Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Shko poshtė

Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Neo prej 10.05.08 21:53

Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen dhe marrjen e Ufo-ve

Arsyeja e pare

Ufo-te kane fluturuar paturpesisht ne hapsiren tone ajrore dhe gjithashtu kane vene ne dyshim efikasitetin e sistemit tone mbrojtes.

Qytetaret nuk duhet ta dine ēfare ka ndodhur para se te gjendet nje manovrim..

Perveē kesaj, pas eksperimentimit te bombave te para atomike (amerikane 16/07/45, sovietike 29/08/49 dhe Britania e Madhe 03/10/52), prestigji i vendit rezikon te vihet ne dyshim, se paku ne fushen teknike dhe shkencore, nese zbulojme se keto shtete jane te pa afta te mbrojne hapesiren e tyre ajrore kunder dyndjeve (sulmeve) nga nje fuqi e panjohur superiore dhe shume qytetare do te kishin kerkuar braktisjen e shpenzimeve ushtarake kolosale per nje qellim te perbashkete ne Kombe te Bashkuara psh.burimet industriale dhe shkencore.

Arsyeja e dyte

Ufo-te kane nje perparim teknologjik shume superior me tonen dhe nese arrijme te percaktojme funksionimin e tyre kjo do te i lejonte shtetit qe ka mbledhur mbeturina nga Ufo-te te bej nje kercim te konsiderueshem ne njohjen e gjithesise dhe do ti sjellte sidomos fuqi ketij shteti ne nje nivel te pa imagjinuar ne raport me kombet e tokes.

Ēeshtja e Ufo-ve pra eshte nje teme e klasifikuar ne nje nivel shume lart nga Serviset Sekrete ne pergjithesi.

Arsyeja e trete

Nese zbulohet ne publik te gjere ekzistenca e qenjeve tjera te ardhura nga bote jashtokesore, kjo do te krijonte nje panik te pergjithshem me pasoja te nje histerie kolektive, sepse shume veta do te mendojne qe keto qenje kane ardhur per te na pushtuar, dhe ne e dime ēfare ka ndodhur me 30 tetoor 1938 kur Orson Welles lansoi ne valet e kanalit CBS, te famshmen pershtatje per radio dhe shume realiste nga romani i H.G.Wells « Lufta mes Boteve ».

Me mijera qytetare te rrembyer nga paniku besonin se po degjonin nje reportazh mbi arritjen e marsianeve, dolen ne rruge dhe vershuan policine, te nxituar me maska gazi dhe te hutuar ne mes nates, ne kishe per te bere lutje, duke menduar se ka ardhe ora e tyre e fundit.

Nje panik i tille eshte perseritur me 29 dhjetor 1985 ne Finlande kur radio jepte nje pjese te trilluar mbi luften nukleare mes superfuqive.

Arsyeja e katerte

Pasojat ekonomike nga zbulimi i ekzistences efektive te jashtokesoreve do te ishte pothuajse shkaterrimtar.

Monedha do te binte brutalisht dhe ekuilibri i burses tashme i parakohshem nuk do te vonohej qe te transformohej ne nje thyerje gjiganteske qe do ta prekte plotesisht planetin tone.

Arsyeja e peste

Autoritete mund te mendojne qe banoret e tjera planeteve udhetojne me ta apo ne aparatet e tyre viruse te panjohur ne Toke qe mund te vras gjithe njerezimin, nese keta virus arrijne te ikin nga arkat e ftohta ku jane te konzervuara trupat e gjetura nga jashtetokesoret.

Keta trupa dhe anijet e tyre duhet te rrijne te fshehta ne vende te sterilzuara dhe nje neutralitet bilogjik absolut.

Arsyeja e gjashte

Banoret e tjera planeteve do te ishin konsideruar sikur Zotera, dhe gjithe bota do te donte ti shihte dhe ti admironte.

Peligrinazhe gjiganteske do te kishte reth vendit ku do te ekspozoheshin.

Autoritetet nuk jane te gatshme te organizojne tubime te tilla te popullates ne terrenet e bazave ushtarake ultra-sekrete ku aktualisht jane konzervuar mbetjet e ketyre jashtetokesoreve .

Arsyeja e shtate

Zbulimi i ekzistences se qenjeve te ardhura gjetiu do te trondiste idete tona dhe themelet e njohurive tona.

E gjithe Historia e kaluar do te ishte rishikuar nese keto qenje kane ndikuar me shekuj ne zhvillimin e civilizimit tone (enigmat Elohim, Dogon, Ummit) dhe shumica qe mbajne ēelsin e dijes nuk jane mjaft te pergaditur per te bere kete rishikim cfilites.

Ata vonojne kete ēast dramatik me nje pajtim te persosur me ushtaraket sa me shume kohe qe te mundin, duke bllokuar te gjitha qarkullimet e perhapjes se ketij informacioni.

© ExplorerUnivers


Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 12.05.10 16:31, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  gjilanasi prej 02.05.10 17:01

Arsyeja kryesore qe na fshihet e verteta eshte sepse qe nga fillimi jemi te manipuluar dhe te mashtruar nga forcat e jashtme.
Duke na futur religjionin per te na perqare (asnje e mire nuk i ka ardhur njerzimit deri tani) dhe duke luftuar ne emer te saj ndoshta ata ushqehen shpirterisht nga energjite tona negative si urrejtja, lufterat, racizmi ...
por qe ne mjerisht nuk jemi ne gjendje ta perceptojme si dicka te mundshme.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Gafurr prej 02.05.10 19:10

Ne rregull, edhe pse mua nuk me duken keto arsye te forta per me i fshehur ufot, pse atehere pasi qe jane keto ufo kaq intelegjente dhe me teknologji kaq te larte, pse ata deshirojne te fshehen ?
Me tere kete teknologji dhe prap kane frike nga njerzit !!!
avatar
Gafurr

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje gjilanasit

Mesazh  genti prej 02.05.10 19:35

Ndonese e rrespektoj mendimin tend, personalisht nuk jam dakort kur thua se religioni eshte perdorur nga alienet per te na mbajtur ne sundim, pasi vete feja e kam fjalen per fene islame ( pasi per te kam informacion ) ne vetvete eshte nje rruge drejt persosmerise, dhe kuptimit te realitetit te kesaj bote, ndersa largimi nga ky drejtim (pra nga islami do te ishte ne vetvete kthim ne erresire.

Sinqerisht po mendoja se ku eshet e e keqja e fese qe na meson qe duhet ti besojme dhe ti drejtohemi Zotit te vertete, veprat e te cilit (universi)_te mahnisin dhe demonstrohen ne cdo gje qe na rrethon.
apo qe na meson se duhet te largohemi nga elementet tashme shkaterrues te provuara tashme per njerzimin si.

luftrat, droga prostitucioni, krimi i organizuar, shtypja e tjetrit pa te drejte.

pra nga sa shoh nga kjo analize arrij ne konkuzionin se islami eshte rruga drejt persosmerise dhe e kunderta eshte humbje e qarte, dhe kjo nuk eshte vetem bindje ime personale por eshte bindje e nxjerre nga faktet konkrete.


gjilanas po te drejtohem me sinqeritet dhe te jap te drejte per disa elemente rradikal qe flasin ne emer te fese por ne te vertet jane vete e keqja. Zoti na ruajte.

me rrespekt genti
avatar
genti

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Analise prej 02.05.10 22:21

Para se te renditen ato (madje disa prej tyre me duken fare te kota) rendesi ka te vertetohet nese Ekzistojne apo Jo ?
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  gjilanasi prej 03.05.10 13:26

Gafurr shkruajti:Ne rregull, edhe pse mua nuk me duken keto arsye te forta per me i fshehur ufot, pse atehere pasi qe jane keto ufo kaq intelegjente dhe me teknologji kaq te larte, pse ata deshirojne te fshehen ?
Me tere kete teknologji dhe prap kane frike nga njerzit !!!

Une kam nje pyetje, pse ti nuk ulesh edhe te bisedosh psh me nje milingone (buburrece) ?
Nuk ulesh dhe e injoron sespe nuk ke kurfare interesi dhe niveli te njejte me te.

Edhe ata nese jane me miliona vjet perpara nesh nuk kane kurrfare interesi te ulen e te bisedojne me qenje qe jane ne nje shkalle akoma primitive nga ana teknologjike.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  oltjano prej 15.07.10 14:47

Analise shkruajti:Para se te renditen ato (madje disa prej tyre me duken fare te kota) rendesi ka te vertetohet nese Ekzistojne apo Jo ?

Une nuk mendoj se ekzistojene ufot dhe aq me teper qe te kene ngritur nje rrjet komunikimi me tokesoret.

Une mendoj se ata jane krijuar nga SHBA dhe Rusia per te treguar superioritet ndaj kombeve te tjera dhe per te perhapur panik kur ky duhet.

oltjano

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  jimmy milo prej 15.07.10 21:17

Ufot ka mundesi te ekzistojne, por pranimi se ata kontaktojne me tokesoret eshte mister.

Asgje nuk eshte e pamundur perderisa dimensione te tjera ekzistojne dhe jane sot per sot te paperceptueshem per ne.

Gjithashtu, per sa kohe pranojme qe ufot jane shume here me te zhvilluar se ne atehere duhet thene se ata ne na mbikqyrin nga keto dimensione ashtu si bariu nga maja e shkembit mbikqyr bagetine e vet.

avatar
jimmy milo

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Uliks prej 16.07.10 9:20

Kur flasim per ufot me shum pytje sa pergjegjie gjithmon ka pasur edhe keshtu ka me ndodhur nje kohe te gjat.Ne keto fakte qe na jipen me lart nuk jan fakte per tu injoruar po as per ter tu bindur se e verteta qendron ketu.

Kurse sa i perket disa shkrimeve te komentuseve se pse na nuk ulemi te bisedojm me inseket esht nje gje shum e qart sepse ato nuk jane qenie intelegjente dhe ska se si te komunikojsh me to.

Dhe se religjioni na ka len ne mbrapambeturi nuk eshte e vertet se ēdo relegjion na meson te zhvillohemi deri ne persosmeri.E sa i perket njerzve te cilet e keqpordorin dhe flasin ne emer te fes aty esht e vertet se ka persona te.

Cilet ose nga mos dija ose per perfitime financjare e bejn kete.Dhe se une nuk e mohoj se nuk egzistojn oufot se tek e fundit as Bibla e as Kurani nuk na japin te dhena per mos egzistimin e qnjeve tjera ne gjithsi dhe esht naive te medohet se igjith universi nuk u krijua vetem per faktorin e quajtur njeri.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  mistrecja prej 02.08.10 0:51

Ufot ekzistojne dhe kjo ska te beje thjesht me te drejta besimi.jane fakte reale ato qe pohojne nje ekzistence te tille.

Arsyet e mesiperme me duken te verteta dhe te bazuara por mendoj qe ka edhe arsye te tjera ndoshta me te rendesishme te cilat do te jepnin shume shpjegime .

Duke filluar qe nga aksidenti i Roswellit.Sepse nga arsyet e mesiperme asnjera se shpejgom pse Amerika ka krijuar nje laborator posacerisht per anijen kozmike bashke me trupin e nje ufo-je ne te.

Cfare kane zbuluar valle qe asgje nuk behet e ditur per ne? Pse kaq mister"
avatar
mistrecja

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  mistrecja prej 02.08.10 0:55

nuk ka rendesi thjesht vertetimi.fundja per cfare i intereson njeriut te zakonshem te dije nqs UFO-t ekzistojne.Ajo qe e ben kurioz eshte fshehtesia qe perdoret ne dhenien e informacioneve rreth ketyre qenieve.Kjo te ben te dyshosh.Prandaj mendoj qe arsyet e mesiperme jane mese normale dhe kane shume rendesi sepse japin shpjegime te rendesishme por jo perfundimtare
avatar
mistrecja

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Illyrian.Angel prej 04.08.10 9:56

Tashme nga shume njerez egzistenca e tyre nuk vihet ne dyshim, megjithe faktin se Fuqite Boterore nuk japim te dhena apo fakte te rendesishme per kete.

Po ata qe jane kurioze, pse te mos dine me shume per UFO-t, fundja nje dite e gjitha do te del ne shesh.

Por, duke shikuar anen tjeter, ato arsyjet qe u pershkruan me lart nga Neo, ishin mjafte ... te arsyeshme...se paku per nje kohe te shkurter.Universi eshte aq i madh, qe te kete vetem Njerezimin ne gjirin e vet...

Mire eshte te dyshosh e te besosh pa fakte...:P
avatar
Illyrian.Angel

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Aliando prej 05.08.10 20:52

Une mendoj qe gjithe kjo puna e ufo-ve eshte nje justifikim i shteteve per te fshehur eksperimentet qe ato kryejne, dhe shume gjera te tjera qe ne gjuhen e tyre quhet bota e erret (eksperimete top secret).

Aliando

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per gjilanasin

Mesazh  muli@live.be prej 06.08.10 16:09

Pershendetje Gjilanas.
Po te referoesha me konkretisht sepse njerzit jan me te persosur se exhinet,jashtokesoret, meleket e ēdo krijese per pos Zotit ai eshte me i madhi i cili i krijoi te gjitha.
Njerzit jane me te fortit se ata jashtokesoret arsyeja perse ata nuk kane guximin te dalin te kominikojne me ata eshte sepse ata jane krijesa te cilat munden te humbasin ate qe e kane te krijuar nga vet njerzit.
Sepse mendjet tona edhe shpirti jone qe egziston ne trupin tone ka me shume fuqi se ata por ata nuk guxojne te na paraqiten haptazi per arsye frige ndaj Zotit i cili ja ka mohuar dukjen e krijesave sepse vet alienet jane krijesa nje lloj sikur exhinet edhe meleqet te cilet nuk guxojne te dalin haptazi sepse eshte bere perde midis 2 gjerave njeriut edhe shpirtit ai i cili kominikon me shpirtrat tjere.
Ne mundemi ti shofim ata vetem me urdherin e krijuesit tone, te sunduesit tone dhe sunduesit te gjitha botrave por Zoti kete e din me se miri.
Po te referohem ne kuran kur Zoti ka cekur se une krijova njeriun edhe exhinin vetem e vetem qe te me adhurojn mua e kurse ka cekur se ata (njerzit) mendojn se jane te vetmit te krijuar ne univerz ata (njerzit) nuk e din sepse egzistojn plot krijesa te pa numerta me te vertet qe i din vetem Zotit i qofshim fal edhe na ruajt nga sherri i ketyre krijesave .
Pershendetje gjitheve.
avatar
muli@live.be

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Uliks prej 11.08.10 23:03

Mendimi im esht se alienet egzistojn.Dhe ksi lloj paraqitje kemi qe nga kohrat e lashta.Por pa e zgjatur shum desha te nderlidhem me parashkruesin.Dhe ti them se une deri me tash me asnje liber shkencor apo fetar nuk kam hasur.Qe njeriu na qenka qenia me intelegjente ne univers.

Por pa e nenvlersuar shkrimin tend.E them kete per arsyen e shum fakteve qe nuk dua ti permendi te gjitha por vetem disa nga to.Planeti tok jo vetem njeher qe ka pasur shkatrrim total por shum her.Dihet lashtsia jon e krijimit dhe se ne nuk jemi aq te lasht sa ka lashtsin vet universi.

Ne jemi si ta quaja te koduar nga krijuesi per tu vet shkatrruar si psh Tash disponojm atom aq sa tri apo edhe me shum her per ta shkatrruar planetin tok ku edhe nuk duhet te harroet Hiroshima Nagasaki Qernobili e shum diktator Hitler pse jo edhe Enver Hoxha, Ahmedinegjat etj etj.

Dhe ketu vetvetiu shtrohet pyetja po sikur Irani apo koreja te disponojn atom dhe shba ti sulmoj a do ta perdorin atomin per tu vet mbrojtur apo jo.Une jam me se i bindur se po dhe dihen pasojat e perdorimit te ketyre armeve.

Sipas shume shkenctarve me renome jipen supozime se ne univers egzitojn qenie intelegjente ufo apo si te dojm ti quajm jan te lasht sa vet universi dhe nuk esht e mundur qe ne te jemi me te zhvilluar se ta.Si esht e mundur qe ne te jemi me koloset e gjithsis kur deri dje nuk kemi ditur se qka esht automobili e mos te flasim per gjera tjera.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Te besosh ne nje Zot-per "gjilanasin"

Mesazh  Marinus_Scodra prej 11.08.10 23:22

Pershendetje "gjilanas",
Megjithe respektin per opinionin tend,fete, vecanerisht ato monoteiste, kurre nuk kane propaganduar percarje, urrejtje apo luftra! Perkundrazi, ne Bibel thuhet: duaje armikun tend! Kjo shprehje ka cuditur edhe paqedashesit me te medhenj! Dhe akoma me per cudi KA DHENE REZULTAT, duke konvertuar shume pagane (romaket e lashte psh) ne fene katolike/te krishtere!

Cdo percarje ne emer te dallimeve religjioze s'eshte bere nga askush tjeter vecse prej disa njerezve, te cilet gjithmone jane munduar t'i perdorin per qellime politike, per te justifikuar pushtime, etj.

Feja e ndihmon njeriun te arrije maksimumin e miresise qe ai mundet, dhe i fal paqen shpirterore qe s'ja ka dhene dot deri me sot (personalisht mendoj asnjehere) asnje filozofi apo menyre jetese qe te largon prej Zotit!

Mbi Ufo-t
Tash, ne lidhje me temen e hapur nga 'Neo", mbi ufot, mendoj se arsyet e treguara jane te qendrueshme. Ma merr mendja se ne te gjithe universin duhet te kete shume civilizme aliene dhe nje pjese e tyre kane pasur kontakt tashme me Token. Por fatkeqesisht ne nuk i dime qellimet e tyre!


Edituar pėr herė tė fundit nga Marinus_Scodra nė 11.08.10 23:23, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : Kisha ngaterruar emrin e nismetarit te temes.)
avatar
Marinus_Scodra

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Berti69 prej 27.01.11 0:44

Preteksi se amerikanet e fshehin ekzistencen e alieneve per shkak se mund te futet panik te popullata me duket genjeshter dhe mashtrim i madh.
Arsyeja nuk eshte paniku por venja ne pyetje e nje sistemi qe sjelle avantazhe per ata qe e fshehin.
Te thuhet e verteta do te thote te sfidohet ky sistem, dhe kur flas per kete sistem e kam fjalen ne nje sens me te gjere...
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Odin prej 28.02.11 11:40

Jashtetokesoret nuk manifestohen haptas para syve te popullates ne te njejten kohe sepse sigurisht kane arsye te medha, nje nga arsyet eshte se ata nuk duan te krijojne panike te pergjithshem boteror, qe do te shkaktonte vetevrasje (shume vetevrasje), renja e burses, renja e religjioneve, renja e vlerave tona morale, nje renje e te gjitha sferave tona te shoqerise...por ndoshta edhe sepse ata nuk mund te marrin fryme nga ajri yne tokesore, trupat dhe organet e tyre nuk jane te bera sikur te tonat.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shtatė arsye pėr te fshehur ekzistencen e Ufo-ve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi