Facebook, si njė filial i CIA-s

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  toni_bbb2000 prej 08.05.11 15:02

jam shum dakord me ty neo , social network jan yahoo msn google (facebook = usa spy )

toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 07.06.11 11:32

Facebook, mjet identifikimi pėr policinė gjermane

Policia gjermane pėrdor Facebook dhe Twitter nė rastet e mos gjetjes sė identitetit tė shoferit i cili kapet nga radari.

Fotografia e bėrė nga radari krahasohet me fotografinė nė Facebook tė personit dhe nė kėtė mėnyrė policėt arrijnė tė gjejnė se kujt i pėrket gjoba e radarit.

Personat tė cilėt kapen nga radari pėr shkak tė kalimit tė shpejtėsisė mund tė pėrcaktohen lehtė nėpėrmjet rrjeteve sociale Facebook dhe Twitter. Policia pėrdor faqet sociale pėr tė zgjidhur problemin e shfaqur nė rastet e ngatėrrimit tė shoferit me pronarin e vėrtetė tė makinės. Mė parė autoritetet dėrgonin gjobat e shpejtėsisė nė emėr tė pronarit tė makinės dhe e kishin shumė tė vėshtirė tė pėrcaktonin personin tjetėr kur merrnin vesh se nuk kishte qenė pronari i makinės.

Duke vendosur fotografinė e radarit nė faqet e Facebook dhe Twitter, policia tashme arrin tė identifikojė lehtė personin e kėrkuar. Policėt arrijnė deri tek personi qė duhet tė paguajė gjobėn e radarit edhe duke kontrolluar listėn e miqve nė Facebook.

Procedura fillon nė rastet e ngjashmėrisė nė mes fotografisė sė policisė me fotografitė nė faqen sociale Facebook. P.sh nė rast se qytetari nė fjalė lejon njė shok apo tė afėrm tė tij tė pėrdorin makinėn dhe kur i vjen gjoba e radarit shprehet me fjalė si “nuk kam qenė unė, mund ta ketė pėrdorur ndonjė shok apo i afėrm”, policia fillon kėrkimin qė nga ky moment.

Policia merr emrin e zotėruesit tė makinės, hyn nė faqen e tij nė Facebook dhe krahason fotografinė e radarit me ato tė miqve tė tij. Ndėrsa njė mėnyrė tjetėr kėrkimi ėshtė vendosja e fotografisė nė faqet sociale dhe kėrkimi i drejtpėrdrejtė.

Edhe qytetari Frank Hacker me banim nė Hamburg, ishte fotografuar nga radari nė qytetin Munster por nuk ishte gjetur akoma nga ana e policisė. Identiteti i tij u pėrcaktua pas kėrkimit nė Facebook.

“Kush vendos emrin dhe fotografitė nė faqe sociale atėherė pasqyron dhe informacionet private para shoqėrisė”, u shprehėn organet e drejtėsisė duke paralajmėruar personat qė vendosin emrin dhe fotografitė nė faqet sociale.

Luli

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  legal prej 07.06.11 13:20

Une per vete nuk mendoj se CIA e perdor Facebook-kun per spiunazh sepse CIA nuk merret me hajduta shpiash apo njerez qe shesin drog te nivelit te ulte sepse CIA nuk merret me hajduta apo ku ta dij une, por merret me kreret e medhenj, por ata kokat e mdhaja nuk merren me facebook sepse kan mjete te posacme komunikimi. une mund te them se policia e thjesht e perdor, por jo CIA e FBI. Mos i ekzagjeroni gjerat aq shum.

legal

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 20.06.11 20:52

Pėrfundoi epoka “Facebook”?


I lodhur nga rrjeti shoqėror? Dėshiron tė dalėsh nga Facebook?
Ndoshta ju nuk jeni i vetmi.

Tė shqetėsuar pėr privatėsinė ose ndoshta thjeshtė tė mėrzitur nga pėrdorimi i kėsaj faqje, 100.000 britanikė janė shprehur se kanė ē’aktivizuar profilin nė facebook muajin e fundit.

Tė dhėnat janė negative pėr drejtuesit e kėtij rrjeti edhe nė SHBA, ku 6 milionė njerėz janė larguar prej tij (numri i pėrdoruesve ka rėnė nga 155.2 milion nė 149.4 milion).

Afrimi i pėrdoruesve tė rinj ėshtė ulur nė dy muajt e fundit dhe tashmė facebook do tė pėrqendrohet tek vendet nė zhvillim pėr tė arritur objektivin e saj – 1 miliard pėrdorues.

Mė herėt, kėtė vit drejtues tė rrjetit bėnė tė ditur se nė Britaninė e Madhe kishin arritur 30 milion pėrdorues, pra gjysma e popullsisė.

Kohėt po ndryshojnė dhe duket se po vjen ajo qė kishin parashikuar ekspertėt. Pėrdoruesit e rrjeteve shoqėrore janė tė pėrkohshėm, ata zakonisht mėrziten shpejt nga pėrdorimi i tyre. Njė gjė e tillė ka ndodhur edhe nė tė kaluarėn. Numri i pėrdoruesve ka rėnė dhe nė Kanada, me 1.5 milion si dhe nė Rusi dhe Norvegji me nga 100.000.

Por nuk ka vetėm lajme tė kėqija pėr drejtuesit e facebook, pasi nė vendet nė zhvillim si Meksikė dhe Brazili, numri i pėrdoruesve vazhdon tė rritet.

Luli

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Neo prej 13.08.11 15:00

Hakerėt kėrcėnojnė Facebookun

Mė pesė nėntor nuk do tė kėtė mė Facebook.

Ky ėshtė kėrcėnimi qė ka ardhur nga njė grup hakerėsh, tė cilėt kanė kėrcėnuar se mė 5 pesė nėntor, ditėn kur parlamenti britanik u kėrcėnua se do tė hidhet nė erė nga njė grup rebelėsh me 1605, kurse tani nė mėnyrė anonime ata kėrcėnojnė Facebookun nė tė njėjtėn datė.

Nė njė video qė e kanė paraqitur edhe nė youtube.com, grupi i hakerėve ka thėnė se ata do tė rrėzojnė pėr tokė rrjetin social. Anonimėt kanė thėnė se Facebook i ka hedhur hije tė keqe jetės private tė njeriut duke i bėrė njerėzit e varur nga ai dhe se ata e dinė se do tė jetė vėshtirė pėr njerėzit pasi qė ata t’i shlyejnė llogaritė e tyre.

“Pėrdoruesit merren me detaje, flasin shumė pėr jetėn e tyre private, pėrderisa pronarėt kanė bėrė miliona me sinqeritetin njerėzor. Kjo realisht edhe ka krijuar perandorinė e Zuckut (Mark Zuckerberg) qė ne do ta rrėzojmė”, kanė thėnė hakerėt.

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Blak Devill prej 13.08.11 15:02

Edhe une kame degjuare per kete

Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 16:53

blak devill shkruajti:Edhe une kame degjuare per kete
Do ishte e bukur por se besoj, hakeret veēse luajnė mendjendriturin pa ju ngrėnė hakun kur i thonė por..Miliardat e Markut janė edhe pėr kėto punė e jo vetėm pėr qejf..;-)

Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ufo prej 15.08.11 12:20

Facebook-u i “vjedh” numrat e telefonit nga celulari juaj
Pėrdoruesit e facebook-ut pėrballen me njė kėrcėnim tė ri tė sigurisė. Pėrderisa e pėrdorni rrjetin e famshėm social, nėpėrmjet aplikacionit pėr telefon, facebook-u pas sinkronizimit i “merr” tė gjitha numrat e telefonit tė cilat i keni tė ruajtura nė celularin tuaj!

Ky lajm u pėrhap nė internet me njė shpejtėsi tė madhe dhe nuk duheshte shum kohė qė tė pėrhapen edhe spekulimet se lista juaj e kontakteve telefonike mund tė arrijė shum lehtė edhe tek tė gjithė pėrdoruesit e tjerė tė facebook-ut. Por kjo gjė shumė shpejt u demantua nė lajmėrimin qė e shpalli Wahington Post.


“Zėrat sipas tė cilave se kontaktet e celularėve tuaj janė tė arritshėm pėr tė gjithė pėrdoruesit qė janė nė facebook janė tė rrejshme. Lista jonė e kontakteve egziston qė moti. Numrat telefonike qė janė aty shokėt tuaj vet i kanė regjistruar ose i kanė sinkronizuar me facebook-un. Njejtė ashtu si edhe tek telefoni juaj, ju jeni tė vetmit qė mund ti shihni numrat”, u shprehėn nga stafi i Facebook-ut.

Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Blak Devill prej 17.08.11 23:20


Kjo eshte vidjoja e hedhur ne you tube qe kercenon facebook

Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ufo prej 18.08.11 8:49

Facebooku bashkon nėnė e bijė pas 63 vjetėsh

Njė nėnė nga Kalifornia nė Shtetet e Bashkuara ka mundur tė ribashkohet me vajzėn e saj biologjike 63 vjet pas dhėnies sė saj pėr adoptim, vetėm nė sajė tė ndihmės sė Facebookut.

Vajza mė e vogėl e zonjės Helen Torres, Deenen krijoi njė faqe nė rrjetin e famshėm social Facebook, me shpresėn se do tė mund tė njihej me motrėn e saj tė cilėn nuk e kishte takuar asnjėherė.

Znj.Torres, 80 vjeēe, u shpreh se ajo ishte vetėm 17 vjeēe kur u detyrua ta dorėzonte Christinėn e vogėl pėr adoptim, ndėrsa vetė ishte detyruar tė jetonte nė shtėpinė e nėnave tė pamartuara, njė qendėr sociale shtetėrore. Znj.Torres disa vite mė pas u martua dhe lindi pesė fėmijė tė tjerė.

Ajo e kishte shėnuar datėn e lindjes sė vajzės sė saj tė parė dhe ēdo 8 Mars rikujtonte dhimbjen e madhe qė nisi tė pėrjetonte qė kur iu desh tė hiqte dorė prej saj.“Unė e kujtoj ēdo 8 Mars ditėlindjen e Christinės. Ēdo vit e uroj me veten time “Gėzuar Ditėlindjen” dhe i uroj gjithė tė mirat.” – shprehet ajo.Ajo e kishte shėnuar datėn e lindjes sė vajzės sė saj tė parė dhe ēdo 8 Mars rikujtonte dhimbjen e madhe qė nisi tė pėrjetonte qė kur iu desh tė hiqte dorė prej saj.“Unė e kujtoj ēdo 8 Mars ditėlindjen e Christinės. Ēdo vit e uroj me veten time “Gėzuar Ditėlindjen” dhe i uroj gjithė tė mirat.” – shprehet ajo.

Fillimisht Znj.Torres tha se ishte nė gjendje ta njihte vajzėn e saj nga njė largėsi, pasi ajo i kishte humbur gjurmėt e saj qė nė moshėn 12-vjeēare.

Pas shume viteve, kur kėrkimet ishin bėrė tashmė tė pashpresa, Dennen vendosi tė bėjė diēka ndryshe.

Nė muajin Janar, ajo hapi njė faqe Facebook duke pėrdorur tė gjitha emrat e mundshėm pėr Christinėn, tė shoqėruar nga ndonjė fotografi e mundshme qė ajo mund tė gjente.

Ndėrkohė, qė pak muaj mė pas pėrpjekjet rezultuan tė vlefshme.

Takimi nėpėrmjet Facebookut pėrfundoi nė muajin Prill me njė bisedė telefonike mes Dennen dhe Chiristina Gray, e cila ndodhej nė Riverside, Kaliforni, 70 milje nė Lindje.

Lajmi erdhi si njė goditje pėr Zonjushėn Gray, pasi prindėrit adoptues tė saj, tė cilėt tani kishin ndėrruar jetė, nuk i kishin treguar asnjėherė pėr adoptimin e bėrė.

Nė Qershor nėna dhe fėmija u bashkuan pėr herė tė parė nė Aeroportin Ndėrkombėtar Sacramento.Pėr Znj Torres, takimi ishte tepėr emocional, pasi kėrkimi i gjatė 63-vjeēar pėr tė gjetur vajzėn e saj, pas shumė humbjeje shprese, mė nė fund i kishte ardhur fundi.

“Ajo, sapo mė pa, u drejtua drejt meje dhe filloi tė mė pėrqafonte. Dhe pastaj mė thirri mama. Dhe thashė: “Oh, Perėndia ime. Ajo mė thirri nėnė. “ – ngashėrehet e moshuara.

Zonjusha Gray ka vendosur qė tė shkojė nė Yuba muajin e ardhshėm nė mėnyrė qė tė jetė sa mė afėr familjes sė saj tė rigjetur. “Unė e kam kėrkuar gjithmonė njė familje. Jam rritur vetėm, pa vėllezėr apo motra. Ky lajm ishte mė i miri qė mund tė merrja ndonjėherė.” – tha ajo
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Marlboro prej 21.08.11 10:19

Facebook shton veēorinė e re Ticker

Pėrditėsime nė kohė reale do tė shfaqen paralel me vendin kryesor prej nga furnizoheni me tė rejat mė tė fundit nga ky rrjet.Facebook ka filluar paraqitjen e njė veēorie tė re tė quajtur Ticker, qė do tė shfaq pėrditėsime nė kohė reale. Funksionaliteti i ri do tė veēohet me pėrditėsime tė statusit, likes, postime fotografish dhe ēka nuk po ndodh, gjersa ēdo gjė ndodh nė Facebook.

Ticker nuk do tė zėvendėsojė furnizuesin e tanishėm me lajme, por nė vend tė kėsaj ai do tė shfaqet nė anėn e djathtė tė tij. Facebook News Feed do tė fokusohet ēdo herė e mė shumė nė gjėrat kryesore apo nė top temat, ndėrsa pėrsėritja do tė tentohet tė evitohet.

Deri tani vetėm pak pėrdorues kanė arritur ta shohin kėtė ndryshim tė ri, por besohet se tė gjithė pėrdoruesit do tė jenė gati me kohė pėr tė bėrė kalimin. Ticker pritet qė tė nxis edhe mė shumė komentimin dhe pėlqimin e postimeve, por kjo mbetet tė shihet.
avatar
Marlboro

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 14.10.11 21:27

Facebook-u monitoron gjatė gjithė kohės pėrdoruesit e tijPrestigjiozja Daily Mail ka raportuar njė skandal tė rėndė nė tė cilin ėshtė pėrfshirė Facebook ku cėnohet rėndė privatėsia e pėrdoruesve tė kėtij rrejti social. Ka qenė njė ekspert i teknologjisė nga Australia I cili e zbuloi kėtė hile tė Facebook, i cili vendos tė ashtuquajturat ‘cookies’ nė kompjuterin tuaj pėr tė monitoruar se ēfarė do tė shihni.

Tė gjithė kėto tė dhėna dėrgohen sėrish nė serverat e rrjetit social, duke bėrė tė mundur qė Facebook tė fitojė miliarda nga reklamat pėr shkak se njė informacion i tillė ėshtė tejet i vlefshėm.

Edhe vetė Facebook ka pranuar se monitoron ēdo faqe nė internet qė shohin anėtarėt e saj, edhe kur ata nuk janė duke pėrdorur Facebook. Pra me pak fjalė , Facebook vėzhgon ēdo lėvizje online tė 750 milion pėrdoruesve tė tij.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Androo prej 19.10.11 21:41/Facebooku ėshtė nė gjendje t’iu ndryshojė trurin\

Vjen njė lajm i mirė pėr adhuruesit e Facebooku-t: rrjeti i famshem shoqėrore mund tė jetė n? gjendje tė ndryshojė fizikisht trurin dhe madje ka njė lidhje direkte midis numrit tė miqve nė internet e sasisė sė lėndės gri nė zonat cerebrale qė i dedikohen socializmit.

Kėtė ka verifikuar njė ekip kėrkuesish tė “University College” tė Londrės, pėrmes njė studimi tė publikuar nė revistėn Proceedings della Royal Society Biological Sciences.

Shkencėtarėt kanė kryer njė vėzhgim tė trurit nė 3D tė 125 studentėve universitar tė Londrės. Kėrkuesit kanė numėruar numrin e miqve tė Facebooku pėr secilin vullnetar, ashtu siē vlerėsuan edhe pėrmesat e rrjetės sė miqve tė tyre tė vėrtetė. Njė lidhje e fortė ėshtė gjetur mes numrit tė miqve tė Facebook dhe sasisė sė materies gri nė disa pjesė tė trurit tė tyre.

“Kemi gjetur disa zona qė duket se kanė njė lidhje me numrin e miqve qė kemi, si realė, edhe virtual”, ka shpjeguar doktor Kanai Ryota, njė nga kėrkuesit e Universitetit. “Interesant do te jete fakti nėse kėto struktura ndryshojnė nė kohė. Kjo do tė na ndihmojmė t’i pėrgjigjemi pyetjes nėse interneti ndryshon trurin tonė”.

Pprofessor Geraint Rees, i cili ka udhėhequr kėrkimin, deklaron qė kuptohet ende pak mbi impaktin e rrjeteve shoqėrore nė tru: “Studimi ynė do tė na ndihmojė tė kuptojmė sesi ndėrveprimet tona me botėn janė tė ndėrmjetėsuara pėrmes rrjeteve sociale.

Kjo duhet tė na lejojė tė nisim tė ngrejmė pyetje inteligjente mbi raportin midis internetit dhe trurit. Ēėshtje shkencore dhe jo tė tipit politik”.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Odin prej 05.11.11 14:56

CIA pėrcjell rrjetet shoqėrore

Ekipi i njohur si “bibliotekarėt hakmarrės” pėrcjell me miliona tweet pėr ēdo dit. Ata pėrcjellin dhe Facebookun dhe rrjetat tjera shoqėrore nga mbarė bota nė tė gjitha gjuhėt e botės.

Pasqyra e tė gjitha kėtyre ndodhive shpaloset nė nivelet mė tė larta nė Shtėpinė e Bardhė, shkruan agjencia Associated Press.

Ajo krijohet nė Open Source Center, qė ėshtė pjesė e CIA-s, e drejtori i qendrės, Dag Nakvin, thotė se kjo pasqyrė ua mundėson qė tė parashikojnė se ēfarė do tė ndodhė. E dinin se do tė ketė revolucion nė Lindjen e Afėrme, vetėm nuk e dini se kur me saktėsi do tė ndodhė.

Ai nė njė intervistė pėr AP tha se pjesa mė e madhe e analistėve ndodhet nė Virginia, nė qendrėn e tyre, por se ka pjesėtarė nė mbarė botėn. Nė mesin e qindra analistėve, ndėrsa numri i saktė i tyre mbetet sekret, mė tė suksesshmit janė hakerėt kompjuterik tė cilėt dinė me saktėsi tė gjejnė gjėrat pėr tė cilat tė tjerėt as qė dinė se ekzistojnė, tha Nakvin.

Qendra ka filluar tė fokusohet nė Twitterin pas vitit 2009 dhe ngjarjeve nė Iran, tha ai, e raportet e tyre ēdo mėngjes ndodhen nė tavolinėn e presidentit Barack Obama.

Gjithnjė e mė shumė njerėz po pėrdorin rrjetat shoqėrore, madje edhe ata tė cilėt mė herėt nuk kishin kompjuter dhe Internet nė vendet e pazhvilluara tė botės, tani qasen pėrmes telefonave celularė. Kjo ndihmon qė tė kihet njė pasqyrė nė situatėn momentale.

Lokacioni i saktė i qendrės nuk ėshtė i ditur, pėr tė parandaluar sulmet e mundshme, shkruan AP.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Androo prej 06.11.11 11:15Miliona fėmijė tė varur nga Facebook

Gati njė milion fėmijė nė tė gjithė botėn, tė moshės prej 7-12 vjet janė bėrė tė varur nga rrjetet sociale si Facebook, dhe hyjne tė paktėn njė herė nė ditė nė kėtė faqe, thotė njė studim.

Mė saktė, rreth 970.000 fėmijė janė tė rregullt nė faqe, dhe Facebook-un e kanė bėrė njė pjesė integrale tė jetės sė tyre tė pėrditshme, raporton gazeta angleze The Sun.

Tė paktėn 46 pėr qind e tyre thonė se ata pėrdorin Facebook herė pas here. Raporti i analizuar nga Mintel tregon se pėrdorimi i pėrditshėm i Facebook ėshtė mė i zakonshėm nė mesin e vajzave tė moshės 10 deri nė 12 – pasi qė 54 pėr qind e tyre qasen nė rrjetin mė tė madh social nė botė.

Rrjetet tjera mė tė njohura sociale janė Twitter dhe Club Penguin, por frekuenca e vizitave ėshtė shumė mė e ulėt, me mė pak se 10 pėrqind.

Ekspertėt thonė se presioni i moshatarėvve ėshtė 'motivimi kryesor' pėr pėrdorimin e njė rrjeti tė veēantė shoqėror.

Gati dy tė tretat e fėmijėve prej 7 deri nė 12-vjeē e pėrdorin njė rrjet social, vetėm sepse edhe miqtė e tyre bėjnė njė gjė tė tillė.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 21.11.11 13:27

Harroje privatėsinė, Facebook monitoron gjithēka!

FACEBOOK po bėhet i frikshėm.

Rrjeti mė i madh social saktėsisht mund ta di secilin prej website-ve qė 800 milionė pėrdorues nė botė e kanė vizituar nė 90 ditėt e fundit. Kėtė e tramsneton USA Today nė njė shkrim eksluziv. Madje Facebook mund tė monitoroj edhe ata qė nuk kanė njė profil tė tyre. Drejtori pėr zhvillime, Arturo Bejar ka pranuar se Facebook mund tė monitoroj njerėzit qė pėrdorin interenetin pėrmes teknologjisė e njohur si "cookies".

"Ėshtė e njėjta teknologji qė pėrdoret pėr qėllime marketingu nga Google, Adobe, Microsoft, Yahoo dhe kompani tė tjera. Ju mund tė shqetėsoheni pse cdo kush mund ta dinte cfarė web-site po vizitoni? Pėr para, natyrisht" ka thėnė drejtori Bejar.

Megjithatė ai ka pranuar se tė dhėnat mbesin "shumė konfidenciale" dhe Facebook ėshtė shumė i vetėdijshėm. por kush do tė garantonte se njė ditė, ato nuk do tė bėhen publike apo edhe tė pėrdoren pa e ditur njerėzit.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Androo prej 27.11.11 18:51Cilat tracking informata i mbledh Facebook

Facebook mė nė fund ėshtė pėrgjigjur publikisht pėr akuzat e shumta nė llogari tė trackingut tė tė dhėnave pėr shfrytėzuesit, posaēėrisht atyre qė kanė tė bėjnė me komunikimin e kompjuterit klient me serverėt e Facebook kur shfrytėzuesi ėshtė larguar nga shėrbimi (logged out).

Arturo Bejar, drejtor i zhvillimit nė Facebook, ka bėrė tė ditur sa vijon: kur shfrytėzuesi logohet, shėrbimi ruan listėn e shėnjuar kohore tė tė gjitha URL-ve qė viziton shfrytėzuesi, dhe i ēiftėzon me emrin, listėn e miqve, parametrat e Facebook, e-mail adresat, IP adresat, rezolucionin e ekranit, sistemin operativ dhe browserin – nė bazė tė kėsaj fitohen edhe tė gjitha ato widgetet si “Miqtė tuaj tani...”

Kur shfrytėzuesi nuk ėshtė i loguar, Facebook i ruan tė njėjtat tė dhėna, por pa emėr tė shfrytėzuesit, tė cilin e zėvendėson me njė numėr unik, dhe pa listėn e miqve dhe parametrave tė Facebook. Me kėtė rast, kjo kompani ruan tė gjitha URL-tė tė cilat i viziton shfrytėzuesi, dhe nė tė cilat gjendet ndonjė nga Facebook widgetet si Like ose Share.

Edhe pse Bejar “nxirret” qė kjo nuk paraqet tėrė internetin, vėshtirė qė sot tė gjendet ndonjė faqe qė nuk i ka kėta butona. Po ashtu, Bejar pohon qė Facebook do tė mund tė ndėrlidhte kodin unik me emrin e shfrytėzuesit kur ai logohet, por kanė vendosur qė megjithatė tė mos e bėjnė kėtė.

Nėse krejt kėto ju duken tepėr ofensive, ekzistojnė disa pluginė pėr browserėt me tė cilėt mund tė pengoni mbledhjen e tė dhėnave pasi qė jeni ēloguar nga Facebook.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Androo prej 30.11.11 20:29Politika “e jashtme” e Facebook

Nga fundi i vitit 2008, themeluesi i Facebook-ut, Mark Zukerberg, mendonte pėr njė tubim politik nė Kolumbi. Djaloshi i ri krijoi grupin pėr tė shprehur revoltėn kundėr lėvizjes guerile FARC.

Dhe, vetėm njė muaj mė vonė, miliona njerėz nė mbarė Kolumbinė dhe botėn u tubuan nė kundėrshtim tė kėsaj lėvizjeje. Protestat anti-FARC ishin gurgullimat e para tė asaj qė do tė bėhej vala globale e kėtij viti. Nisi nė Lindjen e Mesme, me miqtė e zemėruar tė Facebook-ut, ndėrsa reagimi zinxhiror ēoi nė demonstrata dhe ndryshime jo vetėm nė Tunizi, Egjipt dhe Libi – ku despotėt tashmė janė rrėzuar – por edhe nė Siri, Jemen e Bahrejn, ndėrsa mė vonė edhe nė Spanjė, Izrael, Indi, Britani, SHBA e gjetkė.

Facebook-u vlerėsohet tė jetė njė damar i pėrbashkėt nė tė gjitha kėto lėvizje - ai ėshtė shndėrruar nė infrastrukturė tė re tė protestave. Por, gjėra mė tė mėdha pritet akoma tė vijnė. Zukerbergu ka nisur tė studiojė dialektet Mandarin, pėr tė pėrgatitur shtytjen e Facebook-ut edhe nė Kinė.

Dhe, kush e di se ēfarė ndryshimesh mund tė ndodhin. Zukerberbu, tre vjet mė parė, kishte njė aluzion tė asaj qė do tė vinte. “Pas 15 vjetėsh, ndoshta do tė ketė ēdo ditė gjėra tė tilla, si ato qė ndodhėn nė Kolumbi”, parashikonte ai.

Duket qartė se korniza e tij nė atė kohė ishte shumė mė tepėr konservatore. Ndėrsa, nė vitet e ardhshme, ka tė ngjarė tė shihet ndikim mė i madh i kėtyre mjeteve online, qė po evoluojnė dita-ditės. Facebook-u shumė shpejt do tė arrijė 1 miliard pėrdorues aktivė.

Twitter mund tė jetė mė i vogėl – me 100 milionė pėrdorues – por grumbullon njė turmė tė elitės mediatike, politike dhe biznesore. Ajo qė e bėn Facebook-un aq efektiv nė politikė, ėshtė fakti se ai fillimisht ėshtė mjet social. Nė Facebook ju vetėm mund tė thoni se “do tė jeni nė njė qendėr tregtare” dhe sistemi kėtė do t’ua tregojė miqve.

Pra, ju mund t’u thoni edhe miqve nė Tunizi se jeni lodhur nga presidenti Ben Ali dhe mesazhi pėrhapet me shpejtėsi tė madhe. Por, natyrisht, as Facebook-u dhe as Twitter-i nuk kanė shkaktuar Pranverėn Arabe. Mediat sociale mund t’i ndihmojnė njerėzit tė organizohen, por nuk mund t’i detyrojnė ata tė vėnė nė rrezik jetėn e tyre. Kėto dy veēse janė njė kombinim nxitės.

Megjithatė, kjo ėshtė ajo qė si duket i pamundėson Cukerbergut tė pėrsėrisė mendimet e 2008-ės, pasi Facebook-u ėshtė i ndaluar, pak a shumė me sukses, nė Burma, nė Kubė, nė Iran, nė Korenė e Veriut dhe nė disa vende tė tjera.

Pikėpyetje e madhe mbetet edhe Kina. Derisa Zukebergu thotė se hyrja nė kėtė shtet ėshtė njėri nga prioritetet strategjike tė Facebook-ut, ėshtė vėshtirė tė imagjinohet se shėrbimi do tė operojė brenda Kinės pa filtrime dhe censura, tė cilat tashmė aplikohen ndaj mediave tė tjera sociale nė vend.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Odin prej 03.12.11 19:34

Facebook po nxit vesin e kumaritFacebook mund tė kthehet shumė shpejt nė njė makth pėr tė gjithė. Aktualisht rrjeti social po akuzohet se po nxit fėmijėt qė tė luajnė kumar.

Shumė prej tė rinjve qė janė pėrdorurit tė Facebook njė pjesė tė mirė tė kohės e kalojnė duke luajtur nė lojėra fati, ku kreditet virtuale pėrdoren nė vend tė parave tė vėrteta.

Por duke parė suksesin e arritur Facebook po planifikon zėvendėsimin e “krediteve virtuale” me para tė vėrteta dhe kėrkon model pėr kėtė transformim.

Kjo mund tė ndėrtoj njė gjeneratė e cila beson se kumari ėshtė i sigurt dhe argėtues edhe pse nė tė vėrtet ky ves po shkatėrron miliona familje. Studiuesit shprehen qė edhe deri tani Facebook ka dhėnė efekt pasi ka nxitur qė tė rinjtė tė luajnė kumar virtual duke krijuar idenė se ata mund tė fitojnė edhe nė kumarin real.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Androo prej 26.01.12 15:45Sherret qė nisin nga Facebook-u

Rrjeti social “fytyrė-libėr” ėshtė kthyer shpesh nė arenė sherresh “me libėr shtėpie” mes adoleshentėve. Nxehja e parė mes njė konflikt fillon virtualisht e mė pas tė prekurit zbresin nė botėn reale duke e vazhduar sherrin, kėtė herė jo duke goditur tastat e tastierės sė kompjuterit, por duke goditur njėri-tjetrin me thika dhe shpesh me armė zjarri.

Sherri i fundit ishte nė 18 tė kėtij muaji ku disa tė rinj nga Kashari kanė nisur tė shahen nė “facebook” e mė pas kanė marrė thikat dhe e kanė kaluar kėtė histori nė realitet. Njėri nga ata ėshtė plagosur rėndė, ndėrsa dy tė tjerėt mė lehtė.

Sherre tė tilla pėr motive banale ndodhin kryesisht mbrėmjeve pranė ndonjė qendre interneti. Njė rast tragjik qė ka pasur si zanafillė tė njėjtėn pikė, ėshtė edhe ai i datės 9 shkurt 2010.

Ngjarja ka ndodhur nė Kamėz ku autori B. Muēeku 18-vjeēar, nxėnės i vitit tė katėrt nė gjimnazin e kėtij qyteti, i cili vrau me thikė njė 22-vjeēar. Motivi: i kishte ngacmuar motrėn nė “facebook”.

Nė fillim u mendua se ishte njė krim nė grindje e sipėr, por gjithēka u sqarua kur trupi i R. Dishmemės u dėrgua nė morg, ndėrsa Muēeku me pranga nė polici. Ai pranoi autorėsinė e krimit duke u shfajėsuar se vrasjen e kishte kryer pasi 22-vjeēari i kishte ngacmuar motrėn nė “facebook”.

Ndonėse e reja nuk kishte treguar personalisht, vetė autori duke pasur akses nė profilin e sė motrės, lexoi disa komente nė fotot e saj. Fjalė qė nuk i pėlqyen dhe, pėr mė tepėr, i kishin lexuar edhe miqtė e tyre tė pėrbashkėt nė kėtė profil.

Njė tjetėr histori e ngjashme ėshtė edhe ajo e ndodhur nė Farkė, Tiranė. Dy kushėrinj ishin konfliktuar me njėri-tjetrin dhe pėrdorėn fjalė fyese nė profilet pėrkatėse nė “facebook”.

Duke ditur moshėn qė mund tė bėjė ēudira dhe hatara, mė tė rriturit tentuan tė shuajnė sherrin. U takuan nė njė lokal tė lagjes, por pas disa minutash tentative pėr tė sqaruar e gjetur fajtorėt, shpėrtheu zėnka mes tė rriturve, ndėrsa dy adoleshentėt aq kėrkonin pėr sherrin.

Tragjedia arrin kulmin nė rastin e juristes 32-vjeēare Aurora Trashani. Vajza kishte njohur njė djalė nėpėrmjet rrjetit social dhe pikėrisht prej tij do gjente edhe vdekjen. Ajo u qėllua 60 herė me thikė dhe mė pas, banesės ku jetonte iu vu flaka pėr tė mbuluar gjurmėt.

Sipas hetuesve, ngjarja u zbardh gradualisht pasi u futėn nė profilin e saj nė “facebook”. Aty panė se ndėrmjet Trashanit dhe njė djali qė jetonte nė Gjermani, kishte pasur konflikte. E reja nuk jeton mė dhe shkak u bė njė njohje e gabuar nė rrjetin social.

Dhe si shumicėn e frymėzimeve tė kėtyre sherreve, edhe kėtė herė nė mes ėshtė femra. Nė 13 gusht tė vitit tė kaluar nė orėn 2:45 tė natės ka plasur njė sherr nė lagjen “Komuna e Parisit” ku kanė marrė pjesė 15 adoleshentė, dhe shkaku kanė qenė disa fyerje qė ata kanė shkėmbyer me njėri-tjetrin nė rrjetin social “facebook”, pasi kishin ngacmuar tė dashurat e njėri-tjetrit.

Facebook mund tė ēojė nė divorc!

Nė jo pak raste faqja sociale po kthehet nė shqetėsim shoqėror. Kjo duket edhe nga konfliktet mes ēifteve tė tė rinjve. Nėse njė adresė elektronike mbetet thuajse krejtėsisht personale, faqja “facebook” mundėson akses edhe pėr tė tjerėt, jo vetėm miqtė, por edhe miqve tė miqve… Ēifte tė rinjsh shpesh kalojnė me imtėsi faqet e njėri-tjetrit, tė shtyrė nga interesi, por edhe dyshimet e xhelozisė.

Ajo ēfarė gjejnė, mund tė jetė njė shkak pėr tė nisur njė konflikt. Nėse shohin qė bashkėshorti ose bashkėshortja ka nė listėn e miqve ish-tė dashurin ose tė dashurėn, ky mund tė jetė njė motiv pėr tė nisur debate. Po ashtu komentet qė bėhen publike mund tė interpretohen nė forma tė ndryshme. Dhe nuk kanė qenė tė pakta rastet kur “fajtori facebook” ka nxitur dyshime bashkėshortore qė kanė sjellė divorcin.

Ka edhe tė mira…

Joshja kryesore e rrjetit mė tė suksesshėm social, padyshim ka qenė mundėsia qė tė jepte pėr tė rilidhur kontaktet me miq e tė afėrm tė larguar, shokė tė vjetėr e tė rinj. Por me kalimin e kohės, ndodh e njėjta gjė qė ndodh nė jetėn reale, nė gjimnaz, universitet apo nė punė: “Miqtė” dhe “shokėt” fillojnė tė seleksionohen dhe mbeten vetėm ata me tė cilėt vėrtet tė lidh diēka.

Ndėrsa ana tjetėr e medaljes ėshtė mė dramatike: Teprimi me “facebook”-un dhe qėndrimi nonstop para kompjuterit apo celularit shndėrrohet nė neurozė, fiksim dhe, nė fakt, bėn efektin e kundėrt. Sepse tė shkėput nga miqtė dhe jeta e vėrtetė.

16 shtator 2009

Njė adoleshent ėshtė plagosur me thikė nga moshatari i tij nė shkollėn 9-vjeēare “Bajram Curri”, nė Tiranė. Sherri mes dy 14-vjeēarėve kishte nisur pas disa fyerjeve nė “Facebook” dhe mė pas ka pėrfunduar nė thika. Adoleshenti R. Elezi ka dalė jashtė rrethimit tė shkollės dhe ėshtė kthyer me njė thikė, duke plagosur nxėnėsin E. P.

28 janar 2010

Njė sherr i nisur nė “Facebook” mes dy gjimnazisteve ka pėrfshirė nė konflikt edhe familjarėt e tyre nė njė shkollė tė Farkės nė Tiranė, tė cilėt kanė shkuar pėr tė zgjidhur problemin mes nxėnėsve, por janė pėrfshirė edhe vetė, duke u goditur me grushte. Protagonistė tė ngjarjes kanė qenė vėllezėrit e nxėnėsit B.Topēiu, qė kanė plagosur kushėrinj tė gjimnazistit G. Mustafa.

9 shkurt 2010

Bukurosh Muēeku, 18 vjeē, nxėnės i vitit tė katėrt nė gjimnazin e Kamzės, ka vrarė duke qėlluar me thikė njė emigrant i cili i kishte ngacmuar motrėn nė Facebook. Viktima Robert Dishmema, 22 vjeē, i cili sapo ishte kthyer nga Greqia, ėshtė qėlluar pėr vdekje nga adoleshenti, i cili ka pranuar autorėsinė duke thėnė se Dishmema i ka ngacmuar motrėn nė Facebook.

29 prill 2011

Ngjarja nė shkollėn “Lapraka e Re”, nė Tiranė, ka ndodhur pas njė zėnke mes dy shokėve tė klasės, nė rrjetin social tė “Facebook”. I dėmtuari, 15-vjeēari Olsi Belba, ka debatuar nė “Facebook” me bashkėmoshatarin e tij dhe, sipas deklarimeve qė shoku tjetėr i klasės ka dhėnė nė polici, Belba i ka sharė motrėn.

Sipas tij, debati fillimisht ka nisur me shaka, duke shkėmbyer batuta tė ndėrsjella nė profilet e tyre tė “Facebook”-ut, derisa situata ėshtė tensionuar, kur i dėmtuari i ka sharė motrėn shokut tė klasės. Mė pas, ky i fundit ka lajmėruar pėr ndihmė dy kushėrinjtė e tij mė tė mėdhenj, Kreshnik Ferrollarin, 22 vjeē dhe Fatjon Hysėn, 21 vjeē, duke u ankuar se Olsi e kishte ofenduar nga nderi i motrės.

6 mars 2011

Ngjarja e bujshme pėr juristen e Autoritetit tė Konkurrencės, Aurora Trashani, ka si zanafillėn rrjetin social. Ajo u vra nga njė person tė cilin e ka njohur nė “Facebook”, disa kohė para 2 shkurtit 2011, kur 32-vjeēarja u gjet e vdekur nė banesėn e saj nė Tiranė. Gjatė kryerjes sė veprimeve pėr zbardhjen e vrasjes sė Trashanit, ėshtė arritur tė gjenden njė numėr mesazhesh tė shkėmbyera mes saj dhe autorit tė vrasjes nė postėn e rrjetit social.

Mesazheve e shkėmbyera mes tė dyshuarit dhe viktimės nė “Facebook”, Trashani pak ditė para vrasjes, i kishte komunikuar personit tjetėr se donte tė shkėpuste marrėdhėnien me tė. Pasi ka marrė kėtė lajm, i dyshuari ka ardhur nė Shqipėri nga Gjermania dhe mbrėmjen e 1 shkurtit rreth orės 09:30, ka shkuar nė banesėn e Aurora Trashanit. Aty dyshohet se mes viktimės dhe vrasėsit ka nisur njė debat, i cili ka pėrfunduar me vrasjen e 32-vjeēares. Tė nesėrmen ajo u gjet pa jetė, ndėrsa banesa ishte djegur.

13 gusht 2011

Njė grup adoleshentėsh janė pėrfshirė nė njė sherr masiv teksa ndodheshin nė njė qendėr interneti, nė zonėn e Tiranės sė Re. Sipas policisė, 15 persona kryesisht tė moshave 13, 14 dhe 15-vjeēare janė pėrleshur me njėri-tjetrit, fillimisht nė lokalin ku ndodheshin e mė pas janė zhvendosur jashtė. Nga pėrplasja fizike kanė mbetur tė plagosur dy protagonistėt kryesorė, edhe i dėmtuari, edhe autori.

Sherrit mes 15 adoleshentėve kanė qenė disa fyerje qė ata kanė shkėmbyer me njėri-tjetrin nė rrjetin social “Facebook”, pasi kishin ngacmuar tė dashurat e njėri-tjetrit. Nga kėqyrja nė vendin e ngjarjes u sekuestrua nė cilėsinė e provės materiale njė thikė dhe njė tullė qė kanė shėrbyer si mjetet e krimit.

18 janar 2012

Njė konflikt qė ka si zanafillės rrjetin social “Facebook” ka shkaktuar njė pėrplasje fizike mes disa tė rinjsh. Ngjarja ka ndodhur nė Kashar. Si pasojė Andi Hyka, 19 vjeē, ka mbetur i plagosur me thikė ndėrsa dy tė tjerė kanė marrė disa dėmtime tė lehta nga pėrplasja fizike.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 26.01.12 19:30

facebook eshte mjeti me i mir per te pergjuar njerezit edhe per ti pasur nen kontroll produkt masonik
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  tetari prej 26.01.12 21:30

Facebooku ia ka lehtesuar punen dhe koston sherbimeve sekrete
avatar
tetari

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Berti69 prej 10.02.12 0:36

Facebook dhe ndikimet e tij

Shoqėria pėrbėhet nga grupe tė ndryshme njerėzish tė cilėt kanė marrėdhėnie tė ndryshme me njėri tjetrin. Kėto marrėdhėnie kanė ardhur duke u bėrė mė tė komplikuara nė botėn e sotme.

Si pasojė e zgjerimit tė mediave publike, janė zgjeruar edhe marrėdhėniet sociale dhe tashmė sociologėt propozojnė mėnyra tė reja komunikimi tė cilat janė tė lidhura ngushtė me mediat dhe nė veēanti me internetin.

Mediat e reja duke krijuar njė botė tė re sidomos nė fushėn e marrėdhėnieve sociale mes njerėzve kanė shkaktuar ndryshime tė konsiderueshme nė komunikimin mes njerėzve. Mund tė thuhet se metoda mė e re e komunikimit janė “rrjetet sociale” nė internet tė krijuara vitet e fundit.

Kėto rrjete kanė ndikuar shumė nė shkurtimin e distancave mes abonentėve tė tyre duke u krijuar atyre mundėsi tė shumta. Nė pamje tė parė, nė rrjetet sociale tė gjithė abonentėt duken sikur janė nė tė njėjtin nivel dhe shfrytėzojnė kėto rrjete pėrtej kufijve politikė dhe gjeografikė.

Prirja gjithnjė nė rritje e abonentėve pėr tė pėrdorur kėto rrjete sociale, dėshmon se kėto rrjete po ndikojnė shumė nė zgjerimin e botės kibernetike. Nė kėtė mes rrjeti social Facebook ėshtė nė pararojė dhe konsiderohet si rrjeti social mė i madh nė botė.

Facebook u krijua nė vitin 2004 nga njė i ri i quajtur Mark Zuckerberg. Ai e projektoi kėtė sajt nė dhomėn e tij nė universitetin Haward nė SHBA si njėwebsajt social vetėm pėr studentėt e Hawardit. Por sajti i tij i kaloi kufijtė e njė universiteti dhe brenda njė jave nė kėtė sajt u abonuan miliona njerėz duke e kthyer kėtė sajt nė njė rrjet social tė gjerė dhe me ndikim.

Ky rrjet social pėrveē krijimit tė mundėsisė pėr krijimin e njohjeve dhe miqėsive tė reja, u kthye nė njė forum pėr shkėmbimin e mendimeve mes njerėzve dhe sidomos tė rinjve. Mundėsia qė njė i ri tė shkėmbejė mendimet dhe idetė e tij me tė rinjtė e tjerė nė mbarė botėn nėpėrmjet rrjeteve sociale si Facebook, u bė shkak pėr zgjerimin e kėtyre rrjeteve nė internet.

Kjo u bė shkak qė tė krijohen lidhje mė tė afėrta e mė tė gjera duke i kthyer rrjetet sociale nė pjesė tė pandarė tė jetės sė shumė njerėzve duke lėnė ndikime pozitive dhe negative nė jetėn e tyre. Disa ekspertė janė tė mendimit se me ndihmėn e kėtyre sajteve komunikimi mes njerėzve hyri nė njė fazė tė re dhe njerėzit mund tė mėsojnė mė lehtė dhe mė shpejt mbi njėri tjetrin.

Por nga ana tjetėr, disa ekspertė janė tė mendimit se rrjetet sociale si Facebook krijojnė edhe shumė probleme. Mbi bazėn e studimeve tė reja tė kryera nga LarryRosen, profesor i psikologjisė nė universitetin shtetėror tė Kalifornisė, pėrdorimi tej mase i Facebook-ut mund tė forcojė ndjenjėn e mendjemadhėsisė, tė shtojė sjelljet antisociale, tė krijojė emocione tė forta dhe stres tek tė rinjtė.

Nė studimin e Rosenėshtė vėrtetuar se pėrdoruesit e Facebook-ut, si fėmijėt ashtu edhe tė mėdhenjtė janė prekur nga sėmundje psiqike. Sipas sajtit Facebook, ēdo ditė nė kėtė sajt shtohen 200 mijė abonentė tė rinj dhe ky rrjet i madh social ka qindra miliona abonentė.

Popullariteti nė rritje i kėtij sajti me abonentė kryesisht tė rinj, ka krijuar njė perspektivė tė konsiderueshme pėr lojtarėt e mėdhenj e tė pangopur tė fushės sė internetit dhe duket se secili prej tyre synon tė kontrollojė njė pjesė tė kėtij sajti.

Nga ana tjetėr, ky sajt po shfrytėzohet edhe pėr realizimin e programeve politike dhe sociale. Rrjetet sociale si Facebook, nė pamje tė parė duket se janė ndėrtuar pėr krijimin e njė atmosfere pėr praninė elektronike tė njerėzve nė shoqėri. Por nė brendėsi, tė gjitha kėto rrjete janė nė shėrbim tė qendrave mediatike dhe informative.

Megjithėse regjistrimi nė kėto sajte ėshtė falas, nė realitet asgjė nuk ėshtė falas dhe abonentėt njė pjesė tė madhe tė informacioneve tė jetės sė tyre private i vėnė nė shėrbim tė kėtyre sajteve. JulianAsange, themeluesi i sajtit Wikileaks thotė:”Facebook ėshtė mjeti mė i urryer i spiunimit i krijuar deri tani.

Ēdokush qė shton nė kėtė sajt informacionet e tij dhe tė shokėve dhe tė afėrmve tė tij duhet ta dijė se po u shėrben falas organeve informative tė SHBA.” Sipas tij, Facebook ėshtė njė thesar informacioni me emrat dhe tė dhėnat e njerėzve tė cilat abonentėt nė mėnyrė tė pavetėdijshme i vėnė nė shėrbim tė kėtij rrjeti social i cili shfrytėzohet nga shėrbimet informative dhe agjenturore tė Amerikės.

Shfrytėzimi i informacioneve tė regjistruara nė Facebook nga ana e shėrbimeve sekrete amerikane, e bėn kėtė sajt njė mjet tė rrezikshėm kundėr popujve. Nga ana tjetėr, shumė specialistė janė tė mendimit se rrjetet sociale si Facebook shkaktojnė probleme tė rėnda pėr tė rinjtė dhe pėr familjet.

Kohėt e fundit disa avokatė amerikanė deklaruan se Facebook ka qenė shkaktari i 1/5 sė divorceve nė Amerikė. Mundėsitė e shumta qė ofron ky sajt janė bėrė shkak qėbashkėshortėt tė kenė mė shumė mundėsi pėr tė tradhtuar njėri tjetrin. Madje gratė dhe burrat pėrdorin Facebook-un pėr tė mėsuar mbi tradhtitė e njėri tjetrit.

Gjithashtu tė rinjtė e pėrdorin kėtė sajt pėr marrėdhėnie jonormale dhe fatkeqėsisht informacionet e tyre shfrytėzohen nga njerėz oportunistė duke i dhėnė njė goditje tė rėndė shpirtėrore tė rinjve.

Sipas statistikave tė publikuara nė Maj 2011, numri i abonentėve nė Facebook i ka kaluar 700 milionė njerėz ku 70 % e tyre janė abonentė jashtė SHBA. Numri mė i madh i abonentėve janė nga SHBA, ndėrsa vendin e dytė pėr abonentė nė kėtė sajt e ka Indonezia.

Padyshim nuk mund tėpengohet anėtarėsimi i kėtij numri tė madh njerėzish nė kėtė sajt, por mundet qė ndaj tyre tė veprohet me mė shumė ndjenjė dhe pėrgjegjėsi. Do tė ishte mirė qė sajte tė tilla si Facebook tė shfrytėzoheshin pėr forcimin e ndjenjės sė miqėsisė dhe harmonisė mes njerėzve dhe pėr reformimin e shoqėrisė.

Rasti i publikimit tė fotos sė tė riut tunizian Muhamed BuAzizi 26 vjeēar nė Facebook, ndihmoi shumė nė fillimin e protestave kundėr regjimit diktatorial nė Tunizi dhe tė valės sė zgjimit tė popujve.

Tė rinjtė tunizianė tė irrituar nga kjo foto dolėn nėpėr rrugė duke shprehur urrejtjen kundėr regjimit tė diktatorit Zejnulabedin Ben Ali. Kanė kaluar 9 muaj nga fillimi i valės sė zgjimit islamik tek vendet muslimane dhe popujt e sidomos tė rinjtė, pėrkundėr dėshirės sė padronėve tė Facebook-ut,po e shfrytėzojnė kėtė sajt pėr organizimin e protestave kundėr regjimeve totalitare nė vendet arabe.

Kjo ka ndodhur edhe nė vendet perėndimore dhe gjatė protestave nė Angli tė rinjtė e shfrytėzuan Facebook-un pėr organizimin e protestave tė tyre. Pėr kėtė arsye, disa qeveri perėndimore i kėrkuan kėtij rrjeti social qė nė rastet kur kėrcėnohen interesat e tyre, tė ndalė disa shėrbime dhe kjo kėrkesė ėshtė pranuar nga padronėt e kėtij sajti.

Nė pėrgjithėsi mund tė thuhet se megjithė ndikimet negative tė Facebook-ut, popujt gradualisht po e pėrdorin kėtė rrjet tė gjerė social nė rrugėn e interesave tė tyre dhe tė vendeve tė tyre.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 12.03.12 17:43

“Facebook”, shkak pėr 1/3 e divorceve nė Britaninė e MadheNjė e treta (33%) e divorceve nė Britaninė e Madhe nė vitin 2011 kanė ndodhur pėr shkak tė “Facebook”-ut, nga njė e pesta (20%) nė vitin 2009.

Sipas njė studimi tė kryer nga uebsajti “Divorce-Online”, i cili hetoi tė dhėnat e 5 000 divorceve, tre ishin sjelljet kryesore “tė paduruara si argumentet nė gjykatė nga partnerėt” nė lidhje me “Facebook”-un.

1.Sjellje tė papėrshtatshme kundrejt seksit tė kundėrt.

2.Sjellja ose veprimet e bashkėshortit/es dalin nė “Facebook”, ndėrkohė qė personi nė fjalė nuk e kishte informuar partnerin lidhur me kėtė.

3.Ēiftet e ndara mė parė rifillojnė komunikimin, dhe bėjnė komente tė papėrshtatshme mbi njėri-tjetrin.

Sjellja ose veprimet e bashkėshortit/es dalin nė “Facebook”, ndėrkohė qė personi nė fjalė nuk e kishte informuar partnerin lidhur me kėtė.

Siē ndodh me pėrqindjen e pėrdorimit, “Facebook” tregon supermaci kundrejt rrjeteve tė tjera sociale edhe nė ndarjen e ēifteve. “Twitter”raportohet tė ketė qenė shkak pėr ndarjen e vetėm 0.4 pėr qind tė ēifteve tė divorcuara.

“Rrjetet sociale janė kthyer nė njė mjet primar komunikimi, duke tejkaluar mesazhet dhe e-mailet. Nėse ndokush kėrkon tė ketė njė marrėdhėnie apo flirt me seksin e kundėrt, atėherė ‘Facebook’-u ėshtė rruga mė e lehtė”, tha njė opinionist i “Divorce-Online”.

“Njerėzit duhet tė jenė tė kujdesshėm pėr atė se ēfarė shkruajnė nė murin e tyre pasi gjykatat po i pėrdorin kėto tė dhėna gjithnjė e mė shumė si prova nė gjyq qoftė pėr ndarjen e pasurisė qoftė pėr kujdestarinė ndaj fėmijėve”, shtoi ai.

Fatjon Prroni
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 12.03.12 17:50

"Facebook-ut", shkak depresioniNjė studim i realizuar nė Suedi ka treguar se njė e katėrta e pėrdoruesve tė “Facebook”-ut hyjnė nė depresion ose mbyllen nė vetvete duke parė fotot e lumtura tė tė tjerėve.

Sipas njė ankete tė zhvilluar nga njė grup i degės sė psikologjisė nė universitetin e Göteborgut, bėhet e ditur se pėrdoruesit e “Facebook”-ut hyjnė nė depresion kur krahasojnė jetėn e tyre me jetėn e personave tė tjerė nė kėtė rrjet social.

“Njerėzit ndajnė nė ‘Facebook’ momentet dhe fotot mė tė bukura tė jetės sė tyre. Shpėrndarje tė tilla ndikojnė nė keqkuptimin e tė tjerėve. Sepse nė ‘Facebook’ ju nuk mund tė shihni "realitetin" apo ēastet e hidhura por vetėm momentet e bukura.

Tė bėhesh xheloz pėr jetėn virtuale tė dikujt tjetėr ka hyrė nė mesin e problemeve tė pėrhapura tek personat qė frekuentojnė faqet sociale” u shpreh, Leif Dent (pjesėtar i grupit) duke e krahasuar kėtė situatė me njė jetė tė rreme.

Sipas njė lajmi tė “DegensNyheter” nė tė cilin theksohet se gjysma e popullsisė sė Suedisė ka njė adresė tė hapur nė “Facebook”, femrat rezultojnė mė tė varura sesa meshkujt.

Aisa Kokiēi

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 21.05.12 13:53

FBI ndėrhyn nė Facebook e Google+

Hetuesit nė FBI mund tė thuhet qė nuk janė tė lumtur qė rrjetet shoqėrore si Facebook ose Google+ nuk e kanė tė njėjtin lloj tė aftėsisė pėr tė pėrgjime qė telefonat i kanė pasur pėr dekada tė tėra

SHBA- Nėse kontaktet nė industri qė janė pėrmendur nga CNET janė tė sakta, stafi i lartė nė zyre ka qarkulluar njė amendament qė do tė kėrkonte qė uebfaqet e mbėshtetura nė komunikime me bazat me pėrdorues tė shumtė tė pėrfshijnė njė derė tė pasme pėr agjentėt federalė pėr tė futur hundėt tek tė dyshuarit, shkruan “pcworldalbanian”.

Kjo ende do tė pėrfshinte tė njėjtėn kėrkesė pėr njė urdhėr gjykate si pėr thirrjet telefonike, edhe nėse bartėsit nė Shtetet e Bashkuara e gėzojnė imunitetin pėr bashkėpunim me ndonjė pėrgjim tė paarsyetuar.

Ashtu siē mund tė pritet, ndėrmarrjet teknologjike dhe avokatėt pėr tė drejtat e njeriut e pėlqejnė objektin e Fondacionit pėr Kufijtė Elektronikė pėr tė thelluar qasjet e mėtutjeshme tė Asistencės sė Komunikimeve pėr Aktin pėr Zbatim tė Ligjit (CALEA) dhe Apple mendohet qė do tė lobojė kundėr ndonjė pėrkufizimi tjetėr qė mund tė kėrkojė njė kanal tė pasėm pėr qeverinė pėr shėrbimet audiovizuale si FaceTime ose Skype.


avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Fikrro prej 06.06.12 14:53

Facebooku ėshtė duke iu mėrzitur njerėzveNjerėzve ėshtė duke iu mėrzitur Facebooku. Kėtė ka zbuluar njė sondazh Reuters/Ipsos, qė ka regjistruar sesi rreth 34% e pėrdoruesve e pėrdor mė pak rrjetin shoqėror, sesa e bėnte 6 muaj mė parė, ndėrkohė qė vetėm 20% e pėrdorin mė shumė.

Njė rėnie e pritshme, pėrdersa pjesa mė e madhe e pėrdoruesve tė instrumenteve tė reja kalon njė fazė tė parė tė dashurisė me lojėn e re dhe mė vonė, pas njė kohe, interesi bie. Ndodh pėr videolojėrat, apo edhe produktet e tjera, por ndodh edhe pėr rrjetin shoqėror.

Kjo vjen si njė lloj alarmi pėr kompaninė dhe pėr investitorėt, qė nga futja nė Bursė kanė regjistruar njė humbje tė rėndėsishme. Debutimi nė Bursė nuk i ka pėlqyer 44% tė tė intervistuarve nė sondazh dhe qė tani, shoqėruar edhe me lajmet e funditn negative, rrezikon tė fundoset edhe mė shumė pėrsa i takon kuotimit.

Problemi i rrjetit tė famshėm shoqėror, tashmė ėshtė tė ndezė interesin e 900 milionė tė regjistruarve, ndonėse shumė prej tyre janė thjesht virtualisht, pėrderisa njė pjesė e mirė e tyre ėshtė regjistruar dhe nuk hyn prej kohėsh. Arsyeja kryesore pėrse 34% e pėrdoruesve ka reduktuar praninė nė Facebook rezulton se ėshtė pikėrisht fakti i tė bėrit tė mėrzitshėm.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 18.12.12 23:06

Gjermania kundėr “Facebook”Autoritetet gjermane pėrballen me rrjetin shoqėror “Facebook”, mbi emrin e pėrdoruesve tė kėsaj faqeje, raportoi “BBC” tė martėn.

Rrjeti shoqėror detyron pėrdoruesit e tij qė tė vendosin emrin e tyre tė vėrtetė ose tė paktėn, njė emėr standart, me emėr dhe mbiemėr, nė profilet e tyre.


Megjithatė, sipas ligjit gjerman, pėrdoruesit e internetit kanė tė drejtė tė pėrdorin nofka nė aktivitetin e tyre virtual dhe Gjermania pretendon nga rrjeti qė tė lejojė aplikimin e pseudonimeve, pėr tė respektuar ligjin vendas.

Nė kundėrpėgjigje, “Facebook” u shpreh se do tė luftojė me vendosmėri kėtė ligj dhe se mėnyra se si bėhen emėrtimet aktuale nė faqe, pėrmbush kriteret e kėrkuara nga autoritetet europiane.

Sipas rrjetit shoqėror, aplikimi i kėtij ligji dhe lejimi i pėrdoruesve qė tė fshiheshin pas pseudonimevė tė tyre, do tė ndryshonte karakterin e faqes dhe do tė inkurajonte pėrdorimin e paligjshėm tė saj, pa pasur frikė nga rrjedhojat qė mund tė vijnė si njė shkelės i identifikuar.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Odin prej 16.06.13 1:17

16.06.2013
Facebook merr 1500 kėrkesa spiunazhi nė muajFacebook ka marrė rreth 9000 apo 10000 kėrkesa pėr tė dhėnat e pėrdoruesve nga entitetet qeveritare amerikane, gjatė gjysmės sė dytė tė vitit 2012, bėn tė ditur kompania.

Firma nė fjalė, njė rrjet social gjigant nė mbarė botėn, ka thėnė se kėrkesat kishin tė bėnin me 18-19 mijė llogari pėrdoruesisht dhe mbulonin cėshtje kriminale dhe ato tė sigurisė kombėtare.

Raportet e rrjedhura nga njė ish-punonjės qeveritar, i CIA-s, gjatė kėtij muaji, kanė sugjeruar njė operacion spiunazhi elektronik shumė herė mė tė madh, nga sa ishte menduar mė parė.

Shtetet e Bashkuara kėmbėngulin se programet kanė ndihmuar tė ndalen disa sulme terroriste.

Ted Ullyot, pjesė e stafit tė Facebook, tha pėrmes njė postimi nė “blog”-un e kompanisė, se kėrkesat i pėrkisnin njė rangu tė gjerė hetimesh, pėrfshi fėmijė tė humbur, tė arratisur federalė, krime tė vogla lokale dhe kėrcėnime terroriste.

Ullyot nuk tregoi se deri nė ēfarė mase kompania plotėsoi kėrkesat amerikane, por tha se Facebook ka mbrojtur “me agresivitet” tė dhėnat e pėrdoruesve tė tyre.

“Ne kemi refuzuar vazhdimisht disa kėrkesa tė tilla tė drejtpėrdrejta, ose kemi kėrkuar nga qeveria tė ulė ndjeshėm kėrkesat e saj, ose thjesht i kemi dhėnė qeverisė shumė mė pak tė dhėna nga sa kėrkonin”, tha ai.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Odin prej 26.06.13 8:19

Njerėzit mund tė gjejnė lehtėsisht informacionet tuaja nė Facebook
Njė zhvillues i telefonėve mobil i quajtur Brandon Copley deklaroi pas njė kėrkimi se mė shumė se 2.5 milionė numra telefonėsh ishin lehtėsisht tė gjendur nė opsionin e Facebook Graph Search, ku pėrdoruesit nuk i kishin ndryshuar parametrat e sigurisė publikė tė informacioneve tė tyre.

Copley tha se ia raportoi kėrkimet rrjetit social Facebook sepse ai e konsideronte mundėsinė pėr tė gjetur informacione mbi numrat, pėr shkak tė rrjedhjes sė sigurisė.

Por rrjeti social deklaroi se kėrkimet mbi numrat e telefonit nuk janė njė problem.

Aktualisht avokatėt e kompanisė Facebook akuzojnė Copley se ka marrė informacione pa shpėrblim. Por akuzuesi u mbrojt duke u vetėquajtur si personi i cili po pėrpiqet tė ndihmojė pėrdoruesit pėr tė ruajtur tė dhėnat.

Si tė pėrdorim parametrat e sigurisė?


Facebook-u nė janar prezantoi Graph Search, duke mundėsuar qė tė dhėnat nė Facebook tė jenė nė kėrkim nga tė tjerėt, nė rastet kur informacioni publik ėshtė lehtėsisht i gjendur.

Ju mund tė kontrolloni pėr sigurinė e informacionit tuaj duke ndryshuar dhe punuar mbi parametrat e sigurisė dhe duke siguruar qė mund tė mbroni ēdo tė dhėnė tuaj.

Ekzistojnė shumė konfuzion me parametrat e sigurisė, gjithsesi mundohuni tė siguroni sa mė shumė qė tė mundeni.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 30.06.13 13:28

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 15.03.14 20:31

Facebook kritikon Obamėn pėr privatėsinėThemeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg i shprehu zhgėnjimin e tij Presidentit amerikan, Barak Obama pėr pėrgjimet e Internetit.
I cilėsuar si “Ati” i rrjetit tė parė social, Zuckerberg postoi njė mesazh nė faqen e tij, ku dukej qartė se ishte i revoltuar pėr mėnyrėn se si administrata e Barak Obama po menaxhon ēėshtjen e survejimit tė privatėsisė.

“I kam kėrkuar personalisht Obamės mė shumė transparencė, por pėr momentin ēdo reformė mė duket edhe mė e largėt. Qeveria amerikane- tha 29-vjeēari – duhet jetė kampion i Internetit dhe jo njė kėrcėnim pėr tė. Kur motorėt tanė punojnė pa u lodhur pėr tė pėrmirėsuar sigurinė- tha ai- ne mendojmė se po ju mbrojmė kundėr kriminelėve dhe jo nga qeveria jonė”.

Komentet e tij vijnė njė ditė pas raportimeve se Agjencia e Sigurisė Kombėtare, NSA, kishte imituar serverin e Facebook-ut pėr tė “infektuar” kompjuterėt qė ishin vėnė nė shėnjestėr. Pėr NSA, kėto raportime nuk janė tė sakta. Zėdhėnėsja e Shtėpisė sė Bardhė Kejtlin Hejden tha se Presidenti kishte folur me Zuckerberg-un tė mėrkurėn nė mbrėmje, pas publikimit tė raportimeve tė fundit nė media, mbi aktivitetet e fundit tė shėrbimeve sekrete tė SHBA-se. Por ajo nuk dha detaje te tjera.

Tė gjitha faktet qė lidhen me Agjencinė Kombėtare tė Sigurisė janė publikuar nga ish-nėpunėsi i saj, Edward Snowden. Sipas dokumenteve qė ai zotėron, agjencitė kishin mundėsi te hynin nė nėntė kompanitė mė tė mėdha tė teknologjisė: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, AOL, Skype, YouTube dhe Apple. Tė gjitha kompanitė e pėrmendura, mohuan tė ishin tė pėrfshira nė kėto operacione pėrgjimi.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 13.07.14 15:48

Facebook mė i mirė se FBI pėr identifikim tė fytyraveTeknologjia e falėnderon “tag”-un ku pėrmes sė cilės ju mund t’i gjeni shumė lehtė miqtė tuaj nė Facebook pėrmes fotove, dhe duke u bazuar nė kėtė, FBI ka paguar rreth njė miliard dollarė pėr tė krijuar njė sistemin tė ri i cili bėn identifikimin e fytyrave.

Testimi i dy teknologjive ėshtė bėrė nga fondacioni “Electronic Frontier” dhe zbuloi se vetėm 85 pėr qind e sistemit tė ri “NGI” qė pėrdor FBI, krahasohet me sistemin e Facebookut, i cili punon nė 97 pėr qind tė rasteve.

Sistemi i FBI-sė gaboi, kur ėshtė fjala pėr fotografitė e tė dyshuarve, nė shtatė pėrpjekje vetėm njė herė.

Nga ana tjetėr, ekspertėt ankohen se baza e tė dhėnave e Facebookut ka 250 miliardė foto, ndėrsa e FBI-sė vetėm 50 milionė.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Berti69 prej 21.07.14 14:45

Julian Assange: Facebook ėshtė njė "makinė spiunimi"

Julian Assange, themeluesi i Wikileaks rreth Facebook-ut ka thėnė:

"Kėtu kemi bazėn e tė dhėnave mė tė plota tė popullsisė sė botės, emrin e tyre, marrėdhėniet, adresėn e tyre, vendndodhjen dhe komunikimet e tyre me tė afėrmit e tyre, tė gjitha tė hapura pėr shėrbimet e inteligjencės amerikane ".
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 14.08.14 12:46

5 arsye pse duhet ta mbyllni Facebook-un

Tė gjithė personat qė janė ‘tė varur’ pas Facebook-ut, duhet ta pranojnė, Facebook-u ėshtė njė problem. Tė kesh njė adresė nė Facebook mund tė jetė njė gjė e mirė, pasi lidhesh me miqtė e tu qė ndodhen afėr dhe larg. Por nga ana tjetėr mund tė jetė tepėr e bezdisshme kur sheh postime tė tė tjerėve, jeta e tė cilėve duket me e bukur se e jotja. Kėshtu qė ne po ju japim disa arsye, qė vėrtetojnė se pėrse tė mbyllėsh njė adresė nė Facebook ėshtė njė gjė e mirė.Mė tepėr kohė pėr veten

Ideja pėr tė mbyllur Facebook-un ėshtė gjėja e duhur pėr tė bėrė. Varėsia ndaj kėtij rrjeti social, bėn qė nė ēdo kohė e nė ēdo moment tė jesh i varur pas manisė pėr tė kontrolluar mesazhet, lajmet dhe komentet. Tė mbyllėsh njė adresė nė Facebook, do tė thotė tė kesh mė tepėr kohė pėr veten dhe pėr tė tjerėt.

Shpėton nga statuset ‘e lumtura’ tė tė tjerėve

Ajo qė tek Facebook ėshtė pozitive, ėshtė mėnyra pėr tė tė kujtuar mbi ditėlindjet e shokėve dhe shoqeve apo edhe kohėn dhe datėn e aktiviteteve tė tjera me rėndėsi. Por kur ti je duke punuar, dhe dikush poston foto dhe statuse me temė pushimesh dhe qejf, kjo nuk duket gjė e mirė. Njė tjetėr arsye pse tė mbyllėsh Facebook-un ėshtė njė gjė e mirė, ėshtė se shpėton nga lajme tė tilla.

Mund tė jesh mė produktiv

Tė themi tė drejtėn, Facebook tė merr kohė shumė. Nėse e llogarisni kohėn qė mund tė shpenzoni me tė, nga mėngjesi deri nė darkė do tė habiteni. Nėse e mbyll adresėn nė Facebook do tė kesh mundėsinė qė tė jesh mė produktiv nė angazhime tė tjera, tė lexosh njė libėr ose tė stėrvitesh.

Mė tepėr i pranishėm

Kur nuk mendon se si tė pėrshkruash njė moment tėndin nė Facebook nė njė postim, gjatė kohės qė ke dalė me shokėt, mund tė pėrjetosh mė tepėr atė moment. Ideja pėr tė postuar gjithēka nė Facebook, ku ndodhesh, ēfarė po bėn etj, tė shkėput nga shijimi i momentit.

Do tė kurohesh nga varėsia pas Facebook-ut

A ka ndonjė rrugė pėr ta pėrdorur Facebook-un nė njė mėnyrė mė tė shėndetshme pėr veten? Ju duhet ta gjeni kėtė rrugė, dhe tė mos krijoni varėsi ndaj Facebook-ut.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  gjilanasi prej 14.02.15 23:32

Etja pėr tė dhėna e Facebook-ut

Facebook kėrkon sa mė shumė tė dhėna. Pėrdoruesit ose do ta pranojnė kėtė, ose do tė largohen prej tij. Pakti faustian midis gjigantėve tė internetit dhe pėrdoruesve bėhet gjithnjė e mė i qartė. mendon Matthias von Hein.

"Ti nuk je klient i koncerneve tė internetit, ti je produkti i tyre". Kėshtu ėshtė shprehur nė mėnyrė konēize pionieri i internetit Jaron Lanier. Kėtė mesazh qendror e bėn tė ditur qė nė faqen e parė libri i tij "Kujt i pėrket e ardhmja?" Nė kėtė libėr Lanier - qė vitin e kaluar mori Ēmimin e Paqes tė Tregtisė Gjermane tė Librit- analizon tendencat aktuale nė ekonominė e rrjetit. Rezultati: tendenca ecėn nė drejtim tė "Big Data", nė drejtim tė pėrgjimit total dhe shfrytėzimit tė mėtejshėm komercial. Facebooku e nxit kėtė tendencė me rregullat e reja tė biznesit.

Pėrsa i pėrket sė ardhmes: janė tregjet financiare ato qė bėjnė biznes me shpresat pėr tė ardhmen. Dhe ato e vlerėsojnė Facebook-un aktualisht me rreth 200 miliardė dollarė, 65% mė tepėr se njė vit mė parė. Bursistėt duken shumė tė bindur: Facebook-u do tė ketė njė pjesė tė rėndėsishme nė tė ardhmen. Dhe nuk mund t'i keqkuptosh pėr kėtė qė thonė: vitin e fundit, fitimi i pronarit tė rrjetit mė tė madh social ishte rreth tre miliardė dollarė: me reklama. Me reklama tė personalizuara. Tė orientuara qartė te cilėsitė vetjake tė pėrdoruesve- ashtu si i llogarisin ato algoritmet e Facebook-ut. Ato janė sekrete. Po sa mund tė mėsosh pėr njė njeri, vetėm nga klikimi qė ai i bėn butonit "Like", kėtė e publikuan nė mes tė janarit shkencėtarėt e universiteteve Stanford dhe Cambridge.


Likes zbulojnė personalitetin

Ekipi amerikano-britanik ka zhvilluar njė algoritėm, i cili pasi analizon 100 deri 150 "Likes" arrin nė informacione mė tė sakta pėr karakterin e njė njeriu se sa bashkėshorti apo bashkėshortja e atij personi. Dhe Facebook-u nuk njeh vetėm "Likes" tonat: ne postojmė lajme, fotografi, transmetojmė mesazhe, pasione, interesa. Gati 900 milionė pėrdorues kujdesen qė me pėrdorimin e pėrditshėm profilet tė jenė gjithmonė aktuale, rreth 1,4 miliardė janė njė herė nė muaj aktiv nė Facebook. Lakminė pėr tė dhėna tė Facebook-ut nuk e kėnaq dot as kjo rrjedhė e majme me informacione personale.

Tani te Facebook-u po hyjnė nė fuqi rregulla tė reja tė biznesit. E reja kryesore: nė tė ardhmen Facebook-u kėrkon tė dijė se ē'bėjnė pėrdoruesit e tij edhe jashtė Facebook-ut. Dhe Facebook-u kėrkon tė dijė edhe se ku ndodhemi ne nė njė moment nė jetėn reale. Nė fund tė fundit, njė e katėrta e pėrdoruesve i pėrdor me smartfon shėrbimet e Facebook-ut. Dhe ēfarė tjetėr mund tė sillte mė shumė sukses pėr Facebook-un se sa vėrshimi i reklamave nga firmat pėrreth vendit ku ndodhemi?


"Ha ose vdis"

Madje edhe Bundestagu u mor me rregullat e reja. Nė Komisionin Juridik deputetė dhe specialistė tė tė dhėnave e kritikuan Facebook-un pėr mėnyrėn si i pėrdor tė dhėnat e pėrdoruesve. Por nė tė kaluarėn Facebook-u e ka bėrė veshin shurdh ndaj kritikave tė tilla - njėsoj si edhe Google dhe kompani. Gjigantėt e internetit janė mėsuar qė t'i pėrcaktojnė vetė rregullat pėr botėn digjitale.

E vetmja alternativė qė i mbetet pėrdoruesit: largimi nga Facebook-u. Po kėtė do ta bėjnė shumė pak. Sa mė gjatė qė ka qenė dikush nė kėtė rrjet, sa mė shumė fotografi qė ka postuar atje, aq mė pak do tė ketė dėshirė tė largohet prej atje.

Nga Matthias von Hein.

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 16.04.15 23:29

Facebook po pėrgjon nė mėnyrė tė jashtėligjshme pėrdoruesit e internetitFacebook po pėrgjon nė mėnyrė tė jashtėligjshme pėrdoruesit e internetit, edhe nėse ata nuk kanė njė llogari nė kėtė rrjet social. Kompania po pėrdor tė dhėna gjurmuese pėr tė mbledhur informacione rreth aktivitetit tė njerėzve nė internet, kohėn qė ata vizitojnė njė uebsajt qė pėrmban njė buton tė Facebook-ut.

Ekspertėt belgė tė sigurisė pretendojnė se rrjeti social i Mark Zuckerberg po shkel ligjet evropiane tė privatėsisė, duke vendosur disa pėrmbajtje pėrgjuese nė kompjuterė pa miratimin e pėrdoruesit pėr tė regjistruar tė dhėnat e shfletimit.

Butonat e Facebook-ut gjenden nė mė shumė se 13 milionė uebsajte tė zakonshme, duke pėrfshirė kėtu ata qė kontrollohen nga qeveria dhe Shėrbimi Kombėtar i Shėndetit, dhe lejon pėrdoruesit tė “pėlqejnė” njė uebsajt, ose tė “shpėrndajnė” njė lidhje nė faqen e tyre tė Facebook-ut. Facebook ka mė shumė se dy vjet qė po i pėrgjon pėrdoruesit e internetit.

Ekspertėt mendojnė se Facebook ka vendosur pėrmbajtje pėrgjuese tek laptopėt, kompjuterėt dhe telefonat e pėrdoruesve tė internetit kur ata vizitojnė faqen facebook.com.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi