Sekreti, qė njerėzit me Fuqi Psikike nuk e thonė kurrė

Shko poshtė

Sekreti, qė njerėzit me Fuqi Psikike nuk e thonė kurrė

Mesazh  gjilanasi prej 13.06.18 20:34Ekzistojnė shumė sekrete nė jetė.
Dikush mund tė mėsojė thelbin duke studiuar vazhdimisht. Nga i gjithė subjekti i metafizikės, ekziston vetė njė studim bazė i njohur nė anglisht me termin "vibe", nė shqip mund tė pėrkthehet si "vibracion" nė kontekstin e gjendjes emocionale, ose ndyshe "atmosferė emocionale".
Nė vijim, kėtė fjalė do ta pėrdorim me termin "vibracion".
Fjala "vibracion" zakonisht do tė thotė njė vibrim apo dridhje e energjisė qė pėrhapet nga njė qenie apo objekt, e cila nxjerr nė pah njė ngjyrė tė vėrtetė tė formėns sė ndjenjės dhe prekjes qė lėshohet nga ky objekt ose kjo qenie.
Nė rrethana tė caktuara, mund tė kemi vėnė re shpesh kur dikush ka thėnė diēka si:

Nuk mė pėlqen kjo atmosferė;
Mė dhuron njė gjėndje tė mirė shpirtėrore;
Ka njė ēehre tė ēuditshme qė i bėn njerėzit pėr tė qeshur;
Ka njė lloj energjie qė i jep njerėzve pozitivitet.

Ēfarė mendoni se do tė thonė kėto fjalė? Kėto fjalė tingėllojnė si fraza tė zakonshme pėr tė pėrshkruar se si ndihet dikush pėrballė njė personi qė sheh atė ēast.

Nė raste tė ngjashme, keni thėnė ndonjėherė edhe ju tė tilla fraza? Nėse po, ēfarė vibracione ndjetė atė ēast? Ishte ndjenjė pozitive apo negative? Secila nga ndjenjat do tė rrezatojė njė vibracion tė caktuar qė zakonisht i referohen si energji. Nuk duhet ngatėrruar energjia me vibracionin, por nė ditėt tona tė dyja tregojnė tė njėjtėn gjė. Kur pėrdorin fjalėn "energji", ėshtė sikur flasim mė shumė nė gjuhėn e shkencės se sa metafizikės. Sidoqoftė, tė dyja temat adresojnė subjekte tė ngjashme.

Pra, mė tej do flasim pėr sekretet, tė cilat njerėzit e menēur nuk do jua "thonė" rreth vibracionit. Ēfarė ėshtė kjo ekzaktėsisht?

Ajo qė shumica e njerėzve me zotėsi psikike nuk do ta ndanin kurrė me shoqėrinė ėshtė se: ata besojnė nė mėnyrėn se si shohin dhe ndjejnė, besojnė nė atė se ēfarė percepton shqisa e tyre e gjashtė pėrmes prekjes sė vibracionit. Ajo qė s'do tua thonė kurrė ėshtė se: vibracioni ka njė ngjyrė tė caktuar, dhe kjo varet nga subjekti qė shohin atė moment.

Por si ka mundėsi? Si mundet qė vibrimi tė ketė ngjyrė kur supozohet se duhet tė ndjehet, dhe jo tė shihet me sy? Ky ėshtė fenomeni sekret qė njihet gjerėsisht nga tė menēurit, psikikėt, njerėzit shpirtėrorė, etj.

Arsyeja sepse vibracioni mund tė shihet si ngjyrė ėshtė sepse ngjyra e vibracionit na tregon identitetin mė tė vėrtetė tė mundshėm tė subjektit. Nuk mund tė gėnjesh me vibracioninn, sepse ėshtė njė vibracion energjie qė nuk mund tė kamuflohet, siē ėshtė pamja fizike qė mund tė kamuflohet me "makeup".

Megjithėse metoda e identifikimit nuk mund tė realizohet lehtė nga fillestarėt; kjo bėn qė gjithkush qė dėshiron tė studjojė se si tė identifikojė vibracionin e dikujt, ta bėjė pėrmes njė sėrė vėzhgimesh dhe mėsimesh.

Pse tė shqetėsohemi pėr ngjyrėn? Po, sepse pėrmes ngjyrės mund tė identifikojmė burimin e energjisė; ėshtė pozitive apo negative? Dhe jo vetėm kjo, mund tė marrim informacione se nga buron, cilat janė pėlqimet e tyre nė jetė, janė nė rrugėn e dritės apo errėsirės.

Njerėzit psikik nuk do ta ndanin kurrė kėtė gjė me shoqėrinė, sepse ėshtė shumė e vėshtirė pėr t'u kuptuar, megjithėse mund tė tingėllojė si diskriminuese pėr kategoritė qė i pėrkasin vibracionit pozitiv (dritės) apo atij negativ (errėsirrės.

Sidoqoftė, ekziston njė art nė ēdo moment, i njohur si vibracion; nėse personi ėshtė i aftė tė marrė frekuencėn e vibracionit, mund ta kuptojė menjėherė, qė ndjenja (ndonjėherė) mund tė jetė e bukur dhe magnetizuese.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi