20 idete me te thella per samurajt japoneze.

Shko poshtė

20 idete me te thella per samurajt japoneze.

Mesazh  AlbiSeli prej 24.07.17 10:44Mė poshtė po rendisim 20 prej ideve mė tė thella qė udhėhiqnin jetėn e samurajėve, luftėtarėt-filozofė tė mesjetės dhe fillimeve tė epokės moderne nė Japoni. Pėr ta, pėrsosmėria ishte vlera mė e lartė.


Pavarėsisht kalimit tė kohės dhe dallimeve nė kultura, tė gjithė mund tė mėsojmė gjėra tė rėndėsishme nga idetė e tyre.

Para se t’i thoni dikujt mendimin tuaj, konsideroni nėse do tė jenė nė gjendje pėr ta pranuar atė.

Njeriu duhet tė korrigjojė gabimet e veta, sapo i bėn. Nėse e bėn kėtė pa vonesė, tė gjitha shkeljet do i falen shpejt.

Ai qė pėrdor dhunėn kur ėshtė i dehur, nuk ėshtė vetėm i nxituar, por edhe burracak.

Njeriu gjithmonė duhet tė shmangė sasitė e mėdha tė alkoolit, krenarisė sė tepruar dhe luksit tė madh.

Tė bėsh njė pyetje edhe kur e di pėrgjigjen, ėshtė thjesht njė akt mirėsjelljeje. Tė bėsh pyetje kur nuk e di pėrgjigjen ėshtė njė domosdoshmėri absolute – nuk duhet tė jesh kurrė shumė krenar, pėr ta bėrė kėtė.

Kur hasni dėshtime dhe vėshtirėsi, ėshtė jetike qė tė vazhdoni tė ecni pėrpara, me guxim dhe me gėzim.

Njė person nuk ka fare vlerė, nėse nuk e kupton vlerėn e vėrtetė tė momentit tė tanishėm.

Ai qė nuk ka zotėruar trupin dhe mendjen e vet, qė nė krye tė herės, nuk do e kapėrcejė kurrė armikun.

Njeriu duhet tė marrė pėrgjegjėsi, vetėm pėr atė qė mund tė arrihet nė njė ditė tė vetme. Ēdo ditė e re, duhet tė shihet si njė mundėsi pėr arritjen e objektivave individuale.

Asgjė tjetėr nuk ka me tė vėrtetė rėndėsi, pėrveē qėllimit themelor qė keni vėnė nė kėtė moment tė tanishėm tė kohės. Jeta e njė njeriu ėshtė, njė seri momentesh tė tashėm, tė njėpasnjėshėm.

Njeriu duhet qė gjithmonė tė peshojė vlerėn dhe tė konfirmojė tė vėrtetėn e ēdo fjale qė ka ndėrmend tė thotė.

Mėsimdhėnia e bėn atė qė ėshtė nga natyra inteligjent, edhe mė tė mencur. Por, natyrisht nuk duhet hequr dorė nga ata qė s’kanė inteligjencė.

Ne s’mund ta dimė kurrė se sa shumė supozimet tona mbi tė tjerėt janė tė vėrteta.

Fatkeqėsia u vjen atyre qė, tė vetėkėnaqur, mendojnė se suksesi nė tė ardhmen ėshtė i pashmangshėm, dhe pėr kėtė arsye lejojnė t’u ikė nga duart, kontrolli mbi ēėshtjet e tyre. Eshtė marrėzia mė e madhe qė tė lėsh pėr nesėr, zgjidhjen e problemeve mė urgjente.

Nėse iluminoheni nė njė fushė tė jetės, nė kėmbim do tė gjeni iluminim edhe nė tetė fusha tė tjera.

Edhe njė fjalė e vetme e folur, shpesh ėshtė e mjaftueshme pėr tė zbuluar forcėn apo burracakėrinė e njė njeriu.

Ajo qė quhet shpesh bujari, ėshtė nė fakt dėshmi e njė ndjenje tė thellė dhembshurie.

Njeriu duhet tė kalojė gjithė jetėn e vet, duke mėsuar me zell, sa mė shumė qė tė mundet. Nė kėtė mėnyrė do tė bėhet njė njeri mė i zhvilluar dhe i realizohen, me ēdo ditė qė kalon. Objektivi i pėrsosmėrisė totale nuk ka fund.

Njeriu kurrė nuk duhet ta trajtojė njė person tjetėr me vrazhdėsi, nė qoftė se tjetri vjen tek ai pėr ndihmė – edhe nė qoftė se ėshtė i zėnė.

Qėndrojuni fort atyre qė besoni dhe mos u largoni prej tyre. Nė vend qė tė rraskapiteni duke u pėrpjekur pėr tė pranuar shumė kėndvėshtrime tė ndryshme, qėndrojini fort besimit tė asaj qė duket pėrjetėsisht e vėrtetė pėr ju.
avatar
AlbiSeli

" Shkalla me e madhe e marrezise eshte te kujtosh se je i mencur."

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi