Qabja e mrekullive

Shko poshtė

Qabja e mrekullive

Mesazh  Vitruvian prej 20.08.18 15:24

Qabja e mrekullive: 1Haxhi, njė nga 5 shtyllat e Islamit, zhvillohet nė Mekė, njė pelegrinazh rreth Qabes, vendi i parė nė Tokė ku adhurohej Zoti njė.
Nė pesė faljet ditore, Myslimanėt zbatojnė drejtimin “kibla” qė ėshtė drejtimi nga Qabja e shenjtė, nė Mekė. Kjo gjė bėhet si rrjedhojė e unitetit shpirtėror, por edhe pėr tė shmangur faljen e namazit nė drejtime tė ndryshme.
Ėshtė njė urtėsi qė “fshihet” dhe qėndron pas kėtij drejtimi, (kiblės, pėr nga Qabja) por shumica qė nuk e kuptojnė, mendojnė se myslimanėt “adhurojnė” kubenė e zezė nė Meke, diēka aspak e vėrtetė.
Fakti qė myslimanėt “pėrulen” nė kėtė drejtim, pra drejt Qabes, nuk do tė thotė se janė duke e adhuruar atė; nė Islam ėshtė njė rregull, nėse dikush qė falet pa e ditur se nė cilin drejtim ėshtė Qabja, mund tė falet nė ēdo drejtim, sepse edhe nė Kuran thuhet:
“E Zotit ėshtė lindja dhe perėndimi; kudo qė shkoni aty do tė jetė prania e Zotit. Zoti ėshtė i Gjithėpranishėm, i Gjithėdijshėm…” (2:115)

Nga ky varg, kuptojmė se kuptimi i drejtimit nga Qabja ėshtė vetėm pėr tė qėnė tė bashkuar (nė falje) megjithatė ēdo drejtim, hapėsirė, i pėrket Zotit (qėnies supreme). Edhe Haxhi vetė, ėshtė njė tjetėr shenjė e unitetit.

Por, nėse sheh, qė nga masat e sasitė (kuantet) mė tė vogla qė ekzistojnė, e deri te trupat qiellorė, qė nga atomet e deri tek planetet e yjet (dhe jo vetėm) tė gjitha rrotullohen pėrreth akseve tė caktuara, nė njė rend tė caktuar lėvizjeje, shembuj tė sė cilave gjen pafundėsisht, dhe kjo ėshtė ekzaktėsisht ēfarė besimtarėt myslimanė bėjnė sot, pėrqark Qabes.Haxhi simbolizon, se ēdo gjė adhuron Qėnien Supreme, Krijuesin, por jo trupin (nė kėtė rast Qabja) qė qėndon nė qendėr tė kėtij “rrotullimi”.
Kjo pėrfaqėson unitetin nė tė gjithė krijimin.
Pėrkrah faktit dhe argumentit logjik, nė lidhje me kėtė drejtim, dhe vetė Qaben, ka shumė argumente shkencore, dhe spirituale po ashtu, qė do tė bashkangjitet mė poshtė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Vitruvian nė 21.08.18 12:08, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Qabja e mrekullive: 2

Mesazh  Vitruvian prej 20.08.18 15:33


Kur njė person performon pėruljen si nė faljen islame, namazin, dhe vendos kokėn mbi tokė, drejt Qabes, “ngarkesat” e dėmshme “lirohen” nga trupi i tij, nė mėnyrė tė pėrsosur.
Kjo bėn qė trupi tė balancojė sistemin e tij tė energjisė qė mbart, dhe pėr tė kuptuar kėtė, duhet tė njihemi fillimisht me “prerjen e artė” e cila shfaqet nė matematikė dhe art.
Nė matematikė, dy sasi janė nė tė tillė raport, vetėm nėse raporti i tyre ėshtė i njėjtė me raportin e shumės sė tyre nė atė mė tė madhe tė dy sasive.
Raporti i artė ėshtė njė konstante matematike irracionale pėrafėrsisht 1,6180339887. Emra tė tjerė tė pėrdorur pėr raportin e artė janė “seksioni i artė” dhe mėnyra e artė. Ky raport zakonisht paraqitet me shkronjėn greke “φ”.

Nėse zbatojmė kėtė raport nė glob, do tė vini re se pika e artė e Tokės ėshtė qyteti i Mekės, dhe pika e artė e vetė Mekės, ėshtė Qabja e shenjtė.
Duke qėnė pika e artė e globit, ajo ėshtė po ashtu fusha mė e fortė magnetike nė Tokė. Pėr tė kuptuar kėtė, mund tė marrim po ashtu shembullin e galaksive nė univers, por edhe tė gjėrave mė tė vogla, si p.sh bimėt. Ato lėshojnė energjinė, qė nga qėndra e tyre, deri nė skajet e jashtme tė tyre.
Nė tė tillė mėnyrė, ato marrin energjinė negative, dhe japin energji pozitive, duke krijuar ekuilibėr.
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Qabja e mrekullive: 3

Mesazh  Vitruvian prej 20.08.18 15:33

Trupi ynė merr ēdo ditė, ngarkesa electromagnetike nga ēka e rrethojnė, tė cilat janė tė dėmshme pėr tė gjithė ne, pa pėrjashtim.
Tė tilla ngargesa pėrqėndrohen nė pjesė tė caktuara, kryesisht nė pjesėt e pėrparme tė trurit, tė cilat sjellin dėme tė shumta, sidomos depresion, presion mendor madje edhe pėrtesė, por kėto janė mė tė paktat e pėrmendura, duke qėnė se ato ndikojnė nė aspekte tė ndryshme, duke sjellė po ashtu probleme mė tė rrezikshme.
Kjo pjesė e trurit, njihet dhe si “ēakra qėndrore” (Ajna) nėpėrmjet sė cilės merren dy llojet e energjisė.
Por tė tilla ngarkesa, ēlirohen kur balli prek tokėn, nė drejtimin drejt Qabes, fushės mė tė fortė magnetike nė Tokė!
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qabja e mrekullive

Mesazh  Pansophia prej 20.08.18 20:48

Po Qabja (Kubi i ZI) eshte simbol i Saturnit dhe njerezit rreth tij vertiten si unazat e planetit, dhe vete Saturni simbolizon Satanin. Eshte politeizem ne thelb por shumica e ben si puna e robotit, u thone ta bejne dhe e bejne pa ditur pse dhe ckuptim ka.

Pansophia

161


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qabja e mrekullive

Mesazh  FlyEmirates prej 20.08.18 21:24

Kaaba eshte Guri I vogel qiellor qe eshte nxire me kalimin e viteve ne toke nga mekatet njerezore, thuhet.. Mos e ngaterro me merkaaba, levizjen me prirje djallezore..
avatar
FlyEmirates

Server : 695 - Death Mirage
Level: 91
Power: 85000
Wind Main

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qabja e mrekullive

Mesazh  Vitruvian prej 21.08.18 11:09

Qabja nė Mekė s'ka lidhje me Saturnin. Ajo konsiderohet "shtėpia e parė" e adhurimit tė Zotit, si qėnia e vetme supreme, dhe thuhet se u krijua nga Abrahami dhe i biri.
Nė njė pjesė tė caktuar tė saj, ėshtė vendosur "guri zi" i cili siē e pėrmende, besohet se u kthye nė tė zi nga mėkatet e njerėzve.
Qabja u krijua si "shtėpi" pėr adhurimin e Zotit, dhe siē ndodh edhe sot, shtėpitė janė "kubike" por nuk pėrdoret qė njerėzit tė adhurojnė atė vetė, por Zotin.

avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Qabja e mrekullive: 4

Mesazh  Vitruvian prej 21.08.18 12:03

Viti i elefantit
Jemeni i viteve 500 (i erės sonė) drejtohej nga idhujtarė, tė cilėt nė regjimin e tyre, persekutonin ata qė mohonin idhujt e tyre (statuja, objekte qė i krijonin vetė) dhe vrisnin krisitianėt monoteistė.
Ata vrisnin tė krishterėt qė mohonin “zotat” e tyre, dhe i hidhnin nė gropa tė mėdha, nė flakė. Pėr tu hakmarrė ndaj liderit idhujtar, qė kryente tė tilla veprimtari nė Jemen,  liderėt sirianė tė lajmėruar nga kristianėt e mbijetuar, njoftuan liderin e krishterė tė Abisinisė (Etiopia sot) i cili dėrgoi ushtrinė e tij nė Jemen, tė drejtuar nga njė njeri i njohur si Abreha al Ashram, i cili pas rrėnies sė idhujtarėve nė Jemen, nisi tė drejtojė atje.


Turizmi nė Arabi kishte sukses, dhe fiset drejtuese pasuroheshin gjithnjė e mė shumė nga kjo gjė, ēka ngjalli “xhelozi” nė zemrėn e Abrehasė, i cili ishte i etur pėr tė tillė sukses.

Qėndra e suksesit ishte Meka, dhe sigurisht Qabja, por qė fatkeqėsisht gjatė asaj kohe, idhujtarėt e kishin mbushur me mbi 300 idhuj, por megjithatė Qabja e ruante vlerėn, fuqinė dhe identitetin e saj. Mekasit besonin nė njė qėnie supreme, por nuk qenė mjaftueshėm “tė ngopur” dhe shtonin praktika, duke i krijuar “partnerė” Zotit duke e krahasuar Atė me statujat e ndryshme qė adhuronin.
Qabja ishte njė qendėr mjaft e njohur, ndaj Abreha, pėr tė pasur sukses, dėshiroi ta shkatėrronte atė, dhe duke nisur tė ndėrtonte njė qendėr tė madhe adhurimi, Abreha dėshironte qė njerėzit, dhe arabėt kryesisht, tė mos shkonin nė Qabe, por nė vendin qė do tė ndėrtonte ai vetė.Kur ndėrtimet e tij pėrfunduan, ai ftonte arabėt drej vendit tė tij, qėndrės sė tij, por nuk kishte rezultate tė plota, sepse tė gjithė shkonin te Qabja. Kėshtu, ai dėshironte tė shkatėrronte Qaben, dhe nisi ushtrinė e tij tė madhe drej Mekės.
Abreha, arriti qė me ushtrinė e tij, dhe njė turmė elefantėsh, tė shkojė deri nė Mugamas, njė vend pranė Mekės. Duke sulmuar banorėt, barinjtė, dhe kėdo tjetėr, ai arriti qė gjithashtu t’i merrte bagėtitė, dhe kryesisht devetė. Nga kėto deve, 200 i pėrkisnin Abdul Mutalibit (gjyshit tė Profetit Muhamed) i cili ishte nė atė kohė udhėheqėsi i Kurejshėve, fisit drejtues nė Mekė.
Abreha pastaj dėrgoi njė lajmėtar pėr t'i treguar popullit tė Mekės se ai donte vetėm tė shkatėrronte Qaben, dhe nuk erdhi pėr tė vrarė asnjė prej tyre.
Abdul Mutalibi, shkoi tek Abreha, bashkė me lajmėtarin e tij, dhe kur lideri, Abreha, e pa atė (Mutalibin) njė burrė shtatėlartė, i pahshėm dhe me pamjen dhe personalitetin e njė udhėheqėsi, Abreha u ēua prej fronit.
Ai i kėrkoi Abdul Mutalibit atė qė kishte pėr tė thėnė, dhe ajo qė tha, ishte se donte qė Abreha t’ia kthente 200 devetė e tij.
Abraha ishte shumė i befasuar. Ai tha: "Kur tė pashė sė pari, mendova se ishe njė njeri shumė i respektuar dhe i nderuar, por gjėja e parė qė mė the, mė bėri tė ndryshoj mendje pėr ty. Unė kam ardhur pėr tė shkatėrruar Qaben tuaj dhe ju jeni tė shqetėsuar pėr devetė tuaja?! "
Abdul Mutalibi ja kthehu shkurt, dhe mjaft thjesht: “Ashtu siē devetė mė kanė mua, tė zotin e tyre, edhe Qabja e ka Zotin e saj. Unė jam kėtu pėr tė mbojtur devetė e mia, Qaben, nėse do, Zoti e mbron…”
Abreha ja ktheu devetė, dhe ditėn tjetėr, u nis tė shkatėrrojė Qaben, i shoqėruar nga ushtia e tij e madhe, dhe elefantėt e shumtė, mes tė cilėve dallohej prej tyre mė i madhi, njė elefant “gjigand” mes tė tjerėve, i cili qėndronte me madhėshti nė krye tė ushtrisė.
Elefanti nisi tė ecė, dhe kur arritėn brėnda nė Mekė, drej Qabes, elefanti ran ė gjunjė, dhe nuk lėvizte. Diēka e tillė nuk kishte ndodhur kurrė mė parė.
Sa herė qė ushtarėt e Abrehasė e drejtonin elefantin nė ndonjė drejtim, pėrveē kiblės, ai lėvizte lirshėm, por kur e orientonin dhe e shtynin tė shkonte drej Qabes, ai ndalonte dhe nuk bėnte as njė hap mė shumė.

Befas, ndėrsa kjo po ndodhte, erdhi ndėshkimi qė pėrmendet nė suren Fil tė Kur'anit (105). Qindra zogj qė nuk ishin parė kurrė mė pare, u shfaqėn nė qiell, si re e zezė, fluturuan drejt Mekes, dhe secili zog kishte 3 gurė shumė tė vegjėl, nė sqep dhe kėmbė.
Ata fluturuan mbi ushtrinė e Abrehasė, dhe hidhnin prej lartėsisė sė madhe guralecat. Ēdo guralecė shkoi drejt nėpėr trupat e njerėzve, dhe nga “presioni” i rrėnies sė madhe, gurėt “shponin” lėkurat e ushtarėve, duke i lėnduar rėndė. Elefantėt filluan tė vrapojnė si tė ēmendur nė drejtimin tjetėr, nė pėrpjekje pėr tė mbijetuar, ndėrkohė qė zogjtė nisėn tė rrethojnė Qaben e shenjtė, duke u rrotulluar rreth saj, nė fluturim…
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qabja e mrekullive

Mesazh  Pansophia prej 21.08.18 22:34

Vitruvian shkruajti:Qabja nė Mekė s'ka lidhje me Saturnin. Ajo konsiderohet "shtėpia e parė" e adhurimit tė Zotit, si qėnia e vetme supreme, dhe thuhet se u krijua nga Abrahami dhe i biri.
Nė njė pjesė tė caktuar tė saj, ėshtė vendosur "guri zi" i cili siē e pėrmende, besohet se u kthye nė tė zi nga mėkatet e njerėzve.
Qabja u krijua si "shtėpi" pėr adhurimin e Zotit, dhe siē ndodh edhe sot, shtėpitė janė "kubike" por nuk pėrdoret qė njerėzit tė adhurojnė atė vetė, por Zotin.

E di kush eshte Zoti per njerezit? Satani, Zoti i materies. Mos i jepni ngjyrim fetar dickaje qe eshte me e lashte se feja.

Pansophia

161


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qabja e mrekullive

Mesazh  Vitruvian prej 22.08.18 9:07

Pansophia shkruajti:
Vitruvian shkruajti:Qabja nė Mekė s'ka lidhje me Saturnin. Ajo konsiderohet "shtėpia e parė" e adhurimit tė Zotit, si qėnia e vetme supreme, dhe thuhet se u krijua nga Abrahami dhe i biri.
Nė njė pjesė tė caktuar tė saj, ėshtė vendosur "guri zi" i cili siē e pėrmende, besohet se u kthye nė tė zi nga mėkatet e njerėzve.
Qabja u krijua si "shtėpi" pėr adhurimin e Zotit, dhe siē ndodh edhe sot, shtėpitė janė "kubike" por nuk pėrdoret qė njerėzit tė adhurojnė atė vetė, por Zotin.

E di kush eshte Zoti per njerezit? Satani, Zoti i materies. Mos i jepni ngjyrim fetar dickaje qe eshte me e lashte se feja.
Nuk besoj nė Satana, por nėse ekziston, nga ē'ka di, ai nuk ka kontroll "tė vėrtetė" mbi botėn materiale, as mbi njerėzit, pėrveēse nė aspekte tė caktuara, specifike tė saj.
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qabja e mrekullive

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi