Teori konspirative: Iluminati nė tė vėrtetė

Shko poshtė

Teori konspirative: Iluminati nė tė vėrtetė

Mesazh  SCORPIUS prej 03.08.17 16:47

Nje teori e re qarkullon, ne lidhje me Iluminatin dhe cka ishte ne te vertete. Deri me sot, ju mund te keni zbuluar shume "te fshehta" qe kane qene prane rrethit tuaj, tani imagjinoni se me sa genjeshtra jeni ushqyer ne gjithe kete bote e sa mashtrime e te pathena ka. Nje nder teorite me te medha e me popullore te konspiracioneve eshte ajo e Iluminatit, por kohet e fundit, virale eshte bere edhe nje "teori" e re se Iluminati nuk ishte nje grupim, apo nje shoqeri e fshehte, por ishte nje mision i papermbushur.

Nese do te shtonim pak detaje, ajo ku duam te dalim eshte se Iluminati s'ka qene nje organizate, por nje projekt i fshehte, dhe mbi te gjitha jo per te sunduar boten, por per vendosjen e nje elite te re dhe te ashtuquajturen "sjelljen e drites", gje qe eshte e dukshme nga perkthimi i fjales "illumiatio" dhe "lucifer" nga latinishtja. Ndersa, "Novus Ordo Seclorum" apo "Rendi i Ri Boteror", sipas teorise se re, nuk eshte misioni i Iluminatit, pasi Iluminati eshte vete nje mision, por "Novus Ordo Seclorum" eshte edhe ky nje mision, per krijimin e nje qeverie te re, nje sundimi te ri, per krijimin e nje qeverie te vetme ne mbare boten, sistemeve te njejta si ai bankar etj.
Mendohej se "Iluminati" ishte nje operiacion i frimasoneve, per shkak se historikisht, ne teorite e tjera dhe gjurmet historike thuhet: "Ilumiati bavarez ishte themeluar nga Adam Weishaupt". Ky i fundit ishte nje mason, cka ngre dyshime se Iluminati, nese ishte vertet nje mision, kishte te bente me masonet gjithashtu.

Masonet as pohojne e as mohojne, disa prej tyre kundershtojne dhe teoricienet ngrejne teorite e tyre te reja... nderkohe "Novus Ordo Seclorum" mbetet ende ne dollarin amerikan, dhe sekreti i tij nuk u shfaq kurre!


avatar
SCORPIUS

"Djalli ėshtė tėrbuar me mua sepse i heq nga duart viktimat, por Zoti mė mbron"

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi