Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Endrrat: lidhja e pastėr me Zotin

Mesazh  Vitruvian prej 28.08.17 9:33

Teizmi e ka trajtuar endrrėn si njė lidhje me Zotin, mė tė madhin, supremin. Endrrat janė njė lidhje e pastėr me qenien supreme, njė dimesion i ri qė s'ka si tė jetė gjithjė diēka normale. Endrrat janė realiteti i pastėr, njė portė qė hyn pėrtej gjithēkaje, dhe takon tė vertetėn. Ēdo ėndėrr e vetme ėshtė krijuar nga supremi, mė i madhi! Ēdo ėndėrr; madje edhe ėndrrat qė nuk i jep shumė rėndėsi, ėshtė njė mesazh dhe njė akt unik i Zotit.

Gjėja e parė qė Ai bėn pėr tė ndėrtuar besimin tuaj ėshtė t'ju japė njė ėndėrr. Kur Ai dėshiron tė ndihmojė ose ndikojė pozitivisht nė jetėn tuaj, realitetin tuaj, ai gjithmonė do t'ju japė njė ėndėrr. Arsyeja qė Zoti i dėrgon ėndrrat tek ju, ėshtė se Ai po pėrpiqet tė komunikojė me ju dhe nuk mund tė kalojė tek ju me mjete normale. Kjo nuk do tė thotė qė je keq, por thjesht do tė thotė qė nuk po dėgjon mjaftueshėm. Kjo ndodh pėr tė gjithė ne, sepse ne jemi tė 'hutuar' ose jo edhe duke menduar pėrgjatė vijave qė Ai, dėshiron qė ne tė mendojmė, Ai dėshiron kthjelltėsinė tuaj...

“Pasi tė bėjmė tė gjitha ato gjėra, Unė do tė zbraz shpirtin tim tek njerėzia. Bijtė tuaj do tė profetizojnė. Pleqtė lerini tė ėndėrrojnė ėndrrat, dhe tė rinjtė do tė kenė vizione...” – Joeli 2:26
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi