Lindje pa dhimbje - Frederick Leboyer(1975)

Shko poshtė

Lindje pa dhimbje - Frederick Leboyer(1975)

Mesazh  xxxxxxx prej 27.08.18 15:39

"A beson se lindja ėshtė njė pėrvojė e kėnaqshme pėr
fėmijėt? "
"Lindja? ... Kėnaqshme?...
Mė dėgjove mirė ... A beson se foshnjat ndjehen tė lumtur qė vijnė
nė kėtė botė?
"Ti po tallesh."
"Pse duhet tė bėj shaka?"
"Sepse fėmijėt janė vetėm foshnje."
"Ēfarė do tė thotė kjo?"
"Kėto foshnje nuk janė tė afta pėr ndjenjėn intensive".
"Ēfarė ju bėn aq tė sigurtė?"
"Bebet nuk kanė ndjenja tė zhvilluara plotėsisht."
"Si e dini?"
"Epo, a nuk jeni dakord?"

"Vėrtetė, por foshnjat e porsalindura nuk mund tė shohin apo as tė dėgjojnė, kėshtu qė si mundet
ata ndjehen tė pakėnaqur? "
"Edhe nėse nuk mund tė shohin apo dėgjojnė, kjo nuk i ndalon ata
 te nxjerrin zemrat e tyre jashtė.  duke qarė"
"Foshnja duhet tė testojė mushkėritė e saj, kjo ėshtė njohuri e zakonshme."
"Nonsense".
"Epo, kjo ėshtė ajo qė njerėzit thonė."
"Njerėzit thonė tė gjitha llojet e gjėrave budallenj, por a besoni me tė vėrtetė?
se foshnjat nuk ndjejnė fare, dėrisa po lindin? "
Natyrisht ata nuk ndjenj. "
"Nuk jam aq i sigurtė. Nė fund tė fundit, fėmijėt e vegjėl vuajnė shumė
rreth gjėrave qė duken shumė tė parėndėsishme pėr ne - ata ndjejnė njė
mijė herė mė intensiv se ne. "
Po, unė e di, por foshnjat e porsalindura janė kaq tė vogla. "
"Ēfarė ka tė bėjė madhėsia me ktė gjė?"
"Epo ..."
"Dhe pėrse ata bėrtasin  me aq zė, nėse ata nuk janė nė njė lloj
dhimbje apo mjerimi?
"Unė nuk e di - unė mendoj njė refleks, por unė jam i sigurt se ata nuk
ndjenjė asgjė".
"Por pse nuk ndjenjė?"
"Pėr shkak se ata nuk kanė vetėdije tė vetėdijshme."
"Ah, kėshtu qė mendon se nuk kanė asnjė shpirt".
"Nuk e di pėr shpirtin".
"Por kjo vetėdije ... pėrse ėshtė kaq e rėndėsishme?"
Ndėrgjegjja ėshtė fillimi i tė qenit njė person. "
"A je  duke u pėrpjekur tė mė thuash se foshnjat nuk janė plotėsisht njerėzore, sepse
ata nuk janė plotėsisht tė ndėrgjegjshėm? Me trego me shume....


Gjėrat janė tė thjeshta. Ne i komplikojmė ata.
Kur fėmijėt vijnė nė botė, gjėja e parė qė bėjnė ata ėshtė tė qajė.
Dhe tė gjithė gėzohen.
"Foshnja ime qan!" nėna thėrret' pėr fat tė mirė,' e habitur
se diēka kaq e vogėl mund tė bėjė kaq shumė zhurmė.

Dhe si reagon tė gjithė tė tjerėt?
Reflektimet janė normale. Makineria punon.
Por a jemi ne makina?
A nuk jan tė qarėt gjithmonė njė shprehje e dhimbjes?
A nuk ėshtė e mundshme qė foshnja ėshtė nė ankth?
Ēfarė na bėn tė supozojmė se lindja ėshtė mė pak e dhimbshme pėr fėmijėn sesa
ėshtė pėr nėnėn?
Dhe nėse ėshtė, a kujdeset dikush?
Askush, unė kam frikė, duke gjykuar nga sa pak vėmendje i pėrkushtojmė njė
fėmije kur  vjen
Ēfarė tragjedie jemi tė vendosur tė besojmė qė kjo
"gjė" nuk mund tė dėgjojė, nuk mund ta shohė, nuk mund tė ndihet ...
Pra, si mund tė "ndiejė" dhimbje?
"Ajo" qan, "ajo" ulėret. Kėshtu qė?
Shkurtimisht, "ajo" ėshtė njė objekt.
Por ēfarė nėse "ajo" tashmė ėshtė njė person?
Tashmė njė person! Kjo ėshtė njė kontradiktė e gjithēkaje nė tė cilėn ne  besojnė.
Gjėja e zakonshėm qė mendojme,eshte qė ne tė fillojmė duke shikuar faktet.
Tė cilat nuk na thonė absolutisht asgjė.

Sepse fėmijėt nuk mund tė na "tregojnė" asgjė. Ata nuk mund tė flasin me fjalė.
Zogjt. Por kjo nuk i pengon ata
komunikimi me njeri tjetrin
A ka gjuhė pa fjalė? Sigurisht. Ne e dimė atje
janė, vetėm kotėsia na mban qė t'i pranojmė ato.
Vetėm shikoni dikush aksidentalisht gėlltit diēka  valė tė nxehtė,
dhe ju shihni se si flet me elokuencė - pa fjalė!
Duke u hedhur sa andej ktej,valvit dorėn.Pa fjalė.
Dhe megjithatė kjo cėshtje e vjetėr si lindja vetė , ėshtė  keqinterpretuarė, ėshtė injoruar, ka shkuar thjesht e padėgjuar.Si mund tė jetė ende kjo gjė?
Njė foshnje e porsalindur nuk flet?
Jo. Ne nuk e dėgjojmė.
Dhe kėshtu fillojmė tė pyesim.
Kjo krijesė e vogėl tashmė njė person?
Vuajtje? Ulur me pikėllimin?
Por ėshtė kaq e re, kaq e vogėl...
Pėrsėri!
Diēka nė ne bėn rezistenc, nuk dėshiron tė dėgjojė, refuzon tė
besojė.
Ne i mbyllim sytė, ruajmė paqen e ēmuar tė mendjes sonė.
Qartasi ne e quajmė tė patolerueshėm tė shohim ... tė shohim ...
Fotot e foshnjave tė porsalindura nuk janė tė pranueshme.
. Ata munden
nė mėnyrė tė barabartė tė jenė fotografi tė kriminelėve qė kanė pėsuar tortura
dhe po vdesin.
Njerėzit largohen dhe thonė: "Jo, nuk mund ta pėrballoj".
Ose: "Vuajtje? A besoni me tė vėrtetė ata po vuajnė?"
Ajo qė nuk do tė shihni nuk mund t'ju dėmtojė.
Njė krijesė e vogėl sapo ka lindur. Babai dhe nėna vėshtrojnė
atė me kėnaqėsi. Mjeku i ri ndan gėzimin me ta.


Njė buzėqeshje verbuese ndriēon tė gjitha fytyrat e tyre. Ata rrezatojnė lumturi
Tė gjithė, dmth., Pėrveē fėmijės.
Fėmija?
Oh, i dashur Zot, nuk mund tė jetė e vėrtetė!
Kjo maskė e agonisė, e tmerrit.
Kėto duart - mbi tė gjitha, kėto
duart-mbi kokėn ...
Ky ėshtė gjesti i dikujt qė goditet nga rrufeja.
Kte gjesti ju e shihni tek dikush i plagosur, nė momentet para se tė vdesi.
A mund tė lindė sme kaq shum  vuajtje, aq shumė dhimbje? Ndėrsa
prindėrit shohin nė ekstazė, tė pavėmendshėm.
Jo, ne nuk mund ta pranojmė atė.
E megjithatė ... ėshtė e vėrtetė.
Pse mjeku i ri ėshtė i buzėqeshur, pse ai duket kaq i kėnaqur?
Nga lumturia pėr fėmijėn? Jo ne te vertete.
Ai e ka pėrfunduar "dorėzimin" e tij. Ai ka arritur diēka
qė nuk ėshtė gjithmonė e lehtė.
Foshnja ėshtė atje, duke qarė me zė tė lartė, ashtu siē "supozohet tė jetė. Nėna ėshtė e sigurt. Gjithēka ka shkuare mirė
.
Mjeku me buzėqeshje ,me lehtėsim. Ai me kėnaqėsi ėshtė i kėnaqur ... me
veten!
Po nėna?
Shprehje rrezatuese, buzėqeshje ekstazuese!
Pėr cfarė ėshtė duke qeshur ajo? Pėr bukurinė e fėmijės sė saj? Jo ne te vertete.
Ajo ėshtė duke buzėqeshur sepse mbaroi
Ajo ka pėrfunduar dorėzimin "e saj" pa tė gjitha vuajtjet e tmerrshme.Ajo ėshtė e habitur. Dhe lirohet. Dhe me arsye krenare pėr vetven
Ajo ėshtė duke qeshur me kėnaqėsi.
Ajo ėshtė e kėnaqur ... me vete
Dhe sė fundi, ky babai,qė kurrė nuk mund tė ketė krijuar donjė gjė ka krijuar njė fėmijė.
Dhe kėshtu ai ėshtė krenar. Dhe i kėnaqur. Por i kėnaqur me veten.
Po, tė gjithė janė tė kėnaqur. Me veten.
Sa pėr fėmijėn ...
A ka ndonjė gjė qė mund tė bėjmė?
Pėr fat tė mirė, ka pak shpresa.
Por sot njė grua mund tė lindė me gėzim.
Nje mrekulli.
Por si mund tė jetė ajo gėzim kur fėmija i saj ende po kryqėzohet?
Nuk mund te jete.
A duhet atėherė gruaja tė heqė dorė nga gėzimi i saj?
Jo, sigurisht jo.
Ne thjesht duhet tė bėjmė pėr fėmijėn atė qė kemi bėrė tashmė
pėr nėnėn. Ose tė paktėn duhet tė pėrpiqemi
Ku mund tė fillojmė?
Nėna po pėrgatitet pėr ofrimin e saj pothuajse pa dhimbje.
Por ēfarė mund tė bėjmė pėr ta pėrgatitur fėmijėn? Dhe kur? Ndėrsa ėshtė akoma
nė mitėr?
Janė electrodat,pėrgjigja,duke i  futur nė kafkn e vogėl
,nėpėrmjet stomakut tė nėnės?
Jo. Edhe pse kėto ditė, teknologjia ėshtė e aftė
pėr tė tilla gjėra
Por kjo nuk ėshtė mėnyra jonė.
Ne duhet tė fillojmė duke kuptuar.
Kuptimi pse foshnja e porsalindur vuan kaq shumė.Pėrgjigjja gjendet nė pyetje.
Duhet t'i dėgjojmė, duhet tė pėrpiqemi ti dėgjojmė, ti kuptojmė.
Dhe ne do tė jemi nė gjysmė tė rrugės atje.
Shqisat e foshnjės janė nė punė. Krejtėsisht.
Ato janė tė mprehta dhe tė hapura - tė reja.
Si janė shqisat tona nė krahasim me tė tyrin?
Dhe ndjesitė e lindjes bėhen edhe mė intensive
kontrast me atė qė jeta ishte si mė parė.(Po - shqisat ishin
tashmė nė punė shumė kohė para se foshnja ishte kėtu, mes nesh, nė
botė tonė.)Pa dyshim, kėto ndjesi nuk janė tė organizuara ende nė perceptime integruese, koherente. Kjo gjė i bėn ata
aq tė dhunshm, tė padurueshme, i cmėnd.
Le tė fillojmė me sytė.
Pretendohet se foshnja e porsalindur ėshtė e verbėr.
Duke gjykuar nga bollėku i dritave verbuese qė pėrdoren gjatė
'dėrgesave' kudo, kjo duhet tė jetė njė postulė universale.
A nuk synojnė llampat dhe reflektorėt nė mbėrritjen e re?
Sigurisht.
Kush do tė ndezė dritat pėr njė njeri tė verbėr?
Kėto drita janė sigurisht tė pėrshtatshme pėr pjesėmarrėsit,mjekėt.
Por ēfarė ndodh me fėmijėn?
Kur koka e foshnjės mezi del nga gjenitalet e nėnės sė saj
, ndėrsa trupi i tij ėshtė ende i robėruar, ju shihni hapjen e syve.
Dhe mbyllja. Menjėherė, me dhunė. Fytyra e vogėl paraqet njė pamje tė pėrshkrueshme tė vuajtjes dhe zhurma e njohur shpėrthen.
Nėse "duke parė" do tė thotė tė jesh nė gjendje tė ndėrtosh imazhe mendore nga
ēfarė i ekspozohen sytė, foshnja e porsalindur nuk e bėn
,fėmija e porsa lindur nuk shikon.
Jo ende.
Por nėse tė shohės do tė thot  tė perceptosh dritėn, atėherė po, foshnja  sheh.
Gjallėrisht.
Fėmija ka tė njėjtėn dashuri, tė njėjtėn etje, pėr dritėn qė
bimė dhe lule kanė.Foshnja ėshtė e ēmendur pėr kėtė dritė, e dehur me tė.
Pra, aq sa ne
duhet tė marrė masa paraprake tė pafundme; ne duhet ta ofrojmė atė pafundėsisht ngadalė.
Nė fakt, foshnja ėshtė kaq e ndjeshme ndaj dritės ,ai ose ajo e percepton
ndėrsa ėshtė ende nė barkun e nėnės.
Nėse njė grua mė shumė se gjashtė muaj shtatzėnė ėshtė e zhveshur nė
dritėn e diellit, foshnja brenda saj e sheh atė si njė mjegull tė artė.Dhe tani kjo krijesė e vogėl, kaq e ndjeshme ndaj dritės, ėshtė e shtyrė
papritmas nga shpella e saj e errėt. Dhe sytė e saj janė tė ekspozuar ndaj dritave pėrmbytėse!
Foshnja uleret me zė tė lartė. Dhe pse duhet tė na befasojė? Sytė e saj
sapo janė djegur.
Fėmija i dobėt ,i vogėl, i mbyll sytė.
Ata thonė se njė fėmijė i porsalindur ėshtė i verbėr?
Jo, ėshtė verbuar.
Po nė lidhje me dėgjimin? A ėshtė foshnja e shurdhėr?
Jo.Deri nė kohėn kur foshnjat lindin, veshėt e tyre tashmė
u shėrbejnė atyre pėr njė kohė tė gjatė.
Ndėrsa ata janė akoma nė mitėr, zhurmat e nėnave tė tyre.
Dhe mė pas - zė. Zėri i nėnės, e cila pėrcakton vulėn e saj
nė fėmijėn pėrgjithmonė.
Ēdo zė ėshtė unik, i paimitueshėm -  sic janė shenjat e gishtave.Foshnja e palindur ėshtė e shėnuar nga zėri i nėnės, nuancat e saj, disponimi i saj.
Dhe kjo nuk ėshtė e gjitha. Ashtu si ata e perceptojnė dritėn, foshnjat e palindura e perceptojnė
tingujt e botės - pėrkundėr trashėsisė sė stomakut tė nėnės
.Krijesa e shkreta! Ēfarė fati, tė lindėsh dhe tė biesh nė
duart tona,viktima tė injorancės dhe mizorisė sonė!
Ėshtė verbuar dhe shurdhuar.
Po nė lidhje me ndjenjėn e kontaktit me tė?
Lėkura e saj, pothuajse pa njė shtresė mbrojtėse sipėrfaqėsore - ėshtė
e ekspozuar dhe e papėrpunuar si indet qė kanė pėsuar njė djegie. Mė e vogėl
prekja e bėn tė dridhet. Njė foshnjė madje dridhet kur dikush afrohet.
Deri nė lindje, lėkura e saj e dinte  vetėn ne velvetin tė membranės.
Pastaj, befas, ajo ėshtė mbėshtjellė me pėlhura tė ashpra. Foshnjat e sapolindura mbėrrijnė nė botėn tonė sikur nė njė qilim me gjemba.
Ata do tė pėrshtaten me tė.
Duke u tėrhequr nė vetvete, duke i ulur shqisat e tyre.
Por, kur ata hyjnė pėr herė tė parė nė kėto gjemba, ata ulėrin.
Natyrisht.
Dhe idiotė qė jemi, qeshim.

E gjithė kjo ėshtė vetėm fillimi...

Po, ferri ekziston. Nuk ėshtė njė trillim.
Ferr nuk vjen nė fund tė jetės sonė.
Nė fillim.
Ferri ėshtė ajo qė foshnja duhet tė vuajė pėr tė arritur kėtu  mes nesh.
Kur lind femija, mjeku e kap atė me njė kėmbė dhe
e mban atė ,kokė poshtė.
Si zakonisht, synimet e tij janė tė mira.

Trupi i foshnjės ėshtė, nė tė vėrtetė, mjaft i rrėshqitshėm, i veshur ashtu siē ėshtė
vernix caseosa, yndyrat e trasha dhe tė bardha qė e mbulojnė atė nga koka deri nė
shputė. Foshnja mbahet nga kėmbėt pėr tė parandaluar rrėshqitjen
Njė mbatje e tillė ėshtė e sigurt. Pėrshtatshėm.
Pėrshtatshme pėr ne.
Dhe pėr foshnjėn?
Ēfarė ndjen, duke u gjendur papritur me kokė poshtė?
Ata qė kanė pasur ankthe nė tė cilat ata zhyten papritmas
nė njė zbrazėti janė tė njohur me kėtė ndjesi. Rrjedh direkt nga
ky moment, gjatė lindjes sė tyre.
Pėr tė kuptuar tmerrin e plotė tė njė rėnie tė tillė nė humnerė, ėshtė
thelbėsore qė ne tė kthehemi pėr njė ēast nė barkun e nėnės.
Ne e dimė shumė pak pėr trupin tonė, aq pak sa harrojmė
rėndėsin e shtyllės kurrizore.

Vazhdon...

xxxxxxx

51


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lindje pa dhimbje - Frederick Leboyer(1975)

Mesazh  FlyEmirates prej 28.08.18 19:49

Ndoshta ka dicka te goditur ne te. Por menyra natyrale e lindjes eshte e krijuar nga zoti. Menyra si jane riprodhuar krijesat me mijera vjet. Mos ta kthejme dhe kete ne artificiale. Do ishte pa vlera njerezore si cdo gje tjeter fallco qe eahte krijuar ne bote
avatar
FlyEmirates

Server : 695 - Death Mirage
Level: 91
Power: 85000
Wind Main

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lindje pa dhimbje - Frederick Leboyer(1975)

Mesazh  xxxxxxx prej 28.08.18 20:51

FlyEmirates shkruajti:Ndoshta ka dicka te goditur ne te. Por menyra natyrale e lindjes eshte e krijuar nga zoti. Menyra si jane riprodhuar krijesat me mijera vjet. Mos ta kthejme dhe kete ne artificiale. Do ishte pa vlera njerezore si cdo gje tjeter fallco qe eahte krijuar ne bote
Po ta lexosh librin deri ne fund,ai propozon nje menyr jo artificiale,por ai flet per nje menyr natyrale,pa dhimbje per femijen.Esh e mrekullueshme detajet qe ai ka studiar,besoi qe ne te rriturit jemi egoist,nuk i kuptojm femije tan.

xxxxxxx

51


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lindje pa dhimbje - Frederick Leboyer(1975)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi