Adhurimi i Athinasė

Shko poshtė

Adhurimi i Athinasė

Mesazh  Vitruvian prej 28.08.17 9:07

Athina ishte perėndesha e menēurisė dhe fitores ushtarake nė Greqinė e lashtė, ashtu si dhe mbrojtėsja e qytetit tė Athinės. Ajo ishte e bija e Zeusit dhe nimfės Metis. Ajo kishte shumė vende tė shenjta nė tė gjithė Greqinė, shumė prej tė cilave ishin vendosur nė qytet e fortifikuara tė kodrave malore nė Greqi. Mė tė rėndėsishmet e faltoreve tė saj nė Peloponez ishin vendosur nė Akropolin e Athinės dhe Spartės.

Ajo u portretizua si njė grua e bukur me njė sjellje dashamirėse, tė veshur me njė mantel tė gjatė dhe nė kokė mbante njė helmetė lufte. Nė jugperėndim tė pllajės sė Akropolit, pranė Propylaea, ka qenė njė vend i rėndėsishėm i njė vendstrehimi qė daton nė epokėn mikene. Kjo ėshtė njė masė e gjatė e shkėmbinjve, e vendosur nė mėnyrė strategjike pėr tė mbrojtur pjesėn jugore tė pikės mė tė pambrojtur qė prej portės nė kėshtjellė.

Gėrmimet kanė zbuluar se nė kėtė vend kishte njė gropė tė hapur nga grekėt e epokės sė Bronzit, e cila vihej nė pėrdorim pėr tė derdhur libacione dhe pėr tė depozituar figurina primitive tė hyjnive qė adhuronin, ashtu si Athinaja.


avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi