Shpirtrat e humbur

Shko poshtė

Shpirtrat e humbur

Mesazh  Berti69 prej 19.07.17 14:54Shpirtrat e humbur janė ata njerėz qė janė shpirtėrisht nė mėshirė tė fatit. Pėr ēfarėdolloj arsyeje, kėta persona e kanė bllokuar udhėheqjen intuitive nga vetja e tyre mė e lartė.

Nė kėtė mėnyrė e kanė pėrjashtuar veten nga tė ndjerit dashurinė e pafundė tė universit; kjo i ēon ata nė sfida, inat dhe mėrzi. Si rezultat, jeta e njė shpirti tė humbur ėshtė shumė e vėshtirė.

Mėnyra se si kėta njerėz veprojnė me tė tjerėt lė shumė pėr tė dėshiruar pėr shkak se kanė nivel tė ulėt tė energjisė vibratore, ndaj nėse po punon pėr tė ngritur vibrimin pėr tė ndjekur veten mė tė lartė, ėshtė mirė qė shpirtat e humbur tė shmangen.

Sidoqoftė nėse duam t'i ndihmojmė kėta njerėz duhet tė reagojmė me simpati me ta, jo me inat dhe armiqėsi. Kėta njerėz kanė nevojė pėr dashuri pa kushte mė shumė se tė tjerėt. Nė fakt kjo mund tė jetė e vėshtirė nė kohė tė ndryshme, sepse dashuria dhe pranimi janė tė vetmet gjėra qė mund t'ja japim atyre njerėzve qė kanė humbur rrugėn e shpirtit.

Ja disa simptoma tė shpirtit tė humbur, dhe se si mund t'i ndihmojmė nė mėnyrėn mė tė mirė.


1. Vetėmbrojtja

Njė shpirt i humbur ėshtė dikush qė vepron nė bazė tė egos, jo nga vetja e tij apo asaj mė e lartė. Pėr shkak se janė tė prirur nga egoja, shpirtrat e humbur shpesh do kenė nevojėn pėr tė mbrojtur pozicionin e tyre dhe tė pohojnė se e kanė gjithmonė drejtė, dhe se dinė gjithmonė mė shumė. Madje edhe njė kėshillė miqėsore qė mund t'u japėsh, do ta anashkalonin me tė parėn.

E vetmja mėnyrė pėr t'i ndihmuar ėshtė ta pranosh, tė mos angazhohesh nė argumenta me njė shpirt tė humbur, edhe nėse e ndjeni se kėshilla juaj ėshtė ekzaktėsisht ajo qė ky shirt ka nevojė.

Duhet tė kihet parasyshė qė shpirtat e humbur kanė bllokuar udhėheqjen e tyre tė brendshme, kėshtu ata me shumė gjasa do bllokojnė ēdo kėshillė dobiprurėse pėr ta.


2. Mendje tė mbyllur

Shpesh shpirtėrat e humbur nuk do jenė tė interesuar tė pranojnė njerėz dhe zgjedhje tė ndryshme.

Vetja mė e lartė ėshtė dashuri pėr veten, dhe gjithėpranimi. Nėse dikush e bllokon dashurinė pa kushte nga vetja me e lartė e tij apo saj, nuk do jenė nė gjendje tė rrezatojnė dashuri tė pakushtėzuar. Si rezultat dashuria e tyre do t'u jepet disa njerėzve qė sillen nė njė mėnyrė qė egoja e shpirtit tė humbur e pranon.

Pėr shakak tė kėsaj, do tė shihni shpesh shpirtat e humbur qė e manifestojnė veten e tyre tek ata njerėz nė nuk janė tolerant ndaj feve tė tjera, ndaj racistėve, homofobikėve, etj.

Reagimi juaj mė i mirė? Nėse ndjeni se njė shpirt i humbur thotė qė nuk ėshtė tolerant apo ėshtė abuziv ndaj tė tjerėve, mund t'i thoni me mirėsi kėto janė gjėra qė ju mėrzisin.


3. Duke pėrsėritur tė njėjat gabime sėrish dhe sėrish

Mund tė shihni shpesh shpirtat e humbur duke shpresuar nga njė marrėdhėnje abuzive tek njė tjetėr, duke u brengosur vazhdimisht apo madje duke u arrestuar pėr tė njėjtat vepra.

E drejta se asnjėri prej nesh nuk ėshtė perfekt, tė gjthė bėjmė gabime nė njėfarė mėnyre. Por gabimet e pėrsėritura tė shpirtėrave tė humbur janė shumė tė dhumbshme dhe mund t'u shkaktojnė atyre mėri pėr tėrė jetėn.

Reagimi juaj? Kuptoni se shpirti i humbur ka lidhje tė dobta me universin, ndaj nuk e dinė se si tė bėjnė zgjedhje bazuar mbi dashuri. Njė shpirt i humbur ka harruar se si tė kujdeset pėr veten.

Kėta individė nuk bėjnė zgjedhjet e jetės sė tyre sepse pėrpiqen tė lėndojnė veten apo dikė, por sepse janė verbuar ndaj udhėheqjes sė universit. Nė fakt shpesh bėjnė zgjedhje tė dobta sepse thjeshtė pėrpiqen ta hutojnė veten apo tė mpijnė zbrazėtinė qė ndjejnė nga tė qenit tė shkėputur shpirtėrisht.

Mos i gjykoni, mos i ndėshkoni, mos i zvogėloni dhe nėnvlerėsoni sfidat e tyre. Pranojini ashtu siē janė, dhe duajini gjithsesi.

Kjo nuk do tė thotė se duhet t'i lejoni qė t'ju fusin nė stuhitė e tyre kaotike, por bėjini me dije qė ju kujdeseni pėr ta dhe doni tė mirėn e tyre. Ti duash ata nga larg, edhe kjo ėshtė diēka e rėndėsishme!
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi