Perendesha Bastet

Shko poshtė

Perendesha Bastet

Mesazh  Crystal92 prej 16.03.18 18:20Bastet ose Bast ishte njė perėndeshė e  lashtė egjiptiane,e adhuruar nė fillim tė Dinastisė sė Dytė (2890 pes).  Bast,  ishte perėndeshė e luftės nė Egjiptin e Ulėt, rajonin e deltės sė lumit Nil, pėrpara bashkimit tė kulturave tė Egjiptit tė lashtė. Emri i saj gjithashtu pėrkthehet si B'sst, Baast, Ubaste dhe Baset.  Nė mitologjinė greke, ajo njihet edhe si Ailuros.Gjatė dinastisė sė dytė (rreth 945-715 para Krishtit), Bast ishte shndėrruar nga njė hyjni  luftėtare luanesh, nė njė hyjni  mbrojtėse mace (sepse bastet kishte veti e ndryshimit te pamjes se saj)Bastet ishte jashtėzakonisht popullor nė tė gjithė Egjiptin nga Dinastia e 2-tė me kultin e saj tė pėrqendruar nė qytetin Bubastis  shekullin e 5-tė pes.Ajo u pėrfaqėsua pėr herė tė parė si njė grua me kokėn e njė luaneshe ,tė ngjashme  me perėndeshėn Sekhmet,por, meqė pamja e saj  e pėrcillte atė si nje agresive, imazhi i saj u zbut me kalimin e kohės pėr tu paraqitur mė shumė njė shoqėruese dhe ndihmėse ne  tė pėrditshėm e saj me te vonshme.Geraldine Pinch shkruan: Nga tekstet e piramide , Bastet ka njė aspekt tė dyfishtė ,nene edukuese dhe hakmarrėse e tmerrshėme.Megjithėse ajo u nderua shumė, ajo vazhdonte ta percillte imazhin e frikshem, siē tregojnė dy nga titujt e saj: Zonja e Frikės dhe Zonja e Therjes.Ajo ėshtė e lidhur me tė dyja aspektet, Mau, macja hyjnore, qė ėshtė njė aspekt i Ra, dhe me Mafdet, perėndeshė e drejtėsisė dhe hyjnia e parė feline (raca e maceve) nė historinė egjiptiane.Tė dyja, Bastet dhe Sekhment morėn format e tyre tė hershme si mbrojtėse tė familjes, sė tė pafajshmeve, hakmarrėse ndaj te  padrejtėve, nga Mafdeti.Kto virtyte u zhvilluan  gjithashtu tek djalit i Bastet, Maahes, mbrojtėsi i tė pafajshmėve, i cili shfaqet si njė njeri me koke luani.Nė lidhje e Bastet me Maun, ndonjėherė shihet si shkatėrruarese e armikut e Ra, Apophis, duke i prerė kokėn me njė thikė nė kėmbė.Me kalimin e kohės, pasi Bastet u bė mė shumė njė  familjare, ajo humbi tė gjithė  formėn e saj si nje luaneshe, ajo  u pėrshkrua me pas si njė mace shtėpiake ose njė grua me kokėn e njė mace qė mbante shpesh njė sistrumBastet u adhurua kryesisht nė Bubastis, por mbajti njė pozicion mbrojtės nė Saqqara dhe gjithandej.Wilkinson shkruan:Popullariteti i perėndeshės u rrit me kalimin e kohės dhe nė periudhėn e vonshme dhe kohėn greko-romake ajo gėzonte njė status tė madh.Qendra kryesore e  hyjnesesh ishte qyteti i Bubastis - Tell Basta - nė Deltėn lindore, dhe megjithėse mbeten vetėm skica nga tempullit i Bastet, Herodoti qe vizitoi vendin nė shekullin e 5 pes  e vlerėsoi atė pėr madhėshtinė e saj.Popullariteti i Bastet u rrit nga roli i saj si mbrojtėse e grave dhe familjeve.Mė tej, gratė nė Egjipt u mbajtėn nė njė nivel tė lartė dhe kishin tė drejta pothuajse tė barabarta .Bastet ishte aq popullor saqė nė vitin 525 pes, kur Cambyses II i Persisė pushtoi Egjiptin, ai pėrdori emrin e saj pėr ti detyruar  egjiptianet qe te dorezoheshin.Duke diture  dashurine e  madhe pėr kafshėt dhe macet sidomos, ai kishte urdheruar ushtarėt e tij tė vizatonin imazhin e Bastet nė mburojat e tyre dhe pastaj kishin mbledhur tė gjitha kafshėt qė mund tė gjendendeshin dhe i leshoi ata para ushtrisė drejt qytetit kryesor tė Pelusium.Egjiptianėt refuzuan tė luftonin pėr shkak tė frikės sė mos dėmtimit tė kafshėve dhe mos ofendonin  Bastet dhe kėshtu u dorėzuan.
Source: https://www.ancient.eu/Bastet/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bastet
https://www.goddess-guide.com/bast.html
http://www.ancientegyptonline.co.uk/bast.html
https://www.egyptianmarketplace.com/bast-black-cat-egyptian-statue-1236
http://www.ancientegypt.co.uk/gods/explore/bastet.html
https://www.britannica.com/topic/Bastet

Crystal92

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi