuar numrat 1231 dhe eshte shenuar edhe nje kryq qe perfaqeson galaksine primitive.

Per kulturen Maya (amerika latine e sotme) kryqi perfaqsonte simbolin e krijuesit Ah-Can-Tzicnal i ashtuquajtur “Zoti i kater aneve te globit”. Duke iu referuar gjithmon Maya ne nje fraze te thene nga Ah-Can-Tzicnal lexohet: "Hele, Hele Lamach Sabac Ta-ni", gjithashtu gjejme edhe tek Jesusi ne fjalet e fundit armaike te shprehura : "Eli Lama Sabac Thani" .

Te dyja frazat kane te njejtin kuptim: “Tani ndihem i dobet, erresira mbulon fytyren time”.
Papiri i Amenhotep (cap CXXX) na sjell klithmen e Osiride: “Zemra ime! Nena ime! Zemra ime! Nena ime!” .

Dymije vjet me pare kryqi u kthye ne simbol te krishterimit, por ama kishte qene me perpara simbol i krijuesit Asiro-Babilonez MARDUK, i perfiguruar si nje dragua fluturues me koke gjarperi, i njohur ne Babiloni dhe Asiri me emrin BEL.

BEL ishte edhe zoti britanik i adhuruar edhe ne BAL-HOR (perseri nje lidhje tjeter me BAAL), siti i te cilit njihet ndryshe edhe si BELEM, vend i mbreterise se zotit te drites. Ne palestine quhej me emrin BETLEME (Diell i Shndritshem) ku lindi Jezu Krishti.

Enuma Elish eshte saga e Sumereve, dhe ne te lexohet: “Ne dhomen e fateve, ne vendin e fatit te predestinuar, nje zot u krijua, me i afti dhe me i menēuri i zotave; ne zemren e thellesive u krijua Marduk. Zoti qe shkatrroi TIAMAT , virgjereshen e jetes, ne nje lufte epike qiellore, krijoi token”.

Per MARDUK shkruhet qe shkaktonte renien e shiut e zjarrit dhe eliminante armiqte me nje rrufe verbuese. (shum i ngjashem me armet berthamore qe posedohen sot).

Grafikisht perfigurohej me nje glob te rrumbullaket me krahe, simbol i kudo gjendeshem vazhdimisht midis popujve, dhe me nje kryq qe ne gjuhet semite u kthye ne shkonjen "Tau" ose ndryshe “Shenja e trupit qiellor ne kalim e siper ” .

Eshte per tu theksuar nje element qe ne sanskrishten antike, qe perbehej nga shkronjat Devanagarike pra keto shkronja ishin te marra nga gjuha e zotave, qe do te thote qe keto zota kishin aftesine e shkrimit.

Te njejtat lastra te ligjeve te dhena Moisiut ne malin e Sinait nga ELOHIM (qe ne gjuhen ebree do te thote “Zotat” ne gjinine shumes dhe jo ne gjinine e pervetceme) jane shkruajtur nga “gishterinjte e zotiti”.

Ne lidhje me kryqin, studjuesi Homet ka deklaruar se ka pare ne ishullin File ne jug te diges Assuan, nje perfigurim te zotiti Osiride te kryqezuar , i rrethuar nga Iside e Neptis qe qanin. Skena eshte plotesisht identike me ate te grave qe qanin posht kryqit te Jesu Krishtiti.

“Tau” ne Egjipt ishte nje tavoline ne forme “T” (shume ekzemplare jane gjetur ne galerite e tempujve) mbi te cilat lidheshin te inicjuarit te lene per tre dite dhe tre nete ne nje gjume te thelle i quajtur “Sileam". Ky gjume u mundesonte mendjeve te tyre te flisnin me zotat dhe te vizitonin boten e ADE.

Ishte nje tradite qe ka ngjashmeri edhe me Islamizmin ku i inicuari lihej ne kripten e nje tempulli ose ne nje guve te nendheshme.

Ndersa ne Egjipt trupi lihej ne sarkofagun e dhomes se mbretit ne Piramiden e Madhe, ku fillonte inicjimi nga Osiride dhe nga Thot (zoti i dijes).

Ne ritet antike egjiptiane kane origjinen e tyre ritet e Masoneve dhe te Templareve, qe shkojne mbrapa ne kohe deri ne historine e Hiram Abif dhe te segreteve te teknikave te ndertimit.

Ne tempullin e File ne nje bazoreliev eshte perfaqesuar nje skene inicjimi, ku dallohen dy zota te shenjte njeri me koke skifteri e tjetri me koke Ibisi (thot), qe qendrojne ne kembe prane nje kandidati mbi te cilin hedhin uje ne rrjedha dyfishe te cilat nderthuren ne forme kryqi dhe jane te perbera e te mbushura nga shume kryqe te tjera.

Kryqe te te gjitha formave jane gjetur ne varrin dhe mbi fronin e Bait-Oxly.

Tau ose “Tat”-i egjiptian ishte shenja e shenuar nga Ezechiele mbi ballin e atyre qe i perkisnin fisit te Xhudes dhe qe i peruleshin Zotit.

Metode kjo e perdorur edhe nga Mojsiu per te evituar qe zoti te godiste mbi popullin e tij ne vend qe te godiste ate te Egjiptit gjate hakmarrjes se 7 plageve.

Dhe ne fakt shenja shenuar me gjak ne dyert e shtepive te hebrenjeve ishte nje Tau; E njejta shenje me ane te te cilit Horus ringjallte te vdekurit. Prifterinjte e shenjte egjiptian gjate aktiviteteve mbanin ne koke nje kapele quadrate, ashtu si edhe kapelet e prifterinjeve armene dhe katolike.

Kryqi filozofik i shkruar brenda kuadratit precis simbolozon ekzistencen humane dhe njerzore pasi rrethi i jetes permbleth 4 pikat e kryqit qe simbolozojne: lindjen, jeten , vdekjen, pavdekesine ne ringjallje. E ngjashme me kryqin astronomik egjiptian qe vendosej ne kraharorin e mumjes.

Krahet e kryqit te Shen Andreas dhe te kryqit te Hermesit ishin te njohur edhe tek indianet Indu, adeptet e Brama dhe budistet, qe perthyen 4 ekstremitetet duke krijuar Svastiken qe shenohej mbi bastunet.

Kryqi i perthyer gjendet i gdhendur ne gure edhe ne Transilvani, ne guret e Trojes dhe i perkasin periudhes 1500 perpara krishtit, ne Indi i perkasin 500 perpara krishtit, ne Kine 600 para krishtit, Japoni Budizmi 700 pas krishtit.

Svastika perfaqeson burimin e jetes, 4 pikat kardinale, 4 fuqite. Ajri, uji, toka & zjarri, 4 ererat, 4 cepat e globit.

Kipling e perdorte si zbukurim ne librat e tij qe flisnin per historite indiane, por e hoqi me ardhjen e nazizmit.

Gjurme te kryqit gjenden edhe mbi statujat e ishullit te Pashkeve, mbi shkembinjte e Skandinavise parakristiane, ne versionin arab te Giosuaš, ne nje nga te erretit Targum hebre dhe ne Targum e Jonates ku lexohet: “Ata e kryqezuan mbretin e AI mbi nje peme”.

Ne nje tempull meksikan te diellit , Tepe, ne nje gjereoglif perfaqsohet mbi nje kryq kolossal nje hyni e mbuluar me gjak.

Ne Palenque ekziston nje “Tempull i Kryqit” emer i marre pikerisht nga simboli i kryqit qe ndodhet ne nje nga anet e nderteses. Kryqi eshte simbol dominues ne Palenque dhe shpesh perfigurimet jane gati te ngjashme me “Pemen e Jetes” ne Indi, dhe te gjitha keto shenja te gdhendura i perkasin nje periudhe shume kohe perpara Krishtit.

Ne La Venta, njeriu i perfiguruar tek gjarperi poseidon nje kryq te Shen Andreas, dy ndodhen ne Uxmal, dhe nje ne piramiden e Magjistarit.

Ne nekropolin Naqash I Rustam, 4 kilometra larg Persepoli, permbledh varret e 4 perandoreve persian(ne mes te cilene: Dario I° e Serse I°). Jane germuar ne shkembinj ne anen e nje mali dhe ncjerrin ne pah formen e nje kryqi. Siper hyrjes basorelievet te sjellin ne mend Ahura Madza (Zotin e Drites).

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elohim - Zotat

Mesazh  Admin prej 16.05.09 0:54

NGJASHMERI KRISTIANE

Ne Aleksandine e Egjiptit zoti i djellit Osiride vritet cdo vit i prere ne copeza diten e solstizit dimeror (ashtu si edhe ne leggende). Ne 5 Janar Iside krijon Harpocrate, zotin e diellit te ngritur. Data e lindjes se krishtiti i korrespondon perfektesisht dates se lindjes se hynise diellore “Dielli i Pamposhtur”, dhe festa e epifanise kthehet ne ate te lindjes se zotit te ri te diellit.

Jane te shumta lidhjet midis ungjillit, bibles, tregimet e permbytjes se madhe, tekstet e piramides se Saqqara e Pemes se Jetes se Pepi (2280 para.k.).

Jurgis Baltrusaitis ne librin e tij “Qetesia e Isis” (edic. Olivier, Paris) shkruan se Keltet dhe Egjiptianet perzienin misteret e Iside me ate te Jezusit.

Ne origine Iside (Ise ne Japonine e Nagoya) dhe Jezus ishin emra qe identifikonin te njejten gje, femijet natyral te zotave te egjiptit (Zotat e lindur ne anije). Nga Iside kemi: Is-Is, Esos, Hesus e si perfundim Jesus, ku ky i fundit simbolizohej nga qengji i rezervuar per sakrifice, ashtu si Osiride qe simbolizohej nga dashi. Ne papirin e funeraleve te Ani (pl32) lexohet: “Duart e Osiride (Ani) jane duart e Ba-Neb-Tatu (dashi , zoti i platese se gijotines).

Megjithate ka nje diference midis 2 personazheve: Osiride nuk ka ecur asnjeher mbi uje, por kristianet i'a atribuojne mrekulline jesusit te frymezuar nga fitoria vedike Indu , ku NARA shpirti hynor quhet Narayama (ai qe ecen mbi uje).

Ne Egjiptin prehistorik gjejme kete fraze “Ai qe humbet lekuren e tij do rinjallet”, dhe kur pjeset e trupit te Osiride u ribashkuan Anubi zoti i varrimit dhe imbalsamimit ofroi lekuren e tij per ta ringjallur.

Ne Kronikat Egjiptiane shkruhet se “nje lekure e sapo rrjepur nga nje kafshe, ruan te gjith forcen jetesore qe pervetesohet nga ai qe e vesh ose e mban ne trup”.

Nderthurje me qyteterimet e tjera : Ne Meksike prifterinjte mbuloheshim me lekuren e luftetarve te medhenj armiq per tu marre virtytet.

Xipe-Totec zoti meksikan i pranveres qe rrjedh nga qyteterimi Mazapan, zbuluar ne Coatlican, ishte i mbuluar me lekure njerzore, pergjithesisht me lekuren e nje te burgosuri qe sapo ishte vrare.
“Coat” do te thote “gjarper” dhe fakti qe natura i mundeson gjarperit te ndryshoje lekure dhe te jete perdere i ri e ka bere te jete nje kafshe e shenjte.

Legjenda Navaho flet per monstrin e Gila i cili mbleth pjeset e trupit te nje njeriu dhe i bashkon eshte simbol i fuqise se njeriut te mjekesise. Monstri sheron nje njeri duke mbledhur pjeset e trupit: gjakun nga milingonat, veshet dhe syte nga dielli, shpirtin dhe mendjen nga Zoti Foles dhe nga femija ….pollini, pastaj rrufeja she stuhija sjellin njeriun ne jete.

Ne luginat e veriut tregohet per Gruan “Bizon i Bardhe” qe zbriti nga qielli dhe u mesoi indianeve se si te jetonin nje jete virtuose dhe te luteshin per krijuesin. Pastaj pasi i tha popullit se duhej te nisej dhe se do te kthehej ne te ardhmen, u trasforma ne nje bizon te bardhe dhe u ngjit mes reve.
Nje gazete Kanadeze publikoi legjenden e treguar nga “Gjysemhena”, nje kryetribu Paiate, sipas te ciles indianet u krijuan ne qiell nga Gitche Manitou, Shpirti i Madh, i cili dergoi ne toke nje “zog te madh te zhurmshem” per te gjetur nje vend ku femijet e tij te banonin dhe ku u mesoi te shfrytezonin rezervat e saj me mercuri.

Nderthurja me Krishterimin vazhdon me konceptin e Trinitetit. Sipas doktrines kristiane zoti eshte “NJE dhe TRINO” koncept qe e gjejme tek Maya QuichƃĀš.

Zotat:1- Caculha Huracan 2- Chipi Caculha, 3- Raxa Caculha formojne “Zemren e Qiellit” qe eshte edhe emri i zotit. Maya edhe pse kane shume zota ne panteonin e tyre, nuk ishin politeiste, pasi besonin ne nje zot te vetem krijues te gjith ekzistences i quajtur “Hu-Nab-Ku" (I vetmi zot qe ekziston). Zotat ishin vetem aspektet e shumta te ketij zoti dhe perfaqsonin nevojat e njeriut.

Triniteti i Kelteve perfaqsuar nga nje furke me tre dhembe qe bashkonte diellin, henen, zjarrin; I ngjashem me ate te indianeve indu ku tre-dhembeshi perfaqsonte Siva, VisnƃĀ¹ e Brahma.
Triniteti Inca me Pacha-Kama (krijuesi, dielli, babai), PachaMama (toka meme) dhe Kontiki (zoti i rrufeve dhe i zhurmes).

Triniteti Egjiptian ku Thot ose ndryshe Hermes permban 3 principe bashkimi: boten hynore, te qenies absolute dhe ate te botes individuale. Unitetin si origine dhe sintese te numrave, bota fizike, njeriun ne krye te qenieve relative. Zoti eshte babai, eshte femija, eshte fjala, eshte jeta dhe bashkimi i tyre, ose ndryshe Fjala e Drites, Dielli, Osiride.

Vihet re nje lidhje me Eseneve (pjese e te cileve ka bere edhe jesusi me Shen Xhovani Batistin) qe njihnin fjalen hynore te Krishna dhe Osiride, Orfeo e Pitagora. Fjala definizohet si Mister i Femijes se Njeriut dhe Femijes se Zotit.

Ne fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte Zoti. Te gjitha gjerat u krijuan nga ai dhe pa ate asgje nuk ishte krijuar. Fjala qeveris ekzistencen e te gjitha gjerave e te gjitha krijesave.

Aton profeti i zotit deklaron: “ Ti je ne zemren time. Asnje tjeter nuk te kupton si une, biri yt mish i mishit tend”. Xhovani thot: “Asnje nuk e ka pare babain pervec atij qe eshte Zot”.

E forte lidhja dhe gjurma e fese djellore ne shekujt e pare te krishterimit, aq sa 50 vjet pas Keshillit te Niceas u pranua Testamenti i Ri , qe ne praktike ishte permbledhja e Ungjijve te shkruar nga ata hebrenj qe nuk besonin tek Mesia dhe te cileve u drejtohet rreshti 2,36 i Akteve: “Gjithshka populli i Israelit duhet te dije qe ky Jesusi, nga ju i kryqezuar eshte krijuar nga zoti vet si zot dhe Mesi”.
Homet pohon ne lidhje me dokumentacionet qe kane te bejne me sarkofaget kristiane qe mbi ta jane vizatuar hena dhe diej te shndritshem.

Jeruzalemi ne te kaluaren ishte tempulli i diellit, qender kulti e tribuve hebraike qe banonin ne luginen Hunnan dhe qe digjnin femijet si sakrifice per zotin Baal (Moloch).

Ne nje varg te Popol-Vuh, te Maya-Quiches ne meksike lexohet: “Ne vendin e Moloch, mbret i mbreterve, sakrifikoheshin njerez per te patur te mbjella te begateshme.

Populli i Yesidi adhuronte Malek-Tau, zoti pallua me 100 sy , simbol i inteligjences , i debuar nga qielli bashke me Djallin, i quajtur ndryshe edhe Malek. Format e emrave: Molok, Melek, Malayak, Malachim, ne kuptimin e tyre te cojne drejt konceptit te mesagjereve nga greqishtja “Anghelos”, te engjejve. Edhe ne Kartagjene i beheshin sacrifica Moloch-Baal.

Mbi rrenojat e tempullit te BAAL, Salomoni ndertoi tempullin e tij dhe me pas Kalifi Omar ndertoi Xhamine e Shenjte te islamit. Kjo na con te Allah “i madhi i ghith pushteteshmi” dhe Muhamedi qe eshte profeti i fundit percjelles i fjales se zotit icili njeh si Mojsiun ashtu edhe Jesusin si profete te fjales hynore .

Muhamedi e merr frymezimin nga kryengjelli Gabriel, dhe ashtu si edhe Jesusi udheton mbi nje mushke per te vizituar Jeruzalemin pasi kishte lene Meken; bashke me kryengjellin ngjitet ne qiell prane Fjales.

Ne kuran thuhet qe mushka me te cilen udhetoi Muhamedi dhe qe ngahej nga kryengjelli quhej Elborak dhe ishte ngjyre gri argjendi dhe shkelqente. (note: Ketu nuk behet fjale per nje kafshe por per nje mjet udhetimi artificial) “…Pershkruam me shpejtesine e rrufese zonat e gjera dhe te pafundme …ne mes te pafundesise se hapsires”.

Muhamedi udheton ne sferen qiellore ku takon Jesusin, Xhovani Batistin, Enoch, Mojsiun dhe profetet e tjere te historise njerzore . Qiejt e vizituar ishin 7 dhe udhetimi eshte i mbushur plot me detaje.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elohim - Zotat

Mesazh  Admin prej 16.05.09 0:55

NUMRI 7

Eshte nje nga nr. themelor te te gjitha feve i vene ne evidence qe ne periudhen e Ras-Shamra (Ugarit), 7000 para.k., pran Byblos. Haset shpesh ne Purana, ne Librin e te Vdekurve, ne Zendavesta, ne tavolinat ne argjile Asire, ne Bibel dhe ne Popol-Vuh. Pitagora e quante "Anije Jete" i formuar nga "Quaternario" (aksioni dhe materia) plus Triniteti (dija).

- 7 jane zotat qe qendrojne prane 7 te mencurve te Pantheonit Babilonez, 7 jane rrezet e Bakut, 7 rrezet e diskut diellor mbi koken e Thot.

- 7 jane rajonet e tokes, 7 jane rracat humane, 7 familjet e Votan, 7 guvat e parardhesve Nahuals, 7 qytetet e Cibola, 7 ishujt Antile, 7 heronjte qe shpetuan permbytjes se madhe, 7 jane Rishi te shpetuar nga Vaivasvata, 7 grupet e kafsheve te shpetuara nga Noe.

- 7 jane qirimbajteset ne 7 kisha, ku 7 shpirtrat e zotit ishin 7 krye-engjej ne 7 qiej.

- 7 jane portat ne Shamballa.

- 7 here Ofione u rrotullua rreth vezes universale depozituar nga Hynija e te gjitha gjerave, Eurinone, krijuesja e 7 fuqive planetare:dielli, hena, marsi, mercuri, jupiteri, aferdita, saturni.

- 7 jane kordat e Orfeit "Forminx", 7 jane ditet e zotit 7 vjecar Thot Lunus, 7 jane misteret e iniciacionit,7 jane zotat e Abydos, 7 jane hynite Hator qe vendosin mbi fatin e cdo te linduri.

- 7 jane kolonat e S .Maria Trastevere ne Rome, 7 kolonat e Lacuna, 7 jane pagodat e tempujve ne Indu.

- 7 jane vazot e gjetura ne Scandinavi ne forme hemisferike qe perfaqsojne kialin e karroces se Apollonit.

- 7 jane elementet me te cilet jane fabrikuar harqet e Siux dhe Algenquins.

- Udhetaret antike arab flisnin per Antilet te quajtura "Sabain", duke emreuar keshtu ishullin e 7 qyteteve.

- Rama (Shri Ramchandra) eshte e 7 ringjallje toksore me origine qiellore te zotit Vishna.

- 7 jane xhirot qe muslimani duhet te kryeje per te fituar parajsen pereth Qabese, ku eshte vendosur guri qe krye-engjelli Gabriel i dergoi Abrahamit dhe Ismailit , ku ne baze te vizatimeve te dhena ndertuan tempullin.

- 7 jane girot qe induistet dhe budistet bejne rreth malit te shenjte Kailash per tu pastruar nga mekatet.

- 7 jane nivelet dhe dimensionet te ndara e scila ne 7 nenivele: fizik, yllor, mendor, individual (intuita), shpirti, Uni kosmik, vullneti ku qendron edhe Logos. Dhe ne fund plani i hynise.
Plus kesaj ka nje lidhje me boten e dhomave ne Dzyan ku permenden qiejt esoterike.

Nje legjende Skandinave thote: "Ekziston nje vullnet hynor ne det..(...)...nga ky det lindi Snorra dhe 7 ishujt e saj te virgjera...(...) un kendoj 7 ishujt e lumtuirise qe jane ne det ashtu si 7 yjet qe jane ne qiell ...(...) ne fund do kendoj Selia mbretereshen e 7 ishujve me pallate magjike dhe me mijra ura delikate qe pasqyrohen ne ujrat e lagunave te hapura/germuara nga mjellmat , me rreshqitjen e tyre te pesosur. Selia aureola e Diellit."

Sagat Skandinave flasin per banesen e Apollos , Zotit te diellit, Drites se Veriut i perfiguruar siper nje karroce te terhequr nga mjellmat si nje zot nordik hiperboreo.

ANALOGJI

Analogji midis Meksikes, mesdheut, polinesise ku dhe gjejme kultin qe perrjedh nga Drita e Veriut vend lindja e Crom e Ra. Nuk eshte me rastesor lidhja midis nje zoti te indis Hamsa perfiguruar si nje mjellme hiperborike i quajtur Aham d.m.th.: Io-Sa (fjala hynore shoqerues i Apollos).
Minaria me larte ne Xhamine e Damaskut i eshte dedikuar Sidi Aissa (Jesu Krishtit te cilit islami i njeh shenjterine respektohet si nje nga shenjtet me te medhenj te islamit).

Prifti Jesuit Monserrate (1536-1600) ne relacionin "Relacao da Equebar, Rei Dos Mogores foglio 116, a b" na informon qe: "pran nje liqeni te shenjte ne Tibetin perendimor, Manasarovar i njohur ndryshe Mansaruor, Mtsho-Ma-Phah-Pa, ose Mtsho-Ma-Dros-Pa, ne gjuhen kineze Ma-p'in-muta-lai (i vendndodhur midis Gurla Mandhata (7.793mt) dhe malit Kailash (6.714mt)) ekziston nje qytet shume antik i banuar nga nje popullsi qe cdo 8 dite bashkohet ne nje ndertese te perbashket per te kryer sakrifica dhe per tu lutur.

Besimtaret qendrojne me kembe te kryqezuara, ndersa nje burre me nje veshje te bardhe kryen nje rit siper nje tavoline te ulet. Ne fund ngrihen te gjithe me rregull dhe ne heshtje dhe shkojne perpara burrit i cili u jep nje cope buk dhe pak vere , dhe pastaj ulen."

Liqeni ishte i adhuruar edhe ne Indi dhe Mahabharata kendon shpesh per shenjterine e ketij liqeni qe ne origjine quhej "Manasa-ara".

Brazil afer Araquaya, ne baze te indikimeve te Homet gjejme nje tribu kusherire e tribuse Carajas, pjestaret e te ciles kane ne fytyre nje shenje te thelle qe riprodhon ne vizatim te rrumbullaket simbolizim i ritit hebre te "circumcisionis" qe quhen "Iavaeh".

Nje emer semit me origjine te panjohur qe na con tek Nefilim. Legjendat e kesaj tribuje jane shume interesante: "Mijra vjet me pare mbi toke kishte vetem nje popull. Nje dite nje burre plak me emrin Arunderi paralajmeroi fiset ne lidhje me jashtedaljen e lumenjve nga shtrati tyre dhe u keshilloi qe te vendoseshin ne majen e maleve per te evituar vdekjen nga permbytja e ujrave. Fiset u binden. Erdhi shiu qe zgjati dite e nate derisa mbuloi plotesisht token.

Legjenda vazhdon te tregoje se si u dergua nje breshke dhe nje zog fluturues per te kontrolluar nivelin e ujit. (Praktikisht flitet per krijimin e nje populli te perzgjedhur nga zoti per ti dhene origjine te gjithe popujve te tjere te globit. Tmerresisht e ngjashme me ate hebreje).

Tregohet qe zoti Kano-Siwa mori shembelltyre njerzore per te joshur vajzen me te cilen ishte dashuruar. (histori e ngjashme me legjenden e Zeus me Leda). Kano-Siwa per te ndalur diellin (analogji me GiosuƃĀš) i kerkoi ndihme te jatit Urubu-Reis (shqiponja mbreterore) i quajtur nga Carajas me emrin Ra-Ra-Tse-Ca (zoti i gjithshkaje). I njohur ne egjipt dhe lindjen e mesme si Uraeus. I jati ne fillim e la te vdiste pastaj e ringjalli, ngadalsoi diellin dhe krijoi nje bote te re dhe nje jete te re.

Ne periudhen kur kafshet flisnin zoti Kano Siwa kerkoi qe kafshet te privoheshin nga zjarri (histori e ngjashme me ate te mesdheut dhe me kultin e Siva ne Indi).

Eshte dhe legjenda mbi lindjen e diellit qe kishte si protagonist nje njeri me emrin Ararareis (nga "A-Ra-Ra" d.m.th. "Zot i diellit" dhe "Reis" "princ semit").

Nje tregim tjeter flet per Gjenesen biblike, ne te cilen thuhet se ne fillim jetohej ne qender te nje liqeni ne fundin e ujrave te tij. Erdhen per vizite mbi toke por ne momentin kur u kthyen perseri atje nga ku erdhen, nje gjarper i madh rrethonte me trupin e tij hyrjen qe ndodhej ne mes te liqenit. E jashtezakonshme ngjashmeria me historite e sirenave te "Rio Tapirape.
Ne Brazil ne shtetin Marnhao ekziston nje liqen ku sipas legjendes jeton nje hyni/ninfe e ujit qe kendon.

Ne Kolumbi gjejme perseri nje liqen ku jeton "Hynija/Ninfa e Eldorado" qe administron prodhimin e "Anfibeve te shenjte" te simbolizuar nga RA "zot i diellit" qe eshte i kudo gjindeshem ne Amazone, i lindur me te njejtin emer , ne te njejten menyre (nga ujrat primordiale ) ashtu si edhe Zoti Egjiptian.

Ne gjuhen Javaeh vendi ku eshte vendosur kryeqyteti i ketij populli quhet Canaan.
Festa kryesore e fisit quhet "Arua Na" qe do te thote "Arua jone" "festa jone diellore arua". Feste kjo e perbashket me ate te Aruas me origjine gjysem fenikase.

Anijet fenikase qendronin ne krye te te gjitha flotave te lindjes se mesme dhe lundronin ne detin Mesdhe dhe ate Atlantik. Fenikasit ishin adhurues te Zotit Diell, dhe kishin 2 korrente kolonizuese: E para nga mesdheu deri ne ameriken e jugut, ndersa tjetra qe eshte edhe me antike arriti deri ne Polinezi, Patagoni, Afrike e brigjet e Indios.

Ne ishullin e Korbit ne Anzorret jane gjetur obiekte Fenikase, gjithashtu nje tempull eshte gjetur ne arqipelagun Bissagos, ne guinene Portugeze.

Kushurinjte e fisit Javaeh, Carajas, djalin e zotit e quajne Siva dhe perfaqsohet nga nje Lingam. Ne panteonin Indu eshte zoti i shkaterrimit dhe njekohesisht zot i ndertimit. Trasformohet ne zotin Nysa, mbreti i maleve qe qendron hipur nje demi qiellor dhe ne kembe ka nje gjarper te pershtjellosur (ashtu si edhe zoti diellor Crom). Nga bashkimi me Paravati lind Skando, zot i luftes dhe Ganesha me koke elefanti. Nje nga simbolet me te cilat perfigurohet eshte tri-dhembeshi ashtu si Neptuni dhe Poseidoni.

Populli Maya adhuronte nje zot me koke elefanti te rrethuar nga rrezet e diellit dhe nje gjarper te mbeshtjelle nen kembet e tij. Ne Krete, ne Egjipt, tek Keltet, ne Guinene Portugeze, ne Argjentine simboli i zotit eshte nje dem me nje disk diellor te vendosur midis brireve. Ne Egjipt kulti i demit eshte shume i forte aq sa krijohen 2 Serapeum (varret e demave te shenjte te zotit Api) nje ne Menfi e e tjetra ne Saccara.

Ne Indu zoti i Diellit i shoqeruar gjithmon nga gjarperi Vrita dhe nga bashkeshortja e tij Sachi (i nominuar edhe ne RIG-VEDA) eshte Indra (zot i ushtrive e i qiellit). Nder gjith njerzit zgjodhi Judhisthira te cilin e coi ne qiell, ashtu si edhe Jehovai ebre ben me Enoch dhe Elia.

Indra (zot i energjise dhe i forces) ndihmohet nga Asvin, nga Marut (zota te eres) dhe ndonjehere edhe nga VisnƃĀ¹ (me i njohur ne panteonin Indu sesa ne ate Veda).

VisnƃĀ¹ shoqerohet nga bashkeshortja e tij Laksmi (hyni e bukurise edhe e fatit nderkohe kaleron mbi kalin Garuda). Perfigurohet edhe shtrire mbi Ananta nderkohe qe nga kerthiza i del nje lotus i arte nga ku del Brahma (roja i Vedes, i 4 kokave me mjekerr) i cili perfigurohet bashke me Sarasvati dhe me mjellmen e shenjte Hamsa.

VisnƃĀ¹ kishte 10 parardhes te quajtur Avantara, ndermjet te cileve nje peshk qe shpetoi Manu nga permbytja e madhe, breshka qe mban malin Mandara, xhuxhin Vamana qe vetem me 3 hapa pushtoi 3 botet e dominuara nga gjigandi Bali, Rama heroi i epopese dhe Krishna (drejtues i anijes Arjuna).

Indra femija i Tvasrt, i quajtur Dyaus qiell, eshte zoti qe nenshtron Ausura dhe Titanet. E njejta histori ndodhet edhe ne mitologjine greke dhe romane.

Kishte karro te mbushura me nj volume zjarri te afte te rrezonin ne toke gjithshka qe mund tu dilte perpara ne udhekalimin e tyre. Disa prej ketyre karrove kishin aftesi edhe fluturuese. Me keto karro qiellore te mbushura me drite shkaterroheshin armiqte te cilet per te shpetuar arratiseshin ne qytetin e tre kodrave. Qyteti eshte zene ne goje nga legjendat amerikane dhe Platoni qe flet per keto 3 kodra qe gjendeshin afer kryeqytetit te Atlatides.

Ne nje legjende te Galway (Irlanda), thuhet: "Dikur te gjithe fluturonin ne ajer si gjethet ne eren e vjeshtes. Njerzit ishin te aftete fluturonin, mjaftonte te leshonin nje fare motivi dhe tu bije "kymbalon"(vegel muzikore).

Disa histori qe u referohen Xhuxhave i definizojne si ndertues te shkelqyer, te cilet mjaftonte te fishkellenin dhe guret vendoseshin ne vend vet. Kjo eshte e njohur edhe per Maya, ku piramida e Mago njihet ndryshe edhe si "piramida e xhuxhit", i cili fale fuqive te tij e ndertoi brenda nje nate.
Ne Tiahuanaco guret ngriheshin me tingullin e prodhuar nga trombat, sistem ky i njohur edhe nga prifterinjte tibetian.

Sipas Dzyan njeriu fluturonte nese kendonte nje fare motivi duke i rene "kymbalon"(vegel muzikore).

Ne nje tregim arab lexohet: "Prifterinjte vendosen nen gure papire qe mbanin shkrime segrete, dhe pastaj preken guret me shkopinj te vegjel. Guret u ngriten ne ajer dhe fluturuan deri tek piramidat."
Per te kuptuar me mire llogjiken e ketyre shpjeimeve po marrim si shembull nje ngjarje te ndodhur ne kohet tona. Pjestaret e nje fisi afrikan qe nuk kishin pare asnjehere me sy nje automobil, kur pershkruanin menyren sesi njerzit e bardhe ndiznin dhe vendosnin ne levizje makinat , tregonin:" Per te levizur karrot e tyre magjike, te bardhet prekin Djjn (djallin) me nje shkop (marshi i makines )."

Ekziston ne Indi qyteti Tollan qe ka si kult Siva e Indra. Emri eshte i njejte me ate te nje legjende Periuviane qe flet per Paria-Caca dhe per 5 vezet (disqe ovale fluturuese) e rena nga qielli, nga ku dolen 5 skiftera qe u kthyen ne 5 njerez. Riferim i epokes se arte te Tollan, rajon qe ndodhet ne det ne Veri-Lindje te Meksikes, nga ku kan marr origjine fiset e Tarianas.

Indra dhe armet e tij na cojne ne Irlande ku heroi mitologjik ka te njejtat fuqi, ishte Chu-Chu-Lainn i biri i Lug me 7 gishterinj per cdo dore dhe per cdo kembe, i lindur 3 here dhe me floke 3 ngjyreshe dhe i edukuar nga magjistaria Scasarc'h, e cila i dhuroi nje heshte magjike qe quhej Gaebolg. Gaebolg zgjatej sipas deshires dhe nuk gabonte kurre ne shenjester, ishte e perbere prej nje tubi ku nga ekstremiteti leshonte nje rreze vdekjeprurese qe qellnte armikun ne cfaredo distanze. Duke llogaritur shpejtesine dhe autonomine e porpulsionit studjuesit mendojne se behej fjale per nje arme me rreze lazer ose dicka te ngjashme.

Zoti i Bardhe i Maya dhe i Toltechi te Meksikes antike quhej Ku-Kul-Kan, prantij qendronte zoti i qiellit Itzamma (nje burre i bardhe me mjeker i ardhur nga deti i veri lindjes per te sjelle qyteterimin).

Edhe ketu legjendat dhe tregimet flasin per luftra te zhvilluara ne ajer ne qytetin e 3 kodrave.
Per Quiches gjarperi me pupla jeshile quhet Cucumatz qe njihet edhe me emrin tjeter Quetzalcoatl (zoti djellor Aztek) Fjala Diellore ylli i te ciles eshte Aferdita. Djali i zotit te qiellit Mixcoatl emri i te cilit do te thote "gjarper i reve" dhe e hynise se tokes Chipalaian qe do te thote "mburoje e shtrire".

Gjarperi me pupla, me lekure te bardhe, me mjeker qe perfundonte ne fund me maje ishte ashtu si edhe Apolloni Sirian i ardhur nga deti i veri-lindjes u mesoi njerzve te tokes te gjitha shkencat, aq sa lulja e pambukut prodhonte fibra me ngjyra. I adhuruar nen aspektin e Aferdites perfigurohej nga fiset hebreje ne formen e nje gjarperi me pupla. (KOICIDENCE???!!!)

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elohim - Zotat

Mesazh  Admin prej 16.05.09 0:56

VIRACOCHA

Nje vizatim i gjetur ne Palenque eshte tmerresisht i njashem me nje vizatim Semit. Shkrimtare dhe studjues si Taylor Hansen, Cieza de Leon, De La Vega, Simone Waisbarg, Kolosimo qe kane kryer hetime mbi shkrimet e lena nga spanjollet kur pushtuan Ameriken, na paraqesin nje njeri te bardhe me mjeker, me nje tre-dhembesh qe mban nje zinxhir ne te cilin eshte lidhur nje gjarper i temerrshem dhe i shemtuar.

I identifikuar nga Iberiket me Shen Bartolomeon i ngjashem me Neptunin e Platonit (Poseidonin e atlantides), qe perfguron "Zotin e Bardhe" VIRACOCHA, krijuesin e botes te cilit i ishte dedikuar tempulli Tiahuanaco(qytet i quajtur Chuquiyutu nga Diego D'Alcobada). Tempulli eshte definizuar si vertet mrekullia e 8 e botes persa i perket dimensioneve qe ka : vetem salla e fronit eshte 48 metra per 39.

Ne dokumentet spanjolle te studjuara ku flitet edhe per "legjendat" lexohet: "Shiu ra 60 dite dhe 60 nete pa pushim, dhe pas permbytjes se madhe Viracocha u vendos ne ishullin mbi liqenin Titicaca ku plazmoi njeriun nga argjila dhe i futi brenda jeten; u mesoi atyre gjuhen, shkencat dhe traditat dhe i shperndau neper bote duke fluturuar nga nje kontinent ne tjetrin. U kthye ne Tiahuanaco nga ku dergoi 2 emisare ne perendim dhe ne veri, ndersa vet mori drejtimin per Cuzco."

-Siper nje harte gjeografike mund te skicojme rrugen e kryer nga Viracocha, qe kalon nga Pukara(qytet i shkaterruar nga nje zjarr i rene nga qielli ashtu sic ndodhi per Sodoma e Gomorra) dhe qe eshte ne nje distanze te barabarte si nga Tiahuanaco ashtu edhe nga Cuzco.
"Viracocha dergoi te birin drejt Pachacamac per te rregulluar solsticet...."

-Nqs vizatojme nje linje duke nisur nga kjo pike(Pachacamac) drejt Pukara dhe e konsiderojme rrugen e diellit, do kemi nje kend prej 24° e 25', dhe ne solsticin e dimrit deklinacioni i diellit duhet te jete di 24° e 8'. Sot kendi avancon 23° e 27'.

Nga llogaritje specifike eshte determinuar qe viti ne te cilin kane ndodhur keto ngjarje ishte 3100 para.k. Studjues si Morley e vendosin fillimin e qyteterimit ne 3113 para.k.

Duke studjuar njesine e matese amerikane dhe te gjitha kulturave te kontinentit, Maria Scholten zbuloi se dita e pare e Actekeve ishte 3100 para.K. Sipas Qendres Hetimore Arkeologjike te Bolivise shtresa me antike e Tiahuanaco i perket 3130 para.K.

Pra Amerika praktikisht e mat kohen e nisjes se kohes nga momenti i ardhjes se nje Zoti ne planet, qe Peruvianet e quajne Viracocha, meksikanet e quajne Kukulcan o Quetzalcoatl.
Mbiemra te tjere qe i atribohen Viracocha jane: shkuma e detit, Huaracocha, Conticci, Kon Tiki, Thunupa, Taapa, Tupaca, Illa; gjithashtu konsiderohej arkitekti, nderuesi, mesuesi, sheruesi dhe poseduesi i armes se zjarrit qiellor.

"Me vone Viracocha u drejtua drejt Cajamarca dhe ne Puerto Viejo, nga ku u largua duke ecur mbi det..."
-Pra duke perdorur anijen kozmike, mjetin e udhetimit qe e kishte sjelle ne toke; Udhetimi i kryer ishte i planifikuar ashtu si edhe instruimi i ushtruar mbi popujt qe te le te kuptosh qe i perkiste nje kulture shum te zhvilluar dhe me origjine jo tokesore.

Kemi ngjashmeri me historite qe flasin per Asar qe fluturonin ne qiell me makina te pershkruara si "shtellunga te arta" (si ato te space shuttel) qe arrinin te thermonin malet.

Ne historine e permbytjes se madhe qe shkaterroi Aztlan pas nje eksodi drejt nje toke te re, gjejme nje personazh qe quhet Mexi qe merr ne Tenochtitlan komandamentet nje Zoti te quajtur Huitzilopochtli ("ai qe qendron ne gjoksin e tokes") nje zot vullkanik qe u shfaq "mbi krahet e nje zogu" ne maj te nje mali.

Pervec ketyre analogive me Biblen gjejme akoma te tjera si psh.:
"Jehova zbriti nga "nje re" dhe eleminoi 14.700 rebela duke i varrosuar akoma te gjalle. Viracocha ua shkuli atyre zemren nga kraharori."

"Kur u ngriten tempujt per zotin, u be feste;..." Per Zotin e hebrenjeve u sakrifikuan 22.000 koke kafshesh, ndersa per Zotin Meksikan u sakrifikuan 22.000 njerez.

34 vjet pas ndertimit te tyre te 2 tempujt u shkaterruan: Jeruzalemi nga Sesac ne 925 para.K., ndersa ai meksikan nga Cortes ne 1521 mbas.K.

Sipas Elena Blatvaskj Panteoni ose ndryshe Teogonia Nahua, Aria, Brahamanica, Greca, Romana , ishin identike dhe te ngjashme me ate te Atlantides qe u zhduk.

Irokes e Atzek kishin kultin e 4 Zotave te Eres (qe jane pikat kardinale):
- Xipe Totec, e kuqa, lindja;
- Queztalcoatl, e bardha, perendimi, dielli ne lindje origjine e Nahua;
- Tezcatlipoca, e zeza, veriu, Zoti i nates;
- Huitzilipochtli, e kaltra, jugu;

Siper tyre dy here zot Omeoteotl qe sipas kultures Nahua eshte "ai qe qevers energjine" dhe lind 4 femije d.m.th. 4 elementet: ujin, ajrin, token, zjarrin.

- Ometecutli eshte shpirti qe "tingellon me force";
- Ometecihuatl eshte "gjarperi ujor";
- Queztalcoatl rrjedh nga aferdita , ashtu si homoligu Tiahuizcalpantecult i kultures Irokes;
- Keshtu gjejme Centzonhuitznahuan me koke ne mes te valeve, e qe i korrespondon
Zenit (ashtu si zoti i valeve EA; Poseidoni; Neptuni).

Stjuduesi Taylor tregon qe midis popullit Apache ne Arizon, Tiahuanaco konsiderohej epiqendra e te kaluares se tyre legjendare, duke e perfiguruar ne statuja si njeri te bardhe dhe me mjeker.

Keto statuja lane shume pershtypje tek studjuesit pasi perfiguronte nje zot qe shtrengon ne te 2 duart nje shpate ne pozicion vertikal , qe ka kuptimin "miqesi" por deri ne nje fare mase dhe deri ne nje fare limiti. Shpatat jane ne kend te drejte ne menyre te tille qe te krijojne me parakrahet dhe koken, nje tri-dhembesh qe Apache e konsiderojne si shenja e tyre njohese: "Atje ku eshte e ngritur statuja eshte vendi i origjines sone".

Nje burre plak i tregoi Taylor se ne "mitologjine" e tyre ata jetonin ne token antike te zjarrit shume kohe perpara permbytjes se madhe dhe se: vendi ishte zemra e tokes, kryeqyteti ishte i pafundem, toka me e gjate dhe e gjere, malet ishin me te larta ku ne brendine e tyre jetonte zoti i zjarrit qe nje dite i zemeruar shkaterroi globin.

Njerzit sipas mitit u larguan drejt detit ne perendim.

Sipas dokumentacioneve spanjolle kudo ne vend kishte tempuj dedikuar Viracocha, deshmi te individeve me race te bardhe te lindur nga keto fise. Gjetjet e fundit arkeologjike kane konfirmuar keto shkrime te lena nga pushtuesit e pare spanjolle.

Emer tjeter i Quetzacoatl (qe eshte edhe vend banimi i ketij zoti) eshte Teo-Ti-Hua-Kan (qe ēuditerisht ne gjuhen semite do te thote: "me i madhi i te gjith zotave"). Teotihuacan ishte qyteti i dedikuar diellit, qe Toltechi dhe Nahuas e kosideronin si Meka per muslimanet dhe Jeruzalemi per Hebrenjte.

Nje "gjarper me pupla" dhe me krahe te hapura u shfaq ne fronin e Tutankhamon, dhe nje tjeter mbi muret e Piramides se Faraonit DJoser ne Sakkara.

Tloque Nahuaque eshte Zoti suprem i Nahua, dhe ne gjuhen semite ka 3 kuptime qe i referohen Quetzacoatl: "Ylli qe ulet kur ngrihet nje tjeter" dhe perfigurohej me nje disk mbi kurriz.
Azteket u perkisnin stirpes/fisit se Nahua, dhe e quanin token e tyre te origjines Aztland ndersa kryeqytetin e mbreterise Tenochtitlan (vendi i zotit te temerrshem Huitzlopochtli te cilit i sakrifikonin jete njerzish).

Nga deshmite e konkuistadores spanjoll del ne drite se ne Tenochtitlan femijet pagezoheshin me uje, praktikohej konfesimi dhe shperndarja e copave te bukes gjate ceremonive. Keto tradita jane te gjendshme edhe tek Maya me ane te celebrimit te "festes se ujit" me cdo 16 maj (dite ne te cilen katoliket festojne shenjtin e ujit Nepomuceno).

Maya gjithashtu festonin 8 shtatoin , lindjen e nenes se zotit te bardhe, dhe ēuditerisht Kisha njeh ne kete dite datelindjen e Maries.

Data 2 nentor ishte ajo e te vdekurve, dhe 25 dhjetor dita e celebrimit te ardhjes se zotit te bardhe. (JANE VETEM KOiCIDENCA???!!!)

Duke rimare serisht argumentin e gjarperinjve edhe zoti i Diellit Sirian Sadafra, ka nje te peshtjellosur rreth nje bastuni bashke me nje akrep. Eshte nje zot mireberes ashtu si edhe Mitra.

Ne Amazone afer indianeve te kalifornise jane te njohur Ormuzd e Ahriman, te perfiguruar me simbole te ndryshme si: Lingam, Yoni, Lotus, rrethi diellor, gjarperi dhe demi i shenjte.
Jane edhe Zota Iraniane mireberes dhe keqberes ashtu si edhe Mitra.

Ne gjuhen iraniane " Mihr" do te thote "diell", e "Mitra" do te thote "krijues i qyteterimit diellor" njekohesisht bir dhe krijues i diellit qe drejtonte karron diellore (e qarte lidhja me Apollon).

Ne doktrinen e Mitra gjejme:
- Zotin e zjarrit Agni, qe ka vleren e "oxhakut qiellor" te botes,
- Rudra zoti i zjarrit shkaterrues;
- Surya dielli qe qeveris boten;
- Varuna krijues i botes, mbrojtesi i urdherit kozmik, shok dhe rival i Mitres zot i Aleances dhe Miqesise;

Krijues i fese se Mitres ishte Zaratustra qe jetoi 6000 vjet perpara Serse. Burimi i tij kryesor ishin pjesa e pare e kengeve te Avesta, parashikoi ardhjen e Ahura-Madza (perfaqsuar nga nje gjarper i peshtjellur ne kembet e tij) zot suprem i drites dhe diellit qe e ndryshoi emrin e tij ne Ormuzd.
Mitra ishte nje zot i madh, i biri i nje virgjereshe, dhe bshkeshorti i nje virgjereshe. Ne doktrinen e tij gjejme adhurimin e barinjeve ndaj nje femije te lindur ne nje guve, pagezimin me ujin-nene, bashkimin e besimtareve, perdorimin e shenjte te veres, te bukes dhe te ujit.

Kulti i tij praktikohej edhe nga romanet, deshmuar edhe nga perfigurimet e gjetura ne tunelet e nendheshme te romes. Pikerisht poshte zones se Sheshit te Tritonit ekziston nje afresko muri e gjetur rastesisht ne nje ambient te madh ku mbaheshin rite per nder te zotit Mitra.

Ne perfigurim shihet zoti qe vret nje dem nga plaget e te clit del gjak nga ku do linde jeta e re. Forcat e te keqes perfaqsohen nga nje gjarper dhe nga nje akrep qe jane te impenjuar per ta ndaluar duke mos e lene gjakun te shkoje deri ne toke por duke e ngrene ata vete kete gjak.

Keto 2 gjallesa jane presente ne ēdo perfigurim te ketij zoti, dhe ne kete pikture dallohen shenjat zodiakale dhe Apollo mbi karron e diellit. Ne nje hapesire pak me larte eshte perfaqsuar vete Mitra qe merr disa simbole nga zoti i diellit. Krishterimi nuk e njihte mire daten e lindjes se Jesusit dhe zgjodhi per nje koecidence te ēuditeshme, ta festoje kete datelindje ne te njejten dite te lindjes se Mitres.

Jo vetem qe 25 dhjetori eshte dita zyrtare e festes se zotit te diellit, por edhe ajo e ardhjes se "zotit te bardhe" e lidhur me kultin diellor te Crom.

Ne vendet hiperbore (nordike) zoti i diellit quhej: Crom, Fjala, babai i Kohes, i rrethuar nga 12 zota me te vogla per nga rendesia (nje per cdo gur te Cromlech).

Udhetimi per te gjetur gjurmet e Crom nis ne Irlande qe eshte edhe djepi i ketij zoti.

I perzier me Apollo Borvo, Apollo Belenus dhe Jupierin mesdhetar duke krijuar nje entitet te vetem adhurohet pak kudo: nder Arawaks te Argjentines, ne Shen Augustin, ne Token e Brendeshme te Kolumbis, ne Tiahuanaco te Bolivis, ne Polinezi, ne Tikal, ne Quiriga te Guatemales, ne Honduras, ne Yucatan, midis indiove te Tapiraes ne Amazone, ne Florida, ne Patagonia, ne Tucuman, ne Santiago del Fadera.

Rrezja e drites qe vinte nga zoti burim i krijimit, perfaqsoi birin e tij. Menhir dhe Cromlech u kthyen ne simbol te organit gjenital qe vazhdoi ekzistencen e races njerzore.

Dolmen (nga britanishtja:dol=tavoline, men=gur i punuar), jane monumente megalitike te ndertuara nga 2-3 ose me shume gure te fiksara verikalisht ne terren dhembi te cilat eshte vendosur horizontalisht nje laster guri).

Dolmen bashkojne fete ne te cilat perfigurojne babain e perjeteshem, ne ato kulte ku ekziston nje bir qe ka nje natyre hynore dhe njerzore, i kthyer ne njeri dhe i rrthuar jo rastesisht nga 12 apostuj.

Simboli i Crom shfaqet edhe ne varrin e faraonit Anem Herkopshef, ku princi eshte perfiguruar afer "rojes se 12 dyerve" ku cdo njera i korrispondon cdo njeres se 12 grupeve te yjeve zodiakut.
Mitologjia Norvegjese qe eshte edhe me antikja, flet per 12 zota te ulur ne nje tavoline, te vizituar nga LOKI (zoti i te keqes) i 13 i ftuar, qe ne fund te drekes pas nje diskutimi me Baldur (zot i paqes) e vret.

India prehistorike (dhe jo vetem)trashegon si tradite qe eshte tesllek te jesh ulur ne nje tavoline me 13 persona. Mitet Tibetiane tregojne se vendi i 13 i reservohej vetem Dalai Lama pasi nje tjeter po te ishte ulur ne vend te tij do vdiste.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elohim - Zotat

Mesazh  Admin prej 16.05.09 0:57

NUMRI 12

- 12 jane kostelacionet, 12 planetet, 12 muajt;
- 12 ditet dhe 12 netet (ditet e Epagomeni) te shtuara ne fund te cdo viti per te barazuar vitin diellor;
- nr 12 eshte me frekuenti mbi Petroglifi, ne lidhje me fene e Crom ne Amazoni;
- 12 apostujt e Jesusit, 12 burrat e derguar ne Kanan, 12 Adityas te Brahamani ne lidhje me 12 muajt e vitit;
- nr 12 eshte frekuent ne Rig Veda;
- 12 shkronja formojne emrin e zotit te ndjekura nga 12 ndryshime ne Tetragramma hebreje,
- 12 ishin titanet ne greqi, 12 anijet greke ne Odise, 12 kalorsa te tavolines se rrumbullaket (nese kan ekzistuar);
- Kurora me 12 pupla shqiponje e vendosur nga Pawnees mbi koken e vajzes se sakrifikuar per zotin diell ose Aferditen;
- 12 jane rruget e detit te hapura nga zoti sipas historise se QuichƃĀš;
- 12 jane gershetat qe bien nga turbantet e statujat e Tiahuanaco, qe perfaqsojne 12 rajonet (fiset) e shenjta ter zotit te diellit; (turbantet= nga turqishtja tülbent, rrobe pambuku per te mbuluar koken e perdorur nga meshkujt ne vendjet orientale)
- 12 fiset e Israelit;
- 12 hynite ne Tiahuanaco ku miliarda vite me pare ekzistonte nje baba i te gjitha gjerave qe quhej m** (Mout) i perfaqsuar nga nje veze kozmike. Rreth ketij zoti qe kishte 4 gishterinj i perfiguruar ne porten e diellit ne Tiahuanaco dhe i konsideruar "zot i zhurmes dhe i rrufese" (i adhuruar edhe ne amazone) qendrojne:
o Lliphi-Lliphi eksperti i eksploziveve dhe i raketave;
o Chijchi roje i municioneve;
o Akarapi padroni i te ftohtes,
o Ritti hynija e debores;
o Nina roja e zjarrit te shenjte te rrufese,
o Pinchinquilla zot i vullkaneve,
o Waira zot i uraganeve;
o Yallpa Karkati shpirti i termeteve;
o Keko zot i fushave;
o Pacha Mama hynija nene;

- 12 ore ne dite dhe 12 ore ne nate qe bejne 24; nr 24 eshte i kudogjendeshem ne doktrinat hebreje dhe armoricane;

APOLLO

Apollo ishte zoti i diellit te Ieropolitaneve te Siris, i perfiguruar me mjeker dhe mantel ne forme mburoje i mbushur me gjarperinj qe perhapen deri ne kurriz. I identifikuar me Crom dhe i nominuar edhe ne Librin e te Vdekurve Egjiptian.

I adhuruar ne provincen Vestmanland ne Suedi karroja e tij ishte e terhequr nga mjellmat, ndersa ne mesdhe gjejme nje qerre te terhequr nga kuajt. Fetonte ishte i biri i zotit te diellit dhe drejtuesi i karroces se te jatit, i cili u detyrua ta shkaterronte sepse Fetonte humbi kontrollin. Perfigurohet me Elio biri i titanit Iperione dhe e Tia.

Per Ellade ishte zot i njerzve dhe i bir i Zeus-Jupiter, Jupiter Dianus. (emri Zeus rrjedh nga sanskrishtja Dyaush-Pitir=baba i zotave dhe hynija supreme ne fiset Ariane qe u stabilizuan ne Greqi).

Kur u shkruan Vedat, kishte humbur pak nga rendesia e tij, dhe emri Dyu ishte kthyer ne nje nga 8 Vasus qe i perkisnin kultit te Indras. Keto bashke me zotin Agni ishin ne poseidim te armes Agneya. Agni per latinet eshte babai i shndritshem i quajtur Phoibos. I asimiluar si Xantos biondi Chrysocomes nga floket e arta.

Per danubianet u kthye ne Belenus i ndritshmi, per anglezet Balan i njohur ndryshe si Balin, Belinus, Belinas (Belin venuziani), pra Elinas baba i Melusina ndryshe Levisina, Eleuisina, ninfe nga forma e gjarperit fluturues.

Per Gallet eshte Granus, per Indu eshte Bala (Bala-Rama), Osiride per egjiptianet, bashkeshort, vella, shok i Belisama (i ngjashem me zjarrin), venuziana iniciuse e asimiluar ne Minerva .
Apollo eshte edhe Lug biri i hynise meme te Kelteve e quajtur Danu, Donu o Don. Hero i Tuatha De Danan(fis kelte) i ardhur nga "Toka e Dheut te Mbledur"i vendodhur "pertej rajoneve te brumave dhe te lumit te madh oqeanik" dhe qe u stabilizua ne Irlande 5000 vjete me pare.

Lug do te thote "Drite" (lux) dhe identifikohet me zotat civilizues Gwydion, Ogmios e Odino me origjine misterioze (ndofta nga nje planet tjeter?!)

Fisi Dana i perket Zotit Dana, dhe praktikisht Oborri i Don (Llys Don), menyra ne te cilen disenjohet kostelacioni i Kasiopeas; Dana eshte planeti me i madh i kostelacionit.

Odino i quajtur ndryshe Wotan ishte zoti gjerman i luftes,krijues dhe organizues i botes, babai i qyteterimit. I armatosur me heshten magjike Gungnir qe ia dhe xhuxhi Brock, me aftesi te godase kundershtarin perpara se heshta te kthehej ne duart e atij qe e kishte leshuar. Wotan njihej edhe ne Guatemale nga Azteket, Zapoteket, Maya, edhe pse me kuptime te ndryshme.

Indianet e Peruse e quanin Guatan "ere e vrullshme dhe me vorbulla". Spanjollet ne deshmite e lena tregojne se kane pare neper tempuj shume statuja qe e perfiguronin.

Wotan kishte Walhalla-n e tij dhe Walkirie qe udhehiqnin shpirtrat e heronjve.
Kjo na sjell ne mend Diodoro Siculo qe tregon nje histori per mbretereshen e Amazonave qe luftoi kundra Atlantideve dhe u be aleate e Horus.

Ne panteonin gjerman tregohet historia e hynise Frigg qe dergon skllaven e saj Gna ne botra te ndryshme. Gna perdor kalin magjik i quajtur "i paduruar" dhe i afte te udhetoje mbi male dhe dete dhe te ngrihet edhe ne ajer...". "...Gna takoi ne ajer disa Wanen te huaj ..."

Shpjegim: Nordiku Thor me "ēekiēin e tij gjemues" "Mjolnir", konsiderohej zoti i Wanen gjerman qe "benin te pasigurte hapsirat ajrore" (ne sanskrisht eshte Tanaytnu ne Veda).

Pasi Zotat Gjermane mposhten gjigantet qeniet mbinatyrore, krijuan boten dhe u ndane ne Asi dhe Vani ne lufte midis tyre.

Apollo i Galeve dhe Irlandezve eshte i biri i Arianod (rrota e argjend) vajza e vetme e Hynise Meme; Te sjell nder mend mjetet fluturuese qe ne mitologjine Indu trasportojne parardhesit nga qielli ne toke duke kaluar nepermjet "Rruges se Aryaman".

Lug i ndritshmi, qe asnje i vdekshem nuk mund ta shohe, sjell ne mend ndritshmerine e Mojsiut (eksodi XXXIV 29), qe kur zbriti nga sinai mbuloi fytyren per te mbrojtur ata qe i qendronin afer. Hero me aureole te madhe, bir i Latona hynija e nates; Baal i Fenikasve, Bel i Asiro-Babilonezeve,Ylli i Madh i Shkelqyeshem i popujve indiane te amerikes etj.

Lug e/o Apollo, i bashkangjitet mjellmave dhe diskut diellor. Me qindra anije jane gjetur ne Jutland dhe qe kane te pefiguruar disqe diellore; Nje karro e arte me nje disk te madh eshte gjetur ne Syra; Ne ishullin Seeland, Danimark eshte gjetur nje karro ne bronx me nje disk te arte diellor; Anije identike me ato te Europes Nordike dhe te Brazilit prehistorik jane gjetur ne Troje e te mbushura me disqe diellore. Kemi gjetje te tilla edhe ne Tel-El-Amarna te Egjiptit.

Anijet Normane, qe bashin e kane ne forme mjellme dhe me mburoja te rrumbullakta e te varura ne ane, perfigurojne diskun diellor dhe jane identike me ato ne Jutland. Normanet arriten ne France, Spanje, Portugali, Sicili, Hungari, Rome, Kanarie, Anzorre, Madera etj.

Kulti i Mjellmes gjendet ne Nackhalle (Suedi), Magdeburg (Gjermani), Colombrin (Irland).
Mburoja te dekoruara nga "Lumi Oqeanik" ku mjellmat shoqerojne gjithmon diskun diellor, jane pershkruar nga Omeri kur flet per mburojen e Akilit e bere dhe e punuar nga Vullkani, ne bordin e te ciles perfigurohet "Lumi Oqeanik". Esiodo ka shkruar nje poeme mbi mburojen e Akilit ku thuhet: "Oqeani dukej i valezuar rreth mburojes; Mjellmat fluturonin ne ajer dhe te tjere notonin ne siperfaqe te ujrave..."

(Shenim: Lind pyetja se si kishte patur mundesi Esiodo te shihte mjellma ne detin Mesdhe kur dihet qe nuk kishte???!)

Gjejme mjellma ne Hungarine prehistorike kur dihet qe ky shpend ne keto territore ishte krejt ipanjohur; I gjejme ne Gallia te Kelteve ku gjendet dhe Rrota Diellore me Diskun dhe Sepaten e lemuar ne 2 ane. I gjejme ne anijet e ishullit Marajo(Amazone) dhe Tocantins, dhe jane identike me ato me origjine Etruske te gjetura ne Vetulonia.

Ne Skandinavi, Irlande, Polinezi, Tartaria, Andet Braziliane nje Hyni "Mbretereshe e Diellit" (RA ne Egjipt) mbreteronte mbi 12 lumenj te akullt te perfiguruar me zota me te vogla. Emri i njerit prej tyre ishte Thor. Ndersa Tor (dem) ishte Zot i diellit EL, i perfiguruar me mjekler dhe brire nga kultura e Kananeve, me titullin Abadan(biri i Baal).

Tyr ishte emri i qytetit te zotit fenikas EL i njohur me emrin El-Yom (dita, drita) i rrethuar nga Balim(forcat e natyres) ose ndryshe Baal (zoti djellor i Tyr). I njohur edhe nga Keltiberri te Irlanes dhe Britanise se Madhe.

Teshub ishte "zoti i stuhive" tek Uruk-artianet, ishte Burias indoeuropian "ai qe ben drite", eshte Meir semit "ai qe ndriēon qiejt", ishte zoti i "stuhise dhe te rrufese" se pop. te Kananeve i quajtur Hadad kur gjendej ulur mbi fron, ishte Adad "zot i stuhive" i pop. Amurrite. (Adad ne gjuhen akadike dhe Ish.Dur ne gjuhesn sumere)

Ishte i biri i Enlil, dhe te cilit iu caktuan tokat Veri-Perendimore, Asia e Vogel dhe ishujt e mesdheut qe me vone u kthyen ne epiqendren e kultures greke; Perfigurohej mbi nje karro te terhequr nga nje dem, me nje tri-dhembesh dhe nje rrufe ne dore. Ishte Ramanu bashkeshort dhe kusheri i Inanna nga Uruk, e ashtequajtura Inni (aferdita e sumereve: Ir.Ni.Ni. o Ishatar). Bashkeshortja e tij, zonje e forte dhe e profumuar, mbretereshe e tokave Aratta, fluturonte fale anijes se saj qe quhej "ME" (entitet themelor i fese sumere), dhe ishte nje hyni e adhuruar edhe ne Luginen e Indios. Ne Harappa eshte gjetur nje statuje qe e perfiguron.

Kur Inni shfaqej ne qiell leshonte drite verbuese qe shkaterronte shtepite e armiqeve te saj. Ishte e bija e Sin (akadike) dhe Nar.Nar (sumer). Per Greket ishte Aferdita, per Hebrenj dhe Kananitet ishte Astarte, per Ititet ishte Ishtar, ne ishullin e Kretes njihej si Ashtart, ne Ugarit njihej si Anat, ne Ambracia (rajon i Areto) njihej si Astaroth, per Pelagi e Fenikasit simbolozohej nga vargje te shenjta ne formen e nje organi gjenital, ne Egjipt njihej si Athor (Iside ylli i detit), per Fenikasit ishte Zonja e Byblos martuar me Demin Mneis i quajtur El e/o Baal, Ishte per Inkasit, Orejona perendeshe e dashurise dhe e bukurise, per Skocezet antike ishte Edjorh o Adjorh d.m.th."nate", etj..etj...

Shenjat me antike venuziane te Demit i korrespondojn arrdhjes se nismetareve inicjues me shume se dhjetemije vjet me pare: Baal-Adad zot i atmosferes, i bashkangjitur Demit gjendet ne Ishullin e Pashkeve, ne Kolumbine Britanike dhe ne Tel El Amarna te Egjiptit. Baal ne Kabalane hebreje dhe ne Mohenjo Daro, perfigurohet i stilizuar me nje gjarper me 2 koke.

Ne Ugarit i atribohet edhe nje baba qe quhej Dagon (hyni kananite) kulti i te cilit u shpernda nga Mari(3000 para.K.) ne Babiloni, ne Asiri, Kappadokia, Siri, Palestine.

Me vone iu bashkangjit Enlil i konsideruar edhe ai Zot i Atmosferes, i adhuruar si zoti i Grurit nga Fenikasit (Dagan) dhe i begatise. Sipas Bibles ishte nje hyni e Filistejve dhe kishte nje tempull ne Ashod i shkaterruar me 147 para K nga Xhionata Maccabeo.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elohim - Zotat

Mesazh  Admin prej 16.05.09 0:57

RA dhe ZEP TEPI

Amon-Ra ishte zoti i diellit, kryesori i Egjiptit, biri i PTAH krijuesit, qe kishte ngritur e bonifikuar tokat pas permbytjes se madhe, dhe kishte ardhur ne Egjipt nga toka te tjera te largeta (Crom?).
Ptah iu shfaq mbretit Menfi me karron qiellore dhe i urdheroi clebrimin e pervjetorit te mreterise se tij "per 6 here 100 mije vjet".

Per Greket ishte Hephaistos qe me pas iu bashkangjit Sokaris (zot i te vdekurve) i perfiguruar me koken e skifterit. Perendesha me e rendesishme ishte Hator, e ardhur nga Atfih, periguruar me brire lope midis te cileve qendronte dielli ne perendim. Ishte rivale me m** qe kishte koke luani, e adhuruar ne Tebe, perendeshe e luftes dhe bashkeshorte e Amun. Perendeshe tjeter e luftes ishte Sachmet, edhe ajo me koke luani, perendeshe e Menfi qe nxirrte zjarr mbi armiqte. Demi ishte i adhuruar ne Eliopoli i njohur si Mnevis, i quajtur ndryshe nga Egjiptianet "ON".

Mbret dhe zot i qytetit ishte Harachte, me koke skifteri i perfiguruar nga disku diellor me krahe, por me shume i njohur si Horus ose Horo (bir i Osiriede dhe Iside i quajtur "mjek i shtepise se RA").
RA, dielli, drita e krijuar nga Atum (hynija me antike kozmike) qe u ul mbi nje grumbull dheu nga ai vet nxjerr nga uji ( e famshmja koder primordiale) per ti dhene drite botes.

U perzie me RA duke i dhene jete RA-ATUM (simbol i jetes dhe i shpetimit), mori shembelltyrat e nje zogu Bennu dhe fluturoi mbi Benben. Nje gur i zi ne forme piramide i adhuruar gjithmon ne epiqendren fetare te "ON" i njohur si Eliopoli, mbi te cilin ishte shfaqur nen shembelltyren e zogut Feniks. Ra-Atum nga masturbimi i tij krijoi Zotin e Ajrit Shu dhe Perendeshen e Lageshtise Tefnut, nga bashkimi i te cileve lindi Geb e Nut pra Toka dhe Qielli.(Eshte e qarte ideja e fekondimit artificial te nje veze duke perdorur spermen e Atum). Geb e Nub linden Osirde, Iside, Seth, Nephtis. Osiride e Iside linden Horus sovrani i fundit i dinastise qiellore.

Perqendrohemi pak ne kete ngjarje qe quhet ne temat greke Enneade. Ne fillim ishin 10 zotat e para qe mbreteruan ne egjipt, ndersa "Zep Tepi" kur ishin "Urshu" dhe Neteru.

Eusebio nga Cezarea na tregon ate qe Manetone kishte shkruar: "Per 13.900 vjet mbreteruan zotat, pastaj gjysem-zotat per 1.255 vjet, ndersa mbreterit e pare njerzor per 1.817 vjet dhe pas tyre 40 mbreter te tjere per 1.040 vjet. Me pas per 5.813 vjet qeverisen shpirtrat e te vdekurve, para dinastise se pare egjiptiane me 3.100 para.K, per 1 total prej 24.925 vjet."

Diodoro Siculo na jep nje panorame te detajuar ne nje kronike qe na ēon me 23.100 para.K, ndersa Erodoto me 39.000 vitet e tij konkordon me Papirin e Torinos. Ky dokument i shkruar ne gjuhe soleme gjat mbreterise se Ramesses II, i perkiste koleksionit Drovetti dhe u ble me 1824 nga Carlo Felice di Savoia.

Eshte ekzaminuar nga studjuesit Champollion, Seiffarth e Giulio Farina, dhe ne te jane listuar emrat e mbreterve qe mbreteruan ne Egjipt nga koha e pare deri ne dinastine e XIX. Lexohen shume mire 90 emra qe shkenca zyrtare i atribuon nga 3100 para.K e me pas, duke mos denjuar te nominoje dhe te konsideroje emrat e atyre qe i perkisnin periudhave me te meparshme nga kjo date.

Lista nis me emrat e 10 Neteru dhe viteve relative te mbreterimit te tyre; vine me pas emrat e mbreterve te vdekshem te jetuar me 3100 para.K.; Permbledhja finale flet per mbreterine e "te respektuarve" Shemsu-Hor ne 13.420 vjet dhe 23.200 vjet mbretrimi perpara atyre te Shemsu dhe per nje total prej 36.620 vjet.

Dalin ne drite detaje te tjera dhe shume interesante: "Kur Geb ngjitet ne fron urdheron qe ti sillnin kutine e arte te RA, e cila ne momentin kur u hap me ane te nje shigjete zjarri vret shoqeruesit e tij.." Nje mekanizem difektoz sipas Hancock, qe te kujton Arken e Aleances.

Kutija e arte permbante bastunin e RA, ndersa Arka e Aleances shkopin e Aronit.
Mendohet nga studjuesit qe shigjeta ishte energji e mbledhur ne "bastun" (arme lazer), i cili duhej mbajtur nen uje per tu ftohur.

Papiri i Torinos njeh Thot si faraonin e 6 e/ose te 7, librat e te cilit u fshehen nga zoti vet ne te gjitha anet e globit pasi duhj te gjendeshin vetem nga ata qe ishin te denje ti gjenin. Thot zevendesoi Osiride, perfiguruar si Viracocha (shume i gjate dhe me mjeker). Shtepia e Osiride sipas Librit te te Vdekurve "mbeshtetej mbi uje" dhe kishte mure te bera nga "gjarperinj te gjalle".

Osiride ishte nje zot qe u end neper bote per tu mesuar njerzve se si te jetonin ne menyre te qyteteruar dhe per kete arsye identifikohet si Viracocha dhe e gjejme ne Etiopi, arabi, Indi, Trake, Bolivi, Meksike, Tiahuanaco, Teotihuacan.

Sipas sumereve Ra ishte nje prej femijeve te Enlil te cilit iu caktua toka e Nilit kur u be ndarja e planetit per te evituar konfliketet midis dinastive te EA dhe ENLIL.

I mbajtur brenda nje sythez lotusi, perfaqson kozmosin dhe shpirti i tij do te kthehet perseri ne sythezen e lotusit (BRAHMA).

RA perfigurohej shpesh me koken e formuar nga 4 dasha te shenjte. Ne Ande perfigurohej nga Kondor dhe Anfibe ( te sjellnder mend ngjarjet qe tregoheshin mbi njerzit kondor).

Ne Egjipt RA identifikohej me nje Skifter e/o nje Anfib, te cilat identifikonin edhe Crom. Ndersa qeni ishte identifikuesi per Totem (shenje e fisit) e Huanacas, perfigurim i zotit te diellit.

Amenofis IV i pakenaqur me ndarjen e Ra ne Amon dhe Schamash, krijoi dogmen e Zotit te Vetem Aton (disku diellor), ndryshoi emrin ne Akenaton (bir i Aton) dhe krijoi qytetin Aketaten i njohur me emrin Tepe El Amarna.

ēuditerisht edhe Meksikanet e ndanin historine e tyre ne 4 periudha:
1 - Aton-atiuh
2 - Ehec-aton-atiuh
3 - Eton-atiuh
4 - Ti-alton-atiuh
Ne nje himn per Zotin Ra thuhet : " Ti endesh neper yje dhe ne hene, drejton anijen Aton ne qiell dhe mbi toke, ashtu si yjet qe xhirojne pa pushim prane polit te veriut dhe qe nuk perendojne kurre".

Mbi nje piramide ndodhet ky shkrim: " Ti je ai qe eshte, ne krye te anijes se diellit, prej miliona vjetesh".

Taylor Hansen i gjendur midis Apaches ne Arizone, u tregoi atyre disa piktura egjiptiane, ne njeren prej te cilave Apache njohen nje hyni te ciles ata i kishin dedikuar nje valle dhe qe e kishin kercyer perpara tij. Apache e quanin kete zot AmmonRa "zoti i flakes dhe i drites".

Zoti unik i adhuruar nga egjiptasit dhe qe manifestohej tek dielli me formen e figurave te ndryshme,sic mendonte Benoit de Maillet, dhe i ingjashem me konceptin e Kircher, qe konsideronin Zotat si simbole qe fshihnin misterin e ringjalljes se Fjales se Pejeteshme.

RA eshte zot i diellit edhe ne ishujt Markeze, i adhuruar edhe nga Aritet (perendim te Amazones), te aferm me ata qe jtonin mbi Ren dhe ne Greqi, dhe te Arjaneve te persise.

Simboli fetar i Ariteve te Amazones eshte nje kryq si ai i Maltes, i gjetur i vizatuar mbi nje gur jeshil (diorite), ashtu si kryqi krishtian dhe ai i Zotit Marduk (dragoi fluturues me koke gjarperi).
Schamash ishte zoti djellor dhe mbrojtes i perandorise Babiloneze, ne te cilen Marduk kishte emrin BEL, emer qe do perdorej edhe ne Asiri. Ndersa En.lil u identifikua me emrin Kharbe, emer i vjeter i zotit te Kassiteve.

Babilonezet adhuronin edhe zotin e drites Nusku. Por zoti djellor dhe mbrojtes i perandorise Babiloneze ishte edhe Shamash. I njohur ne Larsan me emrin Utu (i ndritshem) si zot i djellit, ndersa ne Sippar si zot i luftes.

I perfiguruar me krahe ne krye te nje ushtrie te formuar nga luftetare dhe ata me krahe dhe me koke shqiponje. Vella i Irnini,( i biri i Sin dhe nip i Enlil) zot i hapesires ajrore, dhe njekohesisht i biri i ANU qe ndertoi Nippur. Schamash konsiderohej zot i sumerit dhe i popullit me koke te zeze, bashkeshort i Sud te cilen e quante Nin.Lil.

Tempulli i Nippur ishte pershkruar si nje banese qe prekte qiellin "shtepia per tu ngritur ne qiell", nga ku En.Lil ngrinte ne hapesire anijet qe hetonin ne zemer te te gjitha tokave.

Vellai i tij Ea.Enki zot i ujrave te kripura (deteve), krijoi rracen njerzore me ndihmen e zonjes se maleve Nin.Hur.Sag (e quajtur me vone Nin.Ti=zonja e jetes).

Fjala "TI" ka kuptimin e "jetes" dhe "brinjes", pra u be zonja e brinjes ashtu si edhe Eva.
Enki kishte 2 femije, Ninurta ( nga kronikat konsiderohej si "ai qe leshonte shigjeta drite") dhe Nanna ndryshe Zu, sovran i Ur, i cili fluturonte me anijen e tij ne qiell.

Historite e tjera tregojne: Ninurta luftoi kunder Zu kur ky vodhi tavolinat e fatit, dhe e mposhti me nje Til (fjale sumere), ndersa ne gjuhen asire quhet Tilmun, ndersa ne gjuhen hebre "Til" do te thote Rakete.

Shamash per Moabitet, Fenikasit dhe Aruas (Amazonia) ishte Chamesh; Chemis ne ishullin Haiti; Kadmos per Fenikasit (zoti i kuq) i adhuruar edhe pergjat brigjeve nga Balltiku deri ne Indio. Camosi o Comesh (zot i diellit venezuelian) bashke me Keri (perendesh e henes) e adhuruar ne fiset Xing, ne ishujt Capitao Vasconcelles dhe gadishullin Malaka si zot i rrufese, i drites, i zhurmes dhe termeteve, i diellit; i quajtur krijues e i njohur me emrin Te-Pe-Dn.

Mbi liqenin Titicaca, ne ishujt Kaneti ne Bolivi jetojne Uros qe pohojne te jene popull me antik sesa ai i Inkasve dhe se dega e races se tyre ekzistonte perpara To.Ti.Tu.(babai i qiellit qe krijoi njeriun e bardhe). Thone se gjakun e kane te zi, dhe se nuk jane si njerzit e tjere te globit pasi vijne nga nje planet tjeter. Thone se ekzistojne qe kur toka ishte akoma ne mes te eresires dhe mjergulles, dhe se kane ngelur pak dhe eviojne kontaktet me popullsite e tjera.

Emri Uros na ēon tek emri Horus, ne tavolinen e fildisht te gjetur nga Jean Jacques Marie De Morgan mbi te cilen eshte shkruar: "I perket qiellit ai qe eshte i qiellit bashke me zotat qe duhet te ngrihen. Baba kam ardhur tek keto 2 nena. Un ngjitem ne qiell dhe udhetoj mbi metal, un ngjitem ne qiell midis yjeve te pavdekshmet".

Horus ose ndryshe Horo, qe ne bord te anijes se RA perdori "syrin e Horo" per te goditur armikun Seth. Horo ishte shok i Thoth (zoti i diellit, energjise dhe shkencave) i perfiguruar si nje majmun, babuin me pelice te bardhe, i ardhur nga kozmosi me nje "dhome qiellore" (ne ditet tona do na vinte nder mend nje kapsule e NASA), u ul mbi kodren e ishullit te 2 zjarreve, ne mes te liqenit te 2 thikave.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elohim - Zotat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi