Shenjat dhe simbolet

Shko poshtė

Shenjat dhe simbolet

Mesazh  Admin prej 09.05.09 13:54

Shenjat dhe simbolet

Ashtu si muzika, imazhet janė gjithashtu pjesė e jetės sonė tė pėrditshme.

Shenjat, simbolet, ngjyrat, ... semiologjia ėshtė shkencės qė studion shenjat qė ndikojnė nė jetėn sociale.

Kėto simbole, shpesh reduktohet nė pėrfaqėsimet e tyre tė thjeshta, kujtojnė ose shprehin njė kuptim apo pėrfaqėsim.

Ne jemi tė aftė, nė njė shikim, tė njohim emrin prapa njė shenjė, simboli, logo apo madje edhe vetėm njė formė tė thjeshtė tė saj.

Logot

Pėr tė ju ndihmuar tė kuptojnė se ne tė gjithė i njohim logot dhe shenja, ja njė lojė e vogėl:

Supozoni cilat kompani apo organizata fshihen pas kėtyre simboleve apo logo-ve.
Lehtė apo jo?

Pse?

Sepse ne i shohim tė gjitha kėto logo rreth nesh, ato janė pjesė e jetės tonė.

Marketingu, publiciteti, mbulimi nga media i kėtyre kompanive dhe organizatave funksionojnė mirė, kemi qenė tė kushtėzuar pareshtur nga shkopi i tyre.

Ėshtė njė marketing i bėrė mirė, ai hynė nė memorjen tonė dhe ruhet nė mėnyrė tė pavetėdishme nga ana jonė.

© explorerunivers.com

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi