SHQIPERIA SOT

Shko poshtė

SHQIPERIA SOT

Mesazh  HACKA9 prej 28.10.17 13:45

Sot, jetojmė nė njė gjendje katastrofike, mes manipuluesėve, poshtersive, krimeve, kriminelėve dhe shkeljeve sė tė drejtave. Vendi ynė, veēanėrisht, ėshtė nė njė gjendje mjaft tė rėndė, dhe mė e rėndė, shumė herė mė e rėndė, ėshtė gjendja e popullit, “tė thjeshtėve”.
Ne, shqiptarėt, kemi vetė-lejuar qė tė jemi inferiorė nga qeveria, dhe ne, edhe pse jemi tė vetėdijshėm pėr gjithēka qė ndodh, edhe pse dimė gjithēka, ne, sė bashku, si popull, jemi tė paaftė tė bėjmė diēka pėr tė mbrojtur veten tonė, tė tjerėt rreth nesh, e pėr mė tepėr, atdheun tonė.
E kemi nė gjak. Ēdo shqiptar qėndron nė pritje, qė dikush tė bėjė diēka pėr tė, pėr popullin, pėr atdheun, por nėse tė gjithė kanė kėtė mentalitet, dhe presin qė tė tjerėt tė bėjnė diēka pėr ta, doemos, askush nuk do tė ngrihej.
Tė gjithė, nė mbarė botėn, ngrihen me deklarata, pėr tė thenė fjalė tė bukura, filozofi, por askush nuk ngrihet, pėr tė manifestuar lirinė. Padrejtėsitė ndodhin pėrditė, por askush nuk tregohet i aftė pėr tu ngritur, dhe pėr tė luftuar kėtė negativitet qė do tė mbysė ngadalė ēdo gjeneratė.
Ky ėshtė vendi, ku do tė rriten fėmijėt tanė, breza tė rinj. Por nėse ne do tė qėndrojmė duarkryq, atėherė do tė ketė diēka tė parashikueshme e negative nė lidhje me brezat qė do tė vijnė. Nėse ne ngrihemi, atėherė sėrish do tė ketė diēka tė parashikueshme, por kėsaj here, ajo do tė jetė pozitive.
Intelektualėt po largohen dita ditės, sepse e dinė qė nė njė vend si ky fundi i tyre do tė vijė shpejt. Ata qė nuk ia dolėn, bėjnė pėrpjekje pėr t’u pėrshtatur, nė mėnyrė qė tė mos poshtėrohen e tė ndihen tė barabartė, e mė pas ata bien.
Turma e shėmtuar e njė popullsie tė mbaruar, qė nuk mund tė bėjė asgjė, pėr tė mbrojtur vetveten, e zgjedh tė largohet, tė mbyllė sytė e tė qėndrojė duarkryq si njė spektator i apokalipsit, ai ka marrė fund.
Ndėrsa ai qė zgjedh tė ngrihet, nė manifestimin e lirisė, t’i ngrejė zėrin poshtėrsive dhe tė kėqijave qė na bėhen pėrditė, ai po, ėshtė hero. Ai qė ngrihet, dhe zėri i tij kthehet nė bukurinė e jehonės sė lavdisė, ai do tė jetė nderi i njė kombi qė do tė rrisė bijtė e tij nė lirinė e vėrtetė.
Tirania nuk ka zgjatur asnjėherė, askund. As Shqipėria nuk do ta bėjė atė tė zgjasė. Dhe kur ky popull tė ngrihet me lavdi, nga mjerimi e manipulimi, drej kryengritjes, nė rrugėn e trimėrisė dhe lavdisė, do tė vijė edhe dita e fundit e tiranisė...
“...dhe njė zė vengon nga lumi,
mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
se mileti po gatitet,
se tirani lebetitet,
se pėlcet, kėrcet furtuna,
fryhet Vjosa, derdhet Buna,
skuqet Semani dhe Drini,
dridhet beu dhe zengjini,
se pas vdekjes ndriti jeta
dhe kudo gjėmon trumbeta;
ngrehuni dhe bjeruni,
korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
qė nga Shkodra gjer nė Vlorė...”
avatar
HACKA9

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHQIPERIA SOT

Mesazh  xfiles prej 28.10.17 17:54

Realiteti i sotėm me tė vėrtetė ėshtė pėr tu ardhur keq..
avatar
xfiles

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi