Profecite e Paracelsusit

Shko poshtė

Profecite e Paracelsusit

Mesazh  Pansophia prej 06.11.17 22:54

Perkthyer nga J.K (1915)

FIGURA 1Cfare eshte nje gje nga brenda, tregohet nga shenja e tij e jashtme. Si Natyra tregon te sajat, ashtu edhe Magjia. Megjithese eshte treguar si nje gelltitese e gjithckaje qe ka te beje me ty. Bekuar qofte ai qe eshte i paperlyer, megjithese nuk le asnje ne paqe.
Magjia te ka marre mire ne konsiderate ty dhe te ka dhene cfare te takon,por ndersa vetem bukuria jote vihet re dhe jo shenjat, per pasoje ajo do te gelltise cdo gje qe te prek ty. Sepse bukuria dhe jo miresia eshte kerkuar nga ty.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Profecite e Paracelsusit

Mesazh  Pansophia prej 08.11.17 14:13

FIGURA 2
Nje lule rritet ne gjatesine e paracaktuar. Ai qe shkakton rritjen e saj, shkakton edhe vdekjen e saj. Kjo ndodh tek ty, sepse Magjia pervecse te ka zbukuruar ty, qe ardhja jote te njihet, por edhe sesi do shkoje ne zero. Sepse perpara se ti te ishe, Magjia te ka njohur ty dhe te ka krahasuar me nje lule, qe sot eshte ne lulezim dhe neser ne tharje. Dija dhe Frika e Zotit do te te mbronte ty, por ti e ke neglizhuar ate, dija jote te ka joshur ty.

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi