Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Shko poshtė

Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  Crystal92 prej 02.02.18 22:45

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=GMM4Bd1O2u0

Esh nje nga temat me delikate dhe me pak te perfolura ,mbi te gjitha nje nga etapat me kryesore per arritjen e vet vetes.Gjat gjith kohes ne mendojm se jemi qenie qe po bejm jete shpirtuale dhe jemi trupi,dhe pas vdekjes se trupit ne do shkojm o ferr o ne parajse.Ne fakte ky esh programimi i trurit qe esh mesuare ,kjo pjese quhet egoja.Por esh krejt e ndryshmja 'ne jemi shpirti dhe po jetojm nje jete njerezore '.Por per te arritur ne kte perceptim 'egos 'i duhet te vdes ,dhe te rilind shpirti ai qe esh verteta jone,mendja me e paster .(Nje shpjegim shum rendomt per gjith mendjet e njerezve sepse e di qe do duhet shum koh qe te arrihet ky perceptim tek njerezit ,Mendoni kur shkoni te blini nje makine perpara se ta blini mendoni leket qe keni ,ne baz te lekeve zhgjidhni makine qe do ju pershtatet per nje periudhe kohe ,kjo esh dhe procedura qe beheni gjith shpirtat,ne baz te nivelit te tyre te perceptimit,trupin e programojne ne menyren qe i pershtat atyre per te eksperimetuare ate deshire,deshperim,gezim,femij,familje,hidhidherim.)Kjo procedure shkon deri ne nje fare periudhe deri sa shpirti e arrin eksperincen maksimale dhe nuk i nevoitet me nje rikthim ktu ,atehere fillon rilindja e shpirtit ne planetin ne toke .Ktu fillon dhe vdekja e egos,po si shkohet deri ne kte proces shum delikat ,shum vet e krahasojne me 'depresionin e shpirtit'sepse dhimbja qe ndihet ne kte periudhe esh nje vdekje persegjalli,ne te vertet nuk vdes askush por mendja ndryshon kendveshtrimin e saj mbi jeten,perceptimin mbi veten dhe universin.Nje nga hyrje ne kte rruge fillon me nje dhimbje te madhe qe kalon njeriu (mund te jet vdekja e parakohshme e nje personi shum te afert per ty,deshtimi ne nje enderr qe mendja jote ka deshiruar)dhe fillon pastaj pyetjet :Kush jemi,pse jemi ktu,cfae ndodhe ne te vertet pasi vdesim pse vdesim.Aty fillon dhe rrezimi i egos (qe luan gjith guret qe te mos levizi nga programimin i saj)Cdo deshir vdes,nuk ke me asnje deshir ,gezim qe ke patur dikur,gjerat qe te jepnin kuptim nuk jan me,njerzit qe ke dashur nuk jan me aty rreth teje,dhe njeriu bie ne deshperim,nje dhimbje mbi kraharor ,mendime shum negative per veten tende vershejne ,kriza qarjes,ankthi.(Cfare ndodh ne te vertet esh qe ti vertet je ulur ne frekuncat me te ulta te universit ,gjith emocionet qe ke neglizhuare nga jetet me perpara kalojne ne mendjen tende,gjitha karmat e keqija qe ke krijuare me pare do vijne te perplasen ne ftyre,gjith njerezit qe ke lenduare do vijn te te kerkojne llogari,dhe aty ne dhimbje do qendrosh deri sa te dorezohesh )Por egoja do te thot ik vrapo gjej zhgjidhje kesaj ceshtje.Sa koh do qendrosh aty varet nga ty sa ti do ti rezistosh egos ,sa me shpejt ta pranosh dhimbjen aq me shpejt shpirti do rilind.Gjendja deshperuese do riperseritet deri sa ti ta kesh arriutur aty ku duhet.Ne eksperiencen personale ka zhjatur ne nje periudhe 5vjecare kjo gjendje uljesh ngritjesh.Egoja vazhdon te bej zhurm por tashme nuk ka rendesi e saj sic kish dikur,esh shum rendesishme qe mos i rezistoni dhimbjesh por ta pranoni dhe ta leni te shkoi sepse do keni me shum dhimbje nese e refuzoni.Nga eksperienca personale perpara 5vjetesh ,un e refuzova (filloi me vdekjen dhe semundjen e dikujt tjtet ne famijle por ne gjith femirin time kam pasur mungesen e dickaje por deshira per te qen e pranueshme ne shoqeri beri qe te humbja ne labirthin e egos )mosha gjithshtu ishte paska e vogel per te kaluare ate dhimbje gjigante qe me kaploi kshu vrapova sa mundja nga dhimbja duke shkuare ne psikolog,duke veshur personalitet qe nuk me perkiste mua,sepse gjerat jan vertet te errta,me antidepresonat,kshu arrita ta shtyja per 5 vjet.Deri sa asnje gje nuk beri me pun,filloi dhe ajo shkendija shpirterore.
1.Kurr mos perdorni antidepresant,do mbeteni perjetesish ne erresir( psikolog jan shum te keshilushem seanca)
2.Mos ju ktheni shoqerive,veseve te vjtra,vendet,apo perseritja e gjerave te vjetra sepse nuk do ju bejn me te lumtur
3.Falni gjith njerezit qe ju kan lenduare,lerni gjerat deshperushme qe keni kaluar te shkojn ,mbi te gjitha faleni veten per gjitha gabimet,sepse ato ishin eksperienca qe duheshin kaluar
4.Duajeni veten,te tjeret,falni sa me shum pozitivitet
5.Mos lini mendjen te analizoi gjitha gjerat sepse ajo esh shum 'budallaqe' atje ku do arrini
6.Kurr mos mendoni qe nuk do ja dilni,nese nuk do ishe gati nuk do merrje kurr kte rugetim,prandaj lereni mendimet ' mbi vrasjen e vetes' te shkoi sepse nuk ka asnje rendesi esh aty thjesht kalimtare.
7.Nuk do qendroni pergjitmon aty esh faz kalimtare,me besoni sa me thell te jet erresira aq me larte do shendrini.
Pasi ta kesh pranuar dhimbjen,veten,erresiren atehere ke shpetuare veten,ke shendruar erresiren ne drite,ke shpetuare kte planet,ke hapur nje porte dashuris.
avatar
Crystal92

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  Crystal92 prej 02.02.18 22:56

https://youtu.be/bQ_xTYWj_ms

https://youtu.be/BC8Lo0ec6f0

https://youtu.be/GToNNKyhlZs

Sent from Topic'it App
avatar
Crystal92

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  bojko prej 09.02.18 2:33

Me pelqeu shume ky shkrim.
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

75


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  mario-marku.al prej 17.02.18 23:42

Te lumt shum reale
avatar
mario-marku.al

Sekreti I Jetes Jeto Gjithmon Ne Te Tashmen ... Smile

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Egoja

Mesazh  Crystal92 prej 01.05.18 0:00

Po si ta interpretojme egon,si ta njohim kur ajo po komandon qenien tone.Nese njeriu do te hudhehiqej nga zeri i 'zemres'atehere do kuptonte se cesh ne te vertet 'parajsa'.Egoja 'mendja'behet pjes e jona pasi arrijm nje mosh te caktuare 3,8,dhe na hudheheq deri ne fund(sidomos ne gjinin mashkullore)Egoja mendon per objektiva,plane,strategjira sesi te menaxhoi gjitha situatat qe ne perballemi ne jet.Psh:Njeriu ka ngritur nje plan mbi baze te egoz qe duhet te lindi,shkoi shkolle,te dipllomohet,te gjej nje pune,te gjej nje bashkeshortė/e ,tė lindi femij,te blej 1 shpi,makin,te rrisi femijet ,tja transmetoi femijes tij te njetin program dhe ne fund te vdesi per te mos u kthyer me ktu.Egoja te thot ty qe ti je me mire se ajo,egoja te thot qe ti je shemtuare se ajo sepse ke kte ndryshim nga ajo,egoja ve ligje,njerezit jetojn me friken qe do humbin kontrollin,do dalin jasht binareve te cikleve qe prinderit tane,njerezit e tjera kan ven per ne.Por verteta esh shum ndryshe,nuk ekziston asnje dizanje mbi jeten,nuk ekziston asnje ligj mbi jeten.Egoja ne ben qe te zihemi me miq tane sepse ata kan nje mendim dryshe nga ne,e verteta esh qe askush nuk ka mendim te njete ,te gjith kemi prespektiva te ndryshme te te pari,kuptuarit.Egoja nuk i fal njerezit qe na kan 'lenduare'e verteta esh qe ne e kishim programuare ate lendim,per te eksperimentuare,zhjeruar horizontin ton si entitet.Egoja nuk i le gjerat qe te shkojn,i perserit te thot turp,te thot sa mir ishe atje,sa keq bere ktu,e verteta esh qe gjerat duhet te kalojne te shkojne,nuk kemi ber asnje gabim.Egoja planifikon "neser do zhgjohem dhe do bej kte ate,do shpenzoi kaq,e verteta nuk ka asnje te ardhme,vetem tashmja,planifikimi esh vtm pjes egos qe te ket gjerat kontroll,harxhim i energjis.Egoja nuk e njeh dashurin,respektin,jeton ne frekuenca te ulta.E verteta e di qe esh dashuria,frekuenca me e larte ,ajo nuk ka koh,ska dimension ajo esh vet zoti.Dhe zoti nuk esh as burre,as femer,zoti jemi ne,kudo qe te hedhesh syt do shohesh veten tende.Egoja do jet pjes e jotja deri sa ti ta lesh ate te te kontrolloi,ndersa zemra do vdesi atje.Nese do arrinit te kuptonit zemren tuaj do tronditeshit sa shum e keni ulur frekuencat tuaja,duke u marre me gjerat qe egoja juaj ju thot,Nuk ka asnje njeri mbi mbazen materiale i bardh,i zi,i kuq,i gjate,i shendosh,qe esh me i mire se ti apo ti me e mire se une,te gjith jemi te barabarte,vetem egoja juaj ju ben te mendoi te kunderten dhe ju ha gjith energjin ju ul frekuencat dhe ne fund ja transmetoni kto frekuenca femijeve tuaj,natyres,dhe kshu do krijoni nje zingjir te madh karmetik.Egoja mund te mani festohet edhe tek ata qe jan njohur mbi universin,energjin,frekuencat,psh nje njeri qe esh i gjysme zjuare'po quajme ka akoma argumeta me egon e tij,duke ber diferenca me racat e tjera,duke bere diferenca me njerezit e pazhjuarre,duke imponuare mendimin e tyre qe te tjerat ta njohin kte univers sic e njeh ai,verteta esh qe cdo entiter ka rrugetimin e tij,nuk ka asnje race qe mund te jet e tera pozitive dhe e tera negative (edhe pse nuk ekzistojne fare pozitve negative por entitete me frekuenca te ulta dhe te larta)te gjitha racat qe nga ajo me fam keqeja reptiane,nuk jan te gjith njesoi ,ka pozitiv negativ per te mbajtur ekulibrin njesoi si ktu tek ne ,psh qofte se dikush ne itali del per vrasje dhe esh shq sdo thot gjith italia qe shqipateret jan negativw ,sepse ne e dim qe nje individ nuk mund te perfeqesoi nje komb.Kshu funksionion edhe me racat nuk mund ti katerizojme mbi baz te disa individeve,nuk mund ti imponojm te tjerve mbi universin sepse te gjith kemi rrugetimin ton,dikush e ka kte vit, dikush vitin tjter.Edhe ne fund te gjitha kto  zemra juaj i di te gjitha,nuk jam un me mencur se ju,thjesh mua me ra kte vit per tu njohur me vet veten tim,juve do ju vij ne kohen e duhur.
avatar
Crystal92

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  Merlin2014 prej 21.05.18 10:28

Crystal92 ... a jeni duke folur nga pervoja personale apo vetem i keni marre keto shkrime nga interneti ...
Nese keni pasur nje pervoj te tille te lutem me kontakti du te te bej disa pyetje .
avatar
Merlin2014

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  Crystal92 prej 21.05.18 14:03

Pervoja personale i tere shkrimi,vdekja egos dhe si te dallojm egon.Vetmi ndryshim esh qe perspektiva ime mund mos perputhet me perpsektiven tende.
avatar
Crystal92

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  Merlin2014 prej 21.05.18 14:13

Crysta92 ... e keni te bllokuar te ju shkruaj mesazh privat ne forum
avatar
Merlin2014

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi