Xhorxh Uashingtoni frimason

Shko poshtė

Xhorxh Uashingtoni frimason

Mesazh  Vitruvian prej 28.08.17 8:50

Frimasoneria (Freemasonry), njė nga organizimet mė tė mėdha e tė vjetra jo-fetare, jopolitike, vėllazėrore dhe bamirėse nė botė, u kthye nė njė "strehė" tė hershme dhe tė mikpritshme pėr shumė persona, duke pėrfshirė edhe liderė tė mėdhej, presidentė. Rrėnjėt e saj qėndrojnė nė traditat dhe ceremonitė e gurėthyesve mesjetarė qė ndėrtuan katedralet dhe kėshtjella tė ndryshme.
Pėr tė qenė njė mason, duhet tė jeni mbi moshėn 18 vjeē, nė shumicėn e juridiksioneve tė Frimasonerisė, duhet tė besoni nė njė qenie supreme, pavarėsisht nga feja juaj dhe ju duhet tė keni njė reputacion tė shėndoshė dhe tė jeni tė mirė rekomanduar nga tė tjerėt tė tillė rreth jush. Rregulli i parė kur je njė frimason, ėshtė tė mbash sekretin, sekret!

Shumė kolonistė nė tokat amerikane, gjatė revolucionit amerikan ishin frimasonė. Midis tyre ishin B. Franklin, Lafayette, dhe sigurisht, Presidenti i 1-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Uashingtoni. Ai iu bashkua frimasonėve nė vitin 1752, kur ishte komandant i forcave amerikane. Kur fituan amerikanėt, u propozua qė Xhorxh Uashingtoni tė ishte njė mbret, por ai refuzoi, dhe u bė Presidenti i parė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės!
Kur ai ishte pjesė e lozhės, ju ofrua tė bėhej edhe Mjeshtėr mason, por refuzoi, duke deklaruar se ai do tė ishte i tillė, vetėm nėse do tė krijohej njė lozhė e re.
Kur Presidenti i parė vdiq, dhe 'ėndrra' e tij pėr njė lozhė tė re nuk u realizua kurrė (nė tė cilėn ai do tė kishte postin/gradėn mė tė lartė), nė dhjetor tė 1799, ai u varros pas riteve masonike.

Tė tjerė presidentė amerikanė frimasonė kanė qėnė edhe Gerald Ford, James Polk, James Monroe, Andrew Jackson, James Buchanan, Andrew Johnson, James Garfield, William McKinley, Teddy Roosevelt, William Taft, Warren Harding si dhe F. Roosevelt.
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi