Njė mistik i pavdekshėm siberian

Shko poshtė

Njė mistik i pavdekshėm siberian

Mesazh  SCORPIUS prej 19.08.17 16:55

Emri i tij ishte Grigori Efimoviē, i lindur nė Pokrovskoje, njė fshat siberian. I lindur si njė aventurier shumė shpejt mori pėrkrahjen e qarqeve orthodokse nė Rusi, si dhe hyri nė Oborrin e Car Nikolasit II, me njė influencė tė madhe tek tė gjithė.
Njė mistik qė punonte nė hije dhe komandonte gjithēka. Ky njeri, veē tė mirave tė “errėta”, solli diskreminimin e “Shtėpisė sė Romanovėve” (dinastia e Car Nikolasit II), tė cilėve shumė shpejt po u vinte fundi.

Ky ishte Grigori Efimovic, i cili nuk refuzoi kurrė, dhe mbajti si mbiemėr nofkėn mjaft tė turpshme qė i kishin vendosur babait tė tij: “Rasputin”. Grigori Rasputin, qė me misticizėm dhe fuqinė e tij shpirtėrore e cila shoqėrohej me njė influencė tė madhe, u ngjit nė kultet fetare e politike, dhe pati fundin mė “spektakolar” qė mund tė ekzistuar deri mė sot!
Kur mbėriti nė ndėrtesėn e madhe tė Carit, njė i huaj me pamjen jo dhe aq tė pazakontė tė kohės: veshur mirė me njė veladon tė zi, flokėt e mbajtur kujdesshem si dhe njė mjekėr tė gjatė ngjyrė tė errėt.

Ishte njeriu mė i parapėlqyer nė qytetet ruse, por njėkohėsisht edhe mė i mallkuari. Ai njihej pėr misticizmin e tij, jetėn shpirterore madje edhe parashikimet, siē thuhet tė ketė parashikuar edhe vdekjen e tij. Kur erdhėn kohėrat e njė shpėrthimi tė njė lufte botėrore, Cari u emėrua gjeneral i forcave ruse kundėr Gjermanisė dhe Austrisė. Sigurisht, Rasputin kishte parashikuar njė disfatė tė rusėve dhe Carit, ndaj i shkroi kėtij tė fundit:

“I dashur mik, po ta pėrsėris: njė furtunė e tmerrshme do tė pllakosė mbi Rusinė, dhe sigurisht pushtetin tėnd. Po na vjen njė e keqe e pamatė. Rreth nesh, momentalisht gjithēka ėshtė e errėt. Njė oqean me lot. Gjak. Ē’tė them? Nuk kam fjalė. Njė tmerr i papėrshkrueshėm. Tė gjithė do tė nxisin luftė, edhe besnikėt e tu mė tė flaktė. Katastrofė! Dėnimi i Zotit ėshtė i ashpėr...”

Edhe pse Rasputin i dėrgoi shumė letra Carit, ai nuk u bind. Shkoi nė luftė, dhe pas vdekjes sė Rasputin, Romanovėt e vranė, dhe bolshevikėt erdhėn nė pushtet.
Grigori Rasputin, ishte njė njeri, qė aq shumė sa bėnte miq, bėnte dhe armiq. Madje armiq nga ēdo shtresė. Shumė armiq, si dhe atentate tė shpeshta kundėr tij.
Atentati i parė, u krye kur Rasputin ishte nė stacionin e Shėn Peterburgut nė pritje tė njė treni, por aty u shfaq njė i ri, i cili i nguli njė thikė Rasputinit, por adhuruesit e tij e kapėn nė kohė, e ju hodhėn si tė tėrbuar, derisa erdhėn edhe xhandarėt.
Atentati i dytė, ndodhi njė natė, kur Rasputin po kthehej nga njėfarė restoranti famėkeq “Rode” kur disa fshatarė nisėn tė hidhnin trungje tė mėdha sipėr makinės sė tij me shpresat se do ta pėrmbysnin, por Rasputin shpėtoi duke dalė.

Atentati i tretė, ndodhi kur Rasputin nisi njė shėtitje rreth fshatit, siē e kishte zakon ēdo mėngjes, dhe e dashura e Iliodorit, e re me emrin Guseva, i doli para me njė thikė dhe i ēau barkun duke i nxjerrė zorėt jashtė, por Grigori reagoi duke e qėlluar fort me grusht dhe atentatorja u rrėzua rėndė pėrdhe.
Siē thashė, prej plagėve i dolėn zorėt, e Rasputin i mblodhi ato me dorė e qepi plagėt.

Atentati final, ishte ai i princit Feliks Jusupov bashkė me grupin e tij. Sajuan njė vend tė pabanuar sikur tė kishte qėnė njė ambient i Jusupovit, morėn njė tavolinė dhe nisėn tė sajonin, shpėrndanė thėrrime dhe mbeturina pastash nė tavolinė dhe picetat e prishura, qė vendi tė dukej sa mė real.
Feliksi i kishte kėrkuar Rasputinit tė vinte pėr darkė, por ky i fundit i kėrkoi qė tė mos thėrriste askėn tjetėr, pra tė ishte vetėm ata.

Ndėrkohė, nė tavolinė u servir ushqim i helmuar me njė dozė tė madhe potasi, ėmbėlsira dhe pasta tė helmuara, verė e helmuar gjithashtu.
Rasputini erdhi. Atentatorėt nė prapaskenė ishin tė frikėsuar se mos Feliks Jusupovi do tė pinte ai verėn e helmuar tė Grigori Rasputin, nė vend qė t’ia jepte kėtij tė fundit, gjė qė s’ndodhi kurrė.
Gramafoni jepte ende muzikė, Rasputini nuk po bisedonte fare me Feliksin, ndėrkohė qė ky i fundit ishte nė frikė tė madhe nėse diēka shkonte keq apo se Grigori Rasputin do tė niste tė dyshonte.
Feliksi i kėrkoi disa herė qė Rasputin tė hante ose pinte diēka, por ai gjithnjė refuzonte. Jusupovi e la pėr shumė pak kohė vetėm Grigorin, nė mėnyrė qė t’i raportonte bashkėpunėtorėve se ē’po ndodhte.
“Ai maskara nuk pranon tė hajė ose tė pijė asgjė”-u ankua Feliksi.
Njėri prej bashkėpunėtorėve e pyeti se nė ē’gjendje shpirtėrore gjendej Rasputini, dhe Jusupovi iu pėrgjigj: “Nuk e di, por nuk duket boll i qetė. Kam frikė se ndjen diēka”

Pas njė gjysmė ore, nisėn tė pinin. Shumė shpejt, bashkėpunėtorėt pas skene po dėgjonin tė qeshurat, mė pas bisedat e qeta tė princit Jusupov dhe pėrgjigjet e prera tė viktimės, profetit tė rremė Rasputin!
Princi Jusupov u kthye tek bashkėpunėtorėt pėr njė raportim tė dytė: “E padėgjuar! Imagjinoni, piu tre gota vere tė helmuar, ka ngrėnė njė mori pastash me helmin potas dhe ende asnjė efekt! Kaloi plot njė orė dhe ai maskara nuk ka vdekur. S’di ē’tė bėj!”
Princi u kthye tek Rasputini, dhe kuptoi se ky i fundit tashmė kishte nė frymarje mė tė rėnduar dhe paksa tė vėshtirė, megjithėse dukej shėndoshė e mirė dhe nuk akohej pėr asgjė.

Nuk kaloi shumė kohė, dhe princi Feliks Jusupov rrėmbeu armėn, dhe ndėrkohė qė Rasputin nuk ishte aspak i vetėdijshėm se ē’po kurdiste princi pas tij, kumboi njė krismė dhe rėnkimi i Rasputin u dėgjua nga tė gjithė.
Tė gjithė u mblodhėn, me njė pamje tė ngrysur, por dukeshin mė tė qetė. Armiku i tyre ishte pėrdhe por i pagjakosur. Mbase kishte hemorragji tė brendshme.
Mė pas tė gjithė dolėn jashtė, dhe Feliksi po u tregonte se ē’ndodhi dhe se si e qėlloi. Por shumė shpejt, princi ndjeu njė nevojė tė ēuditshme pėr tu kthyer tek trupi i viktimės, dhe sapo ai mbėrriti, Rasputini hapi sytė njėri pas tjetrit dhe me mundim u pėrpoq tė ngrihej.

Nga goja i dilte shkumė dhe u pėrpoq tė mbyste Jusupovin. Megjithatė, ky i fundit shpėtoi prej vitalitetit tė errėt tė “Murgut tė tėrbuar” Rasputin. Rasputin u pėrpoq tė largohej nxitimthi, por plumbat e armiqėve e qėlluan katėr – pesė herė duke i dhėnė vdekjen... Kufoma ju hodh i lidhur nė lum nga armiqtė, dhe pak ditė mė vonė u gjet i zgjidhur me njerėn dorė jashtė. Mistike!

Telegrami i fundit qė Rasputin i shkroi Carit: “Kur kėmbana tė kubojė tre herė, atėherė unė do tė kem vdekur. Nėse do tė vritem nga njerėz tė zakonshėm, ju, familja juaj dhe pasuesit e tu do tė udhėheqin Rusinė pėr shekuj tė tėrė. Por nėse unė do tė vritem nga njerėzit tuaj, ju dhe familja juaj do tė vriteni mes vuajtjesh nga populli rus njė dit. Lutu Car i Rusisė, lutu...”

avatar
SCORPIUS

"Djalli ėshtė tėrbuar me mua sepse i heq nga duart viktimat, por Zoti mė mbron"

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi