10 misteret mė tė mėdha historike qė askush nuk mund t’i zgjidhė

Shko poshtė

10 misteret mė tė mėdha historike qė askush nuk mund t’i zgjidhė

Mesazh  Luli prej 26.09.17 20:39Qė nga fillimi i botės, ne kemi qenė tė rrethuar nga mistere. Disa janė zgjidhur nga shkenca, por tė tjerėt mbeten tė pashpjegueshme dhe mund tė mbeten tė pazgjidhura pėrgjithmonė. Disa janė po aq tė lashtė sa njerėzimi, por magjepsja jonė me ta i mban ata te pėrjetshėm.

Kėtu janė 10 misteret mė tė mėdha historike qė askush nuk mund tė zgjidhė.1. A ka luajtur Zonja Babushka rol nė vrasjen e JFK-sė?

Fotografia mė poshtė tregon njė zonjė tė veshur me njė pallto kafe dhe shall mbi kokėn e saj qė e bėri atė te quhet Zonja Babushka. Kjo foto ishte pjesė e filmit dhe dokumenteve tė paraqitura gjatė hetimit tė vrasjes sė presidentit tė ndjerė. Mund tė shihet qė zonja po fotografon dhe duket sikur e dokumenton ngjarjen. Edhe gjatė xhirimeve zonja vazhdoi filmimin duke treguar karakteristikat e mundshme tė njė vrasėsi tė ekspertėve i cili ėshtė i gatshėm dhe i vėmendshėm.

Autoritetet kėrkonin zonjėn. Ata lanė njė deklaratė pėr shtyp duke kėrkuar qė filmi i saj tė dorėzohej, asnjė film nuk u dorėzua, zonja kurrė nuk u shfaq. Ja dhe njė grua me emrin Beverly Oliver pranoi se ajo ishte zonja nė foto. Sidoqoftė, historitė e saj kanė mospėrputhje tė dukshme dhe shumica e njerėzve e konsiderojnė atė vetėm si njė artist. Pra, kush ėshtė me tė vėrtetė zonja Babushka? A mori njė fotografi tė vrasėsit tė JFK-sė? A ėshtė pėrfshirė nė vrasje? Cilat janė mendimet tuaja? A nuk ėshtė ky numėr njė ndėr misteret mė tė mėdha historike?2. Zeusi, Poseidoni dhe Zotat e tjerė nė mitologjinė greke mund tė kenė qenė alienė.

Bazuar ne fuqinė e tyre tė madhe dhe inteligjencėn, besohet se ata janė perėndi qė krijuan njerėzimin dhe ata duhet tė ndiqen dhe vlerėsohen. Megjithatė, disa njerėz besonin gjithashtu se janė alienė qė pėrmbajnė teknologji tė pėrparuar dhe mendje tė shkėlqyera qė ndėrhyjnė nė jetėn njerėzore. Kjo ėshtė pėr shkak se ata gjithmonė do tė kenė autoritetin mbi ne dhe ata do tė kenė fuqinė pėr tė sunduar gjithēka. Edhe autori i famshėm i librit tė Odisea i Zotave, Erich Von Daniken, deklaroi se kėta perėndi ishin nė tė vėrtetė alienė nga njė planet tjetėr dhe jo figura mitologjike. Meqė nuk janė paraqitur prova shkencore, kjo do tė mbetet si herezi.3. A janė ishujt Bimini pjesė e Atlantides?

Njė tjetėr ndėr misteret mė tė mėdha historike ėshtė Edgar Cayce, njė amerikan i krishterė mistik qė dikur parashikoi se mbetjet e Atlantidės do tė gjenden nė ujėrat rreth ishujve tė Biminit. Ai tha se ka gjasa tė ndodhė rreth vitit 1968 – 1969. Ky parashikim i dha frikė kur zhytėsit profesionistė nga Bahamas zbuluan disa gurė tė mėdhenj tė rreshtuar te vendosur ne atė forme qe duket si njė autostradė nėnujore. Forma e tyre, megjithėse tė shkatėrruar nga koha, nuk gjenden nė natyrė diēka e ngjashme. Njerėzit thonė se janė vetėm mbetje nga njė qytetėrim i lashtė. Sidoqoftė, parashikimi dhe saktėsia e bėrė nga Z. Cayce ngacmojnė akoma mendjet e shumė njerėzve.4. Varri i humbur i themeluesit tė Perandorisė Mongole Genghis Khan

Vendi ku ėshtė varrosur Genghis Khan ka qenė prej kohėsh temė e debatit. Njė histori popullore (por ndoshta e pavėrtetė) thotė se themeluesi i Perandorisė Mongole kėrkoi tė varrosej nė njė varr pa shenja. Ushtarėt qė mbanin trupin e tij vranė ēdo njeri qe kishte njohuri mbi rrugėn pėr nė vendin e varrit. Njerėzit qė ndėrtuan varrin u vranė, pastaj dhe ushtarėt qė i vranė kėta njerėz patėn tė njėjtin fund. Pavarėsisht nga saktėsia historike, vendndodhja e varrit ishte humbur. Gjatė viteve, arkeologėt dhe historianėt kanė ndėrtuar shumė teori se ku ėshtė. Por me kufizime strikte nė kryerjen e gėrmimeve arkeologjike nė tokėn e shenjtė nė Mongoli, mundėsia pėr tė gjetur dėshmi tė forta nga ēdo vendndodhje potenciale ėshtė e vakėt. Ajo qė dihet ėshtė se Genghisi vdiq nė fund tė verės sė vitit 1227 nė rajonin malor Liupan tė Kinės. Trupi i tij u transportua pėrsėri nė Mongoli pėr varrim. Udhėheqėsi i madh qė themeloi Perandorinė Mongole njihet si njė pushtues i madh i cili madje e shtriu territorin e tij nga Kina nė Hungari. Ai ka frymėzuar shumė njerėz dhe ka fituar shumė besnikė pėr shkak tė parimeve dhe trimėrisė sė tij.

Kur vdiq nė vitin 1227, pasuesit e tij besnikė e varrosėn fshehurazi nė njė vend pa shėnuar, tė gjithė dėshmitarėt u vranė. Kuajt u pėrdorėn gjithashtu pėr tė shkatėrruar dėshmitė pėr varrosjen e Khanit tė Madh. Pasuesit e tij madje zhvendosėn njė pjese tė lumit pėr tė fshehur vendin. Disa ekspertė thonė se trupi i tij ėshtė nė provincėn Khentii Aimag tė Mongolisė. Megjithatė, arkeologet gjeten tempullin e Genghis Khan nė vitin 2004. Pas dekadave tė kėrkimeve pėr mbetjet e tė trupit tė tij brenda tempullit, asnjėherė nuk u gjeten elemente qe mund te conin ne gjetjen e trupit te tij.5. Identiteti i vėrtetė i yllit tė Betlehemit

Ylli i famshėm nga Bibla ka tėrhequr vėmendjen e shumė profesionistėve dhe endacakėve, shumė teori janė krijuar duke arritur deri nė pikėn qė ajo konsiderohet tė jetė njė UFO (Objekti i paidentifikuar) ose njė anije kozmike e huaj qė kur ėshtė e dukshme ditė e natė dhe lėviz vazhdimisht duket sikur po ndjek njė udhė. Studiuesit nga Britania e Madhe thanė se ishte njė yll i ri i njėjtė me atė qė gjendet nė Kinė nė pranverėn e 5 pes (Para Krishtit). Johannes Kepler tha se ishte vetėm njė rast i dy planetėve qė formonin njė yll tė ri, ndėrsa tė tjerė kanė thėnė se ishte vetėm njė kometė nė rėnie. Megjithatė, nuk ka njė studim tė mjaftueshėm qė te mund tė mbėshtesė kėrkesėn e tij dhe tė ēojė nė njė pėrfundim tė asaj qė ylli ėshtė me tė vėrtetė.6. “Disk Phaistos” i qytetėrimit minean

U gjet mė 3 korrik 1908 nga njė ekspeditė arkeologjike italiane drejtuar nga Luigi Pernier e Federico Halbherr. Sot mund ta gjejmė nė Muzeun Arkeologjik te Heraklion, Kretė. Ėshtė njė disk me material balte te pjekur,me diametėr 16 centimetra dhe e trashėsi 16 mm; daton rreth viteve 1700 p.e.s dhe pėrmban 241 simboli te stampuara kur argjila ishte akoma e freskėt. Ky disk i lashtė pėrmban mbishkrime nė njė gjuhė tė panjohur.

Disa besonin se ai pėrmban njė mesazh qė do tė luajė njė rol tė madh nė tė kuptuarit tone rreth qytetėrimit minoan. Eksperti thotė se mesazhi i koduar nė disk mund tė jetė njė histori qė ka ndodhur gjatė sundimit tė qytetėrimit tė tyre, njė himn ose njė teoremė gjeometrike pėr njė kalendar. Shumė kėrkime janė bėrė dhe ndoshta pėr shkak tė zhvillimit te teknologjisė, shumė mendojnė se jemi afėr zbulimit tė njė prej 10 mistereve mė tė mėdha historike nė botė.7. Misteri i zhdukjes sė anijes USS Cyclops

Njė anije e ndėrtuar pėr t’i bėrė ballė kushteve ekstreme tė motit dhe ekuipazhi me 306 marinarė profesionistė krejtėsisht e humbi rrugėn dhe u mbyt nė fund tė tė oqeanit duke na lėnė me pyetje pa pėrgjigje. Nuk kishte asnjė gjurmė tė anijes sė humbur apo tė ekuipazhit tė saj. Anija u pa pėr herė tė fundit duke lundruar nė rrugėn e saj drejt Baltimorit nė 4 Mars 1918. Ėshtė thėnė se zhdukja ėshtė shkaktuar nga Trekėndėshi i Bermudės. Megjithatė, ekspertėt sot mund tė na japin njė pėrgjigje matematikore se si ndodhi rrėnimi i anijeve nė Trekėndėshin e Bermudės, por ky rast ėshtė i ndryshėm. Asnjė studim shkencor apo fakt nuk mund tė identifikojė se ku ėshtė anija dhe ēfarė ka ndodhur me tė.8. Burimi i sinjalit “Wow”

Njė frekuencė misterioze u kap dhe u printua nga njė radioteleskop nė Observatorin e Universitetit Perkins ne Wesleyan. Shikoni foton aktuale mė poshtė, ajo pėrmban njė grup shkronjash dhe numrash qė ndoshta lidhen me njėri-tjetrin por askush nuk e di se cili eshte kuptimi tė vėrtetė tė saj. Personi nė detyrė qė ishte astronomi Jerry Ehman pėr shkak tė kėsaj ngjarjeje tė habitshme ai nuk mund tė pėr tė shkruar fjalėn “Wow” nė letėr tė shtypur. Sinjali duket se vinte nga konstelacioni Sagittarius dhe mbante shenjat tė origjinės jashtėtokėsore. Ky sinjal pati njė kohėzgjatje rreth 72 sekonda. Edhe teknologjia e lartė e kėtij brezi nuk mund ta zhbllokojė misterin e kėtij sinjali. Pak njerėz thonė se ishte njė mesazh nga alienėt nė pritje pėr t’u dekoduar nga ne.9. Thesari i zhdukur i Adolf Hitlerit

E llogaritur nė rreth 4 miliard dollarė pasuria e Hitlerit ėshtė ende njė mister i pazgjidhur. Gjatė viteve qė nga vdekja e Hitlerit, shumė janė pėrpjekur dhe nuk kanė arritur ta gjejnė atė. Pjesė te vogla tė ndara tė kėtij thesari u gjetėn nė vende tė ndryshme pranė Gjermanisė, por asnjėra prej tyre nuk jep informacion pėr tė ndjekur vendin ku ėshtė pjesa mė e madhe e thesarit.

Historianėt kanė njė teori se paratė u depozituan nė banka nė vende tė ndryshme. Po thuhet gjithashtu se Diktatori e fshehu atė nė njė zonė tė izoluar pranė Deutschneudorf, Gjermani. Sė fundi Ekspertėt spekulojnė se ajo mund tė gjendet nė Liqenin Toplitz, Austri. E drejtė intriguese? Njė gjė ėshtė e sigurt se kjo pjese e thesarit ėshtė ende nė pritje pėr t’u gjetur.10. Mbetjet e humbura tė Kristofor Kolombit

Njeriu qė zbuloi “Botėn e Re” tė Amerikave, eksploratori i njohur italian Kristofor Kolombi, tė cilin siē e dimė ,pati njė jetė tė jashtėzakonshme dhe tė suksesshme, pavarėsisht kėsaj, njerėzit kėto ditė ende po pyesin se ku ėshtė trupi i vdekur i tij. Varri fillestar i Kristofor Kolombi ėshtė nė qytetin e Valladolid, Spanje dhe me pas trupi i tij u zhvendos ishullin Hispaniola nė Karaibe pastaj nė Kubė nė 1795, mė nė fund pas njė shekulli e sollėn pėrsėri nė Spanjė.

Kėtu ėshtė pjesa misterioze, njė grup njerėzish thanė se trupi nuk u zhvendos kurrė nė Hispaniola. Njė kuti me njė fjalė tė shkruar “Glorious Eminent Cristobal Colon” qė pėrmban njė trup tė vdekur u gjet nė 1877 nė Katedralen e Santo Domingo, atėherė ADN-ja e tij rezultoi pozitivisht e lidhur me Diego (vėllai i Christopher), tregoi se ata erdhėn nga e njėjta nėnė. Republika Dominikane vė nė dyshim vėrtetėsinė e rezultatit tė ADN-sė dhe ende kėrkon njė vlerėsim tjetėr tė ADN-sė tė eshtrave nė Hispaniola.

ATSH
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi