Ėndrrat e kėqija

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Jon prej 15.05.09 16:20

Endrrat e keqija

Perse endrrat e keqija apo sic quhen ndryshe makthet e nates na bejne mire?

A e keni pyetur ndonjehere veten se cfare kuptimi kane endrrat ne te cilat na duket sikur po rrezohemi nga lartesi te medha, po na ndjekin, po na bien dhembet, na duket sikur jemi perseri ne shkole apo edhe endrra me te sikletshme ne te cilat shfaqemi lakuriq para te tjereve? Shkencetaret mendojne se endrrat tona lidhen me ato te paraardhesve tane qe jetonin ne shpella dhe qe ndiqeshin nga kafshet e egra.

Shkencetari Finlandez Antti Revonsuo thote se ne i kemi trasheguar endrrat - bazuar tek nevoja primitive per te mbijetuar - sepse ato e pergatisin trurin tone te perballet me situata te veshtira cdo dite.

Ai thote se eshte me se e sigurt qe paraardhesit tane shihnin endrra, pasi procesi i te enderruarit duket se eshte programuar biologjikisht ne trurin tone, dhe truri qe kishin paraardhesit tane ishte pothuaj identik me tonin. "Ne e dime se paraardhesit tane jetonin ne nje mjedis i cili i permbante te gjitha llojet e rreziqeve.

Natyra e endrrave te keqija apo maktheve te nates eshte se ato permbajne ngjarje kercenuese dhe na detyrojne te shkojme drejt ketyre ngjarjeve te stimuluara.

Keshtu qe ne boten reale, pra kur jemi zgjuar, kur ndeshemi me situata te ngjashme apo te ndryshme nga keto, atehere ne jemi te pergatitur per te mbijetuar pasi i kemi hasur me pare ne endrrat tona. Pavaresisht se kemi frike nga makthet e keqija, ato na ndihmojne te perballemi me diten qe kemi para.

Pra, si specie ne duhet te jemi mirenjohes per keto vizione te frikshme. Pa endrrat e keqija apo makthet e nates, ka mundesi qe njerezimi te mos kishte arritur aty ku eshte sot. Kerkimet tregojne se 3/4 e endrrave jane negative".

Endrrat nuk e fshehin kuptimin e tyre, ato jane relativisht transparente.

Endrrat reflektojne shqetesimet emocionale te njerezve qe lidhen me problemet e tyre ne jeten e perditshme. Por ato mund te jene gjithashtu edhe frymezuese. Mjaft arritje qe kemi ne sot, kane ardhur nepermjet endrrave. Tabela e elementeve, qe u formulua ne 1869, thuhet se iu shfaq kimistit Mendlejev ne enderr. Po keshtu edhe makina qepese,e cila u shpik nga amerikani Elias Howe.

Mary Shelley shkroi romanin "Frankenstein", pas nje endrre, dhe rasti me i fundit eshte ai i shkrimtares J.K.Rowling e cila filloi te shkruante "Harry Poter", mbasi iu shfaq ne enderr magjistari i famshem.
avatar
Jon

1227


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Luli prej 24.10.11 1:56

Shkaktari i ėndrrave tė kėqijaPėr shkak tė stresit vuan edhe sistemi jonė imunitar, ērregullohet puna e hormoneve, lodhen muskujt dhe rraskapitet organizmi – qė shpesh shoqėrohen edhe me sėmundje. Sa i pėrket trurit, stresi kronik di tė shkaktojė humbjen e kujtesės dhe shfaqjen e ėndrrave tė kėqija.

Ekspertėt thonė se truri, i cili ėshtė i ngarkuar me mendime tė rėnda tė cilat nuk di si t’i pėrpunojė, ndihmėn e gjen nė ankthin e natės. Ėndrrat e kėqija janė njė formė e mirė pėr tė tejkaluar momentet stresuese, tė cilat nė kėtė mėnyrė bėhen mė pak tė rrezikshme pėr shėndet.

Sipas shkencėtarėve amerikanė, ėndrrat duhet tė konsiderohen si psikoterapi. Nė to mund tė gjejmė shkaktarėt e mundshėm tė nervozes sonė dhe sugjerimet se si t’i tejkalojmė ato. Nėse gjatė gjumit jeni tė frikėsuar ose tė turpėruar, mendoni pse ndodh kjo.

Pastaj, pyetuni se ēfarė ua shkakton ndjenjat e njėjta edhe kur jeni zgjuar. P.sh. ndoshta mund ta kuptoni se keni thėnė ose keni bėrė diēka jo tė mirė nė punė, ose keni nevojė qė t’i kėrkoni dikujt falje ose tė jeni mė tė kujdesėm nė tė ardhmen…

Nė rast se ėndrrat e kėqija ua ērregullojnė gjumin normal, paraqiten thuajse ēdo natė ose janė shumė shqetėsuese, atėherė duhet tė kėrkoni ndihmėn e psikologut ose psikiatrit, tė cilėt do t’u ndihmojnė t’i rregulloni mendimet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

925


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  veryconcerned prej 28.12.11 9:47

Pershendetje
Ju lutem me shpjegoni pak endrren time pasi kam nje parandjenje te keqe!
Mbreme pashe ne enderr sikur isha para pasqyres dhe isha duke prere floket e mia.
Mbasi marova po i shihja dhe u bera pishman se i kisha prere shume dhe u merzita.
Pastaj sikur po i shihja serish ne pasqyre po i shihja te gjate te bukur dhe kacurrela ngjyre te bojekaf shume e erret (sic i kam ne realitet) .Dhe ne enderr sikur u lehtesova qe i kisha prap te gjata.
Kaq!
JU lutem me ktheni pergjigje

veryconcerned
avatar
veryconcerned

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Elson Precaj prej 28.12.11 12:05

veryconcerned shkruajti:Pershendetje
Ju lutem me shpjegoni pak endrren time pasi kam nje parandjenje te keqe!
Mbreme pashe ne enderr sikur isha para pasqyres dhe isha duke prere floket e mia.
Mbasi marova po i shihja dhe u bera pishman se i kisha prere shume dhe u merzita.
Pastaj sikur po i shihja serish ne pasqyre po i shihja te gjate te bukur dhe kacurrela ngjyre te bojekaf shume e erret (sic i kam ne realitet) .Dhe ne enderr sikur u lehtesova qe i kisha prap te gjata.
Kaq!
JU lutem me ktheni pergjigje

veryconcerned
pershendetje !! un do te thoja se floket i paskeni shum te bukur nga pershkrimi qe iu keni bere tek komenti . persa i perket endrres vetem ti mund tia nxjerresh perfundimin. pasi te shofesh veten me floket te bukur te stolisur apo te veshur bukur disa personave , i pralajmeron nje ngjarje jo te kendshme , por ka edhe nga ata qe e njejta gje u lajmeron nje ngjarje te bukur !per mendimin tim prerja e flokeve eshte nje shenje jo e mire por duke u bazuar te pershkrimi qe i bete endrresh ju , do pasoje ne nje ngjarje te bukur per ty ! un gjithmone arrij tua nxjerr kuptimin endrrave duke i kujtuar ato de duke ua bere lidhjen me ngjarjet qe me kane pasuar mbas perjetimit te ketyre endrrave . po ashtu edhe ju perpiquni ti shtjelloni vete endrrat !

me respekt Elson Precaj
avatar
Elson Precaj

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 28.12.11 13:12

O Elson nga e merr ti pergjegjesine per te shpjeguar endrrat ? Keshtu kot apo ke ndonje baze me shume ?
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Gjinkalla prej 29.12.11 12:53

Si mund ta shoh ne enderr nje person qe dua ta shoh ne enderr por kurre nuk e shoh,dua patjeter ta shoh ne enderr,ju lutem me ndihmoni ne kete.
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Cimi Elezi prej 29.12.11 14:31

gjinkalla5 shkruajti:Si mund ta shoh ne enderr nje person qe dua ta shoh ne enderr por kurre nuk e shoh,dua patjeter ta shoh ne enderr,ju lutem me ndihmoni ne kete.
se thell ne zemren tende ai person nuk ekziston,duhet ta ndjej e gjith qenia juaj pranin e personit qe deshiron,ose ne momentin qe e ke harruar,ndodh qe e shikon,te pakten keshtu me ka ndodhur mua,nuk e di per te tjeret
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Gjinkalla prej 29.12.11 21:08

Por ai person eshte babai im i cili sapo me ka vdekur por po brengsem se kurre nuk po e shoh ne enderr.Dua ta shoh ne enderr
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Cimi Elezi prej 30.12.11 0:34

gjinkalla5 shkruajti:Por ai person eshte babai im i cili sapo me ka vdekur por po brengsem se kurre nuk po e shoh ne enderr.Dua ta shoh ne enderr
ngushellimet e mia gjinkall,te kerkoj ndjes,kujtoja se e kishe ndjejn sentimentale,sinqerisht uroj ta kalosh sa me leht dhimbjen.me respekt Cimi
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Elson Precaj prej 30.12.11 0:58

Meridiani 0 (zero) shkruajti:O Elson nga e merr ti pergjegjesine per te shpjeguar endrrat ? Keshtu kot apo ke ndonje baze me shume ?

e them nga pervoja i nderuar Meridiani 0 ! un personalisht pak a shum kam arritur ti ti shtjelloj domethenien e endrrave qe un shof , te jap disa shembuj : kur une e shof veten ne uje apo afer ujit (liqen , lum apo nje pellg uji ) kjo me paralajmeron ndonje problem shendetsor , paraja - kur ne enderrat e mia un shkembej para me ndonje person apo i shof ato , 100% me ndodh ndonje problem qe me sjell shum shqetsime dhe stres ! po e njejta gja edhe kur ne enderr jam i veshur bukur apo me ndonje rrobe te shendritshme . ndersa kur ne enderr e shof veten duke u ngjitur lart ne ndonje koder apo mal , kjo shenje gjithmone me ka paralajmeruar per nje sukses ne ditet qe do vijne ! zjarri - per mua eshte nje shenje ogur mire definitivisht nje shenje e mire ( nje gje e bukur me ka ndodhur ) .Enderrim sikur po riparoj dicka ne shtepi po shtoj ndonje kat apo nderroj catine (qe ne te vertet nuk ka nevoje ) se zben nje enderr si kjo me ka shherbyer si nje lajm , se dicka e mire do me ndodhte ne jeten time ! e shum e shum te tjera ! UNE KETO I NDERUAR PO JUA THEM SEPSE ME MUA KSHU FUNKSIONON , une i kam studiuar enderrat qe shof dhe cdo sekuence apo imazh qe un shof ne enderra kane nje domethenie te caktuar per ditet ne vazhdim (pas shikimit te kesaj endrre).
P.S para nje viti pashe nje enderr sikur nje kursheri imi (u prehte ne paqe shpirti i tij ) po i jepte doren nje personi qe kishte vdekur ! pas disa ditesh ai vdiq ne nje aksident ! (pra edhe i vdekuri per mua ne enderr ka nje simboliké : nese atij (te vdekurit i jepni dicka do te thote dicka e keqe do ndodhi , dhe ne te kundert nese ai te jep ( te jep shendet ). me fal se u zgjata pak por kisha shume deshire tua shpjegoja !
te uroj shendet ! me respekt Elsoni !
avatar
Elson Precaj

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 30.12.11 9:54

Nuk e di se sa funksionon kjo qe thoni ju , por ne disa raste jam edhe une dakort qe endrrat kane domethenie, por nuk jam dakort per te gjitha. Megjithate ju i paskeni provuar ato dhe mund te funksionoje ne menyren tuaj!
shendet!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Elson Precaj prej 30.12.11 14:54

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Nuk e di se sa funksionon kjo qe thoni ju , por ne disa raste jam edhe une dakort qe endrrat kane domethenie, por nuk jam dakort per te gjitha. Megjithate ju i paskeni provuar ato dhe mund te funksionoje ne menyren tuaj!
shendet!
normal qe jo ne te gjitha rastet jam edhe une dakort me mendimin tuaj . por varet nga dita qe keni kaluar para shikimit te x ENEDERRE .
UNE kam menyren time te shtjellimit te endrrave qe une shikoj , prandaj ketu qendronte edhe thelbi i atij komentit tim mesiper , kur po keshilloja ate Zonjen/zonjushen : qe duhet ti studioje dhe te mundohet ti shtjelloje ajo vete endrrat qe ajo shikon . pasi e njejta simbolike apo imazh qe shef ne enderr ka dmth te ndryshme per disa persona !
une nuk po them se di te shpjegoj dmth e enderrave ! nese e ke marre keshtu , e keni gabim ! un thjesht kam metoden time te shtjellimit te enderrave qe une shikoj ! per disa enderra te vecante jo te gjitha ! respekte
avatar
Elson Precaj

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  monita prej 30.12.11 21:30

me falni,cdo te thote kur sheh shume te vdekur( rreth 5 persona),dhe me e cuditshmja e diten tjeter kam pare sikur une kam vdekur,dhe po qaja , a ka ndonje person qe mund te me jap shpjegim per keto enderra te cuditshme qe po shikoj kohet e fundit........do tua dija shume per nder..
avatar
monita

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Elson Precaj prej 30.12.11 22:42

monita shkruajti:me falni,cdo te thote kur sheh shume te vdekur( rreth 5 persona),dhe me e cuditshmja e diten tjeter kam pare sikur une kam vdekur,dhe po qaja , a ka ndonje person qe mund te me jap shpjegim per keto enderra te cuditshme qe po shikoj kohet e fundit........do tua dija shume per nder..

Nese do ti kisha shikuar une keto endrra , se zben dicka shum e mire do me kishte ndodhur ! te qash ne enderr , te te qellojne me arme apo te shofesh veten te vdekur , per mua keto kane nje kuptim shum pozitiv gjithmone me ka ndoshur nje gje e bukur ne jete ! por ajo qe ne shofim ne enderra nganjehere eshte edhe nje pjese e gjerave qe keni imagjinuar gjate dites apo si rezultat i nje dite stresante , por nese ju keni patur nje jete normale dhe te qete dhe keni shikuar nje enderr te tille !

ajo se sben ka nje mesazh ne vetvete !ai do te ishte nje mesazh pozitiv ( sic ju thashe e qara ne enderr tregon gezim ne jeten reale ) po ashtu edhe te shofesh veten "te vdekur "(do te thote qe do jesh edhe me e shendetshme dhe me e forte ) ndersa per te vdekurit qe shef ne enderr ... e rendesishme eshte qe ti te marresh nga ata (eshte shenje e mire kur ata te japin ndonje gje ) gje jo e mire do te thote kur ata marrin ndonje gje nga ty apo nga nje tjeter person prezent ne enderren tende !

gjitha keto qe thashe ndoshta per ty mund edhe te mos kene kuptim dhe dmth fare ! gjitha keto i them nga pervoja ime , thjesht duke u bazuar ne menyren se si me kane vijuar ditet ne vazhdim pasi kam pare nje enderr te tille sikurse ju ! Por egziston mundesia e them prap qe e gjithe kjo ju ndodh nga nje situate stresante qe keni kaluar . pasi stresi ndikon mjaft ne sistemin kardiovaskular , gje qe con deri edhe ne ankthe gjate nates !
Me raspekt ELSONI
avatar
Elson Precaj

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  monita prej 30.12.11 23:32

Elson Precaj shkruajti:
monita shkruajti:me falni,cdo te thote kur sheh shume te vdekur( rreth 5 persona),dhe me e cuditshmja e diten tjeter kam pare sikur une kam vdekur,dhe po qaja , a ka ndonje person qe mund te me jap shpjegim per keto enderra te cuditshme qe po shikoj kohet e fundit........do tua dija shume per nder..

Nese do ti kisha shikuar une keto endrra , se zben dicka shum e mire do me kishte ndodhur ! te qash ne enderr , te te qellojne me arme apo te shofesh veten te vdekur , per mua keto kane nje kuptim shum pozitiv gjithmone me ka ndoshur nje gje e bukur ne jete ! por ajo qe ne shofim ne enderra nganjehere eshte edhe nje pjese e gjerave qe keni imagjinuar gjate dites apo si rezultat i nje dite stresante , por nese ju keni patur nje jete normale dhe te qete dhe keni shikuar nje enderr te tille !

ajo se sben ka nje mesazh ne vetvete !ai do te ishte nje mesazh pozitiv ( sic ju thashe e qara ne enderr tregon gezim ne jeten reale ) po ashtu edhe te shofesh veten "te vdekur "(do te thote qe do jesh edhe me e shendetshme dhe me e forte ) ndersa per te vdekurit qe shef ne enderr ... e rendesishme eshte qe ti te marresh nga ata (eshte shenje e mire kur ata te japin ndonje gje ) gje jo e mire do te thote kur ata marrin ndonje gje nga ty apo nga nje tjeter person prezent ne enderren tende !

gjitha keto qe thashe ndoshta per ty mund edhe te mos kene kuptim dhe dmth fare ! gjitha keto i them nga pervoja ime , thjesht duke u bazuar ne menyren se si me kane vijuar ditet ne vazhdim pasi kam pare nje enderr te tille sikurse ju ! Por egziston mundesia e them prap qe e gjithe kjo ju ndodh nga nje situate stresante qe keni kaluar . pasi stresi ndikon mjaft ne sistemin kardiovaskular , gje qe con deri edhe ne ankthe gjate nates !
Me raspekt ELSONIshume faleminderit....ke qene shume i qarte ne shpjegimin tend..
avatar
monita

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Elson Precaj prej 30.12.11 23:49

SKA PERSE ISHTE NJE KENAQESI TJU NDIHMOJA ! SHPRESOJ TE NDIHENI ME E LEHTESUAR TANI !
RESPEKTE !!
avatar
Elson Precaj

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kotele

Mesazh  veryconcerned prej 22.01.12 11:30

Une mbreme kam pare ne enderr sikur im ate na solli ne shpi nje kotele te vogel shume te dobet po te bukur dhe un po i thoja qe pse e solle se ne e kemi pasur nje dhe e hoqem dhe me thoshte po shiko se kjo eshte me e mire. Macja ishte e bardhe me ca si lara te zeza (dukej si e papaster pak). Dhe kshu u mbyll endrra.. Ca do me thene?? plz help me
avatar
veryconcerned

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Gjinkalla prej 02.04.12 1:34

Ka kohe qe Elizza nuk ka hyre ne kete forum por nese dikush tjeter dij te shpjegoj endrra te lutem me trego perse me ndodh kjo?
Cdo here dhe vazhdimisht shoh endrra ne lidhje me shkollen dhe nxenesit e klases sime,si ata te shkolles fillore nje ashtu edhe shkolles se mesme.Dhe cdo here e shoh veten duke ngelur ne provime,ose duke u vonuar ne shkolle,duke pasur shume veshtiresi ne provime.I shoh te gjithe nxenesit e klases qe kam pasur,vazhdimisht.
Me shqeteson ky fakt,apo ndoshta une ju mungoj atyre apo ata me mungojne mua ne jeten e perditshme sepse ka vite qe nuk jemi pare,qe kur kam mbaruar shkollen e mesme dhe skemi kontakte,qe 3 vite?
Qeshtja qe me shqeteson eshte se kesi lloj endrash ne lidhje me ish shkollen shoh vazhdimisht cdo nate.
avatar
Gjinkalla

258


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Cimi Elezi prej 02.04.12 2:51

Mund te shpjegoj dicka Nikolaosi ose Elsoni
per mendimin tim,mos e vra shume mendjen
avatar
Cimi Elezi

212


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  ida969 prej 29.11.13 15:34

kam pare ne enderr kafke,kure u afrova pash qe ishte e mumjeve,duke e marr per ta larguar nga rrobat e mija ku ishte,u shkaperderdh,mund te ma shpjegoni kete enderr ju lutem.me respekt ida
avatar
ida969

une

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndrrat e kėqija

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi