3 pohime kuranore qė rezultojnė shkencėrisht tė vėrteta

Shko poshtė

3 pohime kuranore qė rezultojnė shkencėrisht tė vėrteta

Mesazh  Vitruvian prej 24.12.17 16:37Kur’ani ėshtė libri fetar i myslimanėve, dhe libri qėndror i teksteve islamike. Kurani iu zbrit Muhamedit, si fjala e Zotit (Allah, arabisht: الله ) por jo drejtpėrdrejtė, por nėpėrmjet engjėllit Xhibril (Gabrieli).  
Kurani, ėshtė i ndarė nė kapituj (sure) tė cilėt janė po ashtu tė ndarė nė vargje (ajete).  Kurani u shkrua nga profeti Muhamed nė njė periudhė prej 23 vitesh, dhe u deklarua si zbulesa e fundit e Zotit nė Tokė.
Kur’ani ėshtė njė libėr shumė i vjetėr, i shkruar pra nga Muhamedi mė shumė se 1400 vjet mė parė. Kaq shumė vite pas, nga zbulimet mė tė reja tė shkencės, shumė nga vargjet e Kur’anit rezultojnė qė kanė njė vėrtetėsi pas tyre, tė mistershme por tė mirėfilltė.
Kur’anin, Islami dhe myslimanėt e konsiderojnė “fjalėn e Zotit” dhe pėr kėtė ēėshtje, ata gjejnė njė mbėshtetje tė madhe tek provat, faktet shkencore e historike, qė gjenden nė Kur’an, dhe shumė prej kėtyre fakteve shkencore qė do tė pėrmenden, janė zbuluar sė fundmi nga shkenca bashkėkohore.


Hekuri
Hekuri, nuk ėshtė njė element “natyral” nė Tokė, pra qė ka qėnė ekzistues qė nė krijimin e saj, por Toka e ka fituar hekurin, kur zbriti nga hapėsira e jashtėme. Shkenca ka zbuluar se hekuri, zbriti nė tokė biliona vjet mė parė nga hapėsira, nga meteorėt qė ranė nė planetin Tokė. Kėta meteorė mbartnin hekur, dhe kur u rrėzuan nė Tokė, dhe u zunė aty, ky element mbeti atje. Por ja se si e shpjegon Kur’ani origjinėn e hekurit:
“Ne kemi zbritur edhe hekurin, me forcėn e tij tė pandarė dhe qė ka dobi pėr njerėzit...”
Pra, aty pėrdoret fjala “zbritėm” pėr hekurin. Pra ėshtė e qartė edhe nga kėto vargje, se hekuri nuk ėshtė njė material tokėsor, por u zbrit nė Tokė pėr tė shėrbyer si njė element i dobishėm pėr njerėzit.


Qielli: mbrojtja e siguruar prej tij
Qielli ėshtė mbrojtėsi ynė nga rrezet e dėmshme tė Diellit, dhe nėse s’do tė kishte ekzistuar, kėto rreze do tė kishin vrarė ēdo gjallesė nė Tokė. Qielli shėrben madje edhe si njė mbėshtjellje rreth Tokės, duke e mbrojtur po ashtu nga i ftohti ekstrem i hapėsirės. Por nuk duhet lėnė pa pėrmendur, se ai gjithashtu balancon dhe zvogėlon ekstremet e temperaturave tė ditės dhe natės. Ja se si e pėrshkruan Kur’ani kėtė mbrojtje tė siguruar nga qielli:
“Qiellin ua kemi bėrė njė mbulesė mbrojtėse, por ata ende i zmbrapsen kėtyre argumenteve...”


Origjina e jetės
Uji, ėshtė thelbėsor pėr tė gjitha gjallesat. Tė gjithė e dimė se uji ėshtė njė element vital nė jetėt tona, por Kur’ani prezanton njė tjetėr pohim “tė pazakontė”:
“Ne krijuam ēdo gjallesė prej ujit...”
“...dhe e bėmė ujin bazė tė jetės sė ēdo sendi...”
Nė kėto vargje, uji konsiderohet dhe pohoet si origjinė e gjallesave, ēdo krijese tė gjallė nė Tokė. Ēdo gjė e gjallė, ėshtė e krijuar nga qeliza, tė cilat janė kryesisht tė pėrbėra nga uji. Faktet nė lidhje me kėtė ēėshtje, (qė gjallesat pėrbėhen nė pjesėn mė tė madhe nga uji) u zbulua vetėm pas shpikjes sė teleskopit.

avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi