Joga e Diellit

Shko poshtė

Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 24.12.17 11:39

Rregullat e Shikimit te Diellit
1. Mbani nje ore dixhitale me alarm qe numeron mbrapsh, shumica e aparateve android e kane kete ose instaloni nje program, sepse nuk duhet qe te kaloni me shume se 10 sekonda ne dite.
2. Mos hani ushqim 1 ore para praktike dhe 1 ore mbas praktike te joges. Pini shume uje.
3. Mos mbani lente kontakti dhe syze gjate praktikes, dielli shikohet direkt me syte hapur.
4. Praktika behet brenda 1 ore te lindjes se diellit dhe 1 ore te perendimit te diellit. Me mire eshte te behet ne mengjes pasi delli nuk do duket i erret dhe berja dy here eshte e tepert. Per te pare motin si edhe oren kur lind dielli ne qytetin tuaj shiko tek www.timeanddate.com
5. Praktika behet me kembet zbathur mbi dhe, nuk duhet shkelur mbi bare. Kurrizi duhet mbajtur drejt. Mund ta beni duke qendruar drejt ne kembe ose ne padmasana lotus. PER SIGURI MOS SHTONI ME SHUME SE 10 SEKONDA NE DITE.
6. Para praktikes per te akomoduar syte ose sic themi ndryshe pershtatje mund te shikoni diellin me syte mbyllur ose te beni ushtrime qe te forcojn muskujt e syve. Pasi ben kete bej Palming, qe do te thote ti mbulon te dy syte me te dyja duart derisa imazhi ose ngjyra qe eshte formuar ne syte tuaj te zhduket.
8. Para shikimit te diellit shiko perqark, nuk je kurre i obliguar ta besh kete praktike.
9. Gjate praktikes prek me gjuhe pjesen e mbrapme te catis se gojes ose buzeqesh drejt diellit.
10. Ndalo nese dielli duket i forte.
11. Pas cdo praktike te shikimit te diellit bej palming, pra mbuloj te dy syte me pellemb derisa imazhi ne retin te zhduket dhe te duket i erret.
12. Praktika zgjat per 9 muaj qe do te thote 44 minuta..ti e fillon me 10 sekonda. Praktika duhet te jete perfekte, per me shume shiko solarhealing.com
13. Mbasi ke arritur 44 minuta ti a. mund te ecesh per 6 dite kembe zbathur ne rere per 45 minuta ose b. te ndjekesh intuiten tende me kete praktik.
Udhezim: Gjate praktikes mos u fokusoni ne oren se sa kohe do ta bej apo jo, mund te vazhdoni edhe me tej, por se pari duhet te akomodoheni ndaj drites se diellit.
Qellimet e joges se diellit jane te shumta por po them kete per te arritur ate qe thuhet qe mendja juaj te behet nje.
Per kete gjate praktikes joga e diellit kombinohet me pranajama. ku juve merrni fryme thelle me hunde dhe e coni ne bark, me pas mbani frymen, me pas nxirrni fryme thelle, dhe ne fund mbani frymen pas nxjerrjes, pra kater hapa.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 14:02Sfondi
Aristoteli 'Njohja e vetes ėshtė fillimi i tė gjithė menēurisė' Gjatė gjithė epokave, vazhdimisht kemi bėrė pyetje thelbėsore nė kėrkim sė vėrtetės, si kush, pse, si dhe ēka. Ne kemi hulumtuar ēdo gjė, nga njė atom i vogėl, deri nė kozmosin e gjerė, por ne dimė shumė pak pėr veten tonė.

- Pa 'njohjen e vetes ose ndryshe vetėdijen', ne nuk e njohim qėllimin e jetės sonė dhe prandaj nuk jemi nė gjendje tė kuptojmė marrėdhėnien tonė me kozmosin. Kjo vetėdije e copėzuar e vetes ėshtė shkaku i frikės tonė. Kėshtu njė person ėshtė jo i aftė tė mendojė dhe tė veprojė siē duhet. Kjo frikė ėshtė gjithashtu shkaku kryesor i tė gjitha konflikteve dhe shfrytėzimit qė ne i vėshtrojmė pėrqark nė botėn tonė.

-Njėriu ėshtė gjithmonė nė kėrkim tė gėzimit nė jetė. Egoja jonė dėshironė tė zotėrojė gjithēka dhe tė kontrollojė tė gjithė pėr tė kėrkuar lumturi. Por nė realitet, trupat tanė dhe mendja nuk janė plotėsisht nė komandėn tonė.

-Jetėt tona janė njė funksion i vetėdijes tonė. Tė qenit i vetėdijshėm ėshtė njė gjendje pėr tė qenė tė vetėdijshėm pėr tė gjitha pėrvojat tona nė ekzistencėn tonė nė jetėn tonė tė pėrditshme. Pėrvojat tona regjistrohen si mendime dhe ruhen si kujtesė nė qelizat tona tė trurit. Prandaj, ne nuk jemi gjė tjetėr veēse njė pako mendimesh. Dikush mund tė regjistrojė njė pėrvojė vetėm kur ėshtė i vetėdijshėm. Prandaj, tė jetosh plotėsisht, duhet tė mendosh dhe tė veprosh me vetėdije tė plotė.

-Joga e Diellit ėshtė njė udhėtim drejt diellit. Pasi tė bashkohemi nė diell, individualiteti ose egoja jonė zhduket dhe vetėdija jonė zgjerohet nė tė gjithė kozmosin me rrezet e diellit pėr tė pėrfshirė gjithēka si pjesė e ekzistencės sonė. Tė qenit "Njė" me diellin ėshtė qėllimi i Surja Jogės.I.Surja Joga.
Surja ėshtė 'dielli', dhe yog ėshtė 'tė bashkohet' ose tė bėhet 'njė', nė gjuhėn sanskritase. Surja joga ėshtė njė praktikė e lashtė pėr tė absorbuar surja oorja (energjinė diellore) pėr tė rritur fuqinė tonė tė trupit, fuqinė e tė menduarit, dhe fuqinė e vullnetit. Me kėtė energji tė zgjuar dhe ndėrgjegjėsim, vetėdija jonė e zakonshme shndėrrohet nė vetėdijen e diellit dhe njeriu bėhet mbizotėrues.

-Me praktikėn e surja yog, njeriu arrin gėzimin, paqen dhe harmoninė me kozmosin. Surja jog ėshtė fillimi i njė udhėtimi drejt transformimit tonė tė brendshėm tė mendimeve dhe transformimit tė jashtėm tė veprimeve tona. Ashtu si dielli, njeriu jeton vetėm pėr tė dhėnė.

- Ēfarė ėshtė Jog?
'Yogashchittavrittinirodhah'
Sipas Joga Sutra tė Patanjalit, Jog duhet tė lihet pa menduar. Dikush mund tė bėhet i pa mendime(pa mendime, gjendje void) vetėm duke ndjekur ēdo mendim me vetėdije absolute. Ashtu si dielli shpėrndan errėsirėn, me surja jog, mendimet tona bėhen tė zmadhuara dhe njė ėshtė nė gjendje tė fitojė komandėn e plotė mbi procesin e tė menduarit.

-Pse Dielli ėshtė 'i Plotfuqishėm'? Dielli ėshtė i gjithėfuqishėm pasi rrezet e tij tė fuqishme janė pėrgjegjėse pėr krijimin, evolucionin dhe transformimin e gjithēkaje nė tokėn tonė. Dielli ėshtė i gjithėpranishėm, pasi kozmosi ėshtė i pėrhapur nga rrezatimi elektromagnetik i diellit. Vibrimet diellore janė tė pranishme kudo nė ēdo kohė. Dielli ėshtė gjithashtu i gjithėdijshėm, pasi gjithēka ka evoluar nėn sytė vigjilentė tė diellit.

-Dielli ėshtė Shpirti i botės
'Surya atma jagatas tasthushascha'

Sipas Rig Veda, Dielli ėshtė shpirti i botės.

-Dielli ėshtė burimi i nxehtėsisė, dritės dhe jetės. Dielli nuk ėshtė thjesht njė gur i madh i energjisė atomike, por njė masė rrezatuese e vitalitetit jetėsor pėr tė gjithė. Gjithė aktiviteti dhe rritja nė tokėn tonė ėshtė pėr shkak tė forcės jetėsore nga dielli. Dielli ėshtė krijuesi i kohės dhe burimit tė gjithė energjive tona. Gjatė kohės, evolucioni ynė ka ndodhur nėn diell. Dielli nuk punon, por vetėm ekziston, dhe ekzistenca e diellit ėshtė shkaku i gjithė aktivitetit nė jetėn tonė dhe nė tokėn tonė. Energjia diellore pėrshkon gjithė kozmosin dhe ėshtė prezente edhe nė njė atom.

- Nė lindjen e diellit, tė gjithė, qė nga njė milingonė e vogėl, nė njė elefant tė fuqishėm, tė gjitha bimėt dhe pemėt nė tokėn tonė bėhen alerte-tė gatshme, tė vėmendshėm dhe tė vetėdijshėm, pėr tė absorbuar energjinė diellore. Duhet gjithashtu tė zgjoheni, tė ngriheni nė mėngjes dhe tė prisni diellin nė agim pėr tė ngrėnė dhe tė skuqeni nėn rrezet ushqyese tė diellit dhe pėrsėri nė mbasdite tė shihni diellin nė muzg. Qė herėt nė mėngjes, rrezet e diellit e bėjnė njė njeri tė shėndetshėm, tė pasur dhe tė menēur.

- Dielli ėshtė krijuesi, ushqyesi dhe transformatori i botės
'Suryad bhavanti bhutani suryen palitanitu. Surya layam prapnuvanti ya suryaha sohamevacha. '

-Sipas Suryopanishad, tė gjitha qeniet e gjalla janė krijuar nga dielli; dielli i ushqen ato dhe ata bashkohen nė diell. Unė jam 'njė' me diellin.

-Rrezet infrakuqe tė diellit sigurojnė ngrohtėsinė e dashurisė qė kėrkohet tė mbijė farėn nė tokė dhe pėr rritjen e njė foshnje nė barkun e nėnės. Kėshtu krijimi gjithmonė ndodh nė errėsirė. Rrezet e diellit ose rrezet e dukshme tė diellit sigurojnė ushqimin dhe energjinė e nevojshme pėr fotosintezėn nė bimė dhe pemė. Drita e diellit gjithashtu jep shėndet dhe vitalitet nė qeniet njerėzore. Rrezet ultravjollcė tė Diellit janė pėrgjegjėse pėr transformimin gjenetik dhe evolucionin e vetėdijes tonė.

-Dielli nė rritje nėnkupton krijimin ose rritjen. Dielli i mesditės (nė pikėn mė tė lartė) nėnkupton ushqimin ose pjekurinė. Ndėrkaq, dielli nė perėndim tregon vdekjen ose transformimin.

-Surja, Aditja dhe Savita - tre Diejt
-Dielli ynė ekziston nė tre nivele nga ajo bruto-nė nivelin fizik, nė atė qė pėrfshin pjesėt e tjera tė trupave tanė jo-fizike. Surja ėshtė topi fizik i zjarrit qė na jep ngrohjen dhe dritėn. Surja rrit ojas nė trupin tonė. Nė kėtė mėnyrė vihet ne pah rrezatimi ynė shėndetėsor dhe vitaliteti. Gjithashtu, zhvillohen cilėsi si besimi, guximi dhe tė punuarit fortė.
Aditja ėshtė inteligjenca kozmike qė transformon mendimet tona. Aditja rrit tejas nė mendjen tonė. Nė kėtė mėnyrė, dikush fiton largpamėsi, dallueshmėri dhe inteligjencė. Padituria jonė ėshtė hequr, dhe njė person ėshtė i gatshėm tė pėrfshijė njohuri dhe urtėsi mė tė lartė.
Savita ėshtė vetėdije kozmike ose fuqia e vullnetit dhe shkaku pėrfundimtar i tė gjitha manifestimeve. Savita rrit brahmvarchas nė personalitetin tonė. Kėshtu zhvillohet drejtėsia, pėrkushtimi pėr tė shėrbyer, zemėrbutėsia, mėshira, dhembshuria dhe dashuria.

-Dielli ėshtė mėsuesi ynė primordial (pika fillestare-qė nė kohėt qė ne me instinktet tona bėnim gjithēka pėr mbijetesė) dhe jogi mė i madh. -

-Guru ėshtė njė fjalė Sanskrite dhe do tė thotė ai qė shpėrndan errėsirėn me dritėn e dijes. Pa diell nuk do tė ketė dritė dhe asnjė evolucion. Dielli ėshtė gjithashtu njė jogin absolut dhe ka pėrsosur tė gjitha format e jogas. Me anė tė surja jog, ne mund tė thėrrasim dhe tė pėrvetėsojmė cilėsitė e pėrmendura mė poshtė dhe rrezatojmė veten si dielli.

-Karma joga, joga e veprimit vetėmohues: Gjatė pesė miliard viteve tė fundit dielli po digjet pėrbrenda, pėr tė dhėnė ngrohtėsinė, dritėn dhe jetėn nė tokė, vetėmohim vetėm nga ekzistenca e tij. Dielli do tė vazhdojė tė bėjė tė njėjtėn gjė gjatė pesė miliardė viteve tė ardhshme. Dielli nuk po kryen njė veprim. Veprimi pėrfshin njė vullnet dhe quhet karma. Karma ėshtė e detyrueshme dhe lidhėse, pasi ekziston njė pritje e rezultatit. Njė rezultat pėr shkak tė natyrės sė diellit apo ekzistencės ėshtė karma joga. Karma joga ėshtė ēliruese, pasi nuk ka asnjė pritshmėri nga veprimi vetėmohues.
-Bhakti joga, joga e dashurisė vetėmohuese: Dielli udhėton me shpejtėsi 186,000 milje pėr sekondė, ose zgjat vetėm tetė minuta pėr tė na dhėnė ngrohtėsinė, dhe ushqimin nė tokė pa asnjė diskriminim nga raca, gjeografia, dhe feja jonė.

Gian joga, joga e inteligjencės: Dielli ėshtė pėrgjegjės pėr evolucionin e ēdo gjėje duke na pėrfshirė edhe ne nė tokė. Ai sheh tė gjithė, i di tė gjitha, dhe asgjė nuk fshihet nėn vibracionet e tij kozmike. Dielli ėshtė shkaku i vetėm i evolucionit tonė.

-Raj joga, joga e pėrqendrimit dhe vetėkontrollit: Dielli gjithmonė qėndron nė qendėr tė sistemit tonė diellor, dhe ėshtė nė kontroll, pa u atashuar ose shkėputur nga askush. Ashtu si njė bletė vėrtitet rreth luleve pėr ushqim, toka gjithashtu rrotullohet rreth diellit pėr tė absorbuar energjinė e jetės pėr mbijetesė.

-Krija joga, joga e frymimit: Ashtu si zemra dhe mushkėritė vazhdojnė tė pompojnė gjakun dhe ajrin pėr mbijetesėn tonė, dielli vazhdon tė dėrgojė fotonet dhe energjinė kozmike nė tė gjithė sistemin diellor pėr ushqimin tonė.

-Agni joga, joga e zjarrit: Dielli djeg Veten pėr tė siguruar energji kozmike pėr tė pjekur tokėn tonė me rrezet ushqyese tė tij. Tė gjithė njerėzit, kafshėt dhe bimėt rriten me ushqimin e dritės sė diellit. Rrezet e diellit pastrojnė shėndetin tonė, dhe rivendosin vitalitetin e saj.

-Mantra joga, joga e zėrit: Sipas Chandogya Upanishad, dielli kėndon mantran 'Om' ndėrsa lėviz nė kozmos. Astronomėt kanė kapur vibrimet kozmike ose tingullin e diellit. Tė gjithė planetet nė sistemin tonė diellor janė pėr fat tė mirė, dhe me dashamirėsi duke lėvizur rreth diellit.

-Hatha joga, joga tradicionale: 'Ha' ėshtė Dielli dhe 'Tha' ėshtė hėna nė sanskritisht. Dielli dhe hėna kanė ndikim tė madh nė tokėn tonė dhe nė trupin, mendjen dhe vetėdijen tonė. Dielli kthen dhe lėviz nė boshtin e tij, pėr tė krijuar njolla tė errėta, lirimin e fishekzjarreve diellore(shpėrthimet qė ndodhin nė diell), dhe krijimin estuhive magnetike qė janė pėrgjegjėse pėr pėrmbytjen e kozmosit me vitalitet, dhe energji.

-Dielli ėshtė krijuesi i kohės dhe i cikleve.
Dielli ėshtė shkaku i kohės. Ndėrsa dita dhe nata, vera dhe dimri, dhe ciklet e hėnės, tė gjitha varen nga dielli. Aktiviteti ciklik ėshtė i gjithėpranishėm nė tė gjitha fenomenet natyrore. Dielli i plotfuqishėm ose atomi i vogėl, tė gjitha janė vazhdimisht nė njė gjendje vibracioni harmonik. Kėto vibrime prodhojnė energji dhe forcė tė jashtėzakonshme. Disa nga ciklet kryesore janė:

-Cikli i Diellit ėshtė njė cikėl njėmbėdhjetė-vjeēar. Aktualisht ne jemi nė mes tė ciklit diellor tė njėzet e katėr qė filloi nė vitin 2009 dhe do tė pėrfundojė rreth vitit 2020. Gjatė ciklit diellor, bėrthama e plazmės ose polet e diellit shkaktojnė njė nxjerrje masive koronare, fishekzjarre diellore nga shkėputjet e kėtyre zhvendosjeve, pikat e errėta tė diellit dhe energji nga stuhia e diellit. Rrezatimi i shkaktuar nga kėto cikle ka efekt tė jashtėzakonshėm nė trupin tonė, mendjen dhe vetėdijen. Dalja nga kurora e diellit shkakton erėrat diellore tė energjisė magnetike qė gjithashtu ndikojnė nė atmosferėn e tokės.

-Cikli vjetor i Tokės ėshtė shkaktuar nga rrotudhimi i tokės nė orbitėn e diellit. Pėrsėri, jeta jonė dhe tė gjitha aktivitetet tona bazohen nė ciklet vjetore dhe tė pėrditshme. Ciklet e tokės janė nė harmoni absolute dhe janė tė pėrkryera nė kohėn e duhur, si katėr stinė pėr tė lulėzuar jeta. Duke u rrotulluar nė boshtin e vet, toka siguron qė rrezatimi diellor tė absorbohet nė mėnyrė tė barabartė pėr tė aktivizuar veten.

-Njė cikėl 24-orėsh nė boshtin e saj ėshtė pėrgjegjės pėr ditėn e natėn. Drita e diellit nxit sekretimin e serotoninės, hormoni qė ju bėnė tė ndiheni mirė, ndėrsa hormoni melatonin, i lėshuar nė errėsirė, ėshtė pėrgjegjės pėr rregullimin e rrjedhjes sė hormoneve tė tjera bazuar nė orėn tonė biologjike tė vendosur nga dielli. Kėto hormone janė pėrgjegjėse pėr rritjen dhe rivitalizimin e qelizave tona. Prandaj, jeta jonė duhet tė pėrafrohet me diellin, ashtu si bima e lulediellit dhe lotusit, tė cilėt ndjekin lėvizjen e diellit.

-Njė cikėl hėnor pesėmbėdhjetė ditor ėshtė shkaku i hėnės sė plotė dhe netėt pa hėnė. Dallgėt nė det janė shkaktuar nga cikli hėnor. Ciklet hėnore gjithashtu kanė efekt tė madh nė mendjen tonė.

- Ciklet tona tė frymėmarrjes dhe tė frymėnxjerrjes, rrahjes sė zemrės dhe qarkullimit tė gjakut, lindjes tonė deri nė vdekje, tė gjitha janė tė lidhura me diellin. Cikli ynė i frymimit ėshtė aktiviteti mė thelbėsor nė jetėn tonė. Me anė tė frymimit jogik, mund tė pėrfitohet dhe absorbohen sasi tė mėdha tė energjisė diellore nga rezervuari kozmik pėr arritje tė mėdha.

Dielli dhe cikli i ujit
-Dielli ėshtė pėrgjegjės pėr ciklin e ujit dhe pėr kėtė arsye jetėn tonė nė tokė. Rrezet e fuqishme tė Diellit e avullojnė rėnien e ujit nga oqeani, rėnia e ujit bėhet re nė qiell, reja transformohet, bie si borė nė male ose bie njė pikė shiu nė tokė, kėshtu uji rrjedh si njė lumė dhe ushqen jetėn tonė dhe mė nė fund bashkohet pėrsėri nė oqean. Rėnia e ujit ėshtė pastruar vazhdimisht nga rrezet e diellit. Ne nuk do tė kemi ujė tė pijshėm natyral, tė pastruar, pa diellin.

-Dielli transformon mendimet tona
Me anė tė surja jog, rrezet e diellit hyjnė nė mendjen tonė dhe i qetėsojnė mendimet tona. Njė mendje e qetė ėshtė paqėsore dhe nė mėnyrė absolute. Mendja e rregullt ka energji tė madhe. Kjo energji, nėse pėrdoret siē duhet, ėshtė ēelėsi i transformimit tonė dhe evolucionit tė vetėdijes tonė.

-Siē ju mendoni, kėshtu ju jeni. Prandaj, le tė jemi tė vetėdijshėm pėr mendimet tona dhe le tė jenė mendimet tona po aq tė ndritshme sa dielli. Pėr shkak se mendimet tona pėrcaktojnė fjalėt tona, fjalėt tona pėrcaktojnė veprimet tona, veprimet tona pėrcaktojnė zakonin tonė, zakonet tona pėrcaktojnė karakterin tonė dhe karakteri ynė pėrcakton fatin tonė. Kėshtu, njė njeri ėshtė mjeshtėr i fatit tė tij.

-Mendimet bėjnė njė njeri dhe nga ana tjetėr, njeriu e bėn qytetėrimin. Ka njė forcė tė fuqishme pas ēdo feje, filozofie dhe shpikjeje. Mendimi transformon dhe shkruan historinė e botės.

-Dielli transmeton mendimet
Me surja jog, krijohet njė lidhje e ndėrgjegjshme ndėrmjet vetes dhe diellit, qė na mundėson tė komunikojmė me njėri-tjetrin nėpėrmjet fotoneve. Sapo tė harmonizojmė veten me diellin, mund tė projektojmė njė mendim drejt diellit dhe jo vetėm tė marrim udhėzime, por gjithashtu mund tė marrim mendimet e transmetuara nė kozmos me forcė zmadhimi. Prandaj, le tė shohim diellin me vetėdije, paqe dhe gėzim tė plotė pėr tė sjellė harmoni nė tokėn tonė.

-Dielli dhe trupi ynė
'Yat pinde tat brahmande'.
Trupi ynė ėshtė njė kozmos i vogėl.

- Dielli ndodhet nė qendėr tė sistemit tonė diellor. Nė mėnyrė tė ngjashme ēdo atom i vetėm ose njė qelizė ėshtė njė mikro kozmos, me bėrthamė nė qendėr tė saj. Pleksusi solar ėshtė qendra e trupit tonė, i cili gjeneron dhe shpėrndan energjinė pėr ēdo qelizė. Duke u lidhur me diellin, ne mund ta bėjmė solar pleksusin tė fuqishėm nė mėnyrė qė trupi dhe mendja jonė tė jenė tė ndritshme, plot vitalitet dhe dashuri. Gjithashtu, duke medituar pėr diellin, njė person ėshtė nė gjendje tė shkarkojė njohuritė e vetes dhe tėrė kozmosit. Sekretet qė ndodhin nė mitrėn e natyrės zbulohen automatikisht.

-Dielli dhe shėndeti ynė
Shpenzimet tona globale tė kujdesit shėndetėsor do tė jenė 7 trilion dollarė nė vitin 2015 ose vetėm rreth 1000 USD pėr person ēdo vit.

-Mjekėsia jonė moderne, alopatia kryesisht trajton simptomėn dhe jo kauzėn. Antibiotikėt i bėjnė bakteret tė rezistojnė ndaj drogės, tė cilat nuk i nėnshtrohen ndonjė trajtimi. Antitrupat tanė bėhen shumė tė dobėt pėr tė mbrojtur sėmundje tė ndryshme. Me anė tė surja jog, ne absorbojmė rrezet e fuqishme tė diellit pėr tė rritur imunitetin tonė. Dielli punon nė njė nivel mė tė thellė duke ndrequr shkaktarin e sėmundjes dhe duke na bėrė sa tė fuqishėm si njė shkėmb. Nė kėtė mėnyrė, mund tė arrihet njė shėndet dhe vitalitet i fuqishėm deri nė fund tė jetės sonė dhe mund tė heqim dorė nga rritja e kostos mjekėsore.

-Argjėrimi i sė dielės.
E diella ėshtė dita e diellit. Vėzhgoni njė agjėrim pėr shėndet tė mirė dhe vitalitet. Agjėrimi i sė dielės ėshtė njė mėnyrė e fuqishme pėr tė zbrazur toksinat tona dhe nė kėtė mėnyrė jeni gati pėr tė absorbuar rrezet e fuqishme tė diellit.

-Sipas Harvard Medical School, agjėrimi rrit jetėgjatėsinė, ėshtė anti-plakje, zvogėlon kolesterolin dhe yndyrėn, rrit sistemin tonė imunitar, ul rrezikun e sėmundjeve tė zemrės, diabetit dhe na mban tė rinjė. Nė krye tė kėsaj, agjėrimi na ofron njė mundėsi tė madhe pėr meditim dhe meditim si ngadalėsimi i mendimeve tona nė njė masė tė madhe.

- Dikush duhet tė marrė darkė tė lehtė para perėndimit tė diellit tė shtunėn dhe tė mos hani asgjė deri tė hėnėn nė mėngjes. Gjatė periudhės sė agjėrimit, uji mund tė merret nga e diela nga mesdita deri nė perėndim tė diellit. Gjithashtu, mund tė vėrehet heshtja gjatė gjithė periudhės sė agjėrimit. Mund tė hahet njė fryt nė mesditė tė sė dielės, nėse shpejtimi duket i vėshtirė nė fillim. Dikush duhet tė marrė njė frut ose tė pijė lėng frutash pėr tė thyer agjėrimin tė hėnėn nė mėngjes.

-Energjia diellore
Nevoja jonė e energjisė nė tokė ėshtė rreth 16Terawatts qė pėrfshin ēdo gjė nga karburant pėr automobilin tonė, pėr dru tė djegur pėr tė gatuar, pėr tė thyer qymyr energji elektrike pėr ndriēim, ngrohje, ajėr tė kondicionuar, kompjuter dhe pajisje. Nė vitin 2020 kėrkesa jonė e energjisė pritet tė rritet nė 20Terawatts.

- Tė gjitha kėrkesat tona pėr energji nė tė ardhmen do tė vijnė nga dielli, past energjia diellore qė bie nė tokėn e Tokės ėshtė rreth 120,000 TW. Kjo energji ėshtė e pastėr, efikase dhe mund tė shfrytėzohet nga tė gjithė.


Edituar pėr herė tė fundit nga 55 nė 01.04.18 21:36, edituar 5 herė gjithsej
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 14:07

Gajatri Mantra pėr tė thirrur (invokuar) Savita ose Diellin.
Gajatri ėshtė njė fjalė Sanskrite. 'Gaja' nėnkupton Prana dhe 'Tri'-pėr tė ēliruar. (Prana ėshtė forca jetėsore gjithėpėrfshirėse kozmike dhe e fryrė nga dielli. Prana ruhet nė pleksusin tonė diellor. Njė person pėrthith prana nga rrezet e diellit, ajri, uji dhe ushqimi duke pėrdorur fuqinė tonė tė vullnetit). Gajatri ėshtė ai qė ēliron prana pėr evolucionin e vetėdijes tonė. Mantra pėrbėhet nga rrokje 'Man'-mėndje dhe 'Tra' pėr tė ēliruar. Mantra jog ėshtė yoga e tingullit. Sipas joginėve tė lashtė, tingulli ka fuqi tė pabesueshme pėr tė ndikuar nė trupin dhe mendjen tonė.

-Prana pėrbėhet nga rrokje 'Pra' dhe 'An'. 'An' ėshtė forca vitale dhe 'Pra' ėshtė njė prefiks qė do tė thotė konstante. Prandaj, prana ėshtė forca konstante kozmike. Kjo forcė jetėsore fillon tė konceptohet qė nė barkun e nėnės dhe vazhdon deri nė fund tė jetės sonė. Dielli ėshtė burimi i tė gjithė pranas. Prana ėshtė mė delikate(subtle) se ajri qė marrim frymė. Edhe njė mendim nuk mund tė dalė, pa forcėn e pranas.

-Duke pėrsėritur mantran gajatri vibracionet tona tė mendimit sinkronizohen me vibracionet e fuqishme tė diellit, nė mėnyrė qė vetėdija jonė e zakonshme evoluon. Mendja jonė ēlirohet nga mendimet dhe njė individ pėrjeton vetėdije mė tė lartė.

- Me anė tė Gajatri Mantra, ne i bėjmė thirrje (invokojmė) diellit. Mantra Gajatri ėshtė si mė poshtė:

- Om Bhur Bhuvah Svah
Tat Savitur Varhami
Bhargo Devasya Dheemahi
Dhiyo Yo Nah Prachodayat

- Siē ėshtė cekur nė Rig Ved, Yajur Ved & Atharva Ved

-Fjalė pėr fjalė do tė thotė:
Om - Brahman, ndėrgjegjja e Diellit
Bhur - Trupi ynė
Bhuvah - Mendja jonė
Svah - Ndėrgjegjja jonė
Tat - Kjo Absolute
Savitur - Savita, Dielli
Varenyam - i pėrshtatshėm pėr t'u implementuar ne koshience
Bhargo - Na purifikon/pastron
Devasya - Hyjnore
Dheemahi- Ne meditojmė
Dhiyo - Intelekti jonė
Yo - Kush / Cilin,
Nah - Jonė/Ne
Prachodayat -Na frymėzo

Njė kuptim shumė i thjeshtė i mantras Gajatri ėshtė
O'Diell, mė frymėzo tė mendoj mirė dhe bėj mirė

-'' Om Bhur Bhuvah Svah
'Om pėrkufizon kozmologjinė. Ėshtė dridhja fillestare ose zėri kozmik i big bengut dhe shkaku i krijimit tė kozmosit tonė. Om kėndon dielli dhe dėgjohet nga joginėt nė meditim. Ėshtė i gjithėpranishėm dhe madje pėrshkon njė atom. Om pėrfaqėson mendjen tonė tė vetėdijshme-(koshiencėn), nėn-vetėdijshme (subkoshiente) dhe tė pavetėdijshme (unconscious mind). Qėllimi i jetės sė njeriut ėshtė tė kapėrcejė tre shtresat e lartpėrmendura tė mendjes tonė nė shtresen e mbinatyrshėm (superkoshiencėn)dhe tė arrijė lirinė duke ēliruar veten nga robėria e injorancės.
'Bhur Bhuvah Svah' janė tė njohura si vyahrities (Vya-tė gjitha pėrhapur, Ahriti-njohuri kozmike). Energjia kozmike pėrshkon trupin, mendjen dhe vetėdijen tonė.

-'Tat Savitur Varenyam'
Ndriēimi i plotfuqishėm i diellit absorbohet nga ne. Vibracionet e diellit absorbohen nga trupi, mendja dhe vetėdija. Ne marrim dinamikė tė shėndoshė, inteligjencė dhe rrezatojmė gėzim.

- 'Bhargo Devasya Dheemahi'
Ne meditojmė pėr rrezet hyjnore tė gjithėdijshme dhe pastruese tė diellit.

-'Dheeyo yonah prachodayat'
O'diell frymėzoje intelektin tonė drejt drejtėsisė.


Edituar pėr herė tė fundit nga 55 nė 01.04.18 21:23, edituar 1 herė gjithsej
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 14:12

III. Surja Pranajama
Njė person, i cili frymon nė mėnyrė optimale, gėzon shėndet tė mirė. Por shumica prej nesh frymojmė gabimisht, duke pėrdorur vetėm njė pjesė tė vogėl tė kapacitetit tė mushkėrive. Si rezultat i frymimit tonė tė cekėt, trupi dhe truri ynė janė tė uritur pėr ajėr. Njė person gjithashtu grumbullon ajrin e ndenjur nė rajonet mė tė ulėta tė mushkėrive. Kjo mund tė ēojė nė rritjen e mikrobeve dhe sėmundjeve tė mushkėrive, pėrfshirė tuberkulozin.

-Pse frymimin e njė Jogini? Frymimi jogik ėshtė njė teknikė e thellė por e relaksuar e frymimit dhe praktikohet me vetėdije absolute. Frymimi Jogik kombinon frymimin e barkut, kraharorit dhe klavikulit, nė njė lėvizje harmonike pėr tė dhėnė frymėthithjen dhe frymėnxjerrjen maksimale. Frymimi i thellė lejon marrjen optimale tė oksigjenit ,ndėrsa mbajtja e frymės jep kohėn optimale tė nevojshme pėr shkėmbimin e oksigjenit dhe dioksidit tė karbonit nė mushkėri.

-Disa raunde tė frymimit jogik ēdo ditė do ta bėjnė njė person imun ndaj sėmundjeve duke pėrfshirė infeksionet e mushkėrive dhe mendja bėhet e qetė dhe e ringjallur. Njė person fiton energji, vitalitet dhe njė ndėrgjegjėsim tė theksuar nė aktivitetet e pėrditshme (pėrqėndrim tė vetėdijes nė njė pikė). Mendimet e dikujt bėhen tė qarta dhe tė thella. Dikush duhet tė zhvillojė zakonin e frymimit me vetėdije sa herė qė ėshtė e mundur.

-Teknika e frymimit Jogin
Thithni ngadalė duke lejuar qė barku juaj tė zgjerohet. Pas zgjerimit tė barkut, filloni tė zgjatni gjoksin tuaj nga jashtė dhe lart. Nė fund tė thithjes tėrhiqni klavikulėn dhe shpatullat lart nė drejtim tė kokės pėr tė thithur ajėr shtesė. I gjithė ky proces duhet tė ekzekutohet nė njė lėvizje tė vazhdueshme dhe harmonike.

- Gjatė daljes, sė pari tė relaksoheni klavikulėn dhe shpatullat, mė pas lejoni gjoksin tonė tė lėvizė, sė pari nė drejtim tė kėmbėve dhe pastaj brenda. Pas kėsaj lejohet barku tė kontraktohet. Kjo plotėson njė raund tė frymėmarrjes yogjike.

- Mbani frymėn nė fund tė ēdo frymėthithjeje dhe frymėnxjerrjeje pėr njė kohė tė pėrshtatshme.

- Pranajama ėshtė e pėrbėrė nga dy fjalė Sanskrite, Prana dhe Ayama. Ayama do tė thotė dimension. Pranajama ėshtė njė akt i absorbimit tė pranas me anė tė frymėmarrjes jogike. Zakonisht prana qėndron nė njė gjendje latente nė qeniet njerėzore dhe kryen detyra thjesht pėr ta mbajtur trupin gjallė. Megjithatė, me pranajama aktivizohet prana dhe e merr atė nė njė dimension mė tė lartė. Prana e zgjuar transformon vetėdijen tonė tė zakonshme nė super koshienc dhe mė pas njė person bėhet rrezatues, aktiv, inteligjent, krijues, intuitiv, dinamik, plot dashuri dhe dhembshuri. Personi ėshtė i ngarkuar me energji dhe vitalitet, qė gėzon njė shėndet tė mirė dhe njė jetė tė gjatė.
-Kjo ėshtė njė praktikė e fuqishme kur pėrfshihet me mantrimin mentalisht tė gayatri mantra.

-Pse Pranayama?
Njė njeri mesatar frymon 21.600 herė nė ditė ose 15 herė nė minutė. Me Pranajama, njė jogin zvogėlon numrin e frymineve pėr minutė dhe nė tė njėjtėn kohė absorbon mė shumė energji, duke rritur kėshtu jetėgjatėsinė dhe vitalitetin e tij.

-Me njė praktikė tė vogėl, zvogėloni frekuencėn nė njė frymim pėr minutė dhe njėkohėsisht tė rrisni sasinė e ajrit nė pesė litra, nė krahasim me vetėm gjysmė litėr konsum nė njė frymim normal tė cekėt.

-Pranajama ngadalėson metabolizmin duke ulur ritmin e zemrės dhe pulsin. Qelizat e trupit pėrdorin oksigjen nė mėnyrė efikase duke rritur kėshtu imunitetin. Valėt e trurit tonė rregullohen dhe reduktohen nga praktika e pranajamas dhe dikush bėhet mė i vetėdijshėm pėr mendimet. Pranajama rrit fuqinė tonė tė pėrqendrimit.

-Teknikė Pranajama
Pranajama pėrfshin katėr fazat e mėposhtme tė autosugjestionit:

-4.1 Poorak - Thith pranan e gjithėpranishme ndėrsa thoni mantran 'Om Bhur Bhuvah Svah'

-4.2 Antar kumbhak
- Mbajeni frymėn dhe absorboni Pranan e plotfuqishme nė pleksusin diellor ndėrsa thoni 'Tat Savitur Varenyam'
-(Solar Pleksus ėshtė dielli i plotfuqishėm brenda trupit tonė. Ėshtė shtėpia e dyqanit tė pranas dhe forca jonė e jetės ėshtė e rrezatuar nga atje. Pleksusi diellor ėshtė vendosur prapa kėrthizės dhe ėshtė pika qendrore e trupit tė njeriut. Mjekėt e dinė se njė fėmijė nė barkun e nėnės merr gjithė ushqimin pėr rritjen dhe zhvillimin pėrmes akordit tė kėrthizės tė lidhur me pleksin diellor. Pleksusi diellor konsiderohet gjithashtu si truri i dytė i trupit. "Ndjenjat sikur fluturojnė fluturat nė bark" lindin nga pleksusi diellor. Me anė tė pranajama, pleksusi diellor i njė personi merr nga energjia diellore dhe kėshtu njė person rrezaton.)

-4.3 Rechak- Nxirrni frymėn dhe leni rrezet e diellit tė gjithėdijshėm tė rrezatojnė nga pleksusi diellor, duke pastruar trupin dhe mendjen tonė ndersa thoni mantrėn 'Bhargo Devasya Dheemahi'.

-4.4 Bahir kumbhak
- Mbajeni frymėn e jashtme dhe zgjeroni vetėdijen tuaj duke rrezatuar menēurinė dhe dashurinė si dielli duke thėnė mantrėn 'Dheeyo yonah prachodayat'

Teknika tė Surja Pranajamas
-Surja pranajama ėshtė njė praktikė e fuqishme pėr tė absorbuar sasinė mė tė madhe tė pranas. Me anė tė surja pranajamas, njė ėshtė nė gjendje tė aktivizojė sushumna nadi pėr njė periudhė tė zgjatur kohe dhe tė nxisė meditim tė thellė. Surja pranajama pėrfshinė kėndimin e mantras gajatri mentalisht sė bashku me ndėrgjegjėsimin e frymės dhe autosuggestionimin.

-Dielli pėrfaqėson pingala nadi dhe rrjedhėn e frymės nėpėr flegrat e djathtė. Njė merr frymė pėrmes pingala nadi dhe nxjerr frymė
nga ida nadi. Pas kėsaj, njė merr frymė nga ida nadi dhe nxjerr frymė nga nadi pingala. Dikush duhet tė mbajė frymėn nė fund tė ēdo frymėthithjeje dhe daljes pėr njė kohė tė pėrshtatshme. Ky ėshtė njė raund i surja pranajamas.

-Padmasana
Surja pranajama dhe surja dhian duhet praktikuar nė padmasana lotus. Trupi dhe mendja jonė janė tė lidhura, prandaj qėndrueshmėria e trupit ēon nė pėrqėndrimin e mendjes vetėm nė njė pikė.
-Dikush mund tė ulet nė padmasana lotus gjatė njė periudhe tė gjatė kohore tė qetė pėr tė medituar. Padmasana automatikisht e mban vetė trupin nė njė pozitė tė qėndrueshme, pasi njė person tenton tė humbasė ndėrgjegjen e trupit nė gjendjen e thellė tė meditimit.

-Teknika Padmasana
Uluni me tė dyja kėmbėt shtrira pėrpara. Nxir njė kėmbė dhe vendoseni kėmbėn nė majė tė kofshės sė kundėrt. Shtrati i kėmbės duhet tė jetė lart dhe thembra duhet tė prekė kockėn e legenit. Ēoni kėmbėn tjetėr dhe vendoseni kėmbėn nė majė tė kofshės tjetėr. Mbani gjithmonė shpinėn drejtė pėr tė siguruar gjenerimin, ruajtjen dhe shpėrndarjen e pranės nė pleksusin tonė diellor.(Gjithsesi kjo nuk ėshtė aq e lehtė sa duket pasi ju duhet tė praktikoni krija joga ose hatha joga me javė tė tėra qė tė arrini kėte)

-Praktika e pėrditshme e Surja pranajama
Duhet tė praktikoni tė paktėn dymbėdhjetė raunde tė pranajamas ēdo ditė. Dikush mund tė fillojė me vetėdijen e frymės nė fillim dhe gradualisht tė inkorporojė ndėrgjegjėsimin se po absorbon prana nė pleksusin diellor me mantran gajatri nė praktikėn e pranajamas. Surja pranajama e avancuar ėshtė praktikuar me sy tė mbyllur dhe jogini merr frymė mentalisht pėrmes flegrave alternative.


Edituar pėr herė tė fundit nga 55 nė 01.04.18 21:20, edituar 1 herė gjithsej
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 14:15

IV. Surja Dhian
Dhian ėshtė njė fjalė sanskrite. 'Dhi' do tė thotė intelekt dhe 'Yan' do tė thotė fluturim, lėvizje ose veprimtari. Gjatė surja dhian mendimet tona tė ndėrgjegjjshme shkojnė vetvetiu drejt diellit. Ky ėshtė fillimi i udhėtimit tonė evolucionar ose jogas.

-Njė praktikė e lashtė, por shumė e fuqishme e njohur si surja tratak ose sun gazing ėshtė praktikuar pėr tė hyrė nė gjendjen e dhianit. Surja tratak ėshtė pėrqendrimi i vetėdijes tonė me koshiencėn dhe vėmendjen e plotė nė diell. Nė kėtė mėnyrė, dikush ėshtė nė gjendje tė frenojė tendencat lėkundėse tė mendjes. Pas kėsaj, i vėzhguari (dielli, objekti), vėzhguesi (vetja, subjekti) dhe procesi i vėzhgimit (tratak) bashkohen nė njė. Ndėrgjegjja jonė e zakonshme transformohet nė ndėrgjegjen e diellit dhe njė person kėshtu bėhet bėhet si dielli. Dhian arrin kulmin nė absorbimin total tė objektit nga ana e subjektit dhe madje edhe vetėdija humbet nė praktikė.

-Surja tratak ėshtė njė vėshtrim i qėndrueshėm pa i lėvizur qepallėt ose sytė ose duke lėvizur shikimet, por duke pėrqėndruar sytė drejpėrdrejt nė diell dhe nga ana tjetėr mendjen nė diell pėr pėrjashtimin e tė gjitha mendimeve tė tjera. Rrezet e diellit nxjerrin njė pamje tė qartė tė diellit nė mendjen tonė dhe dielli ėshtė i dukshėm edhe pas mbylljes sė syve kur kap vėmendjen tonė absolute.

-Praktika e surja tratak ndahet nė bahir tratak (shikimi i jashtėm i diellit duke pėrdorur sytė) dhe antar tratak (shikimi i brendshėm i diellit duke pėrdorur mendjen tonė). Antar tratak ėshtė njė metodė e fuqishme pėr zhvillimin e ndėrgjegjėsimit tė aspekteve mė tė thella tė mendjes dhe zgjimit tė potencialit tė saj tė pabesueshėm.

-Teknika Surja Tratak
Gjithmonė uluni nė padmasana pėrballė diellit.
Jini tė vetėdijshėm pėr gjithė trupin dhe mendjen gjatė gjithė praktikės sė surja tratak.
Pėrdorni frymimin jogik gjatė praktikės sė surja tratak.
Merrni frymė vetėm pėrmes hundės.
Thuaj gajatri mantra mentalisht me ndėrgjegjėsimin e frymimit.
Nuk duhet tė veshin syze ose lente gjatė surja tratak, pasi kjo ėshtė shumė e dėmshme pėr sytė.
Nuk duhet tė lėvizni qepallat dhe sytė. Nė pėrgjithėsi, ka njė tendencė qė imazhi i diellit tė pulsojė lart, poshtė ose nė anėt. Prandaj, pėrpiquni tė mbani imazhin e diellit. Nėse nuk e bėni dotė kėtė ndėrpisni praktikėn pėr pesė minuta, lani sytė me ujė tė ftohtė, bėni ushtrime pėr sytė dhe vazhdoni sėrish, nėse prap nuk vazhdoni dot sėrish atėhere keni probleme me sytė dhe duhet tė relaksoheni disa ditė para se tė filloni prapė.

-Surja tratak pėrfshin praktikėn e mėposhtme tė autosuggestionit:

- 4.1 Poorak - Hapni sytė tuaj dhe shikoni nė diell duke absorbuar pranan e gjithėpranishme rrezatuese mė anė tė frymėmarrjes qė rrjedhė nga dielli nė Bhrumadhya (qendra midis vetullave) dhe mė tej nė Trikuti ose Agya chakra (gjėndra Pishore, e vendosur nė mes tė trurit tonė) nė njė lėvizje tė vazhdueshme duke thėnė mantran 'Om Bhur Bhuvah Svah'

-4.2 Antar kumbhak - Mbajeni frymėn dhe thithni Pranan e plotfuqishme nė Trikuti ose Agya ndėrsa thoni mantran 'Tat Savitur Varenyam'.

-4.3 Rechak- Nxirrni frymėn dhe lėrini rrezet diellore tė gjithėdijshme nga ēhakra jonė nė Trikuti ose Agya ndėrsa pastrojnė dhe ndriēojnė mendjen tonė duke thėnė mantran 'Bhargo Devasya Dheemahi'. Autosugjestjono sikur tė gjithė neuronet nė trurin tonė dhe qelizat e trupit tonė janė tė ndriēuara dhe aktive.

4.4 Bahir kumbhak - Mbajeni frymėn jashtė dhe zgjeroni vetėdijen tonė duke rrezatuar menēurinė dhe dashurinė ashtu si dielli duke thėnė mantran 'Dheeyo yonah prachodayat'.

-Duhet praktikuar surja tratak pėr dymbėdhjetė raunde tė mantra gajatri me sy tė hapur dhe dymbėdhjetė raunde shtesė me sy tė mbyllur. Pėrdorni autosugjestionin gjatė surja tratak.
Pas kėsaj, sillni diellin nė Ēakran Trikuti ose Agya dhe mos pėrdorni mė autosugjestionin e mėsipėrm. Njėri kap aurėn ose pjesėn e jashtme etė diellit dhe hyn nė qendrėn e diellit pėr tė hetuar natyrėn dhe atributet e diellit, siē pėrmendet nė seksionin e surja jog tė librit. Nė fund sillni vėmendjen nė qendėr tė vetullave, nė syrin e tretė duke bėrė palming dhe hapni sytė nė fund tė praktikės. Duhet tė qėndroni tė qetė pas praktikės dhe tė jeni tė vetėdijshėm pėr tė gjitha mendimet tuaja. Gjatė kėsaj periudhe tė heshtjes, intuita dhe mendimet e reja krijuese shfaqen nė mendje.


Edituar pėr herė tė fundit nga 55 nė 01.04.18 21:12, edituar 1 herė gjithsej
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 14:19

Surja Namaskar
Gjithmonė qėndroni pėrballė diellit. Jini tė vetėdijshėm pėr tėrė trupin dhe mendjen gjatė gjithė praktikės sė surja namaskar. Pėrdorni frymimin jogik gjatė gjithė praktikės sė Surja Namaskar. Merrni frymė vetėm pėrmes hundės. Merr frymė kur perkul trupin prapa, ndėrsa barku dhe gjoksi zgjerohet dhe ajėri shkon nė mushkėri. Nxirrni frymėn ndėrsa trupi shkon pėrpara nė kėtė praktikė, ndėrsa kraharori dhe barku kootraktohet dhe ajri ėshtė i detyruar tė dali jashtė nga mushkėritė.
Thuaj nė mendje mantran gajatri me vėmendjen nė frymimin tuaj. Tė gjitha lėvizjet e pjesėve tė ndryshme tė trupit nė surja namaskar sinkronizohen nė njė lėvizje harmonike dhe tė qetė.

- Pozicioni 1: Pranamasana (Poza e Lutjes)


-Qėndroni drejt nė kėmbė me tė dyja kėmbėt sė bashku. Mbyllni sytė dhe relaksohuni muskujt e trupit pėr praktikėn e ardhshme. Vendosni tė dy pėllėmbėt sė bashku para gjoksit nė njė qėndrim lutjeje.
Frymimi: Bėni njė surja pranajama.

- Pozicioni 2: Hastautthanasana (Poza e ngritjes sė krahėve lart)


- Ngrini tė dy krahėt mbi kokė me pėllėmbėt tė drejtuara pėrpara. Nė fund tė lėvizjes pėrkulni kokėn, krahėt dhe pjesėn e sipėrme tė trungut prapa ndėrsa shtyni barkun pak pėrpara.
Frymimit: Merrni frymė ndėrsa jeni duke ngritur krahėt dhe mbani frymėn.

Pozicioni 3: Padahastasana (Poza dora tek kėmbėt)-Ul kokėn tek gjunjėt ndėrsa pėrkuleni pėrpara. Vendosni pėllėmbėt e duarve nė tokė nė ēdo anė tė kėmbėve.
Mbani kėmbėt drejt.
Mundohuni tė prekni gjunjėt me ballin.
Frymimi: Nxirrni frymėn ndėrsa pėrkuleni pėrpara dhe kontraktoni barkun pėr tė mbajtur frymėn nė pozicionin pėrfundimtar.

-Pozicioni 4: Ashwasanchalanasana (Poza e kuajve)Zgjatni kėmbėn e djathtė mbrapa sa mė shumė tė jetė e mundur, duke pėrkulur kėmbėn e majtė.
Nė pozicionin pėrfundimtar, kėmbėt dhe gjuri i kėmbės sė djathtė janė nė kontakt me tokėn.
Frymimi: Merr ajėr dhe mbani frymėn.

-Pozicioni 5: Parvatasana (Poza e malit)


-Ngrini gjurin e djathtė dhe njėkohėsisht ulni kokėn nė mes tė krahėve, drejt tokės dhe pėrkulni shpinėn lartė.
Zgjat kėmbėn e majtė prapa dhe vendoseni kėmbėn e majtė pranė kėmbės sė djathtė.
Frymimi: Zbuloni gjatė kryerjes sė lėvizjes.

Pozicioni 6: Ashtanganamaskara (Harku me tetė pika)


Uleni trupin nė tokė, sė pari pėrkulni kėmbėt dhe vendosni gjunjėt nė kontakt me tokėn.
Pėrkulni krahėt dhe ulni kokėn dhe trungun nė tokė.
Nė fund tė lėvizjes pėrpara tė kokės dhe trungut, kraharori dhe mjekėr janė tė vendosur nė tokė.
Sė fundmi ngrini barkun dhe legenin pak nga terreni.
Nė pozicionin e fundit, tetė pikat janė nė terren: mjekra, gjoksi, dy pėllėmbėt, dy gjunjė dhe gishtat e tė dy kėmbėve.
Frymimi: Mbajeni frymėn jashtė.

- Pozicioni 7: Bhujangasana (Poza e kobras)


Ulini trupin nė tokė. Nė tė njėjtėn kohė drejtoni krahėt nė mėnyrė qė kokėn dhe harku mbrapa tė jenė lart dhe prapa aq sa ėshtė e rehatshme.
Mundohuni ta mbani barkun afėr tokės.
Frymimi: Merrni frymė thellė gjatė lėvizjes sė ngritjes si kobra dhe mbaj frymėmarrjen.

Pozicioni 8: Parvatasana (poza e malit)


Ky pozicion ėshtė njė pėrsėritje e pozicionit 5.
Nga pozita e harkuar e bhujangasanau pėrkuleni prapa nė drejtim tė kundėrt dhe lėvizni pjesėt e pasme lart.
Mbani krahėt dhe kėmbėt drejt dhe mos lėvizni pozicionin e duarve dhe kėmbėve.
Nė paraqitjen pėrfundimtare pjesėt e pasme duhet tė jetė lartė, koka duhet tė jetė nė mes tė krahėve dhe kėmbėt duhet tė a shtypet butėsisht drejt dyshemesė. Frymimi: Nxirrni frymėn gjatė kryerjes sė lėvizjes dhe kontraktoni barkun pėr tė mbajtur frymėn.

Pozicioni 9: Ashwasanchalanasana (Poza e kuajve)


Ky pozicion ėshtė njė pėrsėritje e pozicionit 4.
Pėrkulni kėmbėn e majtė dhe sillni kėmbėn e majtė pėrpara midis dy duarve. Ngrini kokėn lart dhe uleni gjurin e djathtė nė dysheme. Frymimi: Merrni frymė dhe mbani frymėn nė pozicionin pėrfundimtar.

-Pozicioni 10: Padahastasana (Poza duart te kėmbėt)


Ky pozicion ėshtė i njėjtė me pozicionin 3.
Ulni kokėn dhe ngrini njėkohėsisht tė pasmet duke u pėrkulur pėrpara. Vendosni pėllėmbėt e duarve nė tokė nė ēdo anė tė kėmbėve. Mbani kėmbėt drejt. Mundohuni tė prekni gjunjėt me ballin.
Frymimi: Nxirrni frymėn ndėrsa pėrkuleni pėrpara dhe kontraktoni barkun pėr tė mbajtur frymėn nė pozicionin pėrfundimtar.

- Pozicioni 11: Hastautthanasana (Poza e ngritjes sė krahėve)


Ky pozicion ėshtė i njėjtė me pozicionin 2.
Ngrini tė dy krahėt mbi kokė me pėllėmbė pėrpara. Nė fund tė lėvizjes pėrkulni kokėn, krahėt dhe pjesėn e sipėrme tė trungut prapa ndėrsa shtyni barkun pak pėrpara.
Frymimi: Merrni frymė duke ngritur krahėt dhe mbani frymėn.

Pozicioni12: Pranamasana (Poza e lutjes)


Ky ėshtė pozicioni i fundit dhe i njėjtė me pozicionin 1.
Sillni tė dyja pėllėmbėt dhe mbajini sė bashku para gjoksit nė njė qėndrim lutjeje.
Frymimi: Nxirrni frymėn dhe mbani frymėn. Frymoni normalisht duke mbetur nė pozicionin pėrfundimtar pėrpara se tė vazhdoni praktikėn.

-Dymbėdhjetė pozicionet e mėsipėrme pėrbėjnė vetėm njė gjysmėe raundi tė surja namaskar. Gjatė gjysmės tjetėr tė surja namaskar tė njėjtat dymbėdhjetė pozicione pėrsėriten, por nė vend tė kėmbės sė djathtė kėmba e majtė pėrdoret nė pozicionin 4 dhe 9. Ky ndėrrim ėshtė qė tė sigurohet qė tė dyja gjysmat e trupit tė ushtrohen nė mėnyrė tė barabartė nė surja namaskar.

-Pas bėrjes sė surja namaskar trupi duhet tė relaksohet derisa rrahjet e zemrės dhe frymėmarrja tė bėhen normale.

-Praktika e pėrditshme e surja namaskar

-Duhet tė praktikoni tė paktėn tre raunde tė surja namaskar ēdo ditė.
Njė fillestar duhet tė mėsojė dhe tė pėrsosė asanat ose pozicionet e surja namaskar gjatė javės sė parė. Gjatė javės sė dytė mund tė inkorporohet ndėrgjegjja e frymimit me surja namaskar. Gjatė javės sė tretė, mund tė pėrfshihen mantra gajatri me surka namaskar. Nė fazėn e avancuar, mund tė praktikoni surja namaskar me sy tė mbyllur. Gjithashtu, koha e marrė pėr tė kompletuar njė raund tė surja namaskar gradualisht rritet dhe nkėshtu njė person bėhet introvert me praktikė graduale.


Edituar pėr herė tė fundit nga 55 nė 01.04.18 21:15, edituar 9 herė gjithsej
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 14:22

V. Njė praktik e pėrditshme e Surja Jog
1. Shkoni nė tualet, pastroni dhėmbėt dhe bėni njė dush para surja jogės, megjithėse s'ėshtė e detyrueshme.
2. Trupi ynė duhet tė jetė i ekspozuar ndaj dritės sė diellit.
3. Duhet tė uleni nė padmasana lotus mbi njė material pambuku si element izolues qė ruan energjin tė mos largohet nga ju (mbani mend se Hira Ratan Manek thotė tė kundėrtėn qė energjia juaj duhet tė konduktohet nga toka).
4. Surja jog praktikohet nė kohėn e lindjes sė diellit dhe para perėndimit tė diellit(koha ideale qėndron gjithmon 1 orė sapo lind dielli dhe 1 orė qė duhet tė perėndojė).
5. Pėrpiquni tė bėni surja joga nė tė njėjtėn kohė dhe nė tė njėjtin vend duke e mbajtur mendjen pa mendime dhe me entuziazėm tė plotė.
6. Surja ose dielli ėshtė mėsuesi, guruja ynė.
7. Gjithmonė duhet tė uleni pėrballė diellit, me fytyrėn drejt nė kėnd pingul tė drejtė me shikimin drejt diellit.
8. Mund tė ndryshoni kėmbėt nė padmasana. Por pėr tė pėrsosur dhian trupi duhet tė qėndrojė i palėvizshėm si njė shkėmb solid. Pėr kėtė padmasana lotus ėshtė idealja.
9. Surja jog praktikohet kėmbė zbathur.
10. Hani ushqim organik, vegjetarian pėr tė ruajtur pastėrtinė e trupit dhe mendjes.
Pėrparimi i dikujt nė rrugėn e surja jogas mund tė njihet nga vullneti, mendimi dhe veprimi i tij. Aspiratat e dikujt do tė orientohen drejt vetėmohimit dhe tė mirės universale. Me anė tė surja joga pėrqendrimi dhe fuqia jonė do tė zhvillohet dita ditės. Kėshtu njė person do tė zhvilloj njė qėndrim pozitiv dhe njė inteligjencė pėr t'u marrė me jetėn nė mėnyrė tė pėrshtatshme.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  Vizitor prej 01.04.18 21:24

Wow sinkronizim i mrekullueshem,mbrem po studioja nje entitet nga sirus ishte ne pozicinim e dy duarve ( ilustrimi kam 1 muaj qe kam pare por nuk i vura shum vemendje ) dhe e interpretova si mesazh per tu lutur,dhe pysja veten pse ka cuar kte ilustrim wow,nese mund te te pyes meqe ke njohuri rreth diellit mbase mund te jet pyetje idjote,por ka qen nje periudhe perpara ca vitesh qe cohesha ne lindje te diellit dhe i flisja,me ka ndodhur edhe me henen me shpesh por mendja ishte thjesht vezhguese (shpresoj te me kuptosh se nuk di se si ta shpjegoi kte fenomen )Faleminderit per infot.

Sent from Topic'it App
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  55 prej 01.04.18 21:55

Sytė janė dritarja e shpirtit kurse nė duar ėshtė gjithė fati jot, me anė tė cilėve mund tė 'sundosh ' botėn. Se di se cfarė mudre ose pozicioni tė duarve ka treguar, gjithsesi secila prej tyre ka njė kuptim domethėnės si edhe qėndrim. Qė tė bėsh njė veprim pėrpara diellit sė pari duhet ndierė, qoftė kjo njė lutje siē thua ti, autosugjestion etj..Pėr kėtė mund tė bėhet edhe me sytė mbyllur (sunning), gjė qė rezulton mė efektive nė disa raste pasi dielli tė bllokon kur e shikon me sytė hapur dhe ske cfarė thua, je nė qetėsi totale, kėtu futet edhe hapja e syrit tė tretė, dhe nė keto raste me diellin komunikon mė shumė me gjeste ose vizione, kjo ėshtė nė rastin tim. Me diellin duhet krijuar njė lidhje, nė kuptimin e shpirtrave, dhe dielli pėr mendimin tim nuk pranon cilindo, por vetėm ata qė kanė njė shpirt tė pastėr, kėshtu e ndjen edhe vetė kėtė gjė edhe mund edhe ti lutesh, kuptohet qe sa mė i lehtė tė jetė shpirti aq mė herėt ndjehet kjo lidhje. Ndėrsa me hėnėn, pėr shkak se mund ta shikoj me orė tė tėra, hėna ka efekt ēlirues dhe keshtu mund tė shprehesh mė lirshėm pėrball saj, gjithashtu kėtu shėrben mė sė shumti si balanc nė energjitė tuaja, ajo nuk di tė mbajė sekrete, pėrballė saj do tė ndjeheni mirė dhe do tė magjepseni pėrpara saj. Se di kam kaluar ditė shumė tė kėqija disa herė, kam patur dhimbje koke, bllokime, dibalanc, frikėra, dhe pasi kam medituar perpara hėnės, menjėherė gjithēka ka ka kaluar pėr punė minutash. Hėna pėr shkak tė natyrės sė saj psikike ndjehet lidhja e saj me tė gjithė, pothuajse mund tė themi.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  Vizitor prej 01.04.18 22:22

Po kam kuptuare pjesen e syve perpara 1 viti syt e mi ishin te zinje dhe pas kalova 1 krize te madhe depresioni syt u ben te shendricem dhe vazhdojne te jen me te shendricem,shum faleminderit per pergjigje me ke dhe nje mesazh shum te vleshem

Sent from Topic'it App
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  IndigoStar prej 06.04.18 2:30

Shume interesante faleminderit
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Joga e Diellit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi