Mbretėria e Shambhalas, aty ku mėsohet pėr qetėsinė, lumturinė dhe paqen

Shko poshtė

Mbretėria e Shambhalas, aty ku mėsohet pėr qetėsinė, lumturinė dhe paqen

Mesazh  gjilanasi prej 13.11.17 21:41Mbretėria e Shambhalės merr njė vend qendror nė mėsimet e Kalakaakrės. Shambhala ėshtė njė term sanskritist qė do tė thotė vendi i paqes/qetėsisė/lumturisė.

Shakyamuni Buda thuhet se ka mėsuar Tantra Kalachakra me kėrkesėn e Mbretit Suchandra ku mėsimet thuhet se janė ruajtur atje. Shambhala thuhet tė jetė njė shoqėri ku tė gjithė banorėt janė shkolluar rreth njė kryeqyteti tė njohur si Kalapa.

Lufta dhe padrejtėsia thuhet se janė tė panjohura atje dhe thuhet se janė tė populluara nga gratė dhe burrat e bukur qė banojnė nė atė vendbanim madhėshtor.

Shambhala ėshtė sunduar nga Mbreti Kulika ose Kalki, njė monark i dashamirshėm qė pėrkrah integritetin e Tantrės sė Kalakakrės.

Studiuesit fetarė besojnė se kjo shifėr u zhvillua nga miti i pushtuesit indian Kalki, njė personazh i ngjashėm. Kalakaakra profetizon se kur bota bie nė luftė dhe nė lakmi gjithēka ėshtė e humbur, njėzet e pesėdhjetė Kalika do tė dalin nga Shambhala me njė ushtri tė madhe pėr tė mposhtur sundimtarėt e korruptuar botėror dhe pėr tė udhėhequr njė epokė tė artė nė mbarė botėn.

Disa dijetarė vėnė kėtė datė nė vitin 2424 pas Krishtit, raporton “Locklip”, transmeton Periskopi.

Ashtu si me shumė koncepte nė budizmin Vajrayana, ideja e Shambhalės thuhet se ka njė kuptim “tė jashtėm”, ​​”tė brendshėm” dhe “tė fshehtė”.

Kuptimi i jashtėm kupton se Shambhala ekziston si njė vend fizik, edhe pse vetėm disa individė tė paracaktuar mund ta arrijnė dhe ta pėrjetojnė atė. Ekzistojnė ide tė ndryshme rreth asaj se ku ndodhet kjo shoqėri, por shpesh ndodhet nė Azinė qendrore, nė veri tė Tibetit.

Domethėnia e brendshme dhe e fshehtė i referohen kuptimeve mė delikate tė asaj qė Shambhala pėrfaqėson.

Mitet e Shambhalės ishin pjesė e frymėzimit pėr pėrrallėt e Shangri-La nė librin e njohur Lost Horizon, dhe kėshtu disa njerėz i referohen Shambhalės nė mėnyrė tė parregullt sikur tė ishin Shangri-La.

Vendndodhja dhe natyra e Shambhala’s mbeten subjekt i shumė polemikave ku disa tradita kanė lindur se nė tė cilėn ėshtė, ose do tė jetė, duke pėrfshirė edhe ato qė e theksojnė atė si njė fushė jo-fizike qė mund t’i qasemi vetėm nėpėrmjet mendjes.

Tekstet e lashta Zhang Zhung identifikojnė Shambhala me luginėn Sutlej nė Himachal Pradesh.

Mongolianėt identifikojnė Shambalan me lugina tė caktuara tė Siberisė jugore.

Duke filluar qė nga vitet 1960, shkrimtarė tė ndryshėm okulistė po pėrpiqen tė shpjegojnė tė keqen e nazizmit duke sugjeruar se Adolf Hitleri u prek nė forcat keqdashėse tė Shambhalės, kur ai dėrgoi hulumtues nė Tibet pėr tė matur kafkat tibetane si pjesė e justifikimeve tė tij tė magjistraturės.

Besohet gjithashtu se Josef Stalin organizoi njė ekspeditė pėr tė gjetur Shambalan.

Traditat perėndimore ezoterike

Madam Blavatsky, i cili pretendonte tė ishte nė kontakt me njė shtėpizė tė bardhė tė Himalajeve, pėrmend Shambhala nė disa vende pa i dhėnė asaj njė theks tė veēantė. Shambhala e Blavatskyt, si selia e Bregut tė Madh tė Bardhė, ėshtė njė vend fizik nė tokėn tonė, megjithėse ai mund tė depėrtohet vetėm nga njė aspirant i denjė.

Mė vonė shkrimtarėt ezoterikė si Alice Bailey dhe Agni Yoga e Nicholas Roerich dhe Helena Roerich do tė shkruajnė pėr Shambhala. Bailey e shndėrroi atė nė njė lloj realiteti ekstradimional ose shpirtėror. Roerich e sheh ekzistencėn e saj si shpirtėrore ashtu edhe fizike.

Spekulimet e lidhura me “tokėn e fshehur” qė rrethojnė mbretėrinė nėntokėsore tė Agartės ēuan disa okultistė nė fillim tė shekullit tė njėzetė pėr tė parė Shambhalan si njė burim manipulimi mjaft negativ nga njė komplot i keq (ose amoral).

Shambhala nė nazizėm

Nė misticizmin neonazist, Shambhala nganjėherė duhet tė jetė vendi ku Adolf Hitler ka ikur pas rėnies sė Rajhut tė Tretė. Hitleri ishte i njohur tė kishte njė interes nė mitin e Shambhalės dhe nė “misticizmin lindor” nė pėrgjithėsi, nga i cili ai pėrvetėsoi svastikėn.

Periskopi.com
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi