Origjina

Shko poshtė

Origjina

Mesazh  Crystal92 prej 11.06.18 13:31

Gjithcka fillon me Origjinėn,e cila ėshtė edhe vetekrijuese dhe krijuese.Origjina ėshtė krijim,i cili i jep mendime dhe formė.Qė te krijosh nuk do tė thote qe duhesh jesh krjuarė nga dicka tjeter.Gjithcka ekziston nė tė njtėn kohe.Origjina nė fillim ishte vetkrijuar dhe krijuese ne te njėtėn kohe.Origjina ėshtė ne vazhdimėsi progresi pėr tė permisuar vet veten.Njerėzit besojnė qė duhet tė ket nje fillim/mbarim,majtas/djathtas,sepse ne mendojmė ne kushtet e dualitetit.Origjina ėshtė gjersi hapsinore e energjisė te ndjeshme,pa kufi.
-Ne eksperimentin e pare Origjina kopjoi veten ne 12 origjina tė tjera,por dėshtoi.
-Nė eksperimentin e 2 ajo ndau veten nė 2 pjese,gjysmėn e pjesės e ndau ne 12 pjesė te quajtur Burime entity dhe gjymen tjter e mbajti jasht nė mėnyr qė asgjė mos humbiste asnjė gjė.
-12 burimet entity ekzistojnė me Origjinėn qė quhet Omniverse,por secilat nga burimet entity kanė lirinė e tyre pėr te eksperimetuare,krijuare,zhvillim.
-Ato filluan tė krijonin versionet e tyre tė universeve,entity tė cilet mund tė jen entity kolektive ose individuale.
-Disa ndanė veten e tyre ne 3 pjese ose me shumė  universe qė quhen Multiversity
-Disa qėndruan krijuan vetem 1 universe
-Vetem njė pjes e vogėl percillet tek Omniverse nga burimet entity .Duke pėrcaktuar ne detaje tė shkutra.Multiuniversi jonė ėshtė i bėr nga 12 dimensione,qė permban 397 universe te nje koheshme qė ekzistojne ne sfera brenda sferes (sė lartė)ne tė njėtėn hapsire.Ky ilustrim nga Giovanni Rubaltelli tregon pak a shum sesi multiuniversi jon mund te duket.Sfera e jashteme eshte nė kryje te multiuniversit me frekuencat mė tė larta(408 FB)
Sfera e brendeshme eshte ne fund te multiuniversit me frekuencat me te ulta (12FB)Ky quhet universi fizik,i cili esh dimensioni i 1i multiuniversit.Ktu ndodhin te gjitha mishėrimet si njerezit,gjitha racat e tjera,kafshėt,bimėt.Nė tokė ne ekzistojmė nė fund te universit fizik,cila ndodhet nė 3 frekuencat me te ulta,cka do te thotė qė ne shohim 25% te fundit te universit fizik

Source: http://bigpicturequestions.com/what-is-the-difference-between-a-universe-multiverse-and-omniverse/

Crystal92

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi