Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Shko poshtė

Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  Vitruvian prej 28.08.17 9:33

Teizmi e ka trajtuar endrrėn si njė lidhje me Zotin, mė tė madhin, supremin. Endrrat janė njė lidhje e pastėr me qenien supreme, njė dimesion i ri qė s'ka si tė jetė gjithjė diēka normale. Endrrat janė realiteti i pastėr, njė portė qė hyn pėrtej gjithēkaje, dhe takon tė vertetėn. Ēdo ėndėrr e vetme ėshtė krijuar nga supremi, mė i madhi! Ēdo ėndėrr; madje edhe ėndrrat qė nuk i jep shumė rėndėsi, ėshtė njė mesazh dhe njė akt unik i Zotit.

Gjėja e parė qė Ai bėn pėr tė ndėrtuar besimin tuaj ėshtė t'ju japė njė ėndėrr. Kur Ai dėshiron tė ndihmojė ose ndikojė pozitivisht nė jetėn tuaj, realitetin tuaj, ai gjithmonė do t'ju japė njė ėndėrr. Arsyeja qė Zoti i dėrgon ėndrrat tek ju, ėshtė se Ai po pėrpiqet tė komunikojė me ju dhe nuk mund tė kalojė tek ju me mjete normale. Kjo nuk do tė thotė qė je keq, por thjesht do tė thotė qė nuk po dėgjon mjaftueshėm. Kjo ndodh pėr tė gjithė ne, sepse ne jemi tė 'hutuar' ose jo edhe duke menduar pėrgjatė vijave qė Ai, dėshiron qė ne tė mendojmė, Ai dėshiron kthjelltėsinė tuaj...

“Pasi tė bėjmė tė gjitha ato gjėra, Unė do tė zbraz shpirtin tim tek njerėzia. Bijtė tuaj do tė profetizojnė. Pleqtė lerini tė ėndėrrojnė ėndrrat, dhe tė rinjtė do tė kenė vizione...” – Joeli 2:26
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  gjemajli{shqipe4life} prej 30.09.17 21:36

po njerzet qe shofim endrra te frikshme
avatar
gjemajli{shqipe4life}

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  fire prej 01.10.17 7:17

Hera e dyte qe shikoj enderra me fundin e botes.. kush me ndihmon dot?
avatar
fire

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  Vizitor prej 01.10.17 18:20

Gjeta veten ne nje brekdet jo te zakonshem nuk e kisha pare me pare dhe duke luajtur pash delfinet qe ishin poshte meje ,nje gezim/ankthi ndjesie kaploi zemren time.Pak caste me vone pash nje grua qe po mundohej te conte nje delfine ne det se kishte dal nga uij dhe po perpelitej dhe vrapova menjeher per ta ndihmuare,dhe arritem qe ta rifusnim delfinin ne uij dhe nga gezimi delfini qendronte nen kembet e mija dhe un vrapoja pas tij si nje femi 5 vjec .U zhjova me lot ne sy .

Sent from Topic'it App
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  55 prej 01.10.17 21:19

eshte nje leter tarot qe e shpjegon kete lidhje ajo e 'te dashuruarve'..por me shume eshte lidhje person-subkoshienc-dhe vetedije e larte ( kur vetedija e larte na jep zgjidhje per problet ne enderr kjo i atribuohet zotit)..por duher komanduar ne fillim subkoshienca

avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  + prej 12.11.17 0:42

E mira e te mirave zoteri mos i cito librat fetare mendimi jot bazohesh ne zot ne libra fetare ,cfare do te thuash per dike qe ben gjithmone mire dhe shikon enderra te keqija .? si qenka mesazhi i zotit apo per dike qe ben gjithmone keq dhe nuk ka shpirt te mire dhe anasjelltas shikon gjithmone enderra te bukura dhe eshte i kenaqur ? mesazhi zotit eshte ? por dhe kete ka pergjigje oratorike qe te kundervihet gjithmone ne baze te librave fetare eka nje devijim ,nese do te kapim testamentin e vjeter te bibles gje qe sot eshte modifikuar dhe dua te them per llogjiken e sotme eshte shume qesharake po ashtu dhe kuranin e vjeter qe shume persona mendojne qe nuk eshte modifikuar por qe eshte modifikuar deri diku po gjithashtu eshte qesharake per llogjiken e sotme,kuptohet dhe dallohet personi,secili person e kupton dhe e mendon ndryshe.
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi