Virgjėreshat Vestal

Shko poshtė

Virgjėreshat Vestal

Mesazh  crystal92 prej 10.03.18 17:19

Nė Romėn e lashtė, Vestals ose Virgjėresha Vestal ishin
priftėreshat e Vestas, perėndeshat e vatrės.
Tempulli i Vestals dhe mirėqenia e tij u konsiderua si themelore pėr vazhdimėsinė dhe sigurinė e Romės
Ato kultivuan zjarrin e shenjtė qė nuk lejohej tė dilte jashte mureve.
Nė kohė tė ndryshme kishte katėr deri nė gjashtė prifteresha tė punėsuara.

Shkrimtari romak Plutarku (45-120 i es) thotė: "Disa mendojnė se  vigjereshat vestal nuk kan punė tjetėr pėrveē ruajtjes sė zjarrit [tė shenjtė],
por tė tjerė mendojnė se ato jan rojtare tė sekreteve tė tjera hyjnore"
Detyrat e tyre ishte qė ato tė mbeteshin tė pastėrta, klerikėt meshkuj nuk u lejohej tė merrnin pjesė nė ritet nė lidhje me Vesta dhe Vestales.


Tempulli  Vestales, sipas shkrimtarit tė lashtė  Livy, u krijua gjatė mbretėrimit tė mbretit tė dytė (ndoshta mitik) romak Numa Pompilius (717-673 pes)
dhe mbeti njė pjesė rendesishme e jetės romake deri nė vitin 394 pes,krishteri Perandori Teodoz u vendos kundėr ritualeve pagane,
dhe r nxorri zjarrin e shenjtė jashtė dhe shpėrbėu tempullin Vestales.
Virgjėreshat  zgjidheshin midis moshės gjashtė dhe dhjetė vjeē nga kryeprifti
dhe duhej tė shėrbenin pėr 30 vjet (gjatė kesaj kohe, natyrisht, duhej tė mbeteshin tė dėlira).
Plutarku thot:
"Pasi e gjithe koha e tyre permbushej,ishte e ligjeshme per to qe te martoheshin,te zhgjidhnin cfare do jete qe ato deshironin
te benin ,por vetem disa zhgjodhen te  kte jetes,dhe ato pak qe  vepruan keshtu, nuk i bero ato te lumtura,shoqėrohej ndonjėherė me keqardhje dhe melankoli;,keshtu pjesa me e madhe qe zhgjodhi te qendroi ne Vestales,qendruan te pa martuara deri ne fund te jetes se tyre.
Nese ndonje Vestals kryenin donje gabim te vogel,ato ndeshkoheshin
nga kryeprifti,duke i goditur,duke i hequr rrobat dhe burgosur ne nje dhome te erret,por ato qe nuk qendronin besnike
i vrisnin(kjo pjese eshte shum e paqarte pasi  disa thonjn qe ato digjeshin persegjalli,disa shprehen nga pozicioni shum i larte
qe kishin ato ne shoqerin romake,nuk u lejohei qe ti vrisnin,kshu i linin ne nje dhome pa konsumuare asgje dhe ato vdisnin nga mos ngrenia)
afer nje porte e quajtur Collina,ku qendron nje peme e vogel.
Gjithashtu edhe Plutarku atribuon themelimin e Tempullit tė Vesta-s  Numa's, i cili caktoi dy priftėreshat e para, Servius Tullius e
rriti numerin me pas ne 4
Vestals e para ,sipas Verro ishn Gegania,Veneneia,Canuleia dhe Tarpeia,ne mit Tarpeia (vajza e Suruis Tarpeusit u potretizua
si tradhetare
Caesar Augustus pėrfshinte Vestalet nė tė gjitha ceremonitė e mėdha,per shkak te disa magjive te tyre.Maxima Vestal (virgjėresh Maxima ose Vestalium Maxima, "mė e madhja e Vestals") mbikqyrte pėrpjekjet e Vestals dhe ishte e pranishėm nė Kolegjin e  Pontiffs.
Vestalis Maxima Occia kryesoi Vestals pėr 57 vjet, sipas Tacitus.
Vestal e fundit e famshme e njohur ishte Coelia Concordia,
e cila dha dorėheqjen nė 394pes me shpėrberjen e Kolegjit tė Vestals

Source :
https://www.ancient.eu/Vestal_Virgin/
https://www.ancient.eu/Vesta/
http://www.ancient-origins.net/history/vestal-virgins-pious-maidens-ancient-rome-002867
https://en.wikipedia.org/wiki/Vestal_Virgin
http://ancientrome.ru/art/artworken/img.htm?id=3746
avatar
crystal92

My light in darkness breathing hope
love shines the way into paradise

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjėreshat Vestal

Mesazh  crystal92 prej 06.04.18 21:40

1-Silvia Rhea (Ilia)770 p.e.s eshte mamaja e Romulus and Remus,e bija e Numitor,Mbreti I Alba Longa,I cili u vra me pas nga vellai I tij Amulius,dhe coi mbesen e tij Silvia tek Vistal per tu trajnuar dhe u ber nje Vestel Virgjen ,por silvia lidn 2 djem binjak dhe sipas historis ajo ka deklaruar se I ka me Mars, zoti I luftes,I cili e perdhunoi ,megjithate mbetet t vaktat info per Silvian nga literatura italine. (http://mythology.wikia.com/wiki/Rhea_Silvia https://en.wikipedia.org/wiki/Rhea_Silvia

2-Tarpeia 750p.e.s e njohur si vajza e komandit Spurius Tarpeius ,gjithashtu njihet si tradhetarja e romes.Gjate perudhes se luftes midis Sabines dhe Romeve ajo vendosi qe ta hapi deren me mendimin se do merrte flori por ushtaret hodhen mburojat e tyre siper saj duke I shkaketuare asaj vdekje te menjehershme.( https://en.wikipedia.org/wiki/Tarpeia)

3-Amata 715-673p.e.s Vestal e parė eemėruar nga Numa.

4-5-Gegania dhe Verenia 715-673p.e.s gjithashtu te emeruara nga Numa

7-8Canuleia, Tarpeia 673p.e.s emeruara nga Numa

9- Pinaria 600p.e.s shėrbeu si Vestal nėn Tarquinius Priscus, varroset persegjalli per arsyje te turpshme

10-Oppia 483p.e.s pas shum gjysgjesh ajo u varros e gjalle

11-12-13Opillia, Popilia, Opimia 483p.e.s

14-Urbinia 472p.e.s gjithahtu e varrosur per se gjalli

15-Postumia 420 p.e.s gjithshtu e varosur persegjalli

16-Minucia 337p.e.s gjithashtu e varrosur persegjalli

17-18Sextilia / Servilia 273/5p.e.s gjithashtu u varrosen per se gjalli

19-20Caparronia 266p.e.s u akuzia per verptime te turpshme,shtyu ate qe te bente vetvrasje duke u varur

21-Tuccia 230p.e.s Pas shume dyshimesh se ajo mund kishte thyer ligjet ,ajo u detyrua qe te mbarte uijn ne nje shporte te sheshte dhe te shpuare qe nga Tiber deri tek tempulli I Vestel,keshtu ajo arriti te provonte pafajsein e saj( nese ajo nuk do e sillte uijn do te ekezekutohej)

22-23-Floronia,Opimia 216p.e.s njera e varrosur persegjalli, tjetra vrau veten pasie u akuzuan per veprime te turpshme

24-Aemilia 210-178p.e.s e njohur per mrekullin e rindezjes sė flakės sė Vesta,.Zjarri ishte fikur kur nxėnėsja e saj e re ishte lėnė nė krye nga Aemilia pėr ta ruajtur,nje lutje dhe nje mbules ngjyre ari e vendosur mbi altar beri qe te harrohej ceshtja pse ishte fikur zjarri ,kshu Aemilia arriti ta shpetoi nxenesen e saj nga denimi.

25-Claudia Quinta 204 p.e.s .Kur thashethemet e akuzonin Claudia per veprime te turpshme ,nje anije me imazhin e perendeesesh Cybele erdhi nga vendi i shenjte i Azise se vogel Greqija dhe ndaloi ne bregun Tiber ,ajo u lut per shpetim perendesesh dhe me pas e terhoqi anijen me nje dore.Kjo ngjarje jo vetem e pastroi imazhin e Claudia por e bere ate perendesh mbrojtese se Romes .

26-Vestal 206p.e.s Eshte engme indetifikimi i vesteles qe u perjashtua pasi nuk ishte aspak e vemendshme dhe beri qe zjarri te fikej.

27-Claudia 143p.e.s vajza e Appius Claudius Pulcher,cila arriti te shpetoi te atin gjate nje sulmi duke nderhyre dhe shoqeruar babain e saj ne kryeqytet.

28-Aemilia 140-114p.e.s akuzuar per verpa te turpshme dhe u varrosur persegjalli

29-Licinia Caii filia 123-114 p.e.s e akuzuar per veprime te turpshme u varros persegjalli

30-Marcia 114-113 p.e.s e akuzuar per veprime te trupshme , u varrosur persegjalli

31-Taracia Caia ose Fufetia Njihet me shume si perendesh e flakes ,tokes,sherimit dhe e femrave.
http://www.thaliatook.com/OGOD/caiacaecilia.php

32-Popillia(100-70p.e.s)
33-Perpennia(100-70p.e.s)
34-Licinia(85-61p.e.s)E njohur per ngaterresen e saj me Marcus Licinius Crassus qe kemngulte me cdo kush ta kishte prone te vete Licinian
35-Fabia (80-58p.e.s)
36-Arruntia (70p.e.s)
37-Fonteia(91-69p.e.s)
38-Scantia(40-23p.e.s-e.s)
39-Occia(38p.e.s-19e.s)
40-Iunia Torquata(1p.e.s-43e.s)
41-Valeria(12-37e.s)
42-Lepida(115 e.s)
43-Domitia Pollions(19e.s)
44-Cornelia(23e.s)
45-Aurelia Q. Aurelili fillia (30e.s)
46-Vibidia(48e.s)
47-Cossinia(50e.s)
50-Rubria(37-62 e.s)
51-Laelia(62e.s)
52-Cornelia(Cossorum)(62-90e.s)
53-Varronilla+Oculata (motra)(10-83e.s)
54-Licinia Pratextata Cross(68-100e.s)
55-Iunia(107e.s)
56-Sossia (shek.2)
57-Bellicia Modesta (shek.3)
58-Calpurnia Pratextata (1-2shek.)
59-Teia Euphrosyne Rufina (200e.s)
60-Vettenia Sabinilla (pas 200e.s)
61-Numisia Maximilla (201 e.s)
62-Clodia Laeta (212 e.s)
63-Pomponia Rufina (212 e.s)
64-Aurelia Severa (212 e.s)
65-Cannutia Crescentia (212e.s)
66-Terentia Flavola ( 215e.s)
67-Julia Aquilia Severa (218 e.s)
68-Cloelia Torquata (225-257e.s)
68-Campia Severina ( 240e.s)
69-Flavia Mamilia ( 242e.s)
70-Flavia Publicia (247-57e.s)
71-Coelia Claudiana(286e.s)
73-Octavia Honorata(286e.s)
74-Terrntia Rufilla (257-300e.s)
75-Claudia(364e.s)
76-Coelia Concordia(pas 384 e.s)


I gjith materiali i dedikohet:Esh nje nga vestal e cila nuk esh kthyer me ktu.Kur po shihja foton e saj me dha ndjesin qe ajo nuk esh kthyer ktu sepse nuk na plq neve (ajo i perket races Agartha dhe vazhdon te jetoi atje jo me kte pamje dhe vazhdon te njten pun ruajtse e crystalit )Kshu me shtyu qe te kerkoja per Vesta dhe pasi lexova disa nga historit (qe shumica e tyre ishin vrare )kuptova se pse ajo vendosi mos kthehej me ktu. Ajo thot qe Agartha ka len shum prova tek Vesta ne itali.

Foto nga vashta.com
avatar
crystal92

My light in darkness breathing hope
love shines the way into paradise

55


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi