Shtrigat e Rumanisė

Shko poshtė

Shtrigat e Rumanisė

Mesazh  gjilanasi prej 24.07.17 11:00Nė Rumani, nė atdheun e Drakulės dhe besėtytnive, ‘shtrigat’ janė kursyer nga gjuetia e shtrigave nė kohėn mesjetare.

Besohet se nė Evropė gjatė periudhės mesjetare janė vrarė diku rreth 100 mijė gra qė njiheshin si parashikuese tė fatit, transmeton portali Arbresh.info.

Nė fakt, nė Rumani, magjia nuk ėshtė vetėm prezente, por ajo lulėzon secilėn ditė e mė shumė dhe besohet qė edhe politikanėt i kanė frikė ‘shtrigat’.

Sipas banorėve tė Rumanisė, besohet se ato janė nė gjendje tė prishin njė martesė, tė shėrojnė sėmundje, tė largojnė syrin e keq dhe tė parashikojnė tė ardhmen.

Statistikat tregojnė se njė nė dhjetė rumunė vizitojnė magjistarėt.

Njėra nga magjistaret, thotė se ajo praktikon magjinė e zezė dhe tė bardhė, shėron fėmijėt nga sėmundje tė ndryshme dhe liron njerėzit nga magjitė e ndryshme.

Sipas tyrė, janė ditėt e veēanta nė calendar se kur ato kanė fuqi qė tė parashikojnė tė ardhmen.

Magjistaret nė Rumani arrijnė tė mbledhin rreth 1 milion euro nė vit nga puna qė bėjnė.

Shteti njė kohė kishte propozuar njė ligj pėr tė detyruar ato qė tė paguanin taksa, por ligji nuk ėshtė aprovuar kurrė.

Sipas njė zyrtari, kanė qenė pikėrisht politikanėt qė kanė pasur frikė tė dėtyrojnė ‘shtrigat’ qė tė paguajnė taksa, sepse sipas tyre ‘ato mund t’ju hakmerreshin dhe t’ua shkatėrronin jetėn’.

Pėr mė shumė shkoni videon e mėposhtme.

avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi