Ankh dhe simbolika e tij

Shko poshtė

Ankh dhe simbolika e tij

Mesazh  Vitruvian prej 27.08.17 19:43

Ankh, shfaqet si njė kryq, i pėrdorur si njė simbol i fuqishėm nga afrikanėt nė Egjiptin e lashtė. Ky simbol shoqėrohej nga uji, qė prej egjiptianėve besohej se ishte ēelėsi pėr rigjenerimin e jetės, ajri, dielli dhe zotat egjiptianė, qė shfaqen duke mbajtur kryqin Ankh. Ai simbolizon fertilitetin, duke pėrfaqsuar nė mėnyrė simbolike organin gjenital tė femrės. Me njė 'deshifrim' simbolik, rrethi i parregullt sipėr tregon simbolikisht mitrėn, krahėt anėsorė janė tubat e mitrės dhe fundi i kryqit ėshtė vagina.

Ankh-u ėshtė simboli egjiptian, dhe hieroglifi, qė pėrfaqėson jetėn. Pėrveē versionit qė pėrfaqėson mitrėn, mendohet tė jetė edhe shfaqja simbolike e lėkurės sė penisit, megjithėse versioni i parė, nė lidhje me paraqitjen simbolike tė organit riprodhues sė femrės, e cila sjell jetė, ėshtė mė bindėse, duke u marė parasysh edhe kuptimi logjik i saj.

Kėshtu, nė Egjiptin e lashtė, ankh-u u bė njė nga ikonat kryesore me fuqi 'supreme' dhe hyjnore pėr shkak tė lidhjes qė mbante me zotat. Njė ankh blu, shfaq pjellorinė; nje i kuq shfaq lindjen ose edhe rilindjen; njė ankh jeshil lidhej me shėrimin ndėrsa i bardhi me pastėrtinė. Edhe ankh-u i zi, kishte njė kuptim simbolik, qė pėrcillte mesazhin pėr njė jetė pas vdekjes ose rilindjen pasi tė vdisje.
Edhe sot, ky simbol pėrdoret nė Egjipt nga Kisha Kopte si simbol i kryqit tė thyer tė saj.
avatar
Vitruvian

"Njė pjesė e vogėl e njerėzve janė tė aftė pėr tė patur shpirt"

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi