Kryqi dhe simboli Chi-rho

Shko poshtė

Kryqi dhe simboli Chi-rho

Mesazh  Vitruvian prej 28.08.17 9:45

Kryqi tashmė ėshtė simboli kryesor i krishterimit dhe sigurisht qė simbolizon vdekjen e Jezu Krishtit. Megjithatė, kohė mė parė, kryqi kishte kuptim tė ndryshėm si simbol dhe nuk ishte ende njė simbol primar i krishterimit.

Shumė kohė mė parė, si njė simbol, nuk ishte shumė popullor, ishte e rrallė. Sundimtari me origjinė greko-ilire, i cili ishte sundimtar i Perandorisė Romake, Konstandini i Madh, e adoptoi krishterimin si njė fe nė perandorinė e tij, dhe pėrdori monogramėn "Chi-rho" si simbol i flamurit tė tij, i cili ishte shumė i zakonshėm asokohe.

Chi-Rho ishte njė monogram me dy shkronjat e para tė emrit 'Khristos' (Krishtit) grek. Pastaj, mė vonė, kryqi u bė njė simbol kryesor i krishterimit. Ky simbol, Chi-rho, ishte gjithashtu njė nga format mė tė hershme tė kristogramės, si njė simbol i formuar nga shkronjat "x" dhe "p" tė fjalės greke ΧΡΙΣΤΟΣ ( CHI-RHO ➡️ ☧ )
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi dhe simboli Chi-rho

Mesazh  syri i art prej 28.08.17 16:58

Kryqi simbolizon dy rruget drejt ndriqimit..jogen dhe tantren apo kercimin kuantik qe njofim sod...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kryqi dhe simboli Chi-Rho

Mesazh  Vitruvian prej 26.09.17 14:12


~ Simboli "chi-rho" nė kishat shqiptare

avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kryqi dhe simboli Chi-rho

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi