Djajtė e Egjiptit tė lashtė

Shko poshtė

Djajtė e Egjiptit tė lashtė

Mesazh  Vitruvian prej 28.09.17 16:48Djajtė e Egjiptit tė lashtė

Nė mitologjinė e shquar dhe mistike tė Egjiptit tė lashtė, na shfaqen edhe djajtė! Tė portretizuar si pėrbindėsha, fizikisht krijesa jo normale, pėrshkruheshin si qenie mė tė fuqishėm se njerėzit, por jo aq tė fuqishme sa perėnditė. Nė mitologji, ata pėrshkruheshin si krijesa shumė tė fuqishme, qė mund tė tė shfaqeshin nė vende tė ndryshme nė tė njejtėn kohė, si dhe, mund tė dėmtonin botėn dhe njerėzit, po ashtu! Megjithatė, fuqia e tyre ishte e kufizuar, pavarėsisht se sa e madhe ishte ajo, dhe siē pėrmendėm, fuqia e tyre, nuk ishte mė e fuqishme se ajo e perėndive.

Mes djajve "egjiptianė", figura mė e rėndėsishme dhe e madhe mes tyre, ishte "Ammiti", njė krijesė gjysmė krokodil e gjysmė luan, me tipare tė hipopotamit gjithashtu. Ai shfaqet tek peshoret e gjykimit pas vdekjes.avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djajtė e Egjiptit tė lashtė

Mesazh  fire prej 29.09.17 10:03

Gezohem qe po shembet miti i perendive dhe engjejve egjyptian.. Keto figura shfaqin nje tufe demonesh te nivelit te ulet asgje tjeter..
avatar
fire

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi