Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Shko poshtė

Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  Dudushe prej 05.01.18 19:18

Para 3 netesh rrash te flija dhe ne oren 1 te nates me mbertheu nje ankth ( shtypi hije) e the ne gjuhen popullore sa u paralizova jo vetem nga trupi por edhe nga mendja deri diten e neserme ne dreke!
Se kamperjetuar asnjehere kete fenomen dhe dua te di pse me ndodhi?
A mund te ndodh prej rendeses psikologjike, stresit, ankthit?

Dhe dicka tjeter vellain time e dua jashte mase po shpesh here trembem se kam nje ndjesi sikur do i ndodhi dicka dhe sa here e ndjej ate ndjesi urrej veten ne ekstrem saqe kam menduar se mund ta kem nga lidhja e forte qe kam me te dhe kam filluar zihem vetem qe mos te ndjej ate ndjenje shume te keqe! E urrej veten per kete ndjenje dhe shpesh i uroj vetes vdekjen vetem se nuk dua qe te mendoj keq dhe kam frik se nese vellait tim i ndodh dicka do cmendem ose do perfundoj deri ne ekstrem sa te vras veten!
avatar
Dudushe

Me besimin ne Zot dhe vleresimin e vetetvetes gjithcka eshte e mundur!

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  55 prej 06.01.18 21:08

I ke dhene pergjigje vete qe te dyjave. Mua me ndodh shpesh e para, mendoj se eshte nje paraliz e trupit gjate gjumit, kur trupi une krijon nje kopjo energjitike si hije. E dyta ka te beje me empatine, me palqeu shume sidomos ky vargu i fundit menyra si e shprehve, por ka njerez qe mundohen ta zbukurojn me fjale te tjera sikur ndihen pa jete ose ju duket ekstrem keshtu. Por eshte normale te ndjehesh keshtu sidomos kur ndjehesh i/e zhgenjyer nga gjerat qe ke prane
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  Dudushe prej 06.01.18 21:22

Te falenderoj shume per pergjigjen!
Te uroj shendet e te mira!
avatar
Dudushe

Me besimin ne Zot dhe vleresimin e vetetvetes gjithcka eshte e mundur!

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  + prej 07.01.18 3:29

Dadushe nuk edi cfare Moshe ke per mendimin Tim je ne paradepresion,te rekomandoj te dehesh me alkol aq shume sa te flesh gjume shume,pastaj shko bej vrap deri sa te lodhesh e moos kesh fuqi ,pastaj shko bej pak shopping dhe mbaroi,mjafton vetem 3 dit :-)
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  Vitruvian prej 07.01.18 9:39

+ shkruajti:Dadushe nuk edi cfare Moshe ke per mendimin Tim je ne paradepresion,te rekomandoj te dehesh me alkol aq shume sa te flesh gjume shume,pastaj shko bej vrap deri sa te lodhesh e moos kesh fuqi ,pastaj shko bej pak shopping dhe mbaroi,mjafton vetem 3 dit :-)

Alkool dhe vrap, tė lodhet e tė flejė? Unė nuk do tė jepja kurrėsesi njė mendim tė tillė, gjithėsesi mendimi yt.
Pėrgjigja ime, pėr ty Dadushe, ėshtė diēka qė edhe vetė e ke pėrmendur, se kėto gjėra kryesisht dhe shpesh ndodhin pėr shkak tė ngarkesave psikologjike, edhe akthit e stresit. Pra ėshtė mė tepėr psikologjike pėr mendimin tim.
Pėr pjesėn e dytė, ato janė mendime negative qė kanė sigurisht njė ndikim aspak tė mirė, por mundohu t'i shmangėsh sepse asgjė nuk do tė ndodhė nėse ti nuk i frikėsohesh.

Mundohu tė heqėsh mendjen nga kėto, sidomos nga mendimet negative, kalo ca kohė me miq e tė afėrm qė tė mos mbyllesh nė kėtė lloj ankthi. Gjej pak harmoni dhe gjithēka do tė shkojė mjaft mirė...
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  Dudushe prej 07.01.18 22:14

Shume faleminderit te gjitheve!
Ska njeri pa halle dhe sepresion ne shqiperi por ne fakt jam mumduar te heq mendimet negative dhe kam krijuar disa atmosfera me njerzit e mi dhe sikur spo mendoj me
Shume faleminderit te gjitheve!!
P.s mund te jem pak e cmendur se kam nje problem gjithmon me merr malli edhe per njerzit qe kam afer kesaj sdi cti them si femij si sot 33 vjece gjithmon me ka marr e me merr malli per njerzit e mi dhe familjaret e mi, edhe kur jam me ta! Jeta me duket shume e shkurter sikur iken shpejt e sado i kam pran me mumgojne e me merr malli shume!

Ju uroj bekime dhe sa me shume dashuri!
avatar
Dudushe

Me besimin ne Zot dhe vleresimin e vetetvetes gjithcka eshte e mundur!

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  Tanki prej 27.01.18 18:41

Dudushe shkruajti:Shume faleminderit te gjitheve!
Ska njeri pa halle dhe sepresion ne shqiperi por ne fakt  jam mumduar te heq mendimet negative dhe kam krijuar disa atmosfera me njerzit e mi dhe sikur spo mendoj me
Shume faleminderit te gjitheve!!
P.s mund te jem pak e  cmendur se kam nje problem gjithmon me merr malli edhe per njerzit qe kam afer kesaj sdi cti them si femij si sot 33 vjece gjithmon me ka marr e me merr malli per njerzit e mi dhe familjaret e mi, edhe kur jam me ta! Jeta me duket shume e shkurter sikur iken shpejt e sado i kam pran me mumgojne e me merr malli shume!

Ju uroj bekime dhe sa me shume dashuri!
E kuptoj shqetėsimin tuaj sepse edhe unė vuaj nga i njejti Ē'rregullim bioritmik, problemi juaj nuk ėshtė edhe aq i komplikuar sepse kjo ndodh tek 10% e njerėzve !!!

Ky fenomen quhet Paraliza e gjumit, dhe ndodh gjat fazės REM, pėrkatsisht fazės nė tė cilėn jemi duke ėndėrruar. Paraliza zgjat vetėm disa sekonda apo minuta, mirėpo mund tė bėhet e tmerrshme pėr shkak tė halucinacioneve piktoreske (pra neve na duket sikur jemi tė zgjuar) Shumica e personave nė atė fazė dėgjojnė apo shohin shpirtra, apo dukuri tė tjera shoqėruese. Disa madje ndiejnė qė diēka po i prek, po rri ulur mbi ta apo po del nga krevati, ndėgjon zėra apo klithma tė ndryshme nė kokėn e tyre etj etj. Dhe ky fenomen simbas shum interpretuesve mjekėsor ka gjasa tė ndodh kurr ne e ndryshojm vazhdimisht ciklin e gjumit !
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kerkoj shpjegim per dicka qe me ka ndodhur

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi