Qėnia supreme e Universit

Shko poshtė

Qėnia supreme e Universit

Mesazh  Vitruvian prej 27.08.17 20:01

Nė fe, Zoti shfaqet si njė qėnie e madhėrishme supreme, krijuesi i gjithēkaje dhe mbartėsin e gjithė Universit, duke qėnė, sipas fesė, krijuesi i tij. Nė deizėm, Zoti ėshtė krijuesi, mė i madhi, por jo mbajtėsi i Universit. Ndėrkohė qė nė panteizėm, Zoti ėshtė vetė Universi. Ateizmi shfaq se Perėndia nuk ekziston, pra nuk ka asnjė besim pėr tė.
Fetarėt, por jo vetėm, e konsiderojnė Zotin si mė tė madhin, krijuesin e madh, i gjithėfuqishėm, i gjithėpranishėm dhe i gjithėdijshėm. Njerėzit fetarė i kanė adhuruar perėnditė pėr njė kohė tė gjatė: si zotat, edhe tė dėrguarit e tyre. Ju mund tė keni parė piktura, statuja etj., qė shfaqin zota ose "tė dėrguar" tė tyre, mistikė tė lidhur me Zotin e tė tjerė, e nė e keni vėnė re detajin e pranishėm tek tė gjithė, duart e tyre drejtohen lart...
Shembuj janė Jezusi, zotat egjiptianė dhe grekė, Buda, zotat e Hinduizmit, Bafometi, Gregor Rasputin, Uashingon etj., dora drejtohet gjithnjė lart, sikur duan tė thonė: "Lart, atje ėshtė Ai, unė jam kėtu qė t'ju tregoj se Krijuesi juaj i madh ėshtė atje, shikoni lart, lutuni Vetėm shikoni Ai po ju sheh tė gjithėve Ai ėshtė i gjithėpranishėm, Nuk mund ta shohė, mos u shqetėso, Ai do tė jetė kėtu, me ty ... "
Sepse kėshtu paraqiten teistėt. "Tė derguarit" duken se pėrpiqen t'i dėrgojnė diku...
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi