Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Shko poshtė

Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  Pansophia prej 21.09.17 13:47

Po marr nje shembull te thjeshte:

Nje femije ka lindur ne nje familje, ne te cilen ai keqtrajtohet nga nena e vet.

Ne lidhje me femijen: Vuajtjet per shkak te ketij keqtrajtimi jane si pasoje e karmes, si nje ndeshkim per vuajtjet qe u ka sjelle te tjereve ne nje jete te kaluar.

Ne lidhje me nenen: A eshte nena duke kryer nje veprim te drejte, duke keqtrajtuar femijen, sepse ajo po ve ne zbatim ligjin e karmes?

Nese eshte keshtu, ajo nuk eshte e vetedijshme per kete, por a nuk e ben keshtu ate ky ligj, thjesht nje vegel te veten , cka dmth qe ajo nuk zoteron liri
dhe thjesht eshte zbatuese e fatit te vet?

Nga ana tjeter, a nuk po e parashtron ajo karmen e saj per jeten pasardhese, qe dmth ndeshkimin e vet sepse po i shkakton vuajtje dikujt sot edhe pse kjo
ndodh ne perputhje me ligjin e karmes?

Pansophia

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  Vizitor prej 21.09.17 14:08

Karama esh interpretim'me ka then dikush dmth ajo perseritet deri sa ti ta kuptosh gabimim ,nuk besoi qe dhuna duhet mesuare me dhun nese femija keqtrajtohet ai do rritet me dhun ne zemer cka ben akoma me te veshtir kuptimim e karma sidomos ne kte 'matrix'.Kam 2 versione personale 2 persona jan ritur ne nje familje te ndryshme por te dhunuare,te braktisur dhe nga shoqerija(sepse quanin anormal) njeri ja doli te mos mbillte urretje ne zemer ndersa tjerti ka humbur rrugen.Nuk besoi qe 'prindi ushtron dhune mbi femijen sepse ai esh procest i karmes,por sepse prindi ka te mbjell faren e tij te keqe dhe mundohet tja trashegoi femijes.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  Siroco prej 21.09.17 20:53

Reinkarnimi ekziston por Karma nuk ekziston dhe eshte vetem interpretim (sistem besimi), kjo duhet te jete e qarte.
Te mos harrojme qe ne e kemi vullnetin e lire dhe vetem vetedija e larte na shkeput nga rrethi vicioz i reinkarnimit.Njeriu duke mos arritur te shkeputet nga reinkarnimi kete proces e lidhe si pasoje e Karmes.
Vetem Injoranca reinkarnohet.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per Siroco

Mesazh  bojko prej 24.09.17 17:44

me ben kureshtar pergjegja jote. Karma nuk eksistoka ? une mendoj qe universi flet me gjuhen e matematikes dhe formulave, dhe nese karma nuk eksiston atehere ska logjik dhe kundershton ligjet e balansimit te se mires dhe keqes, plusit dhe minusit, apo me mire te themi qe nuk vlejne as ligjet hermetike per dyanesine e gjerave themelore .

une besoj ne karma dhe bile nganjehere me duket qe i shih frekuencat e karmes ne hapesire ...
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  Zebra prej 24.09.17 18:11

Karma is a bitch hahah. Le tė themi qė disa e quajnė karma e disa tė tjerė e quajnė 'fat i shkruar' nga Zoti.
avatar
Zebra

i'm simply the best

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  bojko prej 24.09.17 18:15

Zebra shkruajti:Karma is a bitch hahah. Le tė themi qė disa e quajnė karma e disa tė tjerė e quajnė 'fat i shkruar' nga Zoti.

karma nuk eshte fat ! karma eshte qe ajo ti ja ben vetit pa te shty askush
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  Zebra prej 24.09.17 18:27

Unė mendoj qė fati ėshtė i shkruar madje po tė lexosh dhe pak kuriozitete mbi astrologjinė vedike do e kuptosh qė 75% e jetės sė njerit ėshtė e shkruar qė nė momentin e lindjes dhe vetėm 25% i lihet nė dorė vullnetit tė njeriut. Ky ėshtė mendimi im.
avatar
Zebra

i'm simply the best

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrethi vicioz i karmes ndeshkuese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi