Fenomeni i doppleganger ( sozia juaj e keqe )

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fenomeni i doppleganger ( sozia juaj e keqe )

Mesazh  Rihannon prej 27.07.17 15:03

Sot dua te flas per fenomenin doppleganger ( dabellgenger ) qe do te thot binjaku i keq apo sozia e keqe e juaja. Pra nje doppleganger eshte nje kopje e gjalle e nje personi tjeter te cilin mund ta takoni ose jo gjate jetes. Shkencerisht eshte vertetuar se shume persona ne bote kane sozit e tyre pra njerez qe ju ngjajn nga pamja e jashteme por doppleganger jane me shum si qenie mbinjerzore gati gati magjike . Ata mendohet se jane krijuar per ti shkaterruar jeten personit te cilit i ngjajne dhe jan versioni i lig i vetes tone . Pergjat historis ka pasur njerez qe i kane gjetur sozit e tyre dhe kane shkruar dhe treguar eksperiencat me to . Me posht do te tregoj nje histori qe pretendohet te jete e vertete ku personi ne fjal ka takuar sozine e tij te lig . Nje nga qasjet e para me nje doppleganger ka qen ajo e piktorit Anglezo - Italian Dante Gabriel Rosseti. Ai e ka takuar sozin e tij ne Itali dhe ka pikturuar kete ngjarje ne nje nga pikturat e tij . Edhe poeti Anglez John Donne ka par sozin e gruas se tij ne Rome ne 1612 ne Paris , France . Per te pare me shum mund te kerkoni fjalen ne wikipedia . Me posht do tregoj nje histori ku nje person ka hasur sozin e tij ....

Historia eshte treguar nga perspektiva e nje djali rreth 16 vjec dhe ka ndodhur ne Amerike ne qytetin e Florides.

Kjo ka ndodhur rreth dy vite me pare kur un isha vetem 16 vjec dhe jetoja me prinderit. Prinderit e mi shkonin ne pun dhe ne fundjav dhe un isha i detyruar te kujdesesha per vellan time me te vogel qe ne ate koh ishte 12 vjec. Un po flija ne dhomen time qe ndodhet ne katin e dyte te shtepis dhe vellai ishte ne katin e pare duke luajtur me kompjuterin tim. E degjova qe me thirri qe nga posht dhe tha ne qoftese kisha mbaruar se beri dush sepse ishte radha e tij tashme. Megjithse nuk po e kuptuoja se cfar po thoshte u ngrita dhe po zbrisja shkallet. E pyeta se cfar donte dhe pse me zgjoi kaq heret por ai nuk tha asnje fjale vetem me shikonte mua i friksuar dhe me nje shikim si te ngrire te terrorizuar. E pyeta se cfar kishte dhe me tha qe un vetem 5 minuta me par kisha zbritur shkallet dhe isha nisur drejt banjes e cila ndodhet ne katin e pare te shtepis. Vellai me tha se un i kisha hedhur nje veshtrim me nje ngerdheshje dhe ai kish menduar se mos i punoja ndonje rreng prandaj kish bertitur nese kisha mbaruar dushin pasi donte tee sigurohej qe isha ende ne banj. Un ngriva nga tmerri. I thash vellait te shkonte lart dhe te fshihej per cdo rast dhe vet shkova drejt banjes. Brenda nuk kishte asnje zhurme. Hapa deren dhe sic e prisja banja ishte bosh. Kete ndodhi ua treguam prinderve te cilet sigurisht nuk besuan asgje deri vitin e kaluar kur familja ime ishe ne Australi me pushime dhe mamaja ime takoi nje grua qe ishte njesoj si ajo ne pamje. Gruaja ishte shum e dashur dhe ato shkrepen foto. Por un ende nuk e shpjegoj dot ndodhin time perpare dy vitesh.
avatar
Rihannon

Dreams unwind love is a state of mind...

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi