Dokumentari evolucioni apo zoti

Shko poshtė

Dokumentari evolucioni apo zoti

Mesazh  arlindB prej 07.10.17 17:22

ju ftoj ta ndiqni filmin doukmentar evolucioni apo zoti dhe te jepni mendimet tuaja gjithashtu keni ne dispozicion me trita shqip nga youtube drejperdrejt


avatar
arlindB

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dokumentari evolucioni apo zoti

Mesazh  elektronika prej 24.10.17 4:47

Ne planetin Toke, jeta nuk eshte krijuar as nga evolucioni, e as nga Zoti. po tiu referohemi zbulimeve gjeologjike del se 570 milion vjet me pare gjallesat jane shfaqur ne toke te plota. ne kete moment ne mund te mendojme se eshte dora e Zotit qe beri krijimin, por nuk ka asnje evidence apo nje prove te vetme per egzistencen e nje qenie te mbinatyreshme. Dhe pervec se kesaj ka dhe nje rrjedhim llogjik qe, duke u bazuar tek librat fetare, te cilat na i shpjegojne Zotin si qenie perfekte, shohim ne praktike se krijimi nuk eshte perfekt. por nje qenie perfekte dhe njekohesisht e gjithmeshireshme nuk mund te realizoje nje krijim si ky qe eshte ne planetin tone, me shume te meta dhe probleme. Ku zbatohet ligji i me te fortit, ku qeniet hane njera tjetren.
Por edhe teoria e evolucionit nuk mund te jete e vertete dhe e besueshme sepse ka nje mori te metash dhe pasaktesi. e para nuk shpjegon dot shfaqjen e menjehereshme te gjallesave 570 milion vjet me pare. ato thjesht u shfaqen ne Toke. Por edhe me vone me te gjitha perpjekjet shkenca asnjhere nuk mundi te gjeje provat e fazave kalimtare. megjithese ka vendosur disa individe qe i merr si shembull per fazen kaimtare ata nuk jane gje tjeter vecse specie te zzhdukura qe nuk arriten te mbijetojne ne kushtet e Tokes per arsye te ndryshme. fakti me i rendesishem qe do ta rrezonte evolucionin eshte vete krijimi i njeriut. Neriu modern Homosapiens lind nje dite te bukur pa pritur sikur mbin nga dheu. Nuk ka asnje para ardhes te dokumentuar vetem supozime qe "shkencetaret" mundohen me lojra fjalesh ti paraqesin si para ardhes te homosapiensit. Ne e kemi prejardhjen nga Neandertali por vetem 5-10%. Neandertali ishte me vellim truri 600cc ndersa homosapiensi u shfaq me nje vellim truri prej 1800cc 3 here me te madhe. ketu lind pyetja pse e krijoi menjehere kete vellim truri???? Perse nuk ka faza te kalimit gradual nga 600cc ne 1800cc???? problemi tjeter eshte se qe nga momneti i shfaqjes dhe deri me sot mbas 200 mije vitesh ne kemi ngelur po ata. Atehere si erdhem?? Nga erdhem??? Ka vetem nje shpjegim llogjik. e gjithe jeta biologjike ne Toke, nga fillimi deri ne fund eshte e krijuar nga inxhinieria biologjike. Nje qenie inteligjente humanoide ka kryer kete krijim me arritjet dhe te metat e veta. une nuk mund te them se si eshte krijuar kjo qenie pa pasur njohuri te thella se si funksionon universi ky qe shohim dhe prekim si dhe ai i dimensioneve te tjera.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi