Simbole Okulte

Shko poshtė

Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 04.04.09 22:54

Simbole OkultePerfaqeson briret e dashit te hermes (simbol i fekonditetit, henor dhe nokturn), simboli i anti-krishtit.

Perdoret zakonisht ne ceremonite e therritjes se te keqes.

Sherbetoret e se keqes e bejne kete shenje mbi sendet apo personat qe duan te mallkojne.Kryqi i Neronit apo i satanait. Shpesh i perdorur si symbol i “PEACE AND
LOVE” – “paqe dhe dashuri”, i shoqeruar edhe nga shprehja, “beni dashuri jo lufte”, por qe ne te vertete perfaqeson kryqin e Jezusit te permbysur dhe me krahet poshte, qe nenkupton humbjen.Kryqi i permbysur. Ne fillim simbolizonte refuzimin e sakifices se Jezusit per
mekatet e njerezimit, ndersa sot perfaqeson me shume se kurre refuzimin e kishes katolike dhe nuk mbahet vetem nga satanistet por edhe nga ata qe duan te shprehin kete refuzim.Nyja TIT..Eshte nyja e Isis qe simbolizon nje kordon ombelikal te lidhur ne forme nuske. Shume e perdorin neper magji.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 04.04.09 22:57

Yin-YangYin-Yang-u. I lindur nga Taoizmi, quhet ndryshe dhe lidhja midis se mires dhe te keqes, e bardha dhe e zeza simbolizojne driten dhe erresiren, diten dhe naten, pra cdo gje te kundert ose plotesuese. Emrat Yang dhe Yin perfaqesojne :

Yang :Te bardhen, cdo gje aktive, pozitive dhe mashkullore.

Yin :Te zezen, cdo gje qe eshte pasive, negative dhe femerore.

Keto dy simbole jane dy principet mashkullore dhe femerore, por gjithashtu, duke ndjekur nje tradicionalizem me te pergjithshem « Veza e Botes », dy pjeset e se ciles, kur te ndahen do jene Qielli dhe Toka.Om-i ose Omkar-i , sipas filozofise indiane, eshte materia qe eshte krijuar nga tingulli, dhe OM-i eshte tingulli me i shenjte, rrokja qe i parapriu university dhe lindi perendite.
Piktograma perfaqeson trinitetin hindu, e shkuara,e tashmja dhe e ardhmja.Anarshist.Eshte nje koncept politik i cili ka si synim krijimin e nje shoqerie pa dominim, ku individet kooperojne lirisht. Simbol tjeter i anarshisteve eshte flamuri i zi.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 04.04.09 23:04

SvastikaSvastika ose kryqi ne forme ‘’svastika ‘’, eshte simbol fetar me origjine arjane dhe indo-europiane.

Pershkruhet si nje kryq i perbere nga 4 fuqi te cilet marrin formen e gamma-s greke (Γ).

Ky simbol eshte perdorur ne lindje ne simboliken budiste, dhe me pas eshte marre dhe perdorur nga nazistet.Kryqi gamik, ne gjermanisht (Hakenkreuz), symbol Indian me virtyte positive, ose grek simbolike e rruges se qumeshtit, e perdorur nga partia nacional- socialiste e punetoreve gjermane per te perfaqesuar superioritetin e rraces ariane., i perftuar nga kthimi me 45° mbi nje rreth te bardhe i kryqit svastika.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 24.04.09 0:34

Simboli RealianeSimboli i levizjes Raeliane, i cili ka ndryshuar 4 here qe prej themelimit te grupit.
Ne fillim Claude Vorilhon i njohur me emrin Rael, pohoi qe e kishte pare te shkruajtur mbi nje anije jashtetoksoresh: behet fjale per nje kryq svatiska brenda nje ylli te Davidit.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 24.04.09 0:34

TriquetaTriqueta e quajtur edhe nyja e Trinitetit.

Behet fjale per nje simbol te vjeter Kelt qe paraqet treshen hyjnore : Nena, bija, dhe gjyshja.

Triqueta eshte bere nga nje linje e vetme qe formon tri ovale te lidhura ne qender me nje rreth.

Te Keltėt simbolizonte ngritjen fizike,mentale dhe shpirterore (trupin, mendjen, shpirtin).

Te praktikantet e shtrigerise Triqueta paraqet Jeten, Vdekjen dhe Ringjallja e tri forcave te natyres : Uji, Toka dhe Ajri.

Rreth i mbrendshem paraqet femeroren dhe pleshmerine.
Ne te vertete eshte nje simbol i fuqishem i magjise.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 24.04.09 0:35

Ylli i DaviditYlli i Davidit, i adoptuar si embleme ne vitin 1897 nga levizja sioniste.(Komuniteti cifut i Prages, ka qene i pari i cili e ka perdorur yllin e Davidit ne menyre zyrtare).

Duke filluar nga shekulli i 17, ai u perdor nga shume komunitete cifute si nje shenje e pergjithshme e judaizmit, edhe pse nuk ka asnje autoritet Biblik .

Antropologet pretendojne qe trekendeshi me koke poshte perfaqeson organin seksual femeror, ndersa ai me koke lart ate mashkullor. Te lidhura bashke ne hekzagrame ato perfaqesojne bashkimin e forcave aktive dhe pasive ne natyre.

Ne kete menyre hekzagrama bente pjese ne ritet dhe simbolet e adhurimit seksual te satanait dhe ritualeve me orientim seksual.

Ne alkimi 2 trekendeshat simbolizojne zjarrin dhe ujin ; se bashku perfaqesojne bashkimin e dy ekstremeve.Perdorimi i vjeter i hakzagrames perdorej vetem per kabalen praktike, dmth per magjine juive e cila i perket shekullit te 6 para J.K.

Ylli i Davidit mbahet nga burrat gjate ritualeve Vudu ndersa femrat mbajne pentagramin. Ai konsiderohet shpesh si simboli me i fuqishem i perdorur ne okultizem, duke qene se perdorej ne ritualet e mallkimit dhe magjive.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 24.04.09 0:40

PentagramiPentagrami, Pentakle ose Pentalfa. Nje pentagrame e rrethuar nga nje rreth simbolizon nje ambient shpirteror pasiv ne lidhje me praktikat sekrete dhe tradicionale te magjise.

Ai perdoret zakonisht mbi nje nuske ose si varese. Disa perkrahin idene qe i vetem mund te mbroje fale fuqise se tij. Pentagrami simbolizon koshience te pregatitur ndaj magjise.

Pentaklat behen ne dite dhe ore te ndryshme, sipas qellimit, dhe mendohet te kene lidhje me realitetin dhe forcat okulte.Pentagrama e permbysur ose BAPHOMET , e quajtur ndryshe bashi i Mendes ose i sabbat.

Nese pentagrama eshte e permbysur, magjistaret dhe satanistet thone qe eshte budallalleku i njerezve qe e ka bere ate te quhet simbol negativ qe perfaqeson forcat e te keqes.

Ata thone qe te permbysesh nje pentagrame do te thote vetem te perdoresh energjine tende dhe jo nje energji mbinatyrore.Mgjth ylli i dyte eshte shume ndjelles me koken e dashit ne mes, dhe eshte logoja zyrtare e kishes se satanait (Church Of satan).
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Neo prej 24.04.09 0:43

TrikseliNe greqisht triskeles do te thote trekembesh.

Ky motiv dekorativ eshte perdorur shume nga Keltet e vjeter, ne mitologjine e te cileve, trikseli perfaqesonte 3 perendite kryesore:Lug, Dagda dhe Ogme.

Ai evokon diellin, levizjen pingule. Simbolikisht ai perfaqeson 4 elementet: ajrin, zjarrin, ujin dhe token( qe eshte nyja qendrore e kraheve).

Ai mund te perfaqesoje gjithashtu kohen e shkuar te tashmen dhe te ardhmen, ose tre moshat e jetes : rini, moshe e pjekur dhe pleqeri.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SIMBOLE OKULTE

Mesazh  Dilan prej 26.02.10 20:55

ate simbol e kam pare ne shume vende simbolin e pare
avatar
Dilan

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Rigerto prej 14.10.10 14:38

A mund ta shpjegoni kete ?

Pse gjithmone kur vizatoj kete yllin e Davidit ose pentagramin siq shkruhet te simbolika ...e vizatoj kete dhe kur vendos doren siper me vjen nje energji ne dore dhe vazhdon te dridhet ....por nuk e bej dot per shume kohe dhe e heq....vetem nje here e mbajta me gjate dhe vazhdoi te me dhimbte koka dhe me doli gjak nga hundet qe shume, shume rralle ndodh kjo gje......
mund ta shpjegoni..
avatar
Rigerto

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Blak Devill prej 15.10.10 20:37

Rigerto shkruajti:A mund ta shpjegoni kete ?

Pse gjithmone kur vizatoj kete yllin e Davidit ose pentagramin siq shkruhet te simbolika ...e vizatoj kete dhe kur vendos doren siper me vjen nje energji ne dore dhe vazhdon te dridhet ....por nuk e bej dot per shume kohe dhe e heq....vetem nje here e mbajta me gjate dhe vazhdoi te me dhimbte koka dhe me doli gjak nga hundet qe shume, shume rralle ndodh kjo gje......
mund ta shpjegoni..

ngaqe pentagrami ka fuqi shume fuqi
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Simbole Okulte

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi