Tre sitat e Sokratit

Shko poshtė

Tre sitat e Sokratit

Mesazh  Vitruvian prej 27.09.17 21:34Njė ditė, i vjetri i menēur, Sokrat, po ecte nė rrugė, kur befas njė i huaj i afrohet, duke i thėnė:
- Sokrat, a e di ē'kam dėgjuar pėr studentin tėnd tė ri? Dua tė tė tregoj...
- Prit njė moment,-e ndalon Sokrati, dhe vazhdon:
- Pėr ē'ka do tė mė rrėfeni, i kaluat nė provė tri sitat?
- Nuk ju kuptoj Sokrat, ē'doni tė thoni? Pėr ē'sita po flisni?
Sokrati, duke parė reagimin plot habi tė tė huajit, i tha:
- Nė rregull, do ta provojmė! Sita e parė, ėshtė ajo e sė vėrtetės! Para se tė mė flasėsh pėr studentin tim, tė shohim se ēfarė doni tė thoni. A jeni i sigurt se ajo qė doni tė mė tregoni ėshtė e vėrtetė?
Me habi, i huaji ia ktheu:
- Jo! Por dėgjova se po flitej rreth tij!
- Nė rregull,-thotė Sokrati,-tė shohim, sita e dytė: e sė mirės! A ėshtė ajo ē'ka doni tė mė thoni pėr studentin tim, diēka e mirė?
- S'e besoj! Ėshtė pikėrisht e kundėrta e saj!
- Pra, ju kėrkoni tė mė tregoni diēka tė keqe rreth studentit tim, edhe pse ju nuk jeni i sigurt nėse ėshtė e vėrtetė, apo jo!
I huaji reagoi, duke ngritur supet, dhe Sokrati vazhdoi sėrish:
- Tė vazhdoj, me sitėn e tretė, sitėn e dobishmėrisė. Pra, a ėshtė e dobishme pėr mua, qė tė kem kėtė informacion pėr studentin tim?
I huaji mohoi me kokė.
- Mirė pra! Nėse ajo ēka doni tė mė thoni, nuk ėshtė as e vėrtetė, as e mirė e as e dobishme, atėherė pse ju duhet tė mė thoni, o njeri?-i tha Sokrati, dhe i huaji u largua nė heshtje, kokėulur.

avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi