Llojet e Xhindeve

Shko poshtė

Llojet e Xhindeve

Mesazh  AlbiSeli prej 19.03.18 17:31

Sipas fesė islame, ekzistojnė tri kategori tė qenieve tė gjalla. Ato janė: engjėjt, xhindet dhe njerėzit. Engjėjt janė tė krijuar nga drita, xhindet nga zjarri, ndėrsa njerėzit nga dheu. Engjėjt nuk kanė gjini dhe nuk kanė vullnet, ndėrsa xhindet, sikurse njerėzit, mund tė jenė femra dhe meshkuj, si dhe e kanė vullnetin e tyre tė lirė. Xhindet jetojnė nė komunitetin e tyre, mirėpo nganjėherė ndodh qė ata tė pėrzihen me njerėzit, duke i sulmuar dhe duke u futur nė trupin e tyre pėr t’i komanduar ata. Xhindet janė tė ndarė nė pesė lloje:

Xhindet ‘maridė’
Xhindet ‘maridė’ janė tė mėdhenj dhe tė fuqishėm, ata njihen si fisi mė i fuqishėm i xhindeve. Ndonėse ata janė shumė tė fuqishėm, ka shumė pak raste tė raportimeve pėr sulmin e kėtyre xhindeve kundrejt njerėzve. Ata janė tė pasionuar pas ujit dhe thuhet qė jetojnė nė oqeane.


Xhindet ‘efrit’

Ky fis i xhindeve janė inteligjentė dhe tė matur, si dhe jetojnė nė shoqėri tė komplikuara, tė cilat krahasohen me shoqėritė njerėzore. Besohet qė ata preferojnė tė jetojnė nė shpella dhe portretizohen si tė ndryshueshėm pėr nga natyra. Kėta xhinde mund tė jenė edhe tė mirė edhe tė ligj dhe thuhet qė disa nga profetėt kanė pasur ndikim mbi kėtė fis tė xhindeve.

Xhindet ‘vampirė’

Ky fis ka udhėtuar nga Perėndimi nė Veri pėr tė fituar titullin ‘pėrbindėshit e pavdekshėm’. Ky fis i xhindeve thuhet se ngjajnė shume me zombitė e ditėve moderne, pasi qė ushqehen me njerėzit e vdekur. Ata janė shumė djallėzorė dhe e kanė tė pamundur tė bėjnė vepra tė mira. Zakonisht nė gjueti dalin gjatė natės.

Xhindet ‘sila’

Kėta lloj xhindesh janė shumė tė talentuar dhe janė shumė tolerantė ndaj racės njerėzore. ‘Sila’ shumicėn e rasteve portretizohen si femra. ‘Silat’ janė shumė inteligjentė dhe mund tė shihen shumė rrallė. Thuhet qė termi ‘sila’ tė ketė rrjedhur nga njė fjalė e vjetėr angleze, seelie, qė do tė thotė ‘zanė e mirė’. Kėta lloje tė xhindeve nuk shihen si tė rrezikshėm pėr njerėzit dhe pėr shkak qė paraqiten shumė rrallė, duket se nuk kanė shumė interes tė pėrzihen nė jetėn njerėzore.


Xhindet ‘vetala’

Ky fis i xhindeve ėshtė shumė i madh nė numėr dhe paraqitet shumė shpesh. Thuhet qė ata sulmojnė kufomat e vdekura tė njerėzve dhe parandalojnė kalbjen e tyre. Ata kanė aftėsi tė mishėrohen me trupin e njerėzve dhe si tė tillė mund tė parashikojnė tė ardhmen dhe tė tregojnė pėr tė kaluarėn e njė personi. Xhindet ‘vetala’ janė shumė tė rrezikshėm dhe mund t’i sulmojnė njerėzit pėrmes internetit.
avatar
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  bojko prej 20.03.18 20:18

Kjo teme rreth gjindeve/entiteteve ma zgjon shume kureshtjen.
Edhte nje faqe e njohur nga nje qift magjistaresh ne amerike te cilet shesin gjinde dhe te gjitha llojet e entiteteve tjera , dmth i urdherojne ata te vijne dhe te sherbejne ty. Une vitin e kaluar i bleva disa nga ata, por pasi nuk jam praktikues i magjise apo nga mungesa e pervojes ndoshta fillova te ndiej jorehati dhe disa shqetesime shpirterore. E luta magjistarin qe ti kthej mprapsht dmth te mi hek dhe ai e beri kete pasi e garanton edhe ne kontrate gjate shitjes qe nese nuk ndihesh mire ti hek.Eshte diqka per te cilen une thjesht nuk kam koment dhe jam i etur te dij ma shume.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  Tanki prej 24.03.18 1:52

Ke harruar ta cekėsh llojin e Ifridėve tė cilėt jan mė tė afėrt me Luciferin, dhe jan xhindėt tė cilėt mė sė shumti i bėjnė dėm njeriut dhe jan tė prirur si krijesat mė vdekjeprurėse nga lloji i tyre.

Thėn ndryshe nė qoftė se tė ka shenjestruar njė xhind (demon) i ktij lloji atėher shpėtimin e ke tė vėshtirė dhe fundin e hidhur, sepse nuk tė ndahet nga ty deri nė vdekjen tėnde, qoft si pasoj e ndikimit tė tyre tė mbrendshėm tek personi (pra egzorcizmi) qoft ai i jashtėm (ngacmimi, ose cytjet e tjera), prandaj njeriut i duhet njė tretman i fort shėrimi qė tė shpėtoj i pa-dėmtuar nga ky lloj teje i rrezikshem i xhindėve. Ndėrsa prej fiseve mė rrezikshėm tė llojit ''Ifrid'' jan kėto tri kabile: Yakazat, Zuzulat dhe Cuhen'na.

Paralajmėrim: Gjat leximit preferohet qė tė mos i citoni emrat e kėtyre tri fiseve me zė !!!
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  bojko prej 24.03.18 6:40

Ritualet e ndryshme nga magjistre apo edhe rituale fetare mund te te pastrojne nga lloje te tilla gjindesh , vetem duhet te njohesh njerez qebejne kesi lloj pastrimi.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  Vizitor prej 24.03.18 14:42

bojko shkruajti:Kjo teme rreth gjindeve/entiteteve ma zgjon shume kureshtjen.
Edhte nje faqe e njohur nga nje qift magjistaresh ne amerike te cilet shesin gjinde dhe te gjitha llojet e entiteteve tjera , dmth i urdherojne ata te vijne dhe te sherbejne ty. Une vitin e kaluar i bleva disa nga ata, por pasi nuk jam praktikues i magjise apo nga mungesa e pervojes ndoshta fillova te ndiej jorehati dhe disa shqetesime shpirterore. E luta magjistarin qe ti kthej mprapsht dmth te mi hek dhe ai e beri kete pasi e garanton edhe ne kontrate gjate shitjes qe nese nuk ndihesh mire ti hek.Eshte diqka per te cilen une thjesht nuk kam koment dhe jam i etur te dij ma shume.
Hahhahah epo kisha degjuar gjith ato historia por qe te blihen entitet sdo me shkonte mendja kurre hahahah ,cfare viti e bere kte shaka bajko hahha
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  bojko prej 24.03.18 18:01

crystal92 shkruajti:
bojko shkruajti:Kjo teme rreth gjindeve/entiteteve ma zgjon shume kureshtjen.
Edhte nje faqe e njohur nga nje qift magjistaresh ne amerike te cilet shesin gjinde dhe te gjitha llojet e entiteteve tjera , dmth i urdherojne ata te vijne dhe te sherbejne ty. Une vitin e kaluar i bleva disa nga ata, por pasi nuk jam praktikues i magjise apo nga mungesa e pervojes ndoshta fillova te ndiej jorehati dhe disa shqetesime shpirterore. E luta magjistarin qe ti kthej mprapsht dmth te mi hek dhe ai e beri kete pasi e garanton edhe ne kontrate gjate shitjes qe nese nuk ndihesh mire ti hek.Eshte diqka per te cilen une thjesht nuk kam koment dhe jam i etur te dij ma shume.
Hahhahah epo kisha degjuar gjith ato historia por qe te blihen entitet sdo me shkonte mendja kurre hahahah ,cfare viti e bere kte shaka bajko hahha

Hey cristal

Hahaaas
Edhe mu mu duk qudi ne fillim por magjistaret e fuqishem bejne shume cudira. Ata urdherojne nje gjind te vije tek ti. Mandej ti duhet te jesh ne gjendje te komunikosh me ta.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  Vizitor prej 24.03.18 20:59

Po ti e ke nje entitet siper kokes tende gjith jetes falas qe kujdeset per ty ,dhe pret qe ti ta urdherosh qe te te ndihmoi ne kte ekspereince qe keni marre qe te 2dhe mbi te gjitha nuk mund te blihet nje entitet sepse paraja nuk ekziston,vtm gje qe ka ber ai esh te ket cuar donje vampire energjis dhe esh ushqyer me energjin tende
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Llojet e Xhindeve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi