Facebook, si njė filial i CIA-s

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 07.05.09 6:15

Facebook, si njė filial i CIA-s

Le tė supozojmė se takoni njė njeri krejt tė panjohur: nė kafene, nė metro, nė njė bulevrad. Ky i panjohur ju pyet, se ku banoni, a jeni i fejuar apo i martuar, apo ēfarė bindjesh politike keni.
"E ē“ju duhet juve kjo?" - do tė pėrgjigjeshit ju, si person real.

Por pėr shumė persona qė depozitojnė profilet e tyre nė internet, njė gjė e tillė konsiderohet mė se normale, si p.sh. nė rrjetin “Facebook“.

Kthehemi 25 vjet mė pas, nė fillim tė viteve 80. Qeveria gjermane planifikoi asokohe numėrimin e popullsisė. Pėr kėtė qytetarėve iu shtruan disa pyetje personale:
Jetoni nė apartament apo nė shtėpi? Keni telefon? Ēfarė profesioni keni?

Miliona qytetarė e quajtėn njė gjė tė tillė si ndėrhyrje nė sferėn private dhe krijuan qindra iniciativa qytetare kundėr kėsaj nisme tė qeverisė.

Kėto lėvizje patėn sukses: mė 15 dhjetor 1983 Gjykata Kushteteuese Gjermane e ndaloi numėrimin e popullsisė, nė mėnyrėn se si ishte planifikuar tė kryhej ai. Gjykata e argumentoi kėtė me tė drejtėn themelore mbi privatėsinė e tė dhėnave personale: Ēdo qytetar ka tė drejtė tė vendosė vetė mbi publikimin dhe pėrdorimin e tė dhėnave personale.

A jeni beqar? Ku banoni? Ē numėr konfesioni keni?

Sot jemi nė vitin 2009: E drejta pėr privatėsinė e tė dhėnave personale vazhdon tė jetė nė fuqi. Ēdo njeri mund tė vendosė vetė se ēfarė tė dhėnash dėshiron tė publikojė. Vetėm se sot miliona njerėz nuk ruhen mė pėr tė publikuar tė dhėnat personale, pėrkundrazi, nė internet ata e bėjnė kėtė vullnetarisht, nė tė ashtuquajturat rrjete sociale ose komunitete online.

Kėto janė portale interneti, nė tė cilat kushdo mund tė paraqesė profilin e vet, me fotografi, me tipare tė karakterit dhe listėn e miqve. Nė mbarė botėn llogaritet qė nė tė tilla rrjete sociale tė jenė regjistruar njė gjysmė miliardė njerėz. Facebook-u ėshtė njėri prej mė tė mėdhenjve me 200 milionė anėtarė. Pothuajse secili prej tyre i lejon tė tjerėt qė tė kenė akses nė tė dhėnat e veta.

Ēfarė lexoni ju? Cilat janė bindjet tuaja politike? Ēfarė lloj marrėdhėnieje keni?


Nė internet qarkullon njė link pėr njė video, pėrmes sė cilės satirizohen praktikat e rrjeteve sociale si Facebook-u.

Njė folėse lexon me zė tė akullt kushtet e sipėrmarrjes Facebook-ut: "Pėrmes paraqitjes sė pėrmbajtjeve nė faqe ju i garantoni autmatikisht Facebook-ut tė drejtėn e parevokueshme, tė pėrhershme, tė transferueshme, joekskluzive, gratis dhe mbarėbotėrore pėr pėrdorimin, kopjimin, prezantimin, realizimin, riformatimin, pėrkthimin dhe pėrhapjen e pėrmbajtjeve ose pėr pėrpunimin e pėrmbajtjeve derivate, apo inkorporimin e tyre nė tė tjera pėrmbajtje dhe pėr dhėnien nėn licencė tė pėrmbajtjes paraprirėse."

Imazhet qė shoqėrojnė videon janė fabrika, nė tė cilat nga njėra anė depėrtojnė tė dhėnat e pėrdoruesve dhe nga ana tjetėr fluturojnė pėrmes oxhakut kartėmonedha simbolike dollarėsh. Mė pas filmi vendos edhe njė lidhje mes investuesve tė Facebook-ut dhe shėrbimit sekret CIA.

Teori komplotesh konspirative ose jo, fakt ėshtė qė Facebook-u mbledh sasi tė mėdha tė dhėnash.

Tė dhėna me vlerė dhe tė dhėna, ndaj tė cilave sipėrmarrja i siguron vetes tė drejta masive. Shumė ofrues tė tjerė, qė janė tė varur prej kreativitetit dhe kontributeve tė pėrdoruesve, kanė kushte tė ngjashme.

Juristėt, megjithatė, kanė dyshime, nėse delegimi kaq masiv i tė drejtave ndaj tė tretėve ėshtė i lejueshėm – tė paktėn sipas ligjit gjerman njė gjė e tillė ėshtė me pikėpyetje. Pėrdoruesit nuk e vrasin shumė mendjen pėr kėtė. Nė muajin shkurt Facebook-u donte t i ashpėrsonte kushtet e pėrdorimit.

Si reagim ndaj kėsaj pati protesta dhe Facebook-u pėrpunoi njė projekt tė dytė, pėr tė cilin pėrdoruesit duhet tė votonin deri nė fund tė prillit.
Pjesėmarrja nė votim ishte 0,3 %.


Thomas Reintjes/Vilma Filaj
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 16.03.10 14:56

Informatika - mjet i lirisė apo i kontrollit

Facebook Inc. “shkishėron” Web 2.0 Suicide MachineDuke llogaritur vetėm Facebook-un, tė ashtuquajturat jetė online e kalojnė numrin e 400 milionėve. Shifra tė tė njėjtit rend madhėsie duhen pritur edhe pėr rrjetet e tjera sociale tė pėrhapura ngado.

Pėrhapja e tillė dėshmon pėr pėrdorues qė e vlerėsojnė ēka ofrohet nga kėto rrjete sociale tė Internetit. Kur kjo “ofertė” ėshtė, nė dukje, e dlirė dhe bamirėse, nuk ka ē’pritet ndryshe.

Nėse kėsaj pune i hyhet mė thellė, tabloja ndėrron ca.

Pėrdoruesit ngjajnė mė shumė me delet qė ndjekin njėra tjetrėn, bamirėsia mbulon njė projekt tė financuar rėndshėm nga kapitalistė tė rinj e tė vjetėr.

Te ky projekt ndėrthuren nxjerrja e fitimeve nga njė marrėdhėnie e tillė si miqėsia me minimin e privacy-s sė pėrdoruesve, pėrdorimin e tyre nga bizneset e mėdha (pa miratimin e pėrdoruesit), izolimin e tyre, ekzaltimin e anės vanitoze nė ta.

Kėto dhe tė tjera hije tė Facebook Inc., pėrshkruheshin qartė nė njė artikull tė dikurshėm tė Tom Hodgkinson-it nė The Guardian.

Pėrdoruesve qė lirinė e tyre e ēmojnė mė tepėr se shėnimet pa gramatikė dhe fotot zbavitėse, iu shfaqet kėshtu njė tjetėr tablo.

Pėr ata qė nuk pajtoheshin e nuk pajtohen mė me kėtė trajtim, Web 2.0 Suicide Machine ofron (ofronte?) njė mėnyrė tė veēantė tė mbylljes sė llogarisė nė njė nga rrjetet e mirėnjohura Facebook, MySpace, LinkedIn dhe Twitter. Asgjė mė shumė se:

Ēlirojini shokėt tuaj tė rinj me njė vetėvrasje Web2.0!

Kjo makinė ju lejon tė fshini krejt profilet tuaj nė rrjete sociale qė ju pijnė energjitė, tė asgjėsoni miqtė tuaj virtualė tė rremė dhe tė ndaheni plotėsisht me alter ego-n tuaj Web2.0. Makina ėshtė thjesht njė metaforė pėr site-in web qė strehohet nga moddr_ ; barku i bishės ku mbahen programthet pėr vetėvrasje web2.0.

Mirėpo tė zotėt e Facebook-ut janė kundėr njė procedimi tė tillė. Edhe pse llogaria ime nė njė rrjet shoqėror ėshtė e imja. Dhe duhet tė jem i lirė tė mbyll plotėsisht dhe pa asnjė gjurmė llogarinė time nė njė rrjet shoqėror nė Internet. Apo jo? Sipas avokatėve tė Facebook Inc., jo. Nė njė kėrkesė tė tyre, bėrė mė 6 Janar tė 2010, kėrkohej mbyllja e menjėhershme e site-it!!!

Web 2.0 Suicide Machine ėshtė deri mė sot online. Por Facebook Inc. ka vendosur tė mbyllė grupin WORM nė Facebook, pra grupin e prodhuesve tė Web 2.0 Suicide Machine. Dhe ka kėrcėnuar qė nėse site-i nuk e heq Facebook-un nga objektet e tij, atėherė do tė ndėrmerren hapa tė tjerė ligjorė. Nė pusullėn e tyre para “vetėvrasjes” thuhet:

Ideja pas Web 2.0 Suicide Machine ishte tė krijohej mundėsia pėr t’u ‘ēmiqėsuar’ nė mėnyrė tė automatizuar dhe pėr t’i bėrė pėrdoruesit e rrjeteve shoqėrore tė ndėrgjegjshėm qė ata duhet tė jenė pėrherė nė kontroll tė tė dhėnave tė tyre. Facebook-u nuk ka pėr ta lejuar kėtė kontroll dhe as nuk ka dėshirė tė hyjė nė kėtė debat. Pėr ne kjo ka mbaruar dhe nuk na mbetet zgjedhje tjetėr veē tė kryejmė vetė ne vetėvrasje online.

‘Shkishėrimi’ ilustron faktin qė liria mbi tė dhėnat dhe neutraliteti nė rrjet pėr pėrdoruesit janė thjesht njė iluzion nė mjaft nga rrjetet sociale nė Internet. Njerėzve jo vetėm qė nuk ju lejohet tė ēmiqėsohen (nė njė mėnyrė tė automatizuar), por shoqėritė kanė edhe pushtetin tė pėrzėnė pėrdoruesa qė atyre nuk u pėlqejnė. Facebook-u tregon qė njė pėrdorues ka aq tė drejta sa lejon Facebook-u.

Krejt tė drejtat i ka nė dorė Facebook-u. WORM-i nuk dėshiron tė jetojė njė botė tė tillė 2.0. E kjo ėshtė arsyeja qė u themi lamtumirė tėrė miqve tanė. Ju urojmė gjithė tė mirat.

Pa kurora, pa fjalime.

Deri nė kėtė ēast Web 2.0 Suicide Machine u pėrdor 3109 herė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 18.03.10 11:26

Ja nje deshmi qe FBI e perdor Facebook, MySpace , ku pėrdor profile tė rreme nė rrjetet sociale pėr tė kėrkuar dikė ku shume lehte i gjene edhe te gjitha relacionet e tyre.

http://content.usatoday.com/communities/ondeadline/post/2010/03/fbi-uses-phony-profiles-on-social-networks-to-gather-information-on-suspects/1
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 18.03.10 15:54

Anonimitet ne facebook nuk ka.Disa mendojne se duke u futur me pseudonim nuk do te njihen.Por eshte gabim.

Perse?
Sepse 80% e te dhenave qe ju perkasin juve nuk jane ne profilin e tuaj por ne profilin e miqeve.

Perevc kesaj ekzistojne mjete qe mbledhin te dhena mes rrjeteve te ndryshme sociale, qe jane te afta te gjejne pseudonimin tuaja diku dhe te njohin gjetiu emrin tuaj te vertete.Mjete per analiza te webfaqeve.

Sot nuk eshte e lehte te ruash anonimitetin ne internet, edhe nese jeni i kujdesshem.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Odin prej 19.03.10 12:45

Interneti dhe facebook kane nje dallim te madh mes vete.

Interneti ėshtė njė mjet. Facebook ėshtė njė markė tregtare dhe nė shėrbim tė njė ideologjie shumė precize qė e pėrdorur kėtė mjet.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 31.03.10 13:17

Themelimi i Facebook-ut, njė histori plot me intrigaGazeta e njohur “Independent” nė njė speciale shkruan tė gjitha prapaskenat pėr krijimin e rrjetit social mė tė madh botėror

Nisi me njė mesazh nė postėn elektronike nė dy tė mėngjesit. Njė student i Harvardit i shkroi skenaristit, Ben Mezrich, i cili ishte akoma duke shijuar fytet e suksesit tė librit “Bringing down the house”, pėr t’i treguar pėr mikun e tij, Eduardo Saverin. Njė shok, tha ai, i cili kishte ndihmuar nė themelimin e “Facebook” me Mark Zuckerberg. Por ai ishte dikur qė nuk i ishte dėgjuar emri ndonjėherė.

“U intrigova dhe nisėm tė shoqėrohesha me atė dhe mikun e tij, i cili ishte flakur nga ‘Facebook-u’. Mė pėlqeu shumė drama dhe shpejtėsia me tė cilėn u kishte ndodhur dy miqve tė ngushtė qė tashmė s’ishin mė tė tillė”, thotė Mezrich.

Nėse motivi i mesazhit ishte drejtėsia pėr miku ne tij Saverin – shansi pėr t’i treguar botės se si ishte mashtruar dhe si i ishte marrė pjesa e tij e kompanisė nga dikush qė konsideronte shok – sigurisht qė ka ndodhur shumė mė shpejt se ai mund ta imagjinonte.

Njė film i quajtur “The social network (Rrjeti social)” ka filluar filmimet nė konviktin e universitetit Harvard, vetėm disa muaj pas publikimit tė librit tė Mezrich “Miliarderėt e rastėsishėm: Seks, para, tradhti dhe themelimi i Facebook”.

Nė fillim tė kėtij viti u njoftua se Aaron Sorkin, krijuesi i “West Wing”, do shkruante skenarin. Mė vonė, nė qershor u njoftua se David Fincher – regjisori i filmit “The curious case of Benjamin Button” – do e drejtonte. Nė shtator u konfirmua se aktori amerikan, Jesse Eisenberg do interpretojė rolin e Mark Zuckerberg sė bashku me aktorin britanik Andrew Garfield si Saverin dhe Justin Timberlake si Sean Parker, djali i “Silicon Valley” qe kishte krijuar “Napster” dhe qė ndihmoi nė ēarjen mes dy ish-miqve. Kevin Spacey ėshtė producent.

Pėr tė pėrshpejtuar produksionin e filmit, libri dhe skenari u shkruan nė tė njėjtėn kohė. “Aaron Sorkin po adaptonte librin teksa unė e shkruaja. Ne ishim nė njė dhomė hoteli nė Boston dhe ai shikonte shėnimet dhe kapitujt e librit. Aaron Sorkin ėshtė njė perėndi i tė shkruarit”, thote Mezrich. Mjafton tė futesh nė Facebook, tė shkruan Aaron Sorkin dhe shfaqen grupet e shumta nė nder tė Aaron Sorkin.

Por grupi qė ka mė shumė fansa ėshtė krijuar nga vete personi, “Aaron Sorkin & The Facebook movie”. “Mirėsevini , unė jam Aaron Sorkin. Kam rėnė dakord tė shkruaj njė film mbi krijimin e Facebook. Mendova se hapi i mirė pėr t’u pėrgatitur pėr kėtė ėshtė tė zbuloj se ēfarė ėshtė Facebook, ndaj krijova kėtė faqe”, thuhet aty. Krijimi i kėtij grupi krijoi lajm, askush nuk e dinte nė atė kohė qė po behej njė film pėr Facebook-un dhe u desh qė producentėt ta konfirmojnė kėtė.

Deri mė sot janė krijuar mė shumė se 150 faqe historitė e publikut mbi Facebook-un, edhe pse vetė disa ia kanė dalė mbanė tė futen nė skenarin final, i cili ėshtė mė i fokusuar nė krijimin e tij sesa nė tė si njė mjet pėr pėrdorim tė pėrgjithshėm.

Ėshtė e ndershme tė thuhet se skena, ku Saverin shahet nga e dashura e tij pėr statusin nė Facebook qė ėshtė “single (beqar) ėshtė njė prej tyre. As libri dhe as skenari nuk e nxjerr mirė Zuckerberg. Nė tė dy ai ėshtė njė lloj i paafti pėr tė qenė njeri social nė Harvard, i cili nuk mund tė lidhė njė fjali bashkė.

“Facebook ishte njė shtrirje e dashurisė sė vetme tė botės sė Markut – kompjuterit”, thotė Mezrich nė libėr. Ai duket se pranonte detyra programimi nga dy studentė popullorė dhe tė privilegjuar nė Harvard pėr njė projekt shumė tė ngjashėm me Facebook, duke mos bėrė asgjė pėr to pėr tė krijuar mė pas Facebook.

Nė tė gjitha rastet, arsyeja e krijimit tė Facebook-ut ishte pėr tė gjetur femra: njė mėnyrė pėr Markun qė tė tejkalonte “klubet finale” tė elitės sė Harvardit, tė cilave s’u afroheshe dot.

Edhe nė libėr edhe nė skenar, ai i bėn tė gjitha me mikun e tij tė vėrtetė Eduardo, pėrpara se ta tradhtonte. Por skenari i Sorkin shkon pėrtej kėsaj. Nė faqen e parė shėnimet e tij e pėrshkruan Zuckerberg-un si njė “19-vjeēar i ėmbėl, tek i cili mungesa e karakteristikave fizike maskon njė zemėrim shumė tė komplikuar dhe tė rrezikshėm”.

Ai hapet me njė skenė, nė tė cilėn Zuckerberg po flet me tė dashurėn e tij. Por ajo e lė shumė shpejt duke i thėnė: “Ti do bėhesh i suksesshėm dhe i pasur. Por do e kalosh gjithė jetėn duke menduar se vajzat nuk tė pėlqejnė sepse je njė tip qė merr vesh vetėm nga kompjuterat. Por dua tė dish qė kjo nuk ėshtė e vėrtetė.

Ato nuk do tė tė pėlqejnė sepse je njė hajvan”. Por si ndjehet Sorkin mbi dramatizimin e ngjarjeve qė kanė ndodhur jo shumė kohė mė parė, duke ditur se ato kanė njė impakt real nė jetėn e njerėzve qė ai portretizon? “Kjo ėshtė njė pyetje e vėshtirė”, thotė Sorkin. “Unė nuk jam gazetar.

Pėrgjegjėsia ime s’ėshtė tė them tė vėrtetėn. Arti nuk ėshtė pėr atė qė ka ndodhur. Nga ana tjetėr unė ndjej pėrgjegjėsinė pėr tė mos shkatėrruar jetėn e njerėzve thjesht pėr hir tė suksesit. Ėshtė thjesht ēėshtje gjykimi”.

Facebook

Nisur si njė uebsit i ndėrtuar nga njė student si mėnyrė pėr tė kontaktuar shokėt e tij, por qė u kthye nė fenomen global dhe biznes miliona-dollarėsh, ka mbushur tani rreth pesė vjet.

Rreth 15 milion anėtarė nė ditė ndryshojnė statusin e tyre nė Facebook. Mark Zuckerberg ishte 19 vjeē kur nisi “Facebook” nga dhoma e konviktit te Harvard. Brėnda 24 orėsh 1000 veta nga shkolla e tij ishin regjistruar, dhe pas njė muaji gjysma e shkollės kishte profil nė “Facebook”. Sot pas 5 vjetėsh uebsiti ka 150 milion anėtarė nė tė gjithė botėn dhe Zuckerberg, ėshtė miliarderi mė i ri nė botė — me njė pasuri prej rreth 1.5 miliardė dollarė.

Zuckerberg krijoi njė rrjet social qė jo vetėm pasqyron jetėn e njė personi por qė edhe e zgjeron atė. Fenomeni “Facebook” ėshtė pėrqafuar edhe nga politikanėt dhe edhe njerėz tė artit. Ēdo dite 15 milionė anėtarė ndryshojnė statusin nė Facebook”, dhe 850 milion foto shtohen ēdo muaj.

Mesatarja e miqve tė njė anėtari ėshtė 120. Nė fillim, njerėzit ishin pak tė shqetėsuar pėr tė treguar identitetin e tyre nė internet, por tani njė pjesė tregojnė detaje nga mė tė ndryshme tė jetės sė tyre. Megjithėse me njė vlerė prej 15 miliardė dollarėsh “Facebook” i duhet tė punojė shumė pėr t’iu pėrshtatur teknologjisė dhe pėr tė pasur fitime financiare.

Paqja mes Saverin dhe Zuckerberg

Pas disa vitesh marrėdhėnies tė ngrira dhe problemeve pėr para mes bashkėthemeluesve tė Facebook, Mark Zuckerberg vendosi nė janar t’i njihte meritat mikut tij tė Facebook-ut? Pse tani? Mbase kjo pėr shkak tė librit qė do rrėfejė gjithēka mbi krijimin e rrjetit social dhe mėnyrės sesi Zuckerberg e nxori atė jashtė loje.

Tė dhėnat mbi mėnyrėn sesi ka pėrfunduar zėnka mes tė dyve gjenden shumė kollaj: Saverin ėsht tashmė i regjistruar si themelues i kompanisė nė faqen zyrtare tė Facebook-ut. Kjo ėshtė arsye shumė e fortė qė Zuckerberg tė bėjė paqe me Saverin, duke pasur parasysh librin dhe filmin qė pritet tė kenė njė sukses me pėrmasa tė jashtėzakonshme shumė shpejt.

Kjo, sepse mendohet se nėse Saverin ka rėnė dakord tė bėjė paqe me Zuckerberg atėherė ai mund tė mos ketė dėshirė tė bashkėpunojė me Mezrich. Por tashmė filmi ėshtė nė proces pune e sipėr e pritet ė dalė shumė shpejt.

Gjithsesi, do jetė mjaft e sikletshme pėr tė dy tė dalė edhe nga libri edhe nga filmi se ata e kanė krijuar rrjetin social thjesht pėr tė njohur femra.

Si student i Harvardit, Mark Zuckerberg krijoi uebsajtin social “Facebook”, njė uebsajt tejet popullor mes studentėve nė mbarė botėn. Atė e krijoi me kolegė studentė, njohės tė mirė tė shkencės sė kompjuterit dhe me shokėt e dhomės. Zuckerberg shėrben si president i kompanisė “Facebook”. Ai ka qenė vazhdimisht nė qendėr tė kundėrthėnieve pėr prejardhjen e biznesit dhe tė pasurisė sė tij.

Revista amerikane “Time” e renditi Zuckerberg si njė nga njerėzit mė me ndikim tė botės tė vitit 2008. Zuckerberg pėrfshihej nė kategorinė Shkencėtarė dhe Mendimtarė. Zuckerberg u rrit nė Dobbs Ferry, Nju Jork, nga prindėrit e tij hebrej, Edward dhe Karen Zuckerberg. Babai i tij Edward ėshtė dentist nė Dobbs Ferry, dhe mamaja e tij ėshtė mjeke.

Ai filloi programimin nė kompjuter kur ishte nė shkollėn e mesme. Zuckerberg fillimisht kėnaqej me zhvillimin e programeve kompjuterike, sidomos ato pėr komunikim dhe ato pėr lojėra. Kur vazhdonte Philips Exter Acadeym, ai ndėrtoi njė program pėr t’i ndihmuar punonjėsit nė zyrėn e babait tė tij qė tė komunikojnė; ai gjithashtu ndėrtoi njė version tė lojės Risk, dhe njė program muzike tė quajtur Synapse i cili pėrdorte inteligjencėn artificiale pėr tė mėsuar zakonet e dėgjimit tek pėrdoruesi i programit.

Kompanitė Microsoft dhe AOL u pėrpoqėn tė blejnė Synapse dhe pėr ta marrė nė punė Zuckerberg, por ai vendosi mė mirė t’i vazhdojė studimet nė Universitetin e Harvardit.

Mark Zuckerberg dhe platforma “Facebook”

Nė shtator 2006, “Facebook” krijoi “News Feed”, njė produkt pėr tė treguar se ēfarė janė duke bėrė miqtė e tu nė uebsajt. Zuckerberg u krikua nw atw kohw, teksa disa e shikonin “News Feed” si tė panevojshėm dhe si njė mekanizėm pėr i tė biseduarit kibernetik.

Platforma

Mė 24 maj 2007, Zuckerberg shpalli njė “Facebook Platform”, njė platformw zhvillimi pėr programuesit qė tė krijojnė aplikime sociale brenda “Facebook”. Kjo shpallje ngjalli njė interesim tė madh pėr bashkėsinė e zhvilluesve programorė. Brenda javėsh, shumė aplikime u ndėrtuan dhe disa kishin tashmė miliona pėrdorues.

Sot janė mė shumė se 400 000 zhvillues programorė nė mbarė botėn qė ndėrtojnė aplikime pėr “Facebook Platform”. Vetėm mė 23 korrik 2008, Zuckerberg shpalli “Facebook Connect”, njė version tė “Facebook Platform” pėr ndėrtimin e aplikimeve sociale nė faqe tw tjera tė tjera.

Facebook Beacon

Mė 6 nėntor 2007, Zuckerberg shpalli njė sistem tjetėr reklamues social, qė u pa si njė ngjarje nė Los Anxhelos. Njė pjesė e programit tė ri, quajtur “Beacon”, ua bėnte tė mundur njerėzve tė ndajnė informacion me miqtė e tyre tė “Facebook” bazuar njė veprimtaritė e tyre qėmtuese nė uebsajte tė tjera. Njė shitės eBay, pėr shembull, mund tė bėjė qė miqtė automatikisht tė vėnė nė shitje nėpėrmjet “Facebook”, sistemit “news feed”, gjithēka qė ata duan tė shesin.

Programi pati shqetėsime tė mėdha tė privatėsisė nga ana e grupeve qė merren me mbrojtjen e jetės private tė qytetarėve, por edhe nga individė pėrdorues.

Zuckerberg dhe “Facebook” nuk arritėn t’i pėrgjigjen shpejt kėtij shqetėsimi, dhe mė 5 dhjetor 2007 Zuckerberg mė nė fund shkroi njė blog post nė “Facebook”, ku merrte pėrgjegjėsinė pėr ēėshtjet me programin “Beacon” dhe ku iu ofronte njė mėnyrė mė tė lehtė pėrdoruesve pėr tė pėrfituar nga shėrbimet.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  soni prej 04.04.10 21:00

zattoo shkruajti:Anonimitet ne facebook nuk ka.Disa mendojne se duke u futur me pseudonim nuk do te njihen.Por eshte gabim.

Perse?
Sepse 80% e te dhenave qe ju perkasin juve nuk jane ne profilin e tuaj por ne profilin e miqeve.

Perevc kesaj ekzistojne mjete qe mbledhin te dhena mes rrjeteve te ndryshme sociale, qe jane te afta te gjejne pseudonimin tuaja diku dhe te njohin gjetiu emrin tuaj te vertete.Mjete per analiza te webfaqeve.

Sot nuk eshte e lehte te ruash anonimitetin ne internet, edhe nese jeni i kujdesshem.

po ata qe jane hackera? muna ta ruash privatesine por duhet te jesh i kujdesshem.facebook se shpejti do te marr nji pamje tjeter.
avatar
soni

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Elizza prej 28.05.10 12:28

Ja 7 arsyet pėr tė hequr dorė nga Facebook


Themeluesi Mark Zuckerberg ka kėrkuar ndjesė pėr politikėn e privatėsisė nė Facebook. Nė njė artikull nė "Washington Post", ai ka pranuar se janė bėrė shumė gabime.Heqja dorė nga Facebook ėshtė bėrė njėsoj si tė vendosėsh tė lėsh duhanin. Sipas njė levizjeje kundėr Facebook tė quajtur 'QuitFacebookDay.com', nė 31 maj ėshtė caktuar data pėr t'u larguar nga Facebook dhe tė gjithė ata qė do tė pranojnė kėtė iniciativė do tė shfaqin hapur kundėrshtinė e tyre pėr mėnyrėn se si pėrhapen dhe trajtohen tė dhėnat e tyre personale. Ndėrkohė themeluesi Mark Zuckerberg ka kėrkuar ndjesė pėr politikėn e privatėsisė nė Facebook. Nė njė artikull nė "Washington Post", Zuckerberg ka pranuar se janė bėrė shumė gabime. Por ndėrkohė, iniciatorėt e vendimit pėr tė braktisur Facebook mė 31 maj kanė bėrė edhe listėn me 7 arsyet se pse duhet marrė njė vendim i tillė:

1) Privatėsia nuk ėshtė trajtuar si ēėshtje me seriozitet nga Facebook, pasi u kalua nga rezervimi pėr tė dhėnat personale, te ekstremi tjetėr i publikimit tė hapur nė rang botėror

2)Tė gjithė materialet e hedhura nga neve nė Facebook, tashmė nuk janė pronė e jona...

3) Komentet qė lihen tek fotot, videot apo postimet, mund tė lexohen nga shumėkush, duke krijuar hapėsira pėr keqkuptime te personat e tretė

4) Pėr lidhjen e krijuar me Facebook, tė gjithė motorėt e kėrkimit si “Google” dinė shumė gjėra rreth nesh, pa pasur nevojėn e asnjė regjistrimi

5) Ekziston mundėsia tė tradhtohemi edhe nga miqtė tanė, tė cilėt mund tė shohin, marrin dhe pėrvetėsojnė tė dhėnat tona

6) Nė Facebook mund te memorizohen tė dhėnat e pagesave apo transaksioneve qė kryhen nė faqe.

7) Edhe nėse keni vendosim tė largohemi, e kemi tė vėshtirė ta bėjmė totalisht sepse disa tė dhėna, foto apo video tė ndara me miqtė tanė, jo vetėm do tė jenė ende nė qarkullim, por edhe ka rrezik tė qėndrojnė tė memorizuara ne “web”
/ikub/
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  3lisa prej 03.06.10 20:32

nuk eshte ndonje cudi, ne fund te fundit gjithe ai informacion memorizohet diku....Nese dikujt qe i eshte dhene fuqia supreme mbi informacionet tona personale, eshte bere me vullnetin tone te plote... ose perafersisht te plote sepse per cdo aplikacion te kerkohet leje per te vazhduar me tej duke u paralajmeruar per pasojat.... Fcb eshte nje menyre virtuale per te qene prane shoqerise por papritur merr prioritet mbi ate fizike...Ky eshte nje rrezik social... Kthehet ne nje ritual te perditshem te njeriut.....
Por sidoqofte eshte si puna e duhanit qe sado qe ne pakete shkruhet "Duhani demton rende shendetin" duhanpiresit nxiten akoma me shume per te mos e lene....Eshte natyra paradoksale dhe komplekse e njeriut....
avatar
3lisa

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kujdes nga virusi i Facebook-ut!

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 19:23

Ne Facebook eshte paraqitur virusi i emeruar "Koobface" i cili kercenon qe me ane te shkembimit te porosive te rrezikoj kompjuteret e 120 milione perdoruesve te ketij sherbimi.
Qellimi baze i virusit i cili e ka perfshire kete faqe te popullarizuar te internetit per rrjetezim shoqeror eshte mbledhja e informacioneve sie jane numrat e kartelave bankare te perdoruesve.

"Disa viruse kane tentuar te shfrytezojne Facebookun ne menyre te ngjashme per tu perhapur tutje", ka deklaruar zedhenesi i Facebook-ut Barry Schnit per agjencine e lajmeve Reuters, por, sie ka pohuar ai, "eshte nje perqindje shume e vogel e perdoruesve te cilet jane infektuar".

Koobface shperndahet me dergimin e porosive tek miqte me ane te kompjuterit i cili veeme eshte infektuar me virus. Porosite e tilla zakonisht ne titull kane "You look just awesome in this new movie", dhe gjera te ngjashme, dhe me pas nga pranuesit e porosise kerkon te shkarkojne perditesimin e supozuar te flash playerit nga Adobe Systems Inc.

Nese kjo behet, virusi i shkarkuar i dergon ata ne faqet e infektuara kur tentojne tei qasen faqeve si Google, Yahoo, MSN e Live.com, raportojne hulumtuesit e programit kunder viruseve McAfee. Ata qysh te merkuren ua kane terhequr vemendjen perdoruesve se Koobface eshte duke u sjelle neper Facebook, dhe te kane kujdes se efare po ruajne ne kompjuterin e tyre.

Nga Facebook rekomandojne fshehjen e te dhenave personale nga perdoruesit te cilet nuk kane llogari te hapur ne kete faqe. Gjithashtu, keshillohet fshirja e e-mailave te cilet jane te infektuar, e madje eshte vendosur edhe udhezimi se si te pastrohen kompjuteret e infektuar
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung fikro

Mesazh  cObRa prej 28.06.10 20:45

Po si mund te fshihet ky virus kur vie ne kompjuter dhe si futet ai virus ne kompjuter nga faceboooki te lutem ma shpjego...
avatar
cObRa

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Fikrro prej 28.06.10 20:49

Nuk fshihet thjesht bllokon pc tende,kujdesuni mire dhe lexojeni me vemendje tekstin.Te pershendes cobra.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

aha

Mesazh  cObRa prej 29.06.10 14:38

flm per infon fikro do e kem parasysh kete....gjithsesi
avatar
cObRa

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Elizza prej 30.06.10 19:35

Fshirja e llogarisė sė Facebook-ut pėrgjithmonė!


Facebook-u e bėn tė lehtė pėr pėrdoruesit ēaktivizimin e llogarisė sė tyre, por kjo nuk do t'i shpėtoj tė gjitha tė dhėnat personale tė pėrdoruesit. Edhe pas ēaktivizimit tė llogarisė tė dhėnat ende ruhen nė serverat e Facebook-ut, ku pėrfshihen, fotot, listat e miqve dhe informacionet e tjera personale. Nėse doni qė vėrtetė ta lini Facebook-un e tė mos ktheheni pėrsėri, juve do t’ju duhet qė llogaria juaj tė fshihet pėrgjithmonė. Ndiqni kėta hapa pėr tė fshirė ēdo gjurmė tė ekzistencės sė profilit tuaj nga faqja e kėtij rrjeti shoqėror.


Udhėzimet:

1. Fshini ēdo gjė nga profili juaj. Fshini fotot tuaja, largoni miqtė nga lista e miqve, fshini komentet qė ju keni lėnė pėr tė tjerėt dhe largohuni nga ēdo rrjet shoqėror apo grupe qė jeni bashkuar. Sigurohuni qė tė ruani ndryshimet e profilit tuaj nė mėnyrė qė faqja e Profilit tuaj tė jetė praktikisht bosh.

2. Dėrgo njė e-mail tek privacy@facebook.com dhe kėrkoni qė ata tė fshijnė llogarinė tuaj. Dėrgoni nga e-maili juaj dhe te subjekti shkruani: "Delete my account". Ta bėni tė qartė se ju doni qė llogaria juaj tė fshihet e jo vetėm tė ēaktivizohet.

3. Prisni tė merrni njė pėrgjigje me e-mail nga Facebook-u pėr tė konfirmuar se llogaria juaj ėshtė fshirė pėrgjithmonė. Kjo merrė disa ditė.

4. Nėse pėrgjigjėja nuk kthehet brenda njė jave, dėrgoni e-mail pėrsėri. Provoni nė tė njėjtėn adresė si nė hapin e 2-tė, si edhe support@facebook.com dhe info@facebook.com.

5. Pėrpiquni tė hyni nė llogarine tuaj sapo ju tė merrni njė email nga Facebook-u. Nėse nuk jeni nė gjendje tė kyēeni dhe nuk merrni njė mesazh qė ju kėrkon tė riaktivizoni llogarinė tuaj, atėherė llogaria juaj ėshtė fshirė pėrgjithmonė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung elizza

Mesazh  cObRa prej 03.07.10 12:01

po si mund te behet ne facebook qe te mos munden ti vjedhin fotot askush....si behet ajo....sepse shum veta i m,arrin foto dhe me pas bejn shantazhe me to i hedhin ne yutube etj.......please nese mundesh te ma sqarosh


Edituar pėr herė tė fundit nga cObRa nė 03.07.10 12:20, edituar 1 herė gjithsej
avatar
cObRa

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ufo prej 03.07.10 12:14

Elizė.. pls , na ndihmo tė lutem ..
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Elizza prej 03.07.10 15:06

Tė gjitha metodat e dizajnuara pėr tė mbrojtur fotot nė ēfaredo faqeje interneti - bien poshte pėr njė person me aftėsi teknike.
Dhe mbrojtja e tyre s'mund tė bėhet nėse njė foto apo shkrim shihet nga dikush!

Pėr Facebook: Mund ta rregulloni te privatėsia qė fotot tuaja tė shihen vetėm nga shokėt ose vetėm nga disa shokė tė cilėt ju zgjedhni:

- Nė anėn e djathtė e keni Account (Llogaria juaj)
- Zgjedhni opsionin pėr rregullimin e privatėsisė dhe vendosni se kush mund t'i shoh fotot tuaja, shėnimet, tė dhėnat.....
- Rregullo tė dhėnat.

photos optionsTe opcioni Customize (pėrshtat), mund tė zgjedhni shokėt qė cilėt mund tė kenė qasje nė foto apo tė dhėna tjera.

options photos
Realisht nuk ka ndonjė mėnyrė tjetėr pėr ta penguar kopjimin e fotove.
Askėnd s'mund ta ndalėsh tė mos bėj Print e tė qes njė foto nė Paint!!!
Mbrojtja mė e mirė ėshtė tė mos shihen!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  cObRa prej 03.07.10 16:10

Ok gjithsesi te faleminderit shume.....eshte metode me e mire ti fshish krejt fotot se sot smund te kesh besim as tek shoku me i ngushte, flm shume elizza.
avatar
cObRa

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  ajnshtajni prej 07.07.10 11:07

Informacionet qe fshihen ku shkojne? cfare ndodh me to?

ajnshtajni

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  gjilanasi prej 29.07.10 18:02

Detajet e 100 milion anėtarėve tė Facebook janė publikuar online?

Detajet personale tė 100 milionė pėrdoruesve tė Facebook janė mbledhur dhe janė botuar nė internet nė njė skedar i cili mund tė shkarkohet, qė do tė thotė se ata tani nuk do tė jetė nė gjendje ta mbajnė llogarinė e tyre private, dhe larg qasjes sė publikut.

Megjithatė, Facebook minimizoi ēėshtjen, duke thėnė se asnjė nga tė dhėnat personale tė pėrdoruesve nuk ishte komprometuar. Informacioni ishte postuar nga Ron Bowes, njė konsulent i sigurisė online, nė faqen e internetit Pirate Bay.

Bowes e ka pėrdorur kodin pėr tė skanuar profilet e 500 milion anėtarėve tė Facebook. Dokumenti i nxjerr nga Bowes, i cili u lejon njerėzve tė kryejnė kėrkime tė llojeve tė ndryshme brenda kėtij rrjeti social, ėshtė shkarkuar nga mė shumė se 2.400 njerėz nė mbarė botėn.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  gjilanasi prej 29.07.10 18:11

Kujdes me postimet nė Facebook ose Twitter

Shėrbimet online siē ėshtė Twitter ose Facebook krijojnė hapėsira shoqėrore tė cilat inkurajojnė jo-formalitetin, reagim tė shpejtė dhe llojin e komunikimit i cili ndodh mes miqve, nė kontekst tė privatėsisė dhe lirisė personale, siē ėshtė rruga, njė pub ose njė kateteri e zakonshme.

Megjithatė, pėrdoruesit duhet tė jenė tė kujdesshėm kur pėrdorin rrjetet sociale si Twitter ose Facebook nė vendet publike, pavarėsisht nga fakti se shumė shėrbime lėshojnė komente tė cilat bėhen tė dukshme pėr njė numėr tė madh tė njerėzve.

Pėr mė tepėr, ekziston edhe mundėsia qė me pėrdorimin e kėtyre shėrbimeve nė vende publike, ju tė postoni ndonjė status ose informatė qė ju nuk e dėshironi, ose ndoshta tė publikoni informacione personale pėr ju qė mund tė arrijnė tek njerėz tė cilėt dėshirojnė tė bėjnė diēka qė juve ju lėndon.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  gjilanasi prej 04.08.10 14:19

Facebook dhe sekretet e biznesit

Muajve tė fundit janė ngritur shumė debate rreth asaj se sa shumė i pėrdorin punėtorėt e korporatave tė ndryshme rrjetet sociale nė internet, e posaēėrisht – Facebook’un.

Janė tri probleme qė i shqetėsojnė autoritetet e ndryshme nė korporata, lidhur me kėtė dukuri. Sigurisht se ēėshtja e parė pėr tė cilėn ata brengosen, janė tė dhėnat sekrete tė cilat janė tė ndjeshme pėr kompanitė.

Prej fillimit tė pėrdorimit tė internetit, ėshtė llogaritur se bashkė me lehtėsimet qė i njėjti i sjell nė komunikim, interneti bart edhe rrezikun pėr keqpėrdorim, ose shpėrndarje tė informatave nga punėtorėt brenda njė kompanie tė caktuar.

Ajo qė ėshtė edhe mė shqetėsuese pėr menaxhmentet e korporatave ėshtė shpėrndarja e pa-autorizuar e informatave sekrete, e cila gjė ėshtė vėshtirė pėr tu kontrolluar.

Njė problem tjetėr qė vjen me pėrdorimin e rrjeteve sociale ėshtė edhe identiteti i kompanisė i cili mund tė dėmtohet shumė lehtė nga ēdo postim i gabuar nė internet, madje edhe pse kjo shumicėn e kohės bėhet nga konkurrentėt ose njerėzit qė kanė qėllime tė caktuara nė kompani.

Problemi i fundit, por jo pėr nga rėndėsia ėshtė edhe ulja e produktivitetit tė punėtorėve brenda korporatave apo kompanive tė ndryshme nėpėr botė
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 01.09.10 1:13

Perfundim tragjik

Kjo eshte nje video per te sensibilizuar vajzat qe mos te vendosin te dhenat e tyre personale ne facebook....mos perfundoni si kjo vajze ne video!
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Equinox prej 11.10.10 1:54

Facebook – Lufta pėr PrivatėsiDisa ditė pasi e shikova The Social Network, filmin e ri pėr Facebook, i vizitova dy zyrtarė tė lartė nė selinė e Facebook’ut, nė Palo Alto, shumė afėr kampusit tė Stanford’it.

"Ju pėlqeu filmi?", pyeta, duke e ditur se Facebook e kishte dėrguar stafin me autobus pėr ta parė filmin nė ditėn e lansimit. "Shumė i thatė dhe paksa i ngadalshėm", tha njėri. "I mėrzitshėm", u shpreh tjetri. Seē ma kujtuan linjėn e tyre zyrtare. Kompania Facebook thotė se filmi pėr Facebook’un ėshtė... i mėrzitshėm.

Mos iu besoni. The Social Network ėshtė buēitės dhe definitivisht ia vlen tė shihet. Por, mos mendoni se ky ėshtė njė film serioz pėr rrjetat sociale, internetin dhe mundėsitė pėr tė mirėn dhe tė keqen qė krijohen prej tyre. Ky ėshtė argėtim qė ka tė bėjė me Harvard’in, avokatėt amerikanė dhe tė qenit 19 vjeēar – nė njė version tė ekzagjeruar dhe gazmor.

Filmi nuk ėshtė real. Tė gjithė studentėt e Harvardit shprehen me fjali tė shkurtra e brilante, si tė ishin Woody Allen’a. Ata nuk pėrdorin pauza tė llojit: “asi”, “kėsi”, e zoti na ruajt t’iu dalė nga goja diēka si: “kaja nanen”. Megjithatė, ndonėse zhvillohet rrjedhshėm, satira nuk e prek ēėshtjen tė cilėn Facebook e ngre nė jetėn e vėrtetė: humbjen e privatėsisė.

Nė fillim nė filmit, studenti i dehur Mark Zuckerberg e shfrytėzon blogun e tij pėr ta ofenduar ish tė dashurėn e cila sapo e ka braktisur, dhe merr hak mbi tėrė gjininė femėrore duke postuar - pa dijeninė ose pėlqimin e tyre – fotografitė e studenteve tė Harvard’it dhe kėrkon nga studentėt meshkuj qė t’i vlerėsojnė me nota.

Kjo shkelje e vogėl e privatėsisė ėshtė lojė fėmijėsh nė krahasim me atė qė kemi pėrjetuar gjatė dekadės sė fundit. Nė javėn e parė tė shfaqjes sė filmit, u dha lajmi pėr njė incident tė tmerrshėm nė Universitetin Rutgers, nė New Jersey.

Njė student 18 vjeēar, Tyler Clementi, e kishte incizuar fshehurazi kontaktin e tij seksual me njė burrė. Shoku i tij i dhomės, tė cilit Clementi i kishte kėrkuar t’ia lironte dhomėn pėr disa orė, kishte aktivizuar kamerėn e kompjuterit tė tij me qėllim tė transmetimit online tė videos, ashtu qė tė mund ta shihnin tė gjithė. Clementi u hodh nga ura George Washington nė lumin Hudson dhe vrau veten. Mesazhi i tij lamtumirės nė Facebook ishte: "po kėrcej nga ura gw. mė vjen keq".

Natyrisht, ky nuk ėshtė njė rrėfim nė lidhje me – apo kundėr – kompanisė Facebook, edhe pse agonia e tetė fjalėve lamtumirėse me shkronja tė vogla nė Facebook, mė duket mbresėlėnėse. Por, ky ėshtė njė rrėfim qė ka tė bėjė me mėnyrėn nė tė cilėn tė gjitha teknologjitė e reja tė komunikimit e lehtėsojnė aq shumė cenimin e intimitetit.

Njerėzit e Facebook kundėrshtojnė, duke thėnė se faqja e tyre e rrjetėzimit social ofron mė shumė kontroll mbi privatėsinė sesa shumė qoshe tjera tė kėsaj bote fintak tė re. Ata e kanė poentėn e tyre.

Nė krahasim me gazetarėt e tabloideve britanike, qė iu vjedhin njerėzve mesazhet e telefonave celularė dhe i ekspozojnė sekretet e tyre intime vetėm sa pėr tė shitur mė shumė gazeta, Facebook ėshtė njė prift i virtytshėm qė i ruan sekretet e tė rrėfyerve. Megjithatė, praktikat e saja nė tė kaluarėn – bashkė me mėnyrėn nė tė cilėn njerėzit e pėrdorin – kanė kontribuar nė shkatėrrimin e privatėsisė, kurse praktikat e tashmet ende kanė diēka mangut.

Sipas njė klisheje tashmė bajate, “brezi i Facebook’ut nuk i jep pesė pare pėr privatėsi". Sigurisht, normat ndryshojnė me ndėrrimin e gjeneratave, por ajo qė realisht duket se ka ndodhur kėtu ėshtė se njerėzit e kanė hedhur veten me entuziazėm nė kėtė eksperiencė tė re mahnitėse, dhe tash, disa vjet mė vonė, ndonjėherė tronditen nga pasojat.

Nė librin e tij tė ri, “The Facebook Effect”, David Kirkpatrick shkruan se nė njė sondazh tė vitit 2009 me punėdhėnėsit amerikanė, 35 pėr qind e kompanive i kanė refuzuar aplikantėt pėr punė shkaku i informacioneve qė i kanė gjetur nėpėr rrjetet shoqėrore. Njė nė tre! Askush nuk do tė mė bind se kjo ėshtė nė rregull pėr “gjeneratėn e Facebook’ut”.

Facebook thotė se kontrolli i saj i privatėsisė tash ėshtė mė i mirė, dhe njerėzit mund ta caktojnė nivelin qė dunė. Ėshtė zgjedhja juaj. Ashiqare ky ėshtė njė parim i duhur, por si t’ia bėhet me anėn praktike? Unė u pėrpoqa ta hapi njė llogari tė re dhe nuk mendoj se rregullimi i privatėsisė ėshtė as gjysma e asaj qė duhet tė jetė.

Rregullimet standarde janė pothuajse tė gjitha pėr shpėrndarje - duke pėrfshirė kėrkimin automatik tė adresarit tė email adresės suaj gjatė hapjes sė llogarisė (pėr t’i gjetur Friends’at potencialė).

Rregullimi i tė gjitha skedave merr mjaft kohė pėr ta bėrė llogarinė mė tė kufizuar. Ėshtė shumė e lehtė tė mos i shohėsh ēėshtjet me shkronja tė imta, si "personalizimi i menjėhershėm", i cili u jep qasje "disa sajteve tė caktuara partnere ... sapo ju t’i vizitoni ato", dhe ju duhet tė shkoni nė njė faqe tjetėr (Aplikacione dhe Website) pėr ta shkyēur kėtė opcion.

Edhe pasi e deaktivizova kėrkimin automatik tė adresarit tim, Facebook’u menjėherė doli me njė listė tė gjatė tė miqve qė m’i sugjeronte, si dhe tė "njerėzve qė i njoh”, shumicėn prej tė cilėve vėrtet i njoh (pėr shembull, njėrin prej djemve tė mi; ra ky Facebook e u njoftuam!), por pėr disa kurrė nuk kisha dėgjuar.

Animi qė ēon drejt mosaplikimit tė kėtyre rregullimeve ėshtė kritikuar nga ish-zyrtari kryesor i privatėsisė nė Facebook, i cili tash ėshtė - as mė pak e as mė shumė - kandidat pėr postin e Prokurorit tė Pėrgjithshėm tė Kalifornisė.

Kėtu ēėshtja e madhe ėshtė te shkatėrrimi i intimitetit nė shumė fronte gjatė dekadės sė fundit. Kjo shkaktohet nga tri forca tė mėdha.

Ėshtė vetė teknologjia ajo qė tashmė e bėn tė mundur gjurmimin e njė jete tė tėrė, dhe ndjekjen e gjithkujt e nė ēdo vend me njė saktėsi tė menjėhershme, e cila do tė bėnte qė edhe njė gjenerali tė Stasit t’i rridhte goja lėng.

Ėshtė beteja pėr fitim, gjė qė i nxit kompanitė pėr njė mbikėqyrje gjithnjė e mė tė hollėsishme tė shijeve dhe shprehive tė klientėve tė tyre, ashtu qė reklamimi t’iu pėrshtatet mė mirė. Janė Qeveritė, qė gjejnė mėnyra pėr t’i futur duart e tyre nė shumė prej kėtyre tė dhėnave, si dhe mbledhin shėnime me anė tė serverėve tė tyre.

Pėr shembull, pamjet e detajuara fotografike tė shtėpisė suaj gjenden nė Google Earth dhe Google Street View, dhe ēdokush - soditėsit, furacakėt, hajdutėt, terroristėt – mund t’i analizojnė ato avash-avash. Telefoni juaj i menēur iu ndjekė. Dosja e kėrkimeve tuaja nė Google paraqet historinė intime e jetės suaj.

Pasqyra juaj e plotė e kreditit u ofron qasje rutinore bankave dhe kompanive tė ndėrtimit. Qeveria britanike dhe ajo amerikane, nė emėr tė "sigurisė", heshtazi e kanė pėrvetėsuar pėr vete pushtetin pėr t’i monitoruar tė gjitha kėto, pėrfshirė edhe emailin tuaj dhe thirrjet nga telefoni mobil.

Mbase, krejt ēfarė mund tė bėjmė ėshtė ta kthejmė kokėn dhe ta pranojmė se kjo ėshtė rruga nė tė cilėn po shkon dynjaja. “Privatėsia ka vdekur. Harrojeni!”, kėshillon Scott McNealy, bashkėthemelues i Sun Microsystems. Ndoshta mund tė pėrgjigjemi dhe ta rikthejmė njė pjesė tė privatėsisė sonė tė humbur.

Mund ta bėjmė kėtė duke i vendosur standardet tona dhe duke i shpėrndarė ato. Mund ta bėjmė duke punuar drejtpėrdrejti nė kompani si Facebook, pėr tė cilat ne jemi burimi themelor i tė ardhurave. Mund ta shfrytėzojmė Facebook’un pėr ta formėsuar Facebook’un.

Gjithashtu, mund tė pėrpiqemi t’i nxisim qeveritė tona nė sė paku tri mėnyra: t’i frenojmė mėsymjet e tyre drejt privatėsisė tonė; t’i rregullojmė mė mirė kompanitė ultracenuese; dhe t’i ndėshkojmė shkeljet private, si ajo qė ēoi Tyler Clementi’n drejt vetėvrasjes.

Po ato teknologji tė rrjetėzimeve tė cilat e ngushtojnė privatėsinė tonė, mund tė na fuqizojnė qė tė luftojmė. Pėr dallim nga filmi, kjo ėshtė njė punė vėrtet e thatė, e ngadalshme dhe e mėrzitshme - por liritė tona nė tė ardhmen do tė varen nga ajo.

Timothy Garton Ash
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 18.10.10 17:15

Aplikacionet e Facebook-ut nuk respektojnė privatėsinė

Shumė aplikacione tė disponueshme nė FB u kanė dhėnė informacion kompanive tė ndryshme mbi identitetin e miliona pėrdoruesve, gjė qė dhunon njė nga normat e privatėsisė tė rrjetit social, sipas gazetės Wall Street Journal.

Programues tė aplikacioneve mė popullore kanė transmetuar informacione tė tilla si emrat e pėrdoruesve apo miqve tė tyre tek kompani hetimi, pėrfshirė kėtu edhe emrat e atyre tė cilėt kanė vendosur privatėsinė mė strikte tė mundshme qė mund tė lejojė FB nė profilin e tyre, transmeton TCH.

“Kjo gjė shkel hapur rregullat e kėtij rrjeti social dhe rihap ēėshtjen e aftėsisė sė FB pėr tė ruajtur informacionin e pėrdoruesve tė tij”, shton gazeta.

Farmville dhe Texas Holdem Poker janė dy nga aplikacionet tė cilat kanė pėrhapur informacione tek kompani tė tjera.

Shumica e aplikacioneve tė tilla nuk janė krijuar nga programuesit e FB, por nga programues tė tjerė qė nuk kanė lidhje me rrjetin e njohur social.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 03.11.10 11:52

10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėnSi mund t’u gjejnė kreditorėt dhe punėdhėnėsit nė rrjetin social

Rrjeti mė i madh social nė botė regjistron sė shpejti pėrdoruesin e 500 miliontė.
Kėtė javė Facebook-u do regjistrojė anėtarin e 500 miliontė. Ėshtė njė rekord aq sa domethėnės aq dhe pa kuptim. Por, ėshtė njė kujtesė e faktit se sa gjigand ėshtė bėrė rrjeti social. Facebook-u tashmė ėshtė pjesė e jetės sė pėrditshme tė njė numri tė madh njerėzish nė botė. Por, mėnyra se si po e prek jetėn tonė vazhdon e vazhdon tė ekzaminohet.

Ne dimė se Facebook-u mund tė jetė i mirė pėr shėndetin, por gjithashtu mund tė ketė dhe njė anė tjetėr tė ligė. Por, cilat janė dhjetė mėnyrat se si Facebook-u mund t’u shkatėrrojė jetėn. Njė prej tyre ėshtė se mund tė bashkoheni me prindėrit biologjikė. Ky mund tė jetė lajm i mirė, por jo gjithnjė. Prince Sagala pėr shembull, i gjeta fėmijėt e saj biologjikė nė “Facebook”, pėr tė cilėt pretendon se janė grabitur njė dekadė mė parė nga i ish-bashkėshorti.

Nėna dhe fėmijėt u bashkuan. Problemi i vetėm ishte se fėmijėt u rritėn me tė atin dhe nuk donin tė kishin tė bėnin me nėnėn e tyre, sė cilės iu dha kujdestaria. Kreditorėt pėrdorin Facebook-un pėr tė gjurmuar lėvizjet e borxhlinjve dhe pėr tė vėzhguar ēdo aset potencial qė mund tė shtihet nė dorė pėr tė mbuluar borxhin.

Fillimisht, huadhėnėsit mund ta pėrdorin Facebook-un pėr tė kuptuar nėse jeni njė kandidat i vlefshėm pėr kredi. Por nėse bėheni borxhli, atėherė kompania mund t’ju gjurmojė dhe tė zbulojė asetet tuaja duke ju monitoruar.

Mary Ellen Hause, njė mėsuese nga Ohajo u u pėrpoq tė ishte mama moderne. Nė shkurt ajo u arrestua sepse kishte lejuar tre nxitėse tifozėsh (nxėnėse nė shkollėn ku punonte) qė tė pinin alkol me djalin e saj adoleshent. Fotot e incidentit kishin arritur nė Facebook, ku u zbuluan nga zyrtarėt e shkollės, tė cilėt e kishin zakon tė fusnin hundėt nė profilet e Facebook-ut tė nxėnėsve.

Ajo kaloi 30 ditė nė burg dhe mori njė rrogė prej 500 dollarėsh. Ish-bashkėshortėt mund ta pėrdorin kundėr njėri-tjetrit nė ēėsthjen e divorcit. Facebook-u ėshtė kthyer nė njė mjet pėrdorimi mjaft popullorė pėr avokatėt e divorcit, tė cilėt “krehin” faqet e bashkėshortėve tė klientėve tė tyre pėr tė gjetur tė dhėna mbi neglizhimin, tradhtinė ose mashtrimin.

Njė grua humbi kujdestarinė e fėmijėve tė saj pasi ish-bashkėshorti i saj dha prova se ajo shpenzonte kohė duke korrur tė mbjellat nė Farmville, nė vend qė tė kalonte kohė me fėmijėt.

Studiuesit nga universiteti “Stony Brook” nė Nju Jork kanė zbuluar se vajzat adoleshente, tė cilat kalojnė duke diskutuar jetėn e tyre me miqtė kanė mė shumė mundėsi qė tė bien nė depresion. Tė kalosh shumė kohė duke u marrė mė thashetheme dhe duke diskutuar problemet mund t’ju bėjė tė ndjeheni mė keq e jo mė mirė.

Studiuesit kanė arritur nė pėrfundimin se njerėzit nė Facebook janė mė nė kontakt me miqtė e tyre, duke folur vazhdimisht pėr problemet. Kur njė 21-vjeēar nga Australia u fut nė Facebook dhe shkruajti nė statusin e tij, ai duhet tė ketė qenė po aq i pirė sa shkruante aty. Ai kishte shkruar: “Nuk do shkoj nė punė, jam tapė”. Edhe pse njerėzit janė paralajmėruar se Facebook-u s’ėshtė vend sekretesh, Doyle pa e pasur mendjen njoftoi punėdhėnėsin e tij se nuk do shkonte nė punė se ishte sėmurė. Ai kishte harruar se njė ditė mė pėrpara nė statusin e tij kishte shkruar arsyen e vėrtetė tė mungesės nė punė.

1. Mund tė bashkoheni me prindėrit biologjikė


Ky mund tė jetė lajm i mirė, por jo gjithnjė. Prince Sagala pėr shembull, i gjeta fėmijėt e saj biologjikė nė “Facebook”, pėr tė cilėt pretendon se janė grabitur njė dekadė mė parė nga i ish-bashkėshorti. Nėna dhe fėmijėt u bashkuan. Problemi i vetėm ishte se fėmijėt u rritėn me tė atin dhe nuk donin tė kishin tė bėnin me nėnėn e tyre, sė cilės iu dha kujdestaria.

2. Kreditorėt mund t’ju gjejnė nė Facebook

Kreditorėt pėrdorin Facebook-un pėr tė gjurmuar lėvizjet e borxhlinjve dhe pėr tė vėzhguar ēdo aset potencial qė mund tė shtihet nė dorė pėr tė mbuluar borxhin. Fillimisht, huadhėnėsit mund ta pėrdorin Facebook-un pėr tė kuptuar nėse jeni njė kandidat i vlefshėm pėr kredi. Por nėse bėheni borxhli, atėherė kompania mund t’ju gjurmojė dhe tė zbulojė asetet tuaja duke ju monitoruar.

3. Mund tė pėrfundoni nė burg

Mary Ellen Hause, njė mėsuese nga Ohajo u u pėrpoq tė ishte mama moderne. Nė shkurt ajo u arrestua sepse kishte lejuar tre nxitėse tifozėsh (nxėnėse nė shkollėn ku punonte) qė tė pinin alkol me djalin e saj adoleshent. Fotot e incidentit kishin arritur nė Facebook, ku u zbuluan nga zyrtarėt e shkollės, tė cilėt e kishin zakon tė fusnin hundėt nė profilet e Facebook-ut tė nxėnėsve. Ajo kaloi 30 ditė nė burg dhe mori njė rrogė prej 500 dollarėsh.

4. Ish-bashkėshortėt mund ta pėrdorin kundėr jush

Ish-bashkėshortėt mund ta pėrdorin kundėr njėri-tjetrit nė ēėsthjen e divorcit. Facebook-u ėshtė kthyer nė njė mjet pėrdorimi mjaft popullorė pėr avokatėt e divorcit, tė cilėt “krehin” faqet e bashkėshortėve tė klientėve tė tyre pėr tė gjetur tė dhėna mbi neglizhimin, tradhtinė ose mashtrimin. Njė grua humbi kujdestarinė e fėmijėve tė saj pasi ish-bashkėshorti i saj dha prova se ajo shpenzonte kohė duke korrur tė mbjellat nė Farmville, nė vend qė tė kalonte kohė me fėmijėt.

5. Mund t’ju fusė nė depresion


Studiuesit nga universiteti “Stony Brook” nė Nju Jork kanė zbuluar se vajzat adoleshente, tė cilat kalojnė duke diskutuar jetėn e tyre me miqtė kanė mė shumė mundėsi qė tė bien nė depresion. Tė kalosh shumė kohė duke u marrė mė thashetheme dhe duke diskutuar problemet mund t’ju bėjė tė ndjeheni mė keq e jo mė mirė. Studiuesit kanė arritur nė pėrfundimin se njerėzit nė Facebook janė mė nė kontakt me miqtė e tyre, duke folur vazhdimisht pėr problemet.

6. Mund t’ju bėjė tė humbisni punėn

Kur njė 21-vjeēar nga Australia u fut nė Facebook dhe shkruajti nė statusin e tij, ai duhet tė ketė qenė po aq i pirė sa shkruante aty. Ai kishte shkruar: “Nuk do shkoj nė punė, jam tapė”. Edhe pse njerėzit janė paralajmėruar se Facebook-u s’ėshtė vend sekretesh, Doyle pa e pasur mendjen njoftoi punėdhėnėsin e tij se nuk do shkonte nė punė se ishte sėmurė. Ai kishte harruar se njė ditė mė pėrpara nė statusin e tij kishte shkruar arsyen e vėrtetė tė mungesės nė punė.

7. Sjelljet raciste mund t’ju kushtojnė shtrenjtė

Pasi njė 22-vjeēar, Niksa Klecak hapi nė Facebook njė grup tė quajtur “Vė bast se mund tė gjej 5 mijė njerėz qė nuk u pėlqen Sanader (kryeministri kroat)” nė vitin 2008, policia kroate e arrestoi. Autoritetet u shprehėn se nuk ishte linja politike e Klecak qė ishte fyese, por imazhi i ndryshuar i kryeministrit, i cili ishte vėnė nė trupin e njė uniforme naziste e kjo thyen ligjin kroat mbi propagandėn naziste.

8. Facebook-u tė bėn tė varur nė mėnyrė ekstreme

Ti e kupton se je i varur nga Facebook-u, kur nuk mund tė grabisėsh njė shtėpi pa u futur nė faqen e rrjetit social. Nė prill, njė grabitės qė ishte duke vjedhur njė shtėpie nė Romė u fut nė internetin e kėsaj shtėpie pėr tė postuar disa mesazhe nė profilin e Facebook-ut, por harroi tė ēregjistrohej kur iku. Kur gruaja e shtėpisė ishte kthyer ajo kishte gjetur kompjuterin hapur bashkė me tė gjitha tė dhėnat e nevojshme pėr tė kapur hajduti

9. Mund tė paditeni pėr shpifje


Ka shumė padi pėr shpifje qė bazohen nė pėrmbajtjet e publikuara nė Facebook. Nė Britani, ku shpifja provohet mė lehtė se nė disa vende tė tjera, njė biznesmen fitoi 22 mijė sterlina, kur njė ish-shok i klasės krijoi njė profil tė rremė tė tij me informacione diskredituese. E ky nuk ėshtė rasti i parė. Po rritet gjithnjė e mė shumė ndėrveprimi negativ mes njerėzve qė nuk pėlqehen nė jetėn reale duke shkatuar kėshtu precedentė nė kėtė fushė.

10. Fėmijėt tuaj mund tė bien pre e grabitqarėve

Pasi njė vajzė adoleshente nė Angli u vra nga nja maniak seksual, i cili ishte shfaqur nė Facebook si njė adoleshent, versioni britanik i Facebook-ut ka shtuar njė “buton paniku” qė i lejon adoleshentėt anglezė tė raportojnė pėr ēdo lloj vėmendjeje tė padėshiruar tek autoritetet. Por, butoni nuk ėshtė ende nė versionet ndėrkombėtare tė Facebook-ut dhe nuk ėshtė ende e qartė nėse kompania planifikon ta shtojė kėtė buton nė ēdo version tė rrjetit social.

Blendina Cara
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 04.11.10 17:10

Si tė ruheni kur pėrdorni Facebook

Derisa drejtorėt e “Facebook-ut” tė mos merren vesh pėr masat e kontrollit tė privatėsisė sė pėrdoruesve tė tyre, ja disa kėshilla tė cilat do t’ju ndihmojnė qė vet tė mbroheni, nėse kėtė nuk e keni bėrė deri mė sot. Nė parim, duhet tė shmangni situatat vijuese.

Pėrdorimi i fjalėkalimit “tė dobėt”


Me rastin e pėrzgjedhjes sė fjalėkalimit shmangni emra tė thjeshtė apo fjalė dhe mos vendosni numra nė fund. Kombinoni shkronja tė mėdha e tė vogla, numra dhe shenja. Fjalėkalimi do tė duhet t’i ketė sė paku tetė karaktere. Ėshtė mirė qė tė vendosni numra apo shenja nė mes tė fjalės.

Vėnia e ditėlindjes nė profil


Kėtė nuk duhet ta bėni mė sė shumti pėr shkak tė “vjedhėsve” tė identitetit, tė cilėve secila informatė shtesė ėshtė e mirėseardhur.

Neglizhimi i opsioneve tė dobishme pėr kontrollimin e privatėsisė


Kufizoni qasjen nė fotografitė tuaja dhe nė informatat personale. Pėrdorni opsionin e bllokimit tė qasjes sė personave tė caktuar, nėse kjo ėshtė e nevojshme. Numrin e telefonit dhe adresėn assesi mos e vendosni nė profilin tuaj.

Shėnimi i emrave tė fėmijėve


Mos i shėnoni emrat e fėmijėve tuaj nė profilin e Facebook-ut. Nėse dikush i ka vėnė nė vendin tuaj, atėherė fshini ata.

Lajmėrimi se nuk jeni nė shtėpi

Kjo ėshtė sikur ta thirrni hajnin qė ta thyejė shtėpinė tuaj. Mos i lajmėroni “miqtė” tuaj pėr datat e sakta tė udhėtimeve, pushimeve, qoftė ato verore apo dimėrore. Duroni derisa tė ktheheni, pastaj “lėvdohuni”.

Mundėsia qė “tė huajt” tė ju gjejnė

Nė mėnyrė qė tė parandaloni qė persona tė panjohur tė ju gjejnė, nė “Search” seksionin pėr rregullimin e privatėsisė zgjidhni opsionin me anė tė tė cilit vetėm miqtė mund t’ju gjejnė nė rezultatet e kėrkimit.

Lejimi i fėmijėve qė tė pėrdorin “Facebook-un” pa mbikėqyrje


Edhe pse “Facebook” ndalon qasjen e fėmijėve deri nė 13 vjet, fėmijėt pa asnjė problem mund ta shfrytėzojnė. Mėnyra mė e mirė qė tė kontrolloni aktivitetet e fėmijėve tuaj nė “Facebook” ėshtė qė tė bėheni shok i tij nė kėtė rrjet shoqėror.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Fikrro prej 04.11.10 21:28

Videoja mė seksi – virus nė “Facebook” !Nėse nė “Facebook”, u paraqitet njė mesazh me fjalėt: “This is without doubt the sexiest video ever! ” (Kjo padyshim ėshtė videoja mė seksi e tė gjitha kohėrave!), mos e hapni, pasi qė bėhet fjalė pėr njė virus i cili ėshtė duke u pėrhapur me tė madhe nė Facebook. Pėrhapjen e kėtij virusi e ndihmojnė ata tė cilėt me naivitet e hapin mesazhin nė fjalė dhe automatikisht i njėjti virus u shpėrndahet tė gjithė shokėve, tė cilėt personi nė fjalė (“viktima”) i ka tė regjistruar nė listė.


Ky mesazh u shėrbehet anėtarėve tė Facebook, nė mėnyrė shumė provokative qė i bėnė njerėzit tė tėrhiqen pas vizualitetit, ku shihet njė link me njė foto tė njė femre provokative dhe pasi ju ta keni pranuar mesazhin, ateher ju kėrkohet ta shkarkoni njė “video player” tė ri, pasi ky qė e keni i ka kaluar afati. Kėshtu qė ju nė momentin qė do shtypni “OK”, pėr tė shkarkuar versionin mė tė ri tė “video playerit” tuaj, nė fakt e keni shkarkuar virusin mė ri nė Facebook dhe automatikisht e keni pėrhapur atė edhe te lista e shokėve tuaj.
Akoma nuk kemi njohuri, nėse administrata e Facebook, e ka anashkaluar kėtė problem.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  gjilanasi prej 21.11.10 23:42

Privatėsia dhe ana tragjike e Facebook-ut

Kompania Facebook thotė se filmi pėr Facebook-un ėshtė i mėrzitshėm. Mos iu besoni! "The Social Network" ėshtė buēitės dhe definitivisht ia vlen tė shihet.

Por, mos mendoni se ky ėshtė njė film serioz pėr rrjetet sociale, internetin dhe mundėsitė pėr tė mirėn dhe tė keqen qė krijohen prej tyre. Ky ėshtė argėtim qė ka tė bėjė me Harvard'in, avokatėt amerikanė dhe tė qenit 19 vjeēar - nė njė version tė ekzagjeruar dhe gazmor.

Filmi nuk ėshtė real. Tė gjithė studentėt e Harvardit shprehen me fjali tė shkurtra e brilante, si tė ishin Woody Allen'a. Ata nuk pėrdorin pauza, zhargon e madje asnjė fjalė tė pisėt siē mund tė ndodhė shumė natyrshėm nė njė rreth shoqėror studentėsh.

Megjithatė, ndonėse zhvillohet rrjedhshėm, satira nuk e prek ēėshtjen tė cilėn Facebook-u ngre nė jetėn e vėrtetė: humbjen e privatėsisė. Nė fillim nė filmit, studenti i dehur Mark Zuckerberg e shfrytėzon blogun e tij pėr tė ofenduar ish-tė dashurėn, e cila sapo e ka braktisur dhe merr hak mbi tėrė gjininė femėrore duke postuar - pa dijeninė ose pėlqimin e tyre - fotografitė e studenteve tė Harvard-it dhe kėrkon nga studentėt meshkuj qė t'i vlerėsojnė me nota.

Kjo shkelje e vogėl e privatėsisė ėshtė lojė fėmijėsh nė krahasim me atė qė kemi pėrjetuar gjatė dekadės sė fundit. Nė javėn e parė tė shfaqjes sė filmit, u dha lajmi pėr njė incident tė tmerrshėm nė Universitetin Rutgers, nė New Jersey.

Njė student 18-vjeēar, Tyler Clementi, e kishin incizuar fshehurazi teksa kryente marrėdhėnie seksuale me njė burrė. Shoku i tij i dhomės, tė cilit Clementi i kishte kėrkuar t'ia lironte dhomėn pėr disa orė, kishte aktivizuar kamerėn e kompjuterit tė tij me qėllim tė transmetimit online tė videos, nė mėnyrė qė tė mund ta shihnin tė gjithė.

Clementi u hodh nga ura George Washington nė lumin Hudson dhe vrau veten. Mesazhi i tij lamtumirės nė Facebook ishte: “Po hidhem nga ura George Washington, mė vjen keq”.

Natyrisht, ky nuk ėshtė njė rrėfim nė lidhje me apo kundėr kompanisė Facebook, edhe pse agonia e nėntė fjalėve tė lamtumirės me shkronja tė vogla nė Facebook, duket mbresėlėnėse. Por, ky ėshtė njė rrėfim qė ka tė bėjė me mėnyrėn nė tė cilėn tė gjitha teknologjitė e reja tė komunikimit e lehtėsojnė aq shumė cenimin e intimitetit.

Njerėzit e Facebook kundėrshtojnė, duke thėnė se faqja e tyre e rrjetit social ofron mė shumė kontroll mbi privatėsinė sesa shumė qoshe tė tjera tė kėsaj bote. Ata e kanė alibinė e tyre. Nė krahasim me gazetarėt e tabloideve britanike, qė iu vjedhin njerėzve mesazhet e telefonave celularė dhe i ekspozojnė sekretet e tyre intime vetėm sa pėr tė shitur mė shumė gazeta, Facebook ėshtė njė prift i virtytshėm qė i ruan sekretet e tė rrėfyerve.

Megjithatė, praktikat e tij nė tė kaluarėn - bashkė me mėnyrėn nė tė cilėn njerėzit e pėrdorin - kanė kontribuar nė shkatėrrimin e privatėsisė, kurse praktikat e tashme kanė ende diēka mangut. Sipas njė klisheje tashmė tė konsumuar, "brezi i Facebook-ut refuzon tė shpenzojė pesė para nė shumė pėr privatėsi".

Sigurisht, normat ndryshojnė me ndėrrimin e gjeneratave, por ajo qė realisht duket se ka ndodhur kėtu ėshtė se njerėzit e kanė hedhur veten me entuziazėm nė kėtė eksperiencė tė re mahnitėse dhe disa vjet mė vonė mund tė tronditen nga pasojat.

Nė librin e tij tė ri, "The Facebook Effect", David Kirkpatrick shkruan se nė njė sondazh tė vitit 2009 me punėdhėnėsit amerikanė, 35 pėrqind e kompanive i kanė refuzuar aplikantėt pėr shkak tė informacioneve qė kanė gjetur nėpėr rrjetet shoqėrore. Ky numėr nuk ėshtė i vogėl, por ėshtė njė nė tre. Brezi i ri nuk ka se si tė jetė mirėkuptues me kėtė efekt tė Facebook-ut.

Facebook thotė se kontrolli i tij i privatėsisė tani ėshtė mė i mirė dhe njerėzit mund tė caktojnė nivelin qė duan. Ėshtė zgjedhja juaj. Nė pamje tė parė ky ėshtė njė parim i drejtė, por si mund tė arrihet kjo nė anėn praktike? Unė u pėrpoqa ta hap njė llogari tė re dhe nuk mendoj se rregullimi i privatėsisė ėshtė as gjysma e asaj qė duhet tė jetė.

Rregullimet standarde janė pothuajse tė gjitha pėr shpėrndarje - duke pėrfshirė kėrkimin automatik tė bllokut tė adresave tė adresės tuaj tė email-it gjatė hapjes sė llogarisė (pėr tė gjetur Friends'at potencialė).

Rregullimi i tė gjitha skedave merr mjaft kohė pėr ta bėrė llogarinė mė tė kufizuar. Ėshtė shumė e lehtė tė mos i shohėsh ēėshtjet me shkronja tė imta, si "personalizimi i menjėhershėm", i cili u jep akses "disa rregullimeve tė caktuara tė tjera sapo ju t'i vizitoni ato" dhe ju duhet tė shkoni nė njė faqe tjetėr (Aplications and Website) pėr ta aktivizuar kėtė opsion.

Edhe pasi e ēaktivizova kėrkimin automatik tė bllokut tim, Facebook-u menjėherė doli me njė listė tė gjatė tė miqve qė m'i sugjeronte, si dhe tė "njerėzve qė i njoh", shumicėn prej tė cilėve vėrtet i njoh (duke pėrfshirė kėtu edhe njėrin prej fėmijėve tė mi qė nuk e dija tė kishte llogari nė Facebook), por pėr disa tė tjerė kurrė nuk kisha dėgjuar.

Dizajni i faqes qė ēon drejt mosaplikimit tė kėtyre rregullimeve ėshtė kritikuar nga ish-zyrtari kryesor i privatėsisė nė Facebook, i cili tash ėshtė as mė pak e as mė shumė kandidat pėr postin e Prokurorit tė Pėrgjithshėm tė Kalifornisė. Kėtu ēėshtja e madhe ėshtė te shkatėrrimi i intimitetit nė shumė fronte gjatė dekadės sė fundit.

Kjo shkaktohet nga tri forca tė mėdha. Ėshtė vetė teknologjia ajo qė tashmė e bėn tė mundur gjurmimin e njė jete tė tėrė dhe ndjekjen e gjithkujt e nė ēdo vend me njė saktėsi tė menjėhershme, e cila do tė bėnte ziliqar edhe njė agjent tė shėrbimeve sekrete.

Ėshtė beteja pėr fitim, gjė qė i nxit kompanitė pėr njė mbikėqyrje gjithnjė e mė tė hollėsishme tė shijeve dhe shprehive tė klientėve tė tyre, nė mėnyrė qė reklamimi t'iu pėrshtatet mė mirė. Janė gjithashtu edhe shėrbimet sekrete ato qė gjejnė mėnyra pėr t'i futur duart e tyre nė shumė prej kėtyre tė dhėnave duke mbledhur informacione me anė tė serverėve tė tyre.

Pėr shembull, pamjet e detajuara fotografike tė shtėpisė suaj gjenden nė Google Earth dhe Google Street Vjenė dhe ēdokush - manjakėt, hajdutėt, terroristėt - mund t'i analizojnė ato me imtėsi dhe me qetėsinė mė tė madhe tė mundshme.

Telefoni juaj i menēur iu ndjekė ngado. Dosja e kėrkimeve tuaja nė Google paraqet historinė intime tė jetės suaj. Pasqyra juaj e plotė e kreditit i ofron akses tė vazhdueshėm bankave dhe kompanive tė ndėrtimit.

Qeveria britanike dhe ajo amerikane, nė emėr tė sigurisė, kanė pėrvetėsuar pushtetin pėr t'i monitoruar tė gjitha kėto, pėrfshirė edhe e-mailin tuaj dhe thirrjet nga telefoni celular. "Privatėsia ka vdekur.

Harrojeni!", kėshillon Scott McNealy, bashkėthemelues i Sun Microsystems. Ndoshta mund tė pėrgjigjemi dhe ta rikthejmė njė pjesė tė privatėsisė sonė tė humbur. Mund ta bėjmė kėtė duke i vendosur standardet tona dhe duke i shpėrndarė ato. Mund ta bėjmė duke punuar drejtpėrdrejti nė kompani si Facebook, pėr tė cilat ne jemi burimi themelor i tė ardhurave.

Mund ta shfrytėzojmė Facebook-un pėr ta riformuluar atė. Megjithatė, sado i “dėmshėm” apo jo privat tė jetė Facebook-u, ēdo njeri e ka vetė nė dorė publikimin e tė dhėnave tė tij apo edhe pėrdorimin apo jo tė llogarisė sė tij nė Facebook. Ajo qė duhet bėrė ėshtė qė tė tentohet tė ndalohen komplotet kundrejt privacisė tonė duke e bėrė atė tė padepėrtueshme.

Po ato teknologji nė rrjete sociale, tė cilat e ngushtojnė privatėsinė tonė, mund tė na fuqizojnė qė t'i luftojmė. Ndryshe nga filmi "The Social Network", kjo ėshtė me tė vėrtetė njė punė e thatė, e ngadalshme dhe e mėrzitshme - por liritė tona nė tė ardhmen do tė varen pikėrisht nga ajo.

Dhjetė tipat qė nuk duhet t’i keni nė Facebook


Nėse keni hamendje nėse duhet dikė la largoni nga lista e miqve nga profili juaj nė Facebook, sepse prania e tij ju sjell nė situata tė pakėndshme apo thjeshtė ju nervozon, ne mund t’ju ndihmojmė. Ja dhjetė tipat qė (s')duhet t'i keni nė Facebook. Sociologu me famė botėrore Metan Gibson ka pėrshkruar situatat nė tė cilat do tė ishte mirė qė ju tė mos ndani kėrkesa miqėsore, e kėto janė:

1. Nėse bėhet fjalė pėr prindėrit tuaj – sepse ekziston mundėsi e madhe e kritikimit sa herė qė nė Facebook vendosni ndonjė foto apo koment tė turpshėm.

2. Nėse bėhet fjalė pėr ish tė dashurin apo dashurėn tuaj – edhe pse tingėllon bukur se edhe pas ndarjes keni raporte tė mira, kujt i nevojitet qė ish i dashuri apo e dashura tė di ēdo hap tuajin?

3. Nėse bėhet fjalė pėr dikė qė nuk e njihni – situata ėshtė mjaft e qartė.

4. Nėse bėhet fjalė pėr dikė tė cilin nė jetėn reale as qė do ta pėrshėndetnit – tė ashtuquajturit ‘miq’ tė cilėt nė realitet nuk janė, ndėrsa kur i takoni nė rrugė as qė i pėrshėndetni.

5. Nėse bėhet fjalė pėr dikė i cili pandėrprerė ju thėrret nė ndonjė ngjarje – kjo mund tė jetė mjaft mundimshme, por nuk u nevojitet!

6. Nėse bėhet fjalė pėr njė ēift tė sapo dashuruar, i cili nuk ndalet sė dėrguari statuset e tij tė dashurisė nga minuta nė minutė.

7. Nėse bėhet fjalė pėr dikė qė ju ‘pushton’ me disponimin e tij depresivė dhe statuse tė ‘errėta, tė ashtuquajtur persona negativ – ky ėshtė ai lloji i njerėzve qė urren absolutisht gjithēka, pėrveē Facebook-ut.

8. Nėse bėhet fjalė pėr dikė i cili pandėrprerė ju dėrgon ftesa pėr lojėra dhe kuize idioteskė – pėr njė ‘mik’ tė tillė, ēdo fjalė ėshtė e tepėrt.

9. Nėse bėhet fjalė pėr dikė tė cilin tashmė disa herė e keni bllokuar, ndėrsa edhe mė tutje insiston nė miqėsi me ju.

10. Nėse bėhet fjalė pėr dikė pėr tė cilin nuk doni qė tė ketė afrim nė botėn tuaj private – si shefat, kolegėt nga puna, e tė ngjashme.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Zattoo prej 24.11.10 22:47

Facebooku mund tė zbulojė vendndodhjen

Forcat Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės paralajmėrojnė se pėrdorimi i Web-eve mund tė zbulojė vendndodhjen e pėrdoruesit nė botė.

Forcat Ajrore Amerikanė kanė paralajmėruar trupat e tyre se pėrdorimi i facebook-ut ose rrjeteve tė tjera sociale mund t’i bėjė me dije armikut vendin se ku ndodhet.

Paralajmėrimi, i postuar nė Websitet e brendshme dhe tek komandot, shpreh shqetėsimet se teknologjia e re i mundėson pėrdoruesit tė lokalizojė vendndodhjen e tij nė hartė, thotė Associated Press.

Mesazhi thotė se pėrdorimi i pakujdesshėm “mund tė shkatėrrojė operacionet e sigurisė dhe implikimet private”.

Edhe ushtria amerikane mund tė t’u dėrgojė pėrbėrėsve tė saj njė mesazh tė ngjashėm.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė rreth 95 mijė trupa nė Afganistan dhe rreth 50 mijė trupa nė Irak.

Fatjon Prroni
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Equinox prej 08.01.11 1:00

Klinikė pėr tė sėmurėt e Facebook-ut

Nė Novi Sad tė Serbisė u hap klinika e rehabilitimit pėr personat, tė cilėt shfaqin vartėsi ndaj Facebookut. Klinika e parė qė mundėson njė shėrbim tė tillė nė Evropėn Juglindore ka filluar tė pranojė pacientėt e parė.

Nė deklaratėn e dhėnė pėr gazetarėt, shefi i klinikės Prima tė hapur nė Novi Sad Dr. Dragan Stefanoviē, theksoi se personat do tė qėndrojnė tė paktėn njė muaj nė klinikė pėr t’u kuruar dhe mė pas doktorėt duke analizuar gjendjen e tė sėmurit do vendosin nėse duhet apo jo tė vazhdojė terapinė.

Njė 33-vjeēare serbe, e cila nuk kishte dėshirė tė jepte emrin, theksoi se nė fillim kishte menduar se “like” janė tė padėmshėm por me kalimin e kohės kishte filluar t’i vlerėsonte dhe tė ndante me miqtė nė Facebook vetėm linket qė merrnin mė shumė “like”.

I njėjti person pohon se nė fazat e mėvonshme mes saj dhe shokėve nė Facebook kishte nisur njė garė e vėrtetė pėr tė fituar sa mė shumė linke.

Express
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 08.01.11 19:40

Facebook, shkak divorcesh

Njė studim i realizuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės bėn tė ditur se njė nga pesė shkaqet e divorceve nė vend ėshtė rrjeti social Facebook.

Sipas studimit tė bėrė nga Akademia e avokatėve amerikanė pėr divorce, nė krye tė shkaqeve tė divorcit radhiten mesazhet e flirtimit dhe fotografitė nė Facebook.

Krahas kėsaj nė studim theksohet se nė shumicėn e rasteve tė divorcit Facebooku ka ndikuar nė lidhjen ose vendosjen e kontaktit me ish-tė dashurit me tė cilėt kishin vite pa u takuar.

Avokatėt bėnė tė ditur se Facebooku ėshtė burimi kryesor i provave nė rastet e ndarjeve, i ndjekur mė pas nga Myspace dhe Twitter.

Edhe aktorja Eva Longoria, e njohur nė telenovelėn “shtėpiake tė dėshpėruara” ishte divorcuar nga bashkėshorti i saj, basketbollisti Toni Parket pėr shkak tė komunikimit tė tij me njė grua nė Facebook.

Marte sa nuk ėshtė shaka Ēdo prind dėshiron qė fėmija i tij tė jetė i lumtur, tė krijojė njė familje. Nėse vajza apo djali kanė ardhur nė moshėn e martesės fillojnė tė bėhen biseda apo tė dėgjohen fjalė tė shoqėruara me nota humori si “si nuk e gjetėm njė nuse/ dhėndėr, tė tė shihnim edhe ty tė veshur si nuse/dhėndėr sa jemi gjallė, tė kishim njė nip”.

Disa familje mund tė jenė shumė kėmbėngulėse dhe kokėforta pėr sa i pėrket martesės dhe ndonjėherė mund tė ushtrojnė dhe presion tek fėmija. Tė ndikuar nga ky presion dhe tė zhytura nė psikologjinė se “ jam e tepėrt nė shtėpi”, sidomos vajzat mund tė bėjnė martesa tė gabuara.

Duke thėnė se martesat e padėshiruara mė vonė bėhen shkak tė divorceve, specialistėt paralajmėrojnė familjet tė pėrdorin njė gjuhė tė pėrshtatshme me fėmijėt e tyre kur u flasin rreth martesės.

Marte sa tė shpje gohet me gjuhėn e da shurisė Duke theksuar se familjet nuk duhet tė ushtrojnė presion nė ēėshtjen e martesės psikologėt thonė se: “familja nuk duhet tė kėmbėngulė shumė dhe tė ushtrojė presion, por tė krijojė njė ekuilibėr tė fortė. Tė rinjtė mund tė bėjnė zgjedhje tė gabuara dhe martesa tė dėshtuara vetėm pėr tė shpėtuar nga goja e prindit”.

Kjo mė vonė bėhet shkak i divorceve. Prindėrit duhet tė ndihmojnė fėmijėt e tyre nė marrjen e vendimeve tė shėndetshme pėr sa i pėrket martesės dhe zgjedhjes sė bashkėshortit. Familja duhet tė respektojė tė riun.

Tė pėrdoren shprehje si “ne tė duam shumė por kemi dėshirė qė edhe ti tė krijosh njė familje. Do jemi gjithnjė pranė teje dhe mbėshtesim vendimet tuaja”, etj.

Aisa Kokiēi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 18.01.11 23:23

Facebook zbulon adresėn dhe numrin e telefonit tė pėrdoruesve

Themeluesi i rrjetit shoqėror Facebook, Mark Zuckerberg, ka thėnė qė qėllimi i ndėrmarrjes sė tij ėshtė qė tė “ndėrtojė botėn mė tė lidhur dhe mė tė hapur.”

Ēėshtja pėr botė tė hapur tani pėrfshin edhe shpėrndarjen e informacioenve pėr adresat e pėrdoruesve dhe numrave tė telefonit me zhvilluesit e palės sė tretė qė krijojnė aplikacione pėr Facebook.

Me fjalė tė tjera, aplikacioni pėr Facebook tani mund tė ketė qasje nė adresėn dhe numrin e telefonit, edhe pse aplikacioni ose uebfaqja mundet vetėm tėmarrė kėtė informatė nėse i lejoni qasje pėr ta bėrė.

Facebook shumė qartė e lajmėroi kėtė rregull tė re kundėrshtuese nė njė postim nė blog tė botuar tė premten.

Rrjeti mė i madh shoqėror ka ngėrthyer me ēėshtjet rreth privatėsisė dhe ndryshimi ėshtė mundim pėr pėrdoruesit tė cilėt kanė frikė qė informatat personale tė shpėrndahen mė gjerėsisht se sa duhet. Kjo shpėrndarje do tė mund tė ishte rrezik i spamit, identiteteve tė vjedhura dhe mė shumė.

Sophos, njė ndėrmarrje pėr siguri nė Internet, ka paralajmėruar nė njė postim nė blog qė ndryshimi do tė mund “tė lajmėronte njė shkallė tė re pėr pėrdoruesit e Facebook-ut.”

Sophos shpjegon, “Tani, zhvilluesit nėn hijen e aplikacioneve do tė mund ta bėjnė lehtėsisht mbledhjen e mė shumė informatave personale nga pėrdoruesit. Ju mund tė paramendoni, pėr shembull, qė djemtė e kėqinj do tė mund tė bėnin njė aplikacion mashtrues qė grumbullon numrat e telefonave celularė dhe t’i pėrdor kėto informacione pėr qėllime si spam pėr SMS ose t’i shesė te ndėrmarrjet qė duan tė marrin vėmendje. Mundėsia pėr qasje nė adresat e shtėpive tė pėrdoruesve do tė mund tė hapė mundėsi pėr vjedhje tė identiteteve, tė kombinuar me tė dhėna tė tjera qė tashmė janė shkėputur nga profilet e pėroruesve nė Facebook.”

Nė anėn tjetėr, tė gjitha pikat e ndėrmarjes Facebook tregojnė qė ndryshimi do tė mund tė ruante kohėn e pėrdoruesve kur ata regjistrohen nė uebfaqe tė reja dhe shėrbime online: “Mė tepėr se posedimi pėr tė mbushur informacionin me ēdo aplikacion tė ri qė instaloni, rrjeti shoqėror ua mundėson pėrdoruesve pėr tė kryer tė njėjtėn gjė nė njė ēėshtje tė klikimeve.”

Postimi i ri nga Facebook duke treguar rregullėn e re mori kritika tė shumta nga komentuesit.

“Unė nuk mendoi se ndonjė zhvilluesit i duhet ky informacion nga pėrdoruesit e tij dhe Facebook duhet tė ndalojė kėtė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur pasi qė kjo vetėm do tė sjellė mllefin e qeverisė mbi ju pėr kėtė,” shkruajti pėrdoruesi nga Facebook, John Sweeney Jr.

Njė komentues tjetėr, Tony Mazan, shkruajti, “Para se tė tė implementoni kėtė veēori tė bezdisshme, Facebook duhet tė ndalojė skamerėt nga ndėrtimi i aplikacioneve mashtruese dhe njerėzit qė bėjnė skam, kėshilla ime pėr tė gjithė nė facebook do tė jetė qė tė largohen tė gjithė numrat dhe tė bllokojnė ēdo aplikacion qė kėrkon kėto hollėsi, Facebook ėshtė duke shkuar njė hap mė larg me kėtė!!!!!!!!!!”


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 18.01.11 23:44, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  yasmin prej 18.01.11 23:29

Kam nje pyetje: a eshte e vertete qe Facebook,do te mbyllet ne daten 15 Mars te ketij viti??
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Fikrro prej 19.01.11 11:01

Fatekeqesisht jo...

Facebook nuk do tė mbyllet mė 15 mars 2011Thashethemet nga njė raport i 'Weekley World News' nė tė cilin thuhej se rrejti i popullarizuar shoqėror Facebook do tė ndalet sė funksionuari sepse Mark Zuckerberg nuk po mund ta kontrollojė atė dhe po pėrjeton stres tė madh nė menaxhimin e kompanisė sė tij.

E madje raportoi shkoi deri nė atė masė sa u tha qė kėtė e ka thėnė Zuckerberg nė njė konferencė pėr media nė Kaliforni. Por vetėm paramendoni njė gjė: Weekley World News, qė mirret me parodi, sot ka pasur edhe dy lajme tė tjera jashtėzakonisht tė ēuditshme nė faqen e saj; “Jashtėtokėsorėt do tė sulmojnė Tokėn nė vitin 2011” dhe diēka edhe mė ēuditshėm nė lidhje me Mike Tyson. Kjo i bėnė dyshimet edhe mė tė mėdha se kėtu thjeshtė dikush po tenton tė tėrheq trafik drejt ueb faqes sė tyre dhe po sajon gjėra qė realisht as qė ekzistojnė.

Por kėto nuk ndalėn panikun e pėroduresve tė Facebook qė madje krijuan grupe si “Kundėr fikjes sė Facebook me 15 Mars”, qė doli me sloganin “No Facebook, No Party”. Nė Twitter, pėrdoruesit shpėrthyen me cicėrima rreth asaj se ēka do tė ndodhė me fotografitė e tyre – e tė mos pėrmendim jetėt e tyre sociale. “Nėse Facebook do tė fiket nuk do tė jem nė gjendje tė mbaj nė mend ditėlindjen e askujt” shkroi njėri.

E tė tjerė krijuan edhe plane alternative duke shprehur mundėsinė e kalimit nė MySpace, Twitter apo nė ndonjė shėrbim tė ri.

E nė fakt disa tė tjerė bėnė shaka me pėrdoruesit e Facebook duke aluduar nė atė se vetė reagimi i shumė pėrdoruesve tė kėtij rrjeti social rreth mbylljes sė tij, tregon se duhet tė mbyllet.

Por pavarėsisht raporteve qesharake, reagimeve tė ēuditshme apo gjėrave tjera tė ngjashme, Facebook as qė e ka ndėrmend tė mbyllet. AI pritet tė paraqes financat e saj publike nė mėnyrė qė tė bėhet kompani publike mė vonė gjatė kėtij viti. E para disa jave, njė ekip pranė Goldman Sachs e vlerėsoi atė me njė shumė prej mbi 50 miliard dollarė. Nėse do tė ketė kėtė si ēmim fillestar tė njė IPO-je, atėherė do tė jetė ēmimi mė i lartė fillestarė ofrues nė histori tė industrisė teknologjike.

IPKO
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  yasmin prej 19.01.11 11:14

Ke te drejte Fikrro qe thua: "fatkeqesisht jo"....ndaj te njejten keqardhje...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 14.02.11 23:54

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Jon prej 09.03.11 23:54

Facebook, burimi i divorceve nė SHBA!

Edhe nje ndihme nga facebook per shkaterrimin e familjes.

Tė divorcohesh pėr shkak tė Facebook!? Viktimat e vėrteta tė rrejtit tė famshėm social janė martesat amerikane.

Siē dėshmohet nga pėrfundimet e njė kėrkimi tė kohėve tė fundit nė SHBA, studim i kryer nga njė akademi avokatėsh, Facebook ėshtė shkaku kryesor i divorceve. Sipas tė dhėnave tė studimit tė paktėn katėr nga pesė juristė pranojnė se shkurorėzimi ka ardhur pas zbulimit tė fakteve qė kompromentojnė bashkėshortėt, nė rrjetin social Facebook.

Studimi tregon gjithashtu se kohėt e fundit teknologjia po bėhet gjithnjė e mė shumė arsyeja kryesore pėr dhėnien fund tė njė marrėdhėnie.

Avokatėt nė SHBA thanė se Facebook ėshtė 'burim' kryesor provash pėr hapjen e procedurave tė divorcit, e ndjekur nga My Space me 14% dhe Twitter me 5%.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Berti69 prej 19.04.11 23:03

Nga Facebook vijnė edhe rreziqe

Ndėrsa Facebook shėnoi 5 vjetorin e vet, njė shoqatė e njohur e mjekėve pediatėr nė Amerikė paralajmėron edhe rreziqet qė vijnė prej tij.

Fenomeni Facebook ka ndihmuar pėr tė ndryshuar gjithēka, duke filluar nga mėnyra e komunikimit e deri nė ndryshimin e regjimeve diktatoriale, si nė Egjipt. Por sė bashku me tė mirat, vijnė edhe rreziqe, paralajmėron njė shoqatė e njohur e mjekėve pediatėr nė Amerikė, raporton VoA.

"Sa "miq" ka fėmija juaj nė Facebook? 100? 500? Mė shumė? Por ēfarė ndodh nėse femija juaj ka vetėm 10 "miq"? Tė mos kesh besim nė vetėvete, tė mos e ndjesh veten nė nė njė nivel me tė tjerėt, ėshtė gjendje e vėshtirė kur je 14 vjeē.

Akademia Amerikane e Pediatrisė, nėpėrmjet udhėzimeve tė reja tė shpallura kėto ditė, u bėn thirrje mjekėve pediatėr qė tė flasin me adoleshentėt - djem e vajza - dhe me prindėrit e tyre rreth depresionit tė mundshėm tė Facebook- ut.

Pavarėsisht nėse ky lloj depresioni ėshtė tejzgjatje e depresionit tė zakonshėm, apo njė gjendje e veēantė depresive, rreziqet e tij shihen qartė. Numri i "miqve", statusi i pėrditshėm personal dhe fotografitė e adoleshentėve duke u argėtuar, mund tė tregojnė pjesė tė realitetit tė njė fėmije qė rri i vetmuar nė njė cep tė shkollės tė mbushur me njerėz.

Nuk ka dyshim, se pėr shumė adoleshentė, Facebook ka edhe tė mira; ata zgjerojnė horizontin e tyre dhe forcojnė lidhjet shoqėrore. Por pėr fėmijėt tė prirur pėr depresion, fėmijėt tė cilėt ndjejnė se "nuk janė lartėsinė e duhur", Facebook mund tė ketė efekt tė kundėrt.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Arsenic prej 24.04.11 15:31

Unė e pėrbuz Facebook-un.

Ky sukses amerikan i "biznesit" qė e pėrshkruan veten si "njė mjet sociale qė ju lidh me njerėzit rreth jush."

Por prisni, pse dreqin unė kam nevojė pėr njė kompjuter pėr t’u lidhur me njerėzit rreth meje?

Facebook a i lidh me tė vėrtetė njerėzit?

A mendoni se jemi tė shkyēur mė tepėr me tė sesa pa tė, sepse nė vend qė tė bėjnė diēka tė kėndshme si psh duke folur, duke ngrėn, vallėzim apo duke pirė me miqtė e mi, unė po dėrgoj vetėm rreshta tė tekstit dhe fotografive pėr argėtim, atėherė Unė jam i lidhur me zinxhirė nė tryezėn e time?

Facebook me tė vėrtetė na izolon !
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Neo prej 08.05.11 14:43

"Facebook ėshtė makina mė e tmerrshme spiunazhi e shpikur ndonjėherė".

Julian Assange, themelues i faqes WikiLeaks
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  toni_bbb2000 prej 08.05.11 15:02

jam shum dakord me ty neo , social network jan yahoo msn google (facebook = usa spy )
avatar
toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 07.06.11 11:32

Facebook, mjet identifikimi pėr policinė gjermane

Policia gjermane pėrdor Facebook dhe Twitter nė rastet e mos gjetjes sė identitetit tė shoferit i cili kapet nga radari.

Fotografia e bėrė nga radari krahasohet me fotografinė nė Facebook tė personit dhe nė kėtė mėnyrė policėt arrijnė tė gjejnė se kujt i pėrket gjoba e radarit.

Personat tė cilėt kapen nga radari pėr shkak tė kalimit tė shpejtėsisė mund tė pėrcaktohen lehtė nėpėrmjet rrjeteve sociale Facebook dhe Twitter. Policia pėrdor faqet sociale pėr tė zgjidhur problemin e shfaqur nė rastet e ngatėrrimit tė shoferit me pronarin e vėrtetė tė makinės. Mė parė autoritetet dėrgonin gjobat e shpejtėsisė nė emėr tė pronarit tė makinės dhe e kishin shumė tė vėshtirė tė pėrcaktonin personin tjetėr kur merrnin vesh se nuk kishte qenė pronari i makinės.

Duke vendosur fotografinė e radarit nė faqet e Facebook dhe Twitter, policia tashme arrin tė identifikojė lehtė personin e kėrkuar. Policėt arrijnė deri tek personi qė duhet tė paguajė gjobėn e radarit edhe duke kontrolluar listėn e miqve nė Facebook.

Procedura fillon nė rastet e ngjashmėrisė nė mes fotografisė sė policisė me fotografitė nė faqen sociale Facebook. P.sh nė rast se qytetari nė fjalė lejon njė shok apo tė afėrm tė tij tė pėrdorin makinėn dhe kur i vjen gjoba e radarit shprehet me fjalė si “nuk kam qenė unė, mund ta ketė pėrdorur ndonjė shok apo i afėrm”, policia fillon kėrkimin qė nga ky moment.

Policia merr emrin e zotėruesit tė makinės, hyn nė faqen e tij nė Facebook dhe krahason fotografinė e radarit me ato tė miqve tė tij. Ndėrsa njė mėnyrė tjetėr kėrkimi ėshtė vendosja e fotografisė nė faqet sociale dhe kėrkimi i drejtpėrdrejtė.

Edhe qytetari Frank Hacker me banim nė Hamburg, ishte fotografuar nga radari nė qytetin Munster por nuk ishte gjetur akoma nga ana e policisė. Identiteti i tij u pėrcaktua pas kėrkimit nė Facebook.

“Kush vendos emrin dhe fotografitė nė faqe sociale atėherė pasqyron dhe informacionet private para shoqėrisė”, u shprehėn organet e drejtėsisė duke paralajmėruar personat qė vendosin emrin dhe fotografitė nė faqet sociale.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  legal prej 07.06.11 13:20

Une per vete nuk mendoj se CIA e perdor Facebook-kun per spiunazh sepse CIA nuk merret me hajduta shpiash apo njerez qe shesin drog te nivelit te ulte sepse CIA nuk merret me hajduta apo ku ta dij une, por merret me kreret e medhenj, por ata kokat e mdhaja nuk merren me facebook sepse kan mjete te posacme komunikimi. une mund te them se policia e thjesht e perdor, por jo CIA e FBI. Mos i ekzagjeroni gjerat aq shum.
avatar
legal

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Luli prej 20.06.11 20:52

Pėrfundoi epoka “Facebook”?


I lodhur nga rrjeti shoqėror? Dėshiron tė dalėsh nga Facebook?
Ndoshta ju nuk jeni i vetmi.

Tė shqetėsuar pėr privatėsinė ose ndoshta thjeshtė tė mėrzitur nga pėrdorimi i kėsaj faqje, 100.000 britanikė janė shprehur se kanė ē’aktivizuar profilin nė facebook muajin e fundit.

Tė dhėnat janė negative pėr drejtuesit e kėtij rrjeti edhe nė SHBA, ku 6 milionė njerėz janė larguar prej tij (numri i pėrdoruesve ka rėnė nga 155.2 milion nė 149.4 milion).

Afrimi i pėrdoruesve tė rinj ėshtė ulur nė dy muajt e fundit dhe tashmė facebook do tė pėrqendrohet tek vendet nė zhvillim pėr tė arritur objektivin e saj – 1 miliard pėrdorues.

Mė herėt, kėtė vit drejtues tė rrjetit bėnė tė ditur se nė Britaninė e Madhe kishin arritur 30 milion pėrdorues, pra gjysma e popullsisė.

Kohėt po ndryshojnė dhe duket se po vjen ajo qė kishin parashikuar ekspertėt. Pėrdoruesit e rrjeteve shoqėrore janė tė pėrkohshėm, ata zakonisht mėrziten shpejt nga pėrdorimi i tyre. Njė gjė e tillė ka ndodhur edhe nė tė kaluarėn. Numri i pėrdoruesve ka rėnė dhe nė Kanada, me 1.5 milion si dhe nė Rusi dhe Norvegji me nga 100.000.

Por nuk ka vetėm lajme tė kėqija pėr drejtuesit e facebook, pasi nė vendet nė zhvillim si Meksikė dhe Brazili, numri i pėrdoruesve vazhdon tė rritet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Neo prej 13.08.11 15:00

Hakerėt kėrcėnojnė Facebookun

Mė pesė nėntor nuk do tė kėtė mė Facebook.

Ky ėshtė kėrcėnimi qė ka ardhur nga njė grup hakerėsh, tė cilėt kanė kėrcėnuar se mė 5 pesė nėntor, ditėn kur parlamenti britanik u kėrcėnua se do tė hidhet nė erė nga njė grup rebelėsh me 1605, kurse tani nė mėnyrė anonime ata kėrcėnojnė Facebookun nė tė njėjtėn datė.

Nė njė video qė e kanė paraqitur edhe nė youtube.com, grupi i hakerėve ka thėnė se ata do tė rrėzojnė pėr tokė rrjetin social. Anonimėt kanė thėnė se Facebook i ka hedhur hije tė keqe jetės private tė njeriut duke i bėrė njerėzit e varur nga ai dhe se ata e dinė se do tė jetė vėshtirė pėr njerėzit pasi qė ata t’i shlyejnė llogaritė e tyre.

“Pėrdoruesit merren me detaje, flasin shumė pėr jetėn e tyre private, pėrderisa pronarėt kanė bėrė miliona me sinqeritetin njerėzor. Kjo realisht edhe ka krijuar perandorinė e Zuckut (Mark Zuckerberg) qė ne do ta rrėzojmė”, kanė thėnė hakerėt.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Blak Devill prej 13.08.11 15:02

Edhe une kame degjuare per kete
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 16:53

blak devill shkruajti:Edhe une kame degjuare per kete
Do ishte e bukur por se besoj, hakeret veēse luajnė mendjendriturin pa ju ngrėnė hakun kur i thonė por..Miliardat e Markut janė edhe pėr kėto punė e jo vetėm pėr qejf..;-)
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Ufo prej 15.08.11 12:20

Facebook-u i “vjedh” numrat e telefonit nga celulari juaj
Pėrdoruesit e facebook-ut pėrballen me njė kėrcėnim tė ri tė sigurisė. Pėrderisa e pėrdorni rrjetin e famshėm social, nėpėrmjet aplikacionit pėr telefon, facebook-u pas sinkronizimit i “merr” tė gjitha numrat e telefonit tė cilat i keni tė ruajtura nė celularin tuaj!

Ky lajm u pėrhap nė internet me njė shpejtėsi tė madhe dhe nuk duheshte shum kohė qė tė pėrhapen edhe spekulimet se lista juaj e kontakteve telefonike mund tė arrijė shum lehtė edhe tek tė gjithė pėrdoruesit e tjerė tė facebook-ut. Por kjo gjė shumė shpejt u demantua nė lajmėrimin qė e shpalli Wahington Post.


“Zėrat sipas tė cilave se kontaktet e celularėve tuaj janė tė arritshėm pėr tė gjithė pėrdoruesit qė janė nė facebook janė tė rrejshme. Lista jonė e kontakteve egziston qė moti. Numrat telefonike qė janė aty shokėt tuaj vet i kanė regjistruar ose i kanė sinkronizuar me facebook-un. Njejtė ashtu si edhe tek telefoni juaj, ju jeni tė vetmit qė mund ti shihni numrat”, u shprehėn nga stafi i Facebook-ut.
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Blak Devill prej 17.08.11 23:20


Kjo eshte vidjoja e hedhur ne you tube qe kercenon facebook
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Facebook, si njė filial i CIA-s

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi