10 kėshillat e filozofit tė madh kinez Lao Tzu

Shko poshtė

10 kėshillat e filozofit tė madh kinez Lao Tzu

Mesazh  AlbiSeli prej 16.12.17 13:30

1. E ke ti pėrgjigjen pėr pyetjet mė tė rėndėsishme tė jetės. Kur sheh brenda teje, do tė gjesh gjithēka qė tė nevojitet.

“Nė qendrėn e qenies tėnde, ti e ke pėrgjigjen; ti e di se kush je dhe e di se ēfarė do”. “Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė inteligjencė; tė njohėsh vetveten ėshtė menēuri. Tė kontrollosh tė tjerėt ėshtė forcė; tė kontrollosh vetveten ėshtė fuqia e vėrtetė”. “Kur heq dorė nga ai qė jam, unė shndėrrohem nė atė qė do tė bėhem”.

2. Duke qenė tolerant vetveten, ti bėhesh i lirė. Ti pushton veten tėnde dhe botėn, atėherė kur ti e lejon, dhe nuk e lufton, ekzistencėn e tyre.

“Duhet tė lėsh gjėrat ashtu si janė. Bota fitohet duke e qenė tolerantė”.

“Mėsuesi vepron duke mos bėrė asgjė dhe mėson duke mos thėnė ssgjė. Gjėrat shfaqen dhe ai i lė tė vijnė; gjėrat zhduken dhe ai i lė tė ikin. Ai ka, por nuk zotėron, vepron por nuk pret. Kur puna mbaron, ai e harron. Ja pėrse zgjat ėprgjithmonė”.

“Nėse do tė bėhesh i plotė, lėre veten tė jesh i pjesshėm. Nėse do tė bėhesh i drejtė, lėre veten tė jesh i shtrembėrt. Nėse do tė bėhesh plot, lėre veten tė jetė bosh. Nėse do tė rilindėsh, lėre veten tė vdesė. Nėse do tė tė japin gjithēka, hiq dorė nga gjithēka”.

“A e ke burimin qė tė presėsh deri kur balta tė bjerė dhe uji tė pastrohet? A mund tė qėndrosh pa lėvizur, deri kur veprimi i duhur tė shfaqet vetė”?

3. Etiketat dhe dėshirat egoiste nuk do tė tė japin asnjėherė kėnaqėsinė e njohjes sė vėrtetė tė vetvetes.

“Ai qė e pėrcakton vetveten, nuk do ta dijė kurrė se cili ėshtė nė tė vėrtetė”

“Ai qė ka fuqi mbi tė tjerėt, nuk mund tė fuqizojė veten”.

“Ai qė pėrpiqet tė shkėlqejė, e zbeh dritėn e vetes sė tij”.

4. E keqja ikėn dhe shkėrmoqet, kur ti nuk i kushton vėmendje

“Mos i jep tė keqes asgjė tė cilės t’i kundėrvihet, dhe do tė shohėsh qė do tė zhduket vetė”.

5. Mirėsia dhe dhembshuria pėr tė tjerėt, nė fund do tė fitojnė gjithmonė, pavarėsisht sa shumė zgjat mbretėrimi i tė keqes.

“Trajtoji ata qė janė tė mirė me mirėsi, dhe trajto gjithashtu ata qė nuk janė tė mirė, po me mirėsi. Kėshtu e merr tė mirėn mbrapsht. Ji i ndershėm me ata qė janė tė ndershėm, dhe ji gjithashtu i ndershėm me ata qė nuk janė. Kėshtu sigurohet ndershmėria”.

“Mirėsia nė fjalė krijon besim. Mirėsia nė tė menduar krijon thellėsi. Mirėsia nė tė dhėnė krijon dashuri”.

“Tė jesh thellėsisht i dashuruar nga dikush tė jep forcė, ndėrkohė qė kur dashuron dikė thellėsisht, tė jep kurajė”.

6. Ki kurajėn tė jesh vetvetja, pa e vrarė mendjen se ēfarė mendojnė tė tjerėt.

“Vrije mendjen pėr miratimin e njerėzve, dhe ti do tė jesh i burgosuri i tyre”.

“Kur je i kėnaqur qė je thjeshtė vetvetja, dhe nuk krahasohesh apo konkuron, tė gjithė do tė re

7. Menēuria dhe forca vijnė prej pėrulėsisė.

“Njeri i menēur ėshtė ai, qė e di, atė qė nuk di”.

“tė gjithė rrėketė derdhen nė det, sepse deti ėshtė mė poshtė se ato. Pėrulėsia ia jep atij fuqinė qė ka”.

8. Ndryshimi ėshtė i pashmangshėm, kėshtu qė pėrqafoje, edhe nėse duket i parehatshėm.

“Nėse kupton qė tė gjithė gjėrat ndryshojnė, nuk ka asgjė pas tė cilės do tė duash tė kapesh. Nėse nuk ke frikė nga vdekja, atėherė nuk ka asgjė qė nuk mund ta arrish”.

“Fillimet e reja shpesh herė maskohen si funde tė dhimbshėm”.

9. Njė udhėheqės i madh e kupton se nuk ėshtė mbi ndjekėsit e tij; ai ėshtė thjeshtė njėri prej tyre.

“Udhėheqėsi i lig ėshtė ai qė njerėzit e urrejnė. Udhėheqėsi i mirė ėshtė ai qė njerėzit e nderojnė. Udhėheqėsi i madh ėshtė ai pėr tė cilin njerėzit thonė: “E krijuam vetė”.

“Nėse dėshiron tė qeverisėsh njerėzit, duhet tė vendosėsh veten poshtė tyre. Nėse do t’i udhėheqėsh njerėzit, duhet tė mėsosh si t’i ndjekėsh ata”.

10. Orvatu tė mos bėsh asgjė dhe tė jesh asgjė; kėtu do tė gjesh lumturinė e vėrtetė.

“Kur asgjė nuk bėhet, asgjė nuk lihet pa u bėrė”.

“Shėndeti ėshtė zotėrimi mė i madh qė ke. Kėnaqėsia ėshtė thesari mė i madh. Vetėbesimi ėshtė miku mė i mirė. Mos-qenia ėshtė gėzimi mė i madh”

avatar
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi