Gjėrat e Pabesueshme qė ndodhin kur Zgjohemi Shpirtėrisht

Shko poshtė

Gjėrat e Pabesueshme qė ndodhin kur Zgjohemi Shpirtėrisht

Mesazh  gjilanasi prej 13.06.18 20:37Kėto kohė po ndodh njė zgjim nė masė i njerėzve nė njė pjesė tė mirė tė globit, mund tė ndodhė pėr shkak tė intensitetit tė komunikimit si rezultat i mediave sociale dhe teknologjisė.
Ndoshta edhe intensiteti i ngjarjeve astrologjike qė po ndodh kėto kohė mund tė jetė njė shenjė se si njė forcė e mbinatyrshme po ndėrhyn nė jetėn tonė tė pėrditshme.
Ēfarėdo qė tė jetė, ėshtė e qartė qė interneti dhe dalja nė pah e njė sėrė eventesh shoqėrore shpirtėrore kanė mundėsiuar tė shohim se si njė sėrė njerėzish po pėrjetojnė nė tė njėjtėn kohė diēka tė rėndėsishme.

Sinkronizimet

Sinkronizimet janė diēka qė shumė njerėz mund ta quajnė koiēidencė apo rastisje, por sidoqoftė, kjo ėshtė mė shumė se rastisje. Ndonjėherė ndjehet sikur bota ka bėrė njė konspiracion pėr ty qė tė takosh njė person apo hasėsh nė njė mundėsi qė do tė tė ndihmojė tė biesh nė grackėn e parashikuar. Por sinkronizimet janė njė shenjė qė jeta juaj ėshtė nė rrugėn e duhur, kėshtu qė kur ju shfaqen, ndiqini dhe pa dyshim qė do t'ju shpien nė vendet mė magjike qė keni imagjinuar.

Kur hasni nė ngjyra, tinguj apo aura

Ėshtė e zakonshme pėr njerėzit tė shohin frekuenca nė mėnyra tė ndryshme, pėr shumė njerėz kjo tregon njė ngjyrė apo njė mėnyrė tė ndryshme tė tė parit tė gjėrave. Por mund tė jetė edhe njė vibrim, dhe ēdo gjė ka frekuencat korresponduese. Njė shembull mund tė jetė ngjyra vjollcė, e cila mund tė shoqėrohet me njė sėrė tingush dhe formash tė sė njėjtės frekuencė. Kjo do tė thotė nėse njė mik i juaji rrezaton njė aura ngjyrė vjollcė, ju mund ta shihni vizualisht apo mund ta ndjeni.

Komunikimi mendorė

Komunikimi mendorė nuk ėshtė gjithmonė ajo qė shumė njerėz mendojnė. Stigmatizohet si "leximi i mendjes sė dikujt". Gjithsesi tė tjerė njerėz mendojnė se ky komunikim ėshtė sinkronizimi i sė njėjtės frekuence tė dy njerėzve. Ndonjėherė mund tė keni tė njėjtėn ide me dikė tjetėr nė tė njėjtėn kohė. Ėshtė thjeshtė njė mėnyrė e "shpartallimit" tė iluzionit tė ndarjes.

Kuptimi i iluzionit tė ndarjes

Nė njėfarė kuptimi tė gjithė jemi tė ndahshėm, por nė tė njėjtėn kohė jemi e njėjta gjė. Ėshtė e njėjta gjė si qelizat e trupit, nėse shikohen nga kėndvėshtrimi i njė qelize tė vetme. Por nėse e sheh nga larg, duket thjeshtė njė pjesė e trupit tė njeriut. Ėshtė e njėjta gjė me tokėn, e cila ėshtė njė qelizė nė univers nė tė cilėn tė gjithė jemi pjesė e saj. Njė pemė, njė kafshė apo person mund tė duken tė ndryshėm, por janė thjeshtė qeliza nė kėtė organizėm tė madh tė tokės.

Ėndėrrat, vizionet, njohjet paraprake dhe metaforat

Ėndėrrat janė njė ngjarje qė shpesh na ndihmojnė tė lundrojmė nė jetė. Shpesh mund t'i shohim gjėrat pėrpara se tė ndodhin dhe ndonjėherė shfaqen nė atė mėnryė qė ne mund tė zgjedhim. Mund tė shfaqet simbologjia nė jetė dhe ēdo gjė mund tė kthehet nė njė ngjarje nė tė cilėn personazhi kryesorė je ti. Pėrpara zgjimit, njė qen mund tė ishte thjeshtė njė qen, por nė rrethana tė caktuara pas zgjimit mund tė simbolizojė besnikėrinė. Ndonjėherė gjėrat e vogla kanė kaq shumė domethėnje sa qė mund tė hapin kutinė magjike tė jetės sonė, pastaj do shihni se si, ēdo gjė ėshtė e lidhur.

Do gjeni njė rrugė dalje kreative

Jemi krijuesit, dhe besohet se ky ėshtė zgjimi i pėrgjithshėm shpirtėrorė. Ndėrsa kalojmė nga qenie materiale nė qenie krijuese - fokusohemi mė pak mbi atė se ēfarė mund tė kemi dhe mė shumė mbi atė se ēfarė mund tė japim. Jemi krijues prej natyrės dhe kur zgjohemi, shohim qė bota ėshtė krejt e ndryshme, kjo mund tė na ēojė nė zbulimin e talenteve krijuese qė nuk dinim se i dispononim.

Shpėrbėrja e kushtėzimit

Ndėrsa nis ta shohėsh botėn ashtu siē ėshtė dhe jo ashtu siē ju kanė thėnė, do nisni tė vini nė pikėpyetje gjithēka qė dini. Ėshtė e qartė qė nuk mund tė shkojmė tek doktori dhe t'i themi qė kemi parė vizione shpirtėrash, pasi mendojnė se ata mund tė na marrin pėr tė ēmendur. E ēuditshmja ėshtė se rreth 84% e globit ėshtė fetare apo beson nė fe. Ky supozohet tė jetė kremtimi i botės shpirtėrore. Ėshtė sikur tė gjithė tė identifikohen me diēka dhe njėkohėsisht ta mohojnė atė.

Shpėrbėrja e kushtėzimit mundėson tė shohėsh se:

- Nuk duhet tė jemi nė garė

- Jemi krijues dhe tė dashuruar natyral

- Nuk duhet tė futemi nė kafaz

- NJerėzit janė mė tė lumtur kur janė pjesė e diēkaje mė tė rėndėsishme se ajo e vetes

- Mrekullitė janė tė vėrteta - fakti qė jemi kėtu ku jemi pas as edhe tė vetmen provė e provon kėtė gjė

- E meritojmė tė jemi tė lirė

- Dhe do jemi tė lirė

Zgjimi shpirtėrorė nuk ėshtė unik, ekzistojnė mėnyra tė pafundme pėr ta shpalosur.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi