4 dėshmi qė tregojnė se nuk jemi krijesat e vetme nė Univers

Shko poshtė

4 dėshmi qė tregojnė se nuk jemi krijesat e vetme nė Univers

Mesazh  Zattoo prej 05.09.17 21:55Njėra nga pyetjet mė tė famshme qė mund tė dėgjohet kohėt e fundit ėshtė ‘A jemi ne krijesat e vetme inteligjente nė univers?’. Njė fakt interesant, qė duhet pėrmendur, ėshtė se nėse mendoni qė nė Univers nuk jetojnė krijesa tė tjera inteligjente, pėrveē njerėzve, atėherė jeni nė mesin e shumė pak njerėzve qė mendojnė kėshtu, pasi qė mė tepėr se 70 pėr qind e tė intervistuarve besojnė qė ka jetė edhe jashtė tokės dhe ato vende qė krijojnė kushte pėr jetė janė tė banuara nga krijesat e tjera inteligjente. Mė poshtė i kemi renditur katėr arsye qė e bėjnė tė qartė se ne nuk mund tė jemi krijesat e vetme nė Univers.

1. Madhėsia e Universit

Njė nga provat mė tė mėdha qė tregon pėr ekzistencėn e krijesave tė tjera nė Univers ėshtė pikėrisht madhėsia e Universit. Llogaritet qė ekzistojnė rreth 200 miliardė galaksi dhe secila prej tyre ka me miliarda yje, ndėrsa njerėzit kanė arritur tė eksplorojnė vetėm njė pjesė tė vogėl tė sistemit tonė diellor. Kjo tregon qė ka aq shumė hapėsirė tė pa eksploruar nė Univers, saqė ėshtė pothuajse e pamundur tė imagjinohet qė nuk ka krijesa tė tjera nė atė hapėsirė.

2. Dėshmitė e njerėzve tė mėdhenj

Kohėt e fundit kemi pasur tė bėjmė me shumė njerėz qė kanė dalė haptazi pėr tė rrėfyer pėr ēėshtje tė fshehta, megjithatė publike janė bėrė vetėm deklaratat e disave. Kur flasim pėr njė gjė tė tillė, personat e parė qė na vijnė nė mendje janė Bradley Manning, Edward Snowden dhe Julian Assange, tė cilėt kanė treguar top-sekretet e shteteve tė fuqishme, ndėrsa, ka shumė persona tė cilat kanė dalė pėr tė rrėfyer publikisht qė kanė dėshmi pėr ekzistencėn e jashtėtokėsorėve, nė mesin e tė cilėve edhe Paul Hellyer, themelues i forcave ajrore tė Kanadasė, megjithatė shumica e kėtyre njerėzve janė detyruar tė heshtin.

3. Programet e qeverive

Gjatė viteve tė fundit shumė qeveri e kanė pranuar qė kanė gjetur prova tė UFO-ve dhe ato madje kanė shkuar aq larg saqė kanė krijuar programe tė veēanta pėr studimin e tyre. Nga kėto programe tė qeverive kanė dalė me mijėra dokumente, ku pėrfshihen dėshmitė e njerėzve dhe me qindra-mijėra fotografi nė tė cilat shihen krijesa tė ēuditshme, shumica e tė cilave objekte fluturuese nė formė sferike.

4. ‘Mass Mainstream Media Attention’

Shumica e filmave tė cilėt po prodhohen nė epokėn bashkėkohore pėr tematikė kryesore kanė ekzistencėn e jetės jashtė galaksisė sonė. Njė tjetėr fenomen qė ka tėrhequr vėmendje tė madhe ėshtė edhe rėndėsia qė po i jepet ekzistencės sė jashtėtokėsorėve nga ana e medieve. Pothuajse nuk kalon njė muaj dhe mediet mė tė mėdha nė botė nuk raportojnė pėr ndonjė incident me jashtėtokėsorė.

Tė gjitha kėto prova tregojnė qė ne nuk jemi vetėm nė Univers, ndonėse mund tė kaloj njė kohė e gjatė derisa ne tė fillojmė .

KS
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi